Хамид Хамид: Очаквам съгласие за правителство, ДПС ще разговаря с всички

Зам.-председателят на ПГ на ДПС и председател на вътрешната парламентарна комисия Хамид Хамид очаква има съгласие за съставяне на редовно правителство в рамките на 48-о Народно Събрание. Движението ще положи максимални усилия за това и ще подаде ръка на всички разумни идеи и всички разумни политики и програми за сформиране на правителство. Това заяви Хамид в предаването „Политически некоректно“ по БНР.

Той припомни, че избирателят е поставил изключително тежка и трудна задача пред политическите партии след изборите на 2 октомври, но това не означава, че не трябва да се водят разговори за формирането на редовно правителство.

Избирателят ни възложи минимум трипартийно коалиционно правителство, дори и четирипартийно, ако се гледат червените линии, които поставят някои формации, така че ще бъде трудно“, обясни Хамид. И подчерта, че ДПС ще участва в разговори, на които бъде поканено и ще търси диалога. „Защото без диалог няма нищо да се постигне“, категоричен е той.

Ще разговаряме с всички политически сили. Неведнъж сме заявявали, че парламентът е място за разговори и за диалог. Червени линии – с този „не“, - този „да“ – предварително са обречени на неуспех и издават онези, които поставят червените линии, че харесват само себе си. Ние няма да поставяме червени линии никъде“, заяви зам.-председателят на ПГ на ДПС. И обеща, че ако лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отправи поканата си за среща към тях преди получаването на мандата, Движението ще откликне, както би участвало и в други разговори, ако бъде поканено и бъде потърсено за мнение или подкрепа.

Ние сме в парламента и всички трябва да говорим помежду си. С такива изявления „няма да дойдем“, „с вас не искаме“ не може да се постигне нищо градивно“, заяви Хамид.

На въпрос кои са по-трудните разговори: за управление или за подкрепа на политики Хамид уточни: „За плаващи мнозинства може да се говори тогава, когато се избере правителство на малцинството или експертно такова и по определени теми се търси подкрепа“. И се мотивира: „Трудни са тези плаващи мнозинства, нестабилни са правителства, които разчитат на плаващи мнозинства, но тъй или иначе трябва да има разговори за политики, защото, ако няма разговори за политики, обществото остава с впечатлението, че има разговори за нещо друго“.

Хамид заяви, че досега единствените разговори, които са водили са с г-н президента Росен Плевнелиев и г-н Соломон Паси и там са изложили вижданията си по основни политики, които биха срещнали подкрепата на ПГ на ДПС.

Изборът на председател на НС или неизбирането на председатели на определени комисии няма как да е индикация за мнозинство в една или друга посока“, категоричен бе Хамид по повод на намеците, че се е формирала нова коалиция около избирането на Вежди Рашидов. И заяви: „Ако беше така, отдавна щяхме да сме сформирали управляващото мнозинство“.

Въз връзка с разразилите се напоследък спорове за еврото Хамид подчерта: „Ние нашата позиция сме я заявили много, много отдавна и тук няма как да се търси управляващо мнозинство, защото 90% от състава на парламента подкрепя въвеждането на еврото“. Като обясни, че при гласуването е имало нюанси, тъй като някои народни представители са искали да разберат дали 2024 г. е точният момент това да се случи, но не защото не искат да приемат еврото. „Еврото отдавна е поставено на дневен ред и според някои експерти, ако изтървем 2024 г., може да разчитаме на това след 10 години“, отбеляза Хамид.

В обществото има доста големи проблеми – енергийната криза, цените на продоволствените продукти и т.н. Но първо трябва да бъде разрешена политическата криза, за да се търси решение и на всички останали кризи“, категоричен бе зам.-председателят на ПГ на ДПС.

Хамид Хамид отново осветли споровете около председателството на парламентарната спортна комисия, предшествано от посещение на Кирил Петков в стаята на ДПС в парламента. „Ние си говорим с всички политици от всички парламентарни групи и не виждам нищо лошо да разговаряме и с г-н Петков. Имаме достатъчно положителни неща, за които да си говорим. Аз участвах в преговорите за съставянето на комисиите и разпределянето на председателските места. Тъй като няма оформено мнозинство, те се разпределиха по математическа формула в зависимост от представителството на всички парламентарни групи в процентно отношение на брой народни представители. Ние, от ДПС, коректно изчакахме абсолютно всички партии да заявят за кои комисии имат желание и поискахме онези, които останаха незаявени“, обясни Хамид.

И допълни: „Още от самото начало комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, по бюджет и финанси, околна среда, спорт не бяха заявени от никого. И ние заявихме, че за тях ще си издигнем наши предложения. Мисля, че това се прие от председателския съвет. Да, имаше разговори от ПП: „дайте ни това, дайте ни онова“. Ние казахме, че залата ще реши и ще издигнем председатели“.

Колкото до намесването на президентската институция в този скандал, Хамид се пошегува: „Като че ли лятото продължи доста дълго, температурите през деня са доста високи за този сезон и когато някой ходи без шапка под слънцето, може да има някакво отражение. Така си го обяснявам. Другото обяснение е, че нощно време пък много рязко падат температурите и някой може да е настинал – нямам представа“.

А в сериозен план допълни: „Някой търси някаква причина да поставя себе си и собствената си персона на дневен ред. Всеки политик е свободен сам да използва инструментариума, с който работи“. И подчерта, че всички сме чули и отговора на г-жа Весела Лечева, и на президента Румен Радев.

Аз не съм чул никой и от екипа на г-жа Лечева, и от президентския екип да е звънял на ДПС и не мисля, че това е начинът, по който следва да се определят председателските места в комисиите. Това го решава залата. Всяка партия е свободна да си издигне кандидат и който получи подкрепа – получи. Който не получи, не трябва да търси чак такава екзотика и да намесва държавния глава, г-жа Лечева. Още не са казали, че Рамзан Кадиров е звънил“.

По повод на неизбрания председател на земеделската комисия, предложен от ПП – Иван Христанов Хамид Хамид заяви: „Нямаме представа защо издигат човек, който според мнението на всички народни представители е неподходящ и се е компрометирал. Ние не издигаме представител за председател на комисията, така че нямаме претенции наш народен представител да оглави комисията по земеделие“. И препоръча на ПП да издигнат подходящ представител за тази комисия.

„Ние ще продължим да издигаме наш представител като председател на комисията по спорта, защо тя не беше заявявана от самото начало и ДПС каза, че ще издигне. Няма да подкрепим г-н Христанов. Нашите специалисти по земеделие имат доста резерви по отношение на неговата работата“, обяви Хамид Хамид.

Персоната има значение. Нали няма да възразите, че ако комисията по вътрешна сигурност се бе паднала на ПП, едва ли можеше да я оглави Бойко Рашков“, мотивира се Хамид. И уточни, че парламентарният правилник регламентира начина какво става, когато една комисия остане без председател – заседанията й се организират от председателя на парламента.

