Народно събрание

ДПС иска още средства за пострадалите от наводненията в пловдивско и институция за превенция на трагедии от природни бедствия

Да бъде задължено Министерството на финансите да отпусне повече средства за възстановяването на щетите от наводнените села в Пловдивска област през септември тази година и да се създаде държавна структура, която да следи за превенцията на такива трагедии. Това поиска депутатът от Движението за права и свободи (ДПС) Рамадан Аталай в Отношение след изслушване по темата на служебния вътрешен министър Иван Демерджиев в парламента.

Размяната на въпроси и отговори беше свързана с дейността на  Междуведомствената комисия по възстановяване и подпомагане към Министерския съвет, с проведените от нея заседания, взетите решения и отпуснатата помощ.

Сумата, която трябва да бъде отпусната, ще бъде определена след анализ, но най-важните дейности са възстановяването на къщите и на пътищата в пострадалите райони. Като постави акцент върху двата проблема Аталай посочи, че има и други населени места, където очакват също средства, макар че са малко по-встрани. „Розино чака пари, Богдан, Каравелово, Трилистник, Калояново“, припомни депутатът.

Изказването му започна с това, че най-голямата помощ за пострадалите хора е да усетят присъствието на държавата и на общинските ръководства на място. Трябва да се даде на местните спокойствието, че ще бъдат отделени достатъчно средства, така че хората да могат да прекарат безпроблемно зимата и впоследствие да се опита да си възстановят нормалния живот.

„Те няма да могат да върнат нормалния живот, където са живели досега в тези населени места, но ние трябва да направи всичко възможно, за да възстановим онази инфраструктура, къщите на хората и онова доверие на хората към държавните институции, което се очаква“, каза Рамадан Аталай. Според него това доверие ще дойде с връщането на превенцията, на предварителната дейност, която държавата е занемарила от дълги години, особено с всичките планове във връзка с управление на водните басейни. Аталай припомни трагедиите в Цар Калоян, Антоново, Бисер и Хитрино, като примери, които са показали колко необходима е превенцията, а след това тя е била пренебрегната.

Вариант за решаване на проблема Рамадан Аталай видя в институция от миналото, за която припомни, а именно отдавна вече закритото Министерство на бедствията и авариите. По думите му може би е дошло времето това ведомство да се възстанови, за да може то да прави анализи, да изисква средства от финансовото министерство и да следи за превенцията. „За да може да направим онова, което е необходимо да не се случват тези бедствия“, подчерта Аталай.

Необичайното в ситуацията сега е, че не може да се упрекнат нито Министерството на вътрешните работи, нито Междуведомственият съвет за възстановяване и подпомогне, че не са си свършили работата. „Няма никаква превенция, като че ли в държавата нямаме ние институции, които да се ангажират предварително да не се включат определени последствия от бедствията, които се случват“, посочи Рамадан Аталай.

По думите му природните бедствия, в този случай огромното количество валежи, не могат да бъдат предвидени, но могат да се установят определени показатели, за да се види, че има опасност. „Не може да кажем, че държавата е направила всичко онова необходимо, като казвам държавата имам предвид координацията, контрола и превенцията, господин министър. Не търся, пак казвам, никаква вина, не търся никаква отговорност от никого, докато не се изясни от анализите на следствията, на службите, които вие ще ги направите“, каза Аталай и добави, че задача на депутатите е да се създаде необходимата структура за превенция, каквато е било закритото Министерство на бедствията и авариите.

Печат Е-мейл

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност