Планът за сигурна и устойчива енергия на достъпни цени в Европа REPowerEU има съвсем конкретни предложения, свързани с водорода, водородните и биотехнологиите. Призовавам ви да не си играем със страховете на хората. Това заяви зам.-председателят на ДПС Станислав Анастасов по време на дебатите в пленарна зала за решението, с което парламентът задължава правителството в срок от 7 дни да внесе в НС всички законопроекти, необходими за изпълнение на междинните етапни цели по Плана. ДПС ще подкрепи това решение, съобщи преди това народният представител доц. д-р Джевдет Чакъров.
"Мариците" могат да бъдат модернизирани по много различни начини. Това трябва да се случи, защото те не могат да бъдат един работещ музей, на който държавата плаща емисиите", подчерта Анастасов. И допълни:
"В момента, в който започнат да падат цените на тока, тези предприятия ще станат губещи. И ние трябва да ги модернизираме навреме, за да запазим работните места и да ги направим малко по-модерни.".
Анастасов призова парламента паралелно с Плана за възстановяване и устойчивост България да си свърши работата и по REPowerEU, за да не бъде пак от последните държави, които гледат как съседите им усвояват средства и реализират инвестиции.
С тези инвестиции се създават работни места, работна икономика и възможности за съпътстващи бизнеси. Нека да погледнем в променената геополитическа обстановка как да променим енергетиката си и какви нови възможности има, каза Анастасов.
Нека този „хубав проект“ за батериите да отпадне от Плана за възстановяване и устойчивост и да го заменим с нещо по-смислено, което да достигне до повече български граждани. Опции има много. Хората дори имат собствени инвестиции, които са готови да вложат към нашия План за възстановяване и устойчивост на публично частно партньорство. То говори за чиста енергия, за устойчива енергия, за енергия, която не е свързана по никакъв начин с Руската федерация, от която се бяга, допълни зам.-председателят на ДПС. Той се обърна към бившият вицепремиер и финансов министър Асен Василев.
Г-н Василев, бяга се от Руската федерация и от руския газ, а не от газа въобще, това е в таксономията на ЕС и ще бъде там до 2030 г. Не зависи от нас. Трябва да търсим нови начини за доставка на газ. Природният газ е едно от сигурните и вече доказани транспортни средства да се пренася с водород. И в момента в рамките на Средиземноморието големи европейски държави работят с държави от другия край на света, за да пренасят газ с водород. Това е бъдещето, а не дърва, въглища и батерии. Нека си напишем домашното, този път малко по-рано, за да не сме изненадани от това, което ни връхлита, вследствие на нашето бездействие, апелира Станислав Анастасов.