По повод на твърденията на главния прокурор Иван Гешев, че престъпността в България се е върнала на нивата от 90-те години и че има национална катастрофа председателят на вътрешната комисия в НС заяви: „Фактът, че се зачестяват престъпления, за които мислехме, че вече са овладени и случаите са единични – мисля, че главният прокурор визираше и престъпленията в транспорта, и „ало“ измамите, и появата на ОПГ наново, и наркоразпространението – т.е. там, където държавата е имала успех, главният прокурор вижда доста голяма стъпка назад. Ние – също. Тези престъпления много зачестиха и държавата като че ли даде знак, че е безсилна по отношение на престъпленията в транспорта, престъпленията, свързани с наркоразпространението, използването на наркотици от водачи на МПС. Като че ли спряха да се разкриват тези, които продават наркотиците и общественото мнение се концентрира само върху водачите на МПС, които използват наркотици“.

Хамид припомни, че ДПС достатъчно е критикувало политическото ръководство на МВР през годините, че не организира достатъчно добре борбата с престъпността, а се занимава с политическо инженерство и репресии срещу политически лица и политически партии. „Не е тайна, че ние от трибуната на Народното събрание всеки петък сме поставяли различни казуси, различни теми, различни съдби на хора. Това обаче като че ли остана извън дневния ред на повечето български медии“, припомни той. „Ние дадохме оценка за изключително слабото управление на г-н Бойко Рашков в МВР. Не само слабо, а и опасно управление, защото то застрашава устоите на демокрацията“, заяви Хамид Хамид.

Той уточни, че един човек не би могъл да се справи с проблемите, защото това е цяла система. „Но когато началството демотивира полицейските служители със своето поведение, това дава отражение на всички служители на МВР“, обясни зам.-председателят на вътрешната комисия.

И в тази връзка спомена закриването на спецсъда и спецпрокуратурата, за което заговори по време на срещата на ДПС с главния прокурор Иван Гешев в петък, припомняйки въпроса си към него за последствията от този акт. Хамид обясни гласуването на ДПС против създаването през 2010 г. на тези институции по следния начин: „В доклад на ЕК, в становище на ЕК специализираните органи на прокуратурата и съда бяха нееднократно похвалени като начина да се води ефективно борба срещу организираната престъпност и някои по-тежки престъпления. Ние бяхме против и да се разширява прекалено много броят на съставите, които трябва да им бъдат подсъдни. Защото по този начин, когато един орган е специализиран, а се разширява прекалено много предмета на дейността му, той вече престава да бъде специализиран и това бяха нашите аргументи“.

Но отново подчерта, че „закриването им, без да се прави сметка за броя на висящите производства там и без да си дават сметка, че по този начин се създава комфорт на организираната престъпност, е изключително лоша стъпка и последствията са налице“. „Първо, е демотивиращо за всички правораздаващи органи, че вече няма специализирани съд и прокуратура, които да се занимават с изключително тежки дела на специализираната прокуратура, а делата им бяха разпределени по областните съдилища, където са били и където всеки се познава с всеки. Ако една ОПГ в една област е достатъчно силна, има съмнения за качеството на правоприлагането в тази област и за нерегламентирани отношения между представителите на такава ОПГ и някои лица от съд, следствие, прокуратура и т.н.“, обясни Хамид. „Ние ликвидирахме нещо, което работеше“, категоричен бе той.

Хамид Хамид отново застъпи тезата си, че националното следствие и следователите трябва да обединят усилията си в разследванията. „В годините при промените на НК редица дейности бяха иззети от следователите и предадени на разследващите полицаи. По този начин остана един следователски апарат, който не е използван ефективно. Те имат експертиза, знания и подготовка, която далеч надхвърля тази на разследващите полицаи“. И настоя те да бъдат използвани с мотива, че иначе много от обвиненията падат в съда.

На въпрос дали смята, че правомощията на главния прокурор трябва да бъдат ограничени Хамид Хамид отговори: „Да, ние сме го написали в нашия проект за промени в Конституция, където са уредени тези правомощия. И от тези правомощия единствените правомощия на главния прокурор, които остават, са методическите указания по прилагане на закона. Надзорът за законност се премахва, премахва се участието на главния прокурор във ВСС. Той, както и двамата представители на съдилища – на ВКС и ВАС, нямат място там, защото този орган се използва от по-големите – поне така се говори в обществото – за кадруване през тримата големи в държавата“.

И обясни: „Ние със структурата на прокуратурата имаме проблеми открай време. И аз не съм на мнение, че тук персоната трябва да е водеща. Не, трябва да променим структурата и функционалността на тази система. А не като други колеги, които мислят само за персонална смяна и нищо друго. Затова още през февруари сме предложили нашите разписани текстове, в което взеха участие редица учени в правната сфера, практици, бивши конституционни съдии. И сме събрали проект, в който са залегнали идеите на цялото общество – разделянето на ВСС, ограничаването на правомощията на главния прокурор, ефективна средна съдебна система, въвеждане на фигурата на разследващия евентуални престъпления на главния прокурор и т.н. Филтрирали сме с много добър филтър и индивидуалната конституционна жалба – всеки да има възможност за достъп до Конституционния съд“.

„Критики към прокуратурата имаше и по времето на Никола Филчев, и по времето на Борис Велчев. Ние имаме проблем с функционалността, а не с персоната. Както и да се казва следващият главен прокурор, има ли значение, ако продължава да работи по същия начин със същите правомощия. Затова сме предложили конституционни текстове, които да регламентират ясно и точно правомощията на главния прокурор“, аргументира се Хамид Хамид.

Зам.-председателят на ПГ на ДПС коментира и мандатността на обвинител №1, но подчерта, че тя е обвързана в основния закон с мандатността и на други членове на различни органи и институции, включително и в държавното управление. И заяви, че ДПС биха подкрепила намаляването на мандата на главния прокурор на 5 г., но това ще рефлектира върху намаляването на мандатите на конституционните съдии, тъй като всички те са в логическа връзка, а не да се подхожда едностранно. След което подчерта, че попълването на мандатите във ВСС и КС е задължително за сегашния парламент, защото иначе поставят под въпрос функционирането на системата.

На въпрос дали е доволен от работата на главния прокурор, Хамид Хамид заяви: „Напротив, много пъти съм критикувал прокуратурата защо не протестира оправдателната присъда на г-н Иво Прокопиев. По-специален ли е г-н Прокопиев, че всички присъди се протестират, а неговата не беше? Чували сте критики и от г-н Карадайъ, че неговият сигнал не беше разгледан обстойно“.

Във връзка с поисканата преди година оставка на Бойко Борисов и президента Румен Радев, към когото в момента не отправят такива призиви Хамид Хамид обясни: „Тогава поискахме оставките им, защото започна една тенденция за червени линии, за език, който изключва диалога между институциите и така ги мотивирахме – че когато между най-големите институции в държавата няма диалог, нищо добро не ни чака занапред. За съжаление, бяхме прави, защото оттам тръгна цялата тази политическа криза, на която и в момента берем плодовете“.

Но уточни: „Виждаме промяна доста сериозна в поведението и на двамата. Вече и двамата търсят този диалог, за който ние толкова настоявахме. Затова в момента не искаме оставката на нито един от двамата“.

„Това за диалога го научихме по лошия начин. Трябваше да стигнем дъното на тази криза, за да разберем, че трябва да има диалог. Това, че трябва да има диалог и за сформиране на правителство пак го научаваме по възможно най-тежкия начин. Ако сега не сме си извадили поуките от последните две години, значи ще трябва пак да търсим „сезона на гъбите“.

Доц. Петър Чобанов: Ако няма редовно правителство с отговорност и програма, по-разумно е да удължим срока на сегашния бюджет

Ако няма редовно правителство с отговорност и програма, по-разумно е да удължим срока на сегашния бюджет. Това заяви председателят на Бюджетната комисия в парламента доц. Петър Чобанов в интервю за предаването „Бизнес.БГ” по БНТ.

Той коментира анонсираните от МФ три варианта за бюджет за 2023 г. - силно консервативен с 3% дефицит, надценен – с 6,6 на сто дефицит, и по средата.

Ситуацията, пред която сме изправени, е наистина сложна. Видяхме от актуализацията на бюджета за 2022 г., че когато няма ясно изразено парламентарно мнозинство, когато няма кабинет, който носи отговорност за действията си, когато няма конкретна програма зад бюджета, тогава  някои партии може да подходят безотговорно и да решат, че са в предизборна ситуация. Така бюджетът може да се окаже натоварен с излишни разходи. И да се стигне до т.нар. надценен вариант, коментира Петър Чобанов. И обясни: „Но той не е надценен. Той е проекцията на това, което кабинетът на Промяната” заложи в бюджета за 2022. Когато продължим тези мерки и ги остойностим, се получава дефицит от 11 млрд. лв. и 15 млрд. лв. дълг. За съжаление, рискуваме тези 15 млрд. лв. дълг да се повторят през всяка от следващите 3 години. И да стигнем до силно неустойчиви дългови нива, при които да си кажем, че няма откъде да вземем пари за лихвите.”.

Затова по-разумен е вариантът, при който удължаваме действието на този бюджет, но като си поставим ясен срок, че когато има възможност да се състави редовно правителство, тогава ще бъде приет и редовен бюджет за следващата година. Тоест срока в закона – 31 октомври, да го отсрочим с няколко месеца, за да може, когато има редовно правителство, да приемем бюджет, каза доц. Чобанов.

Ние не сме се отказали възможността да търсим разума, не сме се отказали от диалогичността и конструктивизма да се опитаме да съставим програмен кабинет. Ако не се случи обаче ще приемем закон да удължаване действието на бюджета, за да сме сигурни, че никой няма да остане гладен през зимата, че бизнесът ще бъде подкрепен, каза Чобанов.

Отговорните политически сили, въпреки че не се вижда някакво изразено мнозинство, няма да оставят държавата да няма бюджет - да се разчита на автоматично приложение на Закона за публичните финанси. Мисля си, че законът за удължаване на бюджета ще бъде приет, каза председателят на ресорната комисия в НС.

Попитан дали ще бъдат запазени социалните компенсации, доц. Чобанов заяви: „На всички тези въпроси трябва да отговори програма за управление. Проблемът на бюджета за 2022 т. бе, че няма програма. Зад него стояха хаотични идеи. Не приехме 3-годишна рамка. Сега се видя защо е така. Защото дефицитите излизат извън контрол.”.

Ние не можем да очакваме, че ще постигнем фискална консолидация и ще свалим дефицитите догодина, защото ситуацията не предполага това, коментира още финансовият експерт на ДПС.

Той прогнозира, че догодина може да има рецесия и в най-развитите страни. Очаква се спад в търсенето на български стоки и спад на износа си. Не случайно работодателските организации очакват приходите им да намалеят с 15%. Това означава по-малки данъчни приходи. Има риск да се сбъдне прогнозата на БНБ за нулев растеж, очерта ситуацията Петър Чобанов.

Ние трябва да сме много внимателни. Да се вслушваме в това, което казва МФ, защото там няма политическо влияние и намеса, а само експертиза на хора, които от години работят във ведомството. Трябва да следваме техните съвети, препоръча председателят на Бюджетната комисия в НС.

Бюджетът трябва да включва социални мерки, но и да видим кои са сферите, в които можем да намалим разходите, за да постигнем реален и изпълним вариант за бюджет, категоричен бе той.

Вторият транш от средствата по Плана за възстановяване и устойчивост е под въпрос заради наследените проблеми. В плана сме си поставили за цел неща, които може да са привлекателни, но не работят за ръст на икономиката, каза Чобанов.

Министерството на финансите твърди, че първият транш по Плана ще бъде получен до края на годината. Но с него ще се финансират не проекти по Плана, а плащания за пенсии и други социални разходи, обясни още той.

Според него няма нужда да отлагаме и да сменяме целевата дата за еврозоната - 1 януари 2024  г. Винаги съм казвал, че трябва да влезем когато ние сме готови, но и когато еврозоната е готова.  Когато българската икономиката показва, че се превръща в развита икономика. Но 10 години ние изоставаме в производството. В реално изражение инвестициите продължават да падат. Рекордният растеж не е толкова реален, защото е растеж след много голям спад, каза доц. Чобанов.

От 2009 г. досега от страната си тръгнаха близо 400 000 души. Тази загуба на работна сила намалява потенциала за растеж, допълни той.

До миналата година ние имахме устойчива във времето фискална политика, въпреки някои залитания. Но губим като възприятие за нас пред света поради факта, че не можем да сглобим работещо правителство, което да разкаже, че можем да се справим. Влошихме критерия за дефицит, за инфлацията надхвърлихме дори коригираният критерий в еврозоната, обясни още Петър Чобанов.

Ясно е, не че отлагаме датата за еврото, но трябва да подобрим фискалната си политика и да правим смислени структурни реформи, категоричен бе той.

Трябва много да внимаваме с излизането на бита на свободния пазар на ток, предупреди Петър Чобанов. Това трябваше да се случи в по-спокойни времена. Сега ако има много високи цени на тока, трябва да мислим за компенсации на хората като при бизнеса. Само при нормализиране на пазара можем да смятаме, че конкуренцията ще е здравословна. Докато не гарантираме здравословна конкуренция, няма смисъл от нея. По този въпрос трябва да се преговаря. И може би да се отложи във времето, заяви Петър Чобанов.

Мустафа Карадайъ на среща с Иван Гешев: Нормалността започва с диалога. ДПС очаква от прокуратурата разследване за милиционерщината на изборите през 2021 г.

Нормалността започва с диалога. Това заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ на среща в парламента с главния прокурор Иван Гешев. Обвинител № 1 предприе серия разговори с политическите сили в Народното събрание по проблемите на съдебната реформа и правосъдието.

В разговора участваха заместниците на Гешев Десислава Пиронева, Красимира Филипова, Даниела Машева и Пламена Цветанова и Борислав Сарафов, който е и директор на Националната следствена служба.

Освен от лидера Карадайъ ДПС бе представено и от зам.-председателя на ПГ на ДПС и шеф на вътрешната парламентарна комисия Хамид Хамид, зам.-председателите на ДПС Халил Летифов и Ахмед Ахмедов, народните представители Джейхан Ибрямов, Танер Али, Хатидже Георгиева, Цветан Енчев, Адлен Шевхед, Байрам Байрам, Осман Мурадов, Надя Петрова и Петър Чобанов.

Необходимо е спазване на разделението на властите, но това означава и диалог, каза Иван Гешев. Ние сме в дълг към хората, заяви той.

Всички сме в дълг към хората, съгласи се Карадайъ. Той също изрази убеденост, че разделението на властите и  различните компетенции  държавните органи трябва да се спазват.

Мото на една от нашите предизборни кампании бе „Възстановяване на държавността“. Дефинирахме какво разбираме под това мото. А именно - държавните органи и институции, включително и различните власти да работят в диалог, в синхрон и във взаимен контрол съгласно своите компетенции, определени от Конституцията и законите на страната, подчерта Мустафа Крадайъ.

За съжаление обаче през последните няколко години, включително и в 48-о НС, включително и през последните дни в пленарната залата на НС, виждаме как рамбовщината излиза на преден план, а не компетенциите, които са ни определени съгласно законите на страната и Конституцията. И всеки по един или друг начин си мисли, че раздава справедливост според своите си разбирания, каза Карадайъ.

И когато стигнем дотам да раздаваме справедливост не по закон и по правила, а всеки според своите разбирания, там вече демокрацията е в тотална криза, заяви лидерът на ДПС. И припомни, че Движението имаше и мото: „Възстановяване на демокрацията”.

Това означава, че властта или власт не да са бухалки срещу хората и бизнеса, а да са в услуга на хората и бизнеса, категоричен бе Карадайъ.

Това може да се случи единствено и само, когато онова, което е основа на демокрацията, стане основна ценност на цялото общество. А именно – да се спазват правата и свободите и заедно с това да се спазват и правилата. Не едното за сметка на другото. Двете вървят заедно, подчера Карадайъ.

Няма нужда властта да става бухалка. Нещо, на което ставаме свидетели в последните 1-2 години – дори на злоупотреба с права, посочи той. И припомни случаите на милиционерщина по време на юлските и ноемврийските избори миналата година.

Имахме един призив към вас и прокуратурата като цяло в опит да защитим демокрацията и държавността. Когато демократичната полиция изпълнява партийни поръчки, тя става милиция, допълни лидерът на ДПС. Той припомни, че Движението има сигнал към прокуратурата да разследва за законност милиционерщината и полицейските действия. Само 150-200 случая от тогавашната публична информация са стигнали до вас от общо 20 000 случая на неправомерни проверки, припомни Карадайъ.

Получихме от прокуратурата една статистика, но не и за конкретни разследвания. Може би не сме направили нещо точно в нашия сигнал, но такъв беше призивът от трибуната на НС на тогавашния министър на вътрешните работи - да се обърнем към прокуратурата и ние го направихме. Защото почти във всички случаи, в които е имало обжалване на действията на полицията, съдът ги е обявявал за незаконни. Най-грозният акт беше влизането в домовете на възрастни хора. А тази година чухме как омбудсманът на България разкритикува точно тези действия, подчерта Карадайъ. Той увери, че с инструментите на парламентаризма ДПС ще се опита да изясни всички случаи. И вероятно пак ще сезира прокуратурата за неправомерните действия на полицията.

В 47-ия парламент изготвихме проект за промени в Конституцията. Ние нямахме достатъчно народни представители, за да го внесем в деловодството на НС. Но имахме собствен поглед за промени в Конституцията, както и поглед върху темата главен прокурор и неговите компетенции. Консултирахме се с бивши конституционни съдии по тези въпроси, с нашите експерти, с юристи, с хора от съдебната система, но пряко с вас тогава нямахме възможност, каза още Карадайъ.

В България понятието реформа вече девалвира. Обикновено понятието реформа се използва от хора, които имат персонални апетити към определени ръководни длъжности в различни сфери, включително и в съдебната система. И по този начин понятието реформа девалвира, но все пак тези, които искаме да изпълним със съдържание понятието реформа се опитваме наистина нещо да направим дори ако е необходимо някои теми да ги доведем до абсурд, за да може да влезем в същински дебат, каза Карадайъ. И попита Гешев: „От ваша гледна точка тази крайност главният прокурор да има само административни функции и всичко онова, което е функционално, ако се отнеме така, както бяхме разписали тогава, как изглежда?”.

Видяхме, че има нужда от системен подход, в различни закони има нужда от промени, за да изградим функционален модел. Но с оглед на коментарите за специализираните съд и прокуратура и сега в момента за коментарите за някои закони виждаме, че политическият коментар би бил в посока, че това са промени, свързани с реформи, колкото, че това са промени, които да обслужват интерес на един човек, на една персона или на един достатъчно публично известен кръг. Но мен ме интересува как виждате отнемането на правомощията на главния прокурор и да му се оставят единствено и само административни функции, попита още Карадайъ.

ДПС иска още средства за пострадалите от наводненията в пловдивско и институция за превенция на трагедии от природни бедствия

Да бъде задължено Министерството на финансите да отпусне повече средства за възстановяването на щетите от наводнените села в Пловдивска област през септември тази година и да се създаде държавна структура, която да следи за превенцията на такива трагедии. Това поиска депутатът от Движението за права и свободи (ДПС) Рамадан Аталай в Отношение след изслушване по темата на служебния вътрешен министър Иван Демерджиев в парламента.

Размяната на въпроси и отговори беше свързана с дейността на  Междуведомствената комисия по възстановяване и подпомагане към Министерския съвет, с проведените от нея заседания, взетите решения и отпуснатата помощ.

Сумата, която трябва да бъде отпусната, ще бъде определена след анализ, но най-важните дейности са възстановяването на къщите и на пътищата в пострадалите райони. Като постави акцент върху двата проблема Аталай посочи, че има и други населени места, където очакват също средства, макар че са малко по-встрани. „Розино чака пари, Богдан, Каравелово, Трилистник, Калояново“, припомни депутатът.

Изказването му започна с това, че най-голямата помощ за пострадалите хора е да усетят присъствието на държавата и на общинските ръководства на място. Трябва да се даде на местните спокойствието, че ще бъдат отделени достатъчно средства, така че хората да могат да прекарат безпроблемно зимата и впоследствие да се опита да си възстановят нормалния живот.

„Те няма да могат да върнат нормалния живот, където са живели досега в тези населени места, но ние трябва да направи всичко възможно, за да възстановим онази инфраструктура, къщите на хората и онова доверие на хората към държавните институции, което се очаква“, каза Рамадан Аталай. Според него това доверие ще дойде с връщането на превенцията, на предварителната дейност, която държавата е занемарила от дълги години, особено с всичките планове във връзка с управление на водните басейни. Аталай припомни трагедиите в Цар Калоян, Антоново, Бисер и Хитрино, като примери, които са показали колко необходима е превенцията, а след това тя е била пренебрегната.

Вариант за решаване на проблема Рамадан Аталай видя в институция от миналото, за която припомни, а именно отдавна вече закритото Министерство на бедствията и авариите. По думите му може би е дошло времето това ведомство да се възстанови, за да може то да прави анализи, да изисква средства от финансовото министерство и да следи за превенцията. „За да може да направим онова, което е необходимо да не се случват тези бедствия“, подчерта Аталай.

Необичайното в ситуацията сега е, че не може да се упрекнат нито Министерството на вътрешните работи, нито Междуведомственият съвет за възстановяване и подпомогне, че не са си свършили работата. „Няма никаква превенция, като че ли в държавата нямаме ние институции, които да се ангажират предварително да не се включат определени последствия от бедствията, които се случват“, посочи Рамадан Аталай.

По думите му природните бедствия, в този случай огромното количество валежи, не могат да бъдат предвидени, но могат да се установят определени показатели, за да се види, че има опасност. „Не може да кажем, че държавата е направила всичко онова необходимо, като казвам държавата имам предвид координацията, контрола и превенцията, господин министър. Не търся, пак казвам, никаква вина, не търся никаква отговорност от никого, докато не се изясни от анализите на следствията, на службите, които вие ще ги направите“, каза Аталай и добави, че задача на депутатите е да се създаде необходимата структура за превенция, каквато е било закритото Министерство на бедствията и авариите.

Станислав Анастасов: „Промяната” подменя дневния ред на хората с изкуствени скандали за парламентарните комисии

Явно пак ще се подменя дневният ред на обществото и на българските граждани. Това коментира зам.-председателят на ДПС Станислав Анастасов в студиото на бТВ. Повод бе изкуствено предизвиканият от Кирил Петков и Радостин Василев („Продължаваме промяната”) скандал с ръководството на парламентарната Комисия за децата, младежта и спорта.

Ще ви представя няколко факта, иначе да коментираме Руди не е много смислено, каза Анастасов.

ДПС в тона на всичко, което сме говорили и по време на предизборната кампания и след това, заяви последна онези комисии, които не бяха заявени от никого. И това е лесно доказуемо. Никой не искаше Бюджетна комисия, никой не искаше комисиите по вътрешна сигурност и обществен ред, по въпросите на европейския съюз и не спортната комисия, както се изрази някой, а комисията по въпросите на децата, младежта и спорта – дейността й е много по-разширена, каза Анастасов.

Това е лесно доказуемо. Има и разговор. Нещо повече има чат – общ чат, в който участват и Кирил Петков и другия господин – Руди, разкри зам.-председателят на ДПС.

Това е тотален абсурд, отговори Станислав Анастасов на въпроса дали е имало натиск от страна на президентството или служебния кабинет ДПС да поеме ръководството на Комисията за децата, младежта и спорта.

Кирил Петков демонстрира отношение за политиката, в което тя е тежко битовизирана, всичко е лично и се решава с телефонни обаждания. Сега разбирам защо г-н Петков ходи с допълнителна външна батерия на телефона - в кръга на шегата, но е факт, каза Анастасов.  

Ние решаваме проблемите с общи разговори, не с позвънявания, подчерта зам.-председателят на ДПС. Той бе категоричен, че с опита на Кирил Петков и Радостин Василев да се реши един частен проблем, настрана остават дневният ред на обществото и страховете на гражданите за зимата, притесненията им за инфлацията, за отоплението и затова че няма дърва.

ДПС има добри експерти за всички комисии, това е факт, заяви Анастасов. И подчерта, че ДПС заяви комисиите, които останалите партии не са искали, за да улесни процеса, за да заработят комисиите, за да могат да се решават проблемите на хората.

Не може цялата държава да се занимава с г-н Радостин, не може той да е по-важен от НС , от президентството, от Министерски съвет, от избирателя. Не може три дена да се занимаваме с един личен казус, с лични мераци, с лично желание някой да бъде някъде, за да води реваншистка или контрареваншистка политика, възмути се народният представител.

Той съобщи кои комисии са поискали първоначално „Промяната” - правна, енергийна регионална, социална и антикорупционна. Да вижте тук по въпросите на децата младежта и спорта? Поканете г-н Минчев и Кирил Петков да си извадят телефоните, каза Анастасов.

Всички комисии са важни, това че някой ръководи комисия, означава че има по-висока отговорност как тя ще формира работата си, а не какви решения ще взема. Председателят не може да взема решения, те се вземат с мнозинство. Въпросът в момента е да видим какво правим дългосрочно, затова гледаме да спазваме добрия тон, да има диалог, да отстъпваме както направихме с комисиите, за да има разбирателство, за да може да върви напред това НС, каза още Станислав Анастасов.

За да има бюджет, трябва да има мнозинство. Защото това, което имаме в момента е трагично. Наследството ни от Кирил Петков е 15 млрд. лв. дефицит всяка година. Затова трябва да имаме яснота какви политики ще водим, какво правителство ще има. Иначе отиваме в популизъм и 15-те милиарда ще станат повече, каза той.

За еврото реално имаше конституционно мнозинство в парламента. Ще го имаме и по други решения, което е добре. Това потвърждава геополитическата ориентация на страната, каза Анастасов. И допълни: „Бързаме, защото доходността по облигациите вече достига нивата на един потребителски кредит, което е още една атестация за наследството, което ни остави предишното правителство.”.ь

Йордан Цонев: Гоним еврото, но с мисъл за хората и бизнеса

Повече от 10 години ДПС работи България да стане член на еврозоната. Това е подплатено с много действия, с много конкретни стъпки и с много активно говорене в различните народни събрания, в европарламента, в медиите. Това заяви зам.-председателят на парламента Йордан Цонев, зам.-председател на Движението, изразявайки в пленарната зала отношение на групата към изслушването на гуверньора на БНБ Димитър Радев за готовността на страната ни да приеме еврото.

Не сме променили своята позиция, продължаваме да подкрепяме усилията на страната да стане член на еврозоната, продължаваме да подкрепяме усилията на всеки кабинет, на всяка парламентарна група, на всяка партия и се отнасяме с разбиране към страховете на хората по тази тема, каза Цонев.

Той посочи, че ако в парламента има евроскептични партии, ако има такива, които не желаят еврото да бъде въведено, със сигурност те представляват съответната част от обществото.

Затова трябва да продължим работата по убеждаване, по разясняване и тази дискусия е много полезна, подчерта народният представител.

"Но всяко нещо е различно във времето. Наблюдавам как икономистите, които уважавам, са застинали в своите виждания някъде от преди 10-15 години. Наблюдавам как изобщо не се отчита динамиката на процесите, да не говорим за много тежките кризи, в които се намира светът. Наблюдавам как безкритично се гледа на всичко. Еврото ще остане национална цел, но не можем безкритично да гледаме финансовата вакханалия, която се шири в еврозоната. Че те там на кои от техническите критерии, които искате от нас, отговарят?!", коментира Цонев.

И попита: "Дефицитите им ли са под 3%? Инфлацията им ли е ок? Дълговете им ли са ок? А за дълговете направо, ако съм на тяхно място ще ме е срам да го сложа този критерий.".

Бързаме това да стане 2024 година – да, бързаме, и ние бързаме. Обаче ако очаквате, обръщам се и към правителството, и към колегите от БНБ, за тази цел да влезем в критерия дефицит до 3%, ще ви разочаровам – специално ние това няма да го подкрепим. В условията на такива тежки кризи да свием дефицита до 3% и да оставим без подкрепа бизнеса и населението – това не е сериозно, категоричен бе Цонев.

Всяка мярка има своя смисъл, когато допринася за доброто на хората. Всяка геополитическа ориентация има своя смисъл, ако е за доброто на хората – ако е ей така, за самосебе си няма никакъв смисъл. Така че, по-кротко с критериите, призова Цонев. И уточни, че сега е важно планът да е ясен, а политическата воля - заявена.

Но да си поставяме за цел да свием дефицита и да оставим хората и бизнеса без подкрепа, това е абсурд, заяви зам.-председателят на НС.

Също така, не е реалистично да си мислим, че инфлацията ще влезе в някакви поносими граници. Реалистично е да си мислим, че ако остане в тези граници, ще бъде много добре, да не кажа отлично. Защото тя, освен от лихвените проценти, се влияе и от предлагането, което при тази война и при скъсаните вериги на доставки отсъства. Никакво предлагане няма да имаме. То се свива дори на ниво продоволствия, хранителни продукти, каза Йордан Цонев.

Реалистично – по пътя към еврото, без да е за сметка на хората, на бизнеса, на страната, без да робуваме на критерии, които са остарели или на икономически догми и механизми, които действат в нормално време по един начин, а в условия на война, кризи и инфлация по съвсем друг начин. Това е нашата позиция – флексибилно, гоним еврото, но с мисъл за хората, категоричен бе Цонев.

Петър Чобанов с въпрос към БНБ за фискалната дисциплина при приемане на еврото

Паричният съвет, който бе въведен през юли 1997 г., създаде рамка за фискална и финансова стабилност в страната. Той позволи да се реализират структурни реформи и България да изгради доверие като страна, която поддържа дълги години фискална стабилност. Това каза председателят на бюджетната комисия в парламента доц. Петър Чобанов по време на изслушването на гуверньор на БНБ Димитър Радев за готовността на България да приеме еврото.

Същият паричен съвет, съдържа в себе си автоматични механизми и е свързан с поведението на някои пазарни величини. Когато имаме отклонение от дисциплината, пазарът реагира, каза Чобанов. И обясни, че израз на това са увеличените лихвени проценти по държавния дълг.

Те се дължат на това, че в момента изпълняваме бюджет за 2022 г., който има много трайни проекции в бъдещето и те са в посока високи дефицити - над 11 млрд. лева за следващите 3 години и дългове в порядъка на 15-16 млрд. лева всяка година. В тази ситуация е нормално пазарът да реагира и той го прави, каза Чобанов.

Това, което може да се добави е, че паричният съвет стартира с 2,8 млрд. лева валутни резерви, а към момента те са вече 64,4 млрд. лева. Но за съжаление и мое учудване, в предизборната кампания от една от партиите, от предходното управление, която е в най-дясната част на залата, беше публикуван пост в социалните мрежи как влизането в еврозоната означава да освободим валутните резерви и да ги усвоим. Тоест да ги похарчим, да нарушим всички правила и представи за фискална дисциплина, продължи председателят на бюджетната комисия. Той припомни, че от валутните резерви 12,8 млрд. са на правителството, но 7 млрд. от тях са пресен дълг, взет тази година, останалите са пак дълг от предходни години. Банките имат 14,1 млрд. лева, но тези резерви ще спаднат, когато се намалят минималните допълнителни резерви на банките.

Трябва ли да спазваме фискална дисциплина, когато станем част от еврозоната и какво ще се случи с нашите валутни резерви, бе въпросът, който доц. Петър Чобанов зададе на БНБ. Отговор даде подуправителят Калин Христов, който отговаря за валутния борд и за управлението на валутните резерви.

При присъединяване в еврозоната нашите валутни резерви ще намалеят механично, тъй като са функции от това, че имаме валутен борд. Тоест, валутният борд предполага да се работи с големи международни резерви и те да се акумулират във времето и г-н Чобанов ясно каза как във времето те са акумулирани. Нашите валутни резерви ще намалеят основно, поради факта, че нашите задължителни резерви ще намалеят – тези, които ние сега имаме мандат да определяме като Централна банка. Ще намалеят от 10% на 1%, каза Христов.

Ние ще освободим резерви, които ще станат резерви на търговските банки и те ще разполагат с тях, обясни той. И каза, че валутни резерви ще имат две компоненти.

Едната компонента е частта, в която ние трябва да внесем във валутните резерви на ЕЦБ. Те се изчисляват пропорционално на нашия дял в капитала на ЕЦБ. Текущите изчисления са, че нашия дял ще бъде 0,98%, което означава – при допускане на сегашните резерви, ние би трябвало да внесем около 500 млн. еквивалентно в евро, тъй като еврото не е резервна валута на ЕЦБ, тоест ние ще трябва да внесем или йени, или щатски долари или канадски долари, но не евро, тъй като еврото е национална валута, каза Калин Христов. Това трябва да стане или във валути или в злато, това са опциите.

Какво става с оставащите над 500 млн.? Ние знаем, че нашите резерви ще се свият, но ще останат свръхрезерви над тези, които трябва да внесем в ЕЦБ. Първо, ние ще трябва да ги конвертираме във валути, които са резервни, тъй като еврото, потенциално, ще бъде наша национална валута. В този момент, след като ги конвертираме, те ще останат резерви на БНБ – национални, и могат да се управляват само по ограниченията, зададени, от обща рамка на ЕЦБ. Тоест, директният Ви въпрос: дали могат да бъдат използвани за финансиране на правителствена политика – отговорът е не, ако това беше вградено във вашият въпрос, каза подуправителят на БНБ.

Тъй като в публикацията на социалния съвет имаше тази теза, че се освобождават някакви резерви, които могат да се използват за икономическа политика, такъв процес за освобождаване на резерви няма, категоричен бе той.

Мустафа Карадайъ с остър коментар за камилите и "Промяната"

Остър коментар за изкуствено предизвикания от "Продължаваме промяната" скандал около ръководството на спортната комисия в парламента направи председателят на ДПС Мустафа Карадайъ.

Радостин Василев на вас ако ви каже, че сте камила, вие ставате ли камила? Извинявайте, дайте малко сериозно, заяви Карадайъ в отговор на журналистически въпрос дали ДПС е получавало обаждане от президентството или служебния кабинет да поеме председателския пост на комисията, както твърди Василев.

Да, той беше в нашата стая. Дойдоха с Кирил Петков, беше чудесен разговор. Ние им казахме онова, което днес чухте от трибуната на НС, каза още Карадайъ. По-рано в пленарната зала на парламента председателят на ДПС заяви: "В старта, при заявяването на комисиите, ДПС изчака всички парламентарни групи да си заявят комисиите. И ние заявихме такива комисии, които не бяха заявени от никого. При първоначалната заявка Комисията по младежда и спорта бе заявена единствено и само от ДПС.".

"Продължаваме промяната" се опита да направи интрига в залата, настоявайки Радостин Василев да оглави Комисията по младежта и спорта, въпреки че групата не е искала поста. Кирил Петков и Асен Василев нападнаха ДПС с обвинението, че някой се е обадил на Движението да иска председателското място на Комисията, за да не може да го вземе Радостин Василев, който е пуснал сигнал срещу служебния министър на спорта Весела Лечева.

Сутринта чухте - призовах от трибуната на НС колегите да прочетат Конституцията на Република България, да прочетат и Правилника за организацията и дейността на НС, ако е необходимо един обучителен курс да проведем - кои органи и институции в държавата какви компетенции имат, включително Народното събрание какви компетенции има, народните представители какви компетенции имат, комисиите към НС какви компетенции имат и чак тогава можем да говорим. Малко по-сериозно, моля, заключи Мустафа Карадайъ.

Мустафа Карадайъ: Гражданите трябва да имат доверие в изборния резултат, а с тези машини го нямат

Изборите са основният инструмент на демокрацията. Ако няма доверие в изборния резултат, за каква демокрация говорим?! Това заяви председателят на ДПС Мустафа Карадайъ в коментар за хартиените бюлетини, направен пред журналисти в кулоарите на парламента.

Ние видяхме, че с тези машини няма как да има доверие в този машинен резултат. Ноември месец не брояха разписки, сега виждаме - брой подписи и брой гласове имат разлика, каза Карадайъ.

Брой разписки и брой гласове от мишината имат разлика, става въпрос за проблемен софтуер, което означава, че няма как да имаме доверие в този резултат от тези машини, допълни председателят на ДПС.

Затова ако искаме да утвърдим и затвърдим демокрацията, ние трябва да произведем система и модел на избори, към чиито резултат да имат доверие гражданите. Не специалистите, не професионалистите, а участниците и най-вече гражданите. Участниците и гражданите трябва да имат доверие в резултата. Това е най-важното, категоричен бе Мустафа Карадайъ.

Хамид Хамид: "Промяната" лъжат за комисиите. ДПС заяви само тези, които другите партии не искаха

Явно някои народни представители имат нужда от семинар, от обучение за компетенциите на различните органи и институции в държавата. Това заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ по време на дебата за ръководствата на парламентарните комисии.

"Продължаваме промяната" се опита да направи интрига в залата, настоявайки Радостин Василев да оглави Комисията по младежта и спорта без това да е предварително обсъдено на Председателски съвет и след като първоначално се е отказала от комисията. Кирил Петков и Асен Василев нападнаха ДПС с обвинението, че някой се е обадил на Движението да иска председателското място на Комисията, за да не може да го вземе Радостин Василев, който е пуснал сигнал срещу служебния министър на спорта Весела Лечева.

В старта, при заявяването на комисиите, ДПС изчака всички парламентарни групи да си заявят комисиите. И ние заявихме такива комисии, които не бяха заявени от никого. При първоначалната заявка Комисията по младежда и спорта бе заявена единствено и само от ДПС, обясни Карадайъ.

Изчитам ви първата заявка на "Продължаваме промяната" за ръководства на комисии в НС, която дойде в първия ден от г-н Никола Минчев. ПП заявиха правна, енергийна регионална, социална и антикорупционна комисия, съобщи от трибуната и зам.-председателят на ПГ на ДПС Хамид Хамид.

И тъй като тук имаше призив, г-н председател, да наказвате лъжците самият призоваващ за това - Асен Василев, се оказа първият лъжец в това събрание. Така че моля да го санкционирате, призова Хамид.

Явно някои народни представители имат нужда от семинар, от обучение за компетенциите на различните органи и институции в държавата. Включително за компетенциите на народните представителите, парламентарните комисии, ръководствата на парламентарните комиси, ръководството на НС, за да може като излезем от тази трибуна ясно да адресираме темите по които се изказваме, а не по всички теми разнопосочно да говорим. И понякога народните представители еднолично да се вживяват в ролята на Рамбо, на Конституционен съд, на Наказателен съд, На административен съд и т.н., коментира още Мустафа Карадайъ.

Няма нужда. Народните представители имат определени компетенции съгласно конституцията на Република България, заключи лидерът на ДПС.

Станислав Анастасов: Да си напишем домашното в енергетиката. Бъдещето е във водорода, а не в дърва, въглища и батерии

Планът за сигурна и устойчива енергия на достъпни цени в Европа REPowerEU има съвсем конкретни предложения, свързани с водорода, водородните и биотехнологиите. Призовавам ви да не си играем със страховете на хората. Това заяви зам.-председателят на ДПС Станислав Анастасов по време на дебатите в пленарна зала за решението, с което парламентът задължава правителството в срок от 7 дни да внесе в НС всички законопроекти, необходими за изпълнение на междинните етапни цели по Плана. ДПС ще подкрепи това решение, съобщи преди това народният представител доц. д-р Джевдет Чакъров.

"Мариците" могат да бъдат модернизирани по много различни начини. Това трябва да се случи, защото те не могат да бъдат един работещ музей, на който държавата плаща емисиите", подчерта Анастасов. И допълни:
"В момента, в който започнат да падат цените на тока, тези предприятия ще станат губещи. И ние трябва да ги модернизираме навреме, за да запазим работните места и да ги направим малко по-модерни.".

Анастасов призова парламента паралелно с Плана за възстановяване и устойчивост България да си свърши работата и по REPowerEU, за да не бъде пак от последните държави, които гледат как съседите им усвояват средства и реализират инвестиции.

С тези инвестиции се създават работни места, работна икономика и възможности за съпътстващи бизнеси. Нека да погледнем в променената геополитическа обстановка как да променим енергетиката си и какви нови възможности има, каза Анастасов.

Нека този „хубав проект“ за батериите да отпадне от Плана за възстановяване и устойчивост и да го заменим с нещо по-смислено, което да достигне до повече български граждани. Опции има много. Хората дори имат собствени инвестиции, които са готови да вложат към нашия План за възстановяване и устойчивост на публично частно партньорство. То говори за чиста енергия, за устойчива енергия, за енергия, която не е свързана по никакъв начин с Руската федерация, от която се бяга, допълни зам.-председателят на ДПС. Той се обърна към бившият вицепремиер и финансов министър Асен Василев.

Г-н Василев, бяга се от Руската федерация и от руския газ, а не от газа въобще, това е в таксономията на ЕС и ще бъде там до 2030 г. Не зависи от нас. Трябва да търсим нови начини за доставка на газ. Природният газ е едно от сигурните и вече доказани транспортни средства да се пренася с водород. И в момента в рамките на Средиземноморието големи европейски държави работят с държави от другия край на света, за да пренасят газ с водород. Това е бъдещето, а не дърва, въглища и батерии. Нека си напишем домашното, този път малко по-рано, за да не сме изненадани от това, което ни връхлита, вследствие на нашето бездействие, апелира Станислав Анастасов.

Доц. д-р Джевдет Чакъров: Огромен финансов ресурс по Плана за възстановяване и оперативните програми чака, а България потъва в дългове

Час по-скоро Планът за възстановяване и устойчивост трябва да стартира. Това заяви народният представител от ДПС доц. д-р Джевдет Чакъров по време на дебатите в пленарна зала за решението, с което парламентът задължава правителството в срок от 7 дни да внесе в НС всички законопроекти, необходими за изпълнение на междинните етапни цели по Плана. ДПС ще подкрепи това решение, каза Чакъров.

Нееднократно посочвахме, че България е единствената страна в ЕС, в която още няма никакви разплащания по Плана за възстановяване и устойчивост, подчерта Чакъров. И допълни, че решението на парламента е резонно, но много закъсняло.

Гърция почти изразходва своите средства. Румъния вече е получила към 30 млрд. евро. А най-бедната страна в ЕС, с много сериозни проблеми, не се е възползвала от правото си, защото не си е подготвила домашното, подчерта народният представител. И призова всички в залата за бъдат много активни.

Доц. д-р Джевдет Чакъров припомни, че ДПС се обръщаше с декларации към предишното управляващо мнозинство и към ресорния вицепремиер, отговарящ за еврофондовете. "Имаше и изслушване в пленарна зала по Плана за възстановяване и устойчивост, но от тогавашния вицепремиер Асен Василев не получихме цялата информация. Обърнахме се и към председателя на НС. Беше поет ангажимент, че ще ни се представи информацията какво точно включва Планът, но до края на мандата на предишния парламент това не се случи, каза още доц. Чакъров.

Поискахме изслушване и на министър-председателя, но то не беше проведено, припомни депутатът.

Ние сме силно притеснени и загрижени какво трябва да изпълнява страната ни с оглед интересите на хората, подчерта Джевдет Чакъров.

Много е важно да спазваме всички норми за околната среда. ТЕЦ-овете трябва да работят при пълно покриване на критериите за безопасност и спазване на съответните норми, заяви още народният представител. И призова да се види каква е алтернативата, ако бъдат закрити към 2038-а година, както е поет ангажиментът.

На дневен ред е и работата ни по оперативните програми. Защото изпълнението и приключването на предходния програмен период е много закъсняло. За новия програмен период 2021-2027 г. сме изключително закъснели. Ние сме във втората година от програмния период, а нямаме одобрени и стартирали оперативни програми. Един огромен финансов ресурс стои встрани, а държавата ни посяга непрекъснато към дългове. Тези пари трябва да дойдат, а ние не ги вземаме, категоричен бе Чакъров.

ДПС за консултациите при президента: Трябват максимални усилия за кабинет - да не се бърза, да се търси диалог

В първия ден на работата на това Народно събрание с изявление на председателя на ПГ на ДПС в нарочна декларация за откриването на работата на парламента заявихме, че държавният глава не бива да бърза с тази процедура. Налице е тежка политическа криза, от която трябва да се намери изход. Това коментира в кулоарите на НС зам.-председателят на ПГ на ДПС Хамид Хамид по повод консултациите при президента Румен Радев преди връчването на първия мандат за съставяне на правителство.

Виждаме, че диалогът върви много бавно. Трябва да се положат максимални усилия. Ние призовахме да не се бърза, а да се търси диалог. Виждаме в това добър знак, категоричен бе Хамид.

На журналистически въпрос за разговорите около съставянето на редовно правителство Хамид повтори, че ДПС ще участва във всички разговори, на които бъдат поканено.

По повод на подкрепата на ДПС за предоставянето на оръжия за Украйна, което трябва да бъде гласувано от парламента, зам.-председателят на Движението Станислав Атанасов заяви: "След 24 февруари и руската агресия срещу Република Украйна позицията на ДПС по тази тема е кристално ясна и последователна. Ние сме партия на действията, а не на декларациите".

Йордан Цонев: Ако няма мнозинство, внасянето и приемането на бюджет е изпълнено с финансов и икономически волунтаризъм

Трябва да знаем какво правят европейските страни за своите граждани и за бизнеса си. Те го спасяват дори с цената на дефицити и на дългове. Хората очакват от нас и ние това да правим. И няма кой отвън да ни каже защо увеличавате това или онова, защото те правят същото. Това заяви зам.-председателят на 48-ото НС Йордан Цонев, заместник-председател на ДПС, в отношение на групата по повод изслушването в парламента на финансовия министър Росица Велкова.

Да спасиш бизнес означава да спасиш работни места, категоричен бе Цонев.

Дебатът за бюджета, който проведохме досега, доказва състоятелността на тезата на ДПС, че ако няма мнозинство, внасянето и приемането на бюджет за следващата година е изпълнено с финансов и икономически волунтаризъм, подчерта народният представител. И заяви: "Това, което ще се случи в залата, ще е по-лошо от този дебат. Ще бъде политизиране, надцакване с разходи и обвинения.".

Цонев обясни, че в момента страната има нужда от много трезв анализ.

Трябва да си кажем къде се намираме, да отчетем максимума, който може да се направи за хората и да не вкарваме държавата в дългова криза, призова зам.-председателят на парламента. Той коментира, че дискусията е била малко огорчаваща за хората, които разбират.

Служим си с величини, които да не кажа са неверни, но са несъизмерими към определен момент, каза Цонев. И посочи като пример фискалния резерв. Това е резултативна величина към 31 декември. Само тогава има стойност. През останалото време е преливник на приходи и разходи и абсолютно нищо не отразява, допълни той. И нагледно обясни: има примерно 11 милиарда фискален резерв, но не са изпълнени 80 на сто от капиталовите разходи.

Йордан Цонев припомни 1997 г., когато като председател на бюджетната комисия в НС, е внесъл закона за валутния борд. И разкри как е било взето решението левът да се върже към марката.

Знаете ли какво надделя да е марката? Фактът, че две години по-късно ще има евро. Нали разбирате къде е първото планиране към еврозоната? Вчера чух лоши приказки от бивш финансов министър, че ДПС било портив еврозоната. Не, ние от 1997 работим по тази тема, две години преди да бъде прието еврото, върна лентата Цонев.

Той припомни още, че през 2008 г. е бил най-ниският държавен дълг - 8 и нещо милиарда лева. От 2001 до средата на 2008 г. България е върнала повече от 16 милиарда лева дълг. Нетният дълг към 2008 бе почти нула, за да стане догодина 50 милиарда - за по-малко от 15 години, каза Цонев.

 

Доц. Петър Чобанов: Предложения на партии носят дефицит и дълг

По колко милиарда дълг ще трупаме през всяка от следващите три години? И създаването на редовен кабинет, който носи ясна политическа отговорност и може да разкаже на международните пазари състоятелна история за реформи, ще намали ли рисковете, които наблюдаваме сега? Тези въпроси зададе народният представител от ДПС доц. Петър Чобанов на служебния министър на финансите Росица Велкова по време на изслушването й в парламента.

Чобанов, който е бивш финансов министър, подчерта, че предложенията на някои парламентарни групи ще донесат от 6 милиарда лева дефицит и 6 милиарда дълг допълнително.

Аз вярвам в експертния потенциал и добросъвестността на дългогодишните служители на министерство на финансите, каза Чобанов, който е бивш финансов министър.

Имаме необходимост от дискусията в парламента и се надявам да я проведем и за Плана за възстановяване и устойчивост. От една страна заради забавянето на средствата, от друга - заради реформите, които трябва да направим, подчерта народният представител.

Новият дълг за 2023 г. възлиза на 15,9 милиарда лева, за 2024 г. - на 15,99 млрд. лв., за 2025 - на 16,199 млрд. лв., съобщи Велкова.

При условие, че се включат нови политики, които бяха обявени от политическите партии, допълнителните разходи, с които би се натоварил бюджета са между 5 и 7 млрд. лв. в зависимост от сроковете, каза тя.

При тези дългови нива размерът на държавния дълг за 2023 г. би възлязъл на 50,3 млрд. лв., за 2024 – на 62,7 млрд. лв., за 2025 – на 85,389 млрд. лв. Съответно лихвените плащания ще възлизат на 823 млн. лв. за 2023 г., на 1,7 млрд. от 2024 г. и на 2,6 млрд. в 2025 г. Естествено, ако има редовен кабинет, който е с парламентарно мнозинство, би постигнал по-ниски доходности, отколкото едно служебно правителство, заключи министър Велкова.

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност