Джевдет Чакъров: Промените в Закона за здравето създават риск за болничните заведения и са финансово необезпечени

Приемането и прилагането на подготвяния законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето може да създаде проблеми в системата на лечебните заведения, а освен това тези изменения не са финансово обезпечени. Това заяви народният представител от ДПС Джевдет Чакъров по време на първо четене на промените в Закона за здравето в пленарна зала.

"Това не са притеснения само на ДПС. Няма практика парламентът да приема финансово необосновани законопроекти", каза Чакъров.

и добави: "Затова ние, депутатите от ДПС, ще гласуваме "въздържал се". Надяваме проблеми да бъдат отстранени между първо и второ четене на законопроекта".

Ето и аргументите на Джевдет Чакъров:

1. Има експертни становища за риск от проблеми в системата на лечебните заведения.

Според управителя на НЗОК предложението ръководителите на Регионалната здравноосигурителна каса да сключват договори с изпълнители на медицинска помощ, които не отговарят на изискванията на Закона за здравното осигуряване, крие много рискове.

Тези нови договорни партньори на НЗОК няма да са предвидени при изготвянето и разпределянето на бюджета на касата и на практика ще възникне въпросът откъде ще се намерят средства за тях.
Освен това има риск и от използването на този текст като врата за сключване на договори с нови изпълнители на медицинска помощ и без необходимост, като се разчита на преценката само на директора на съответната РЗОК.

Като друг проблем управителят на НЗОК посочва възможността отново да се стигне до въвеждане на временни мерки лечебните заведения за болнична помощ да трябва да резервират легла за интензивно лечение, както и легла за пациенти в неусложнено състояние в различни болнични отделения.

Тези мерки, както вече видяхме от практиката, водят до нарушаване на работата на болниците като цяло. Понеже основно се касае за легла за интензивно лечение, засегнати са почти изцяло структуроопределящите държавни и общински болници както на регионално ниво, така и на национално ниво.

Досега заради извънредната епидемична обстановка болниците получаваха 80% от месечните си бюджети, независимо от изработеното от тях, тъй като заради КОВИД мерките нормалната им дейност беше препятствана. След отмяната на извънредната епидемична обстановка вече няма правна възможност на болниците да бъде заплащано по този ред.

Така при евентуално въвеждане на противоепидемични мерки със заповед от министъра на здравеопазването или от директора на РЗИ, ако се стигне отново до резервиране на легла и възпрепятстване на дейността на болниците, те няма да могат изпълняват клиничните си пътеки и няма да получават средства от НЗОК.

Това ще доведе до влошаване на финансовото им състояние и има риск дори от фалити.

2. Проектозаконът е финансово необезпечен

Проблемът не се решава с предвиденото в законопроекта тримесечно удължаване на възможността Министерството на здравеопазването да субсидира лечебни заведения за болнична помощ за поддържане готовността им за оказване на медицинска помощ след отмяната на обявената извънредна епидемична обстановка заради КОВИД.

Защото може да се очаква влошаване на епидемичната обстановка в страната и възникване на необходимост от въвеждане на извънредни мерки със заповеди на директорите на РЗИ през следващия есенно-зимен сезон, а не сега през пролетта и лятото. А тогава вече ще е изтекъл този тримесечен период след отпадането на извънредната епидемична обстановка.

За съжаление, становището на Министерство на финансите също не дава по-голяма яснота по отношение на финансовото обезпечаване на този законопроект. Безспорно законопроектът води до допълнителни ангажименти за държавния бюджет и бюджета на НЗОК, но към днешна дата не може да се прогнозира размерът на тези разходи.
Възможности за финансовото осигуряване ще се търсят по линия на инструментите на Европейския съюз и за сметка на приоритизиране на разходите в бюджета на НЗОК, а също и на разходите в държавния бюджет, в това число и на икономии и трансфери от други първостепенни разпоредители с бюджетни средства.

На практика Министерството на финансите не се ангажира, че на този етап може да осигури необходимите средства за финансовото обезпечаване на този законопроект.

Това не е отговорно поведение в сложното финансово състояние, в което се намират в момента държавният бюджет и бюджетът на НЗОК, както заради повсеместната криза и бежанската криза, породени от войната в Украйна, възникват непредвидени разходи, включително и в здравеопазването.

Рамадан Аталай: Управляващите позволиха изтичането на още 366 млн. лв. към кръга "Капитал". ДПС спира със закон необоснованите печалби от ВЕИ и помага на общини, болници, училища и забавачки

Управляващото мнозинство отказа да спре изтичането в следващите 6 месеца на още 366 млн. лева към кръга "Капитал". Това заяви зам.-председателят на енергийната комисия в парламента Рамадан Аталай, член на ЦОБ на ДПС, на брифинг в Народното събрание. На него той обясни последствията от отхвърлянето в енергийна комисия на внесеното от ДПС проекторешение за допълнителни ежемесечни вноски във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" от производители на електрическа енергия.

Целта на проекта бе да съберем онези необходими средства във Фонда, за да може да бъде удължен периодът за подпомагане на бизнеса, общините, болниците, училищата, социалните домове, детските градини и всички останали институции, които са засегнати от повишаването на цената на електроенергията, обясни Аталай.

Изненадващо за нас, след като представихме нашите мотиви, всички партии от управляващото мнозинство гласуваха против. Основният им мотив бе, че сме представили решение, а не законопроект, каза още народният представител от ДПС. Той обясни, че Движението е депозирало проекторешението на 22 март с ясната идея, че до 1 април трябва да бъде прието, за да може да се съберат онези средства, които досега остават в ръцете на производители на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници.

След представянето на нашето проекторешение първи реагираха кръгът "Капитал". Само че в техният анализ, който представиха пред нас, си признаха, че от разликата между прогнозната цена и цената на пазара, на която продават, при тях, производителите на енергия от ВЕИ, остават 60 милиона лева, съобщи Рамадан Аталай.

От юли миналата година до февруари 2022 г. от разликата, след като при тях остава печалбата от 9-те процента за възвращаемостта на проекта плюс още 20% допълнително за възобновяемите енергийни източници, при кръга "Капитал" и всички онези, които участват в това, правителството е оставило 366 233 000 милиона лева, разкри Аталай.

Същевременно правителството не намери начин да внесе тяхно решение, техен законопроект, за да може да вземе онези средства, които акумулират и в АЕЦ, и във водните електрически централи на НЕК, коментира още енергийният експерт на ДПС. И заяви: "Дотук компенсациите към бизнеса са от бюджета и Фонд "Сигурност на електроенергийната система".

Ако нашето решение беше прието, щяхме да спрем за следващите 6 месеца още 366 млн. лв. да отидат в ръцете на онези, които разполагат с ВЕИ-ата и които първи реагираха на проекта ни, каза Рамадан Аталай.

Мога да ви кажа още много цифри, свързани с онази необоснована печалба, която остава в ръцете на производителите на електрическа енергия. Те досега са около 3 млрд. Очаква се още 3 млрд., които ще бъдат спечелени въз основа на високия ръст на електроенергията, да отидат в ръцете им. Тази цена я плаща данъкоплатецът, българското общество, категоричен бе Аталай.

Не можаха управляващите да намерят сили в себе си, въпреки нашата молба, да внесат техен законопроект, тяхно решение и да се намери начин, щом подпомагаме бизнеса, да изискаме от него да не калкулира цената на електроенергията в продукцията си, подчерта енергийният експерт на ДПС. И изтъкна, че това е една от причините за галопиращата инфлация, която няма да спре.

ДПС не се отказва от идеята си. Тя вече е разписана в проектозакон, който бе внесен в НС. Нашата молба е премиерът да намери възможност по най-бързия начин да накара неговите народни представители да се разграничат от кръга "Капитал". И да подкрепят законопроекта, който сме подготвили и подписали. Този законопроект е в интерес на обществото и против всички онези, които печелят в момента от производството на електрическа енергия и от компенсациите, които получава бизнесът, каза Рамадан Аталай.

Той коментира и мораториума върху цената на тока и парното, който изтича днес. Мораториумът донесе достатъчно негативно отношение към България. Няма друга държава, която да е въвела мораториум, каза народният представител.

Аталай съобщи, че според информацията, с който разполага при новото ценообразуване цената на тока за битовите потребители няма да бъде повишена, защото ще се вземе определено количество енергия, произведено от ядрената централа.

Но не така стои въпросът с топлофикациите - заради динамиката в цената на газа. Топлофикациите ще бъдат сериозно натоварени, прогнозира Рамадан Аталай.

Д-Р ХАСАН АДЕМОВ: Бюджетната комисия спешно да разгледа законопроекта за осигуровките на бежанците. Не е ясно нито кой е източникът на финансиране, нито откога текат осигуровките им. Болен украинец чака за трансплантация!

В предлагания от управляващите Законопроект се предвижда целия пакет от здравни услуги, които ще могат да ползват украинските граждани. Само, че не е ясно кой ще осигурява тези средства. Това заяви народният представител от ДПС д-р Хасан Адемов по време на обсъжданията на измененията на Закон за здравното осигуряване, касаещи бежанците от Украйна.

Той заяви, че в проектозакона няма никаква прогноза колко бежанци се очакват, както и каква сума ще е заделена за покриване на осигуровките им.

В момента няма записан източник на финансиране, не е ясно върху какъв доход ще се осигуряват украинските бежанци, откога започва осигуряването им, докога продължава и откога започват да текат техните здравноосигурителни права, категоричен е народният представител.

Той се възмути, че се предлага финансирането да става по начин, определен с решение на Министерски съвет.

"Това е моделът на джипката, който го отрекохме всички в тази зала. Защо законодателят не казва по какъв начин трябва да бъдат осигурени, Какъв е проблемът да го кажете", попита Адемов.

Той изказа учудване, че по време на обсъждането на промените в закона в здравната парламентарна комисия, когато е попитал председателят й - доц. Антон Тонев, как да гласува при положение, че нито една от цифрите не знае, доцентът му отговорил: Д-р Адемов, гласувайте със сърце.

"Уважаеми г-н Тонев, аз не съм кардиолог, аз съм реаниматор. Оставяйки емоционалната окраска настрани, аз винаги гласувам с разум", заяви д-р Хасан Адемов.

Той настоя тестовете да бъдат незабавно внесени в бюджетната комисия, за да се предвиди необходимия финансов ресурс, "а не да разчитат единствено и само на преструктурирането, както казва Министерство на финансите".

"Изрично заявявам, че ние не сме против подкрепата за украинските бежанци, напротив. Единствената ни забележка е, че начина, по който се предлага да бъде решен този въпрос не е законодателно и правно технически изчистен", заяви народният представител.

Той добави, че въпросът не търпи отлагане, защото В една от столичните болници в момента има един болен от Украйна, който чака за трансплантация на сърце.

"Всички сме за това да помогнем на бежанците от Украйна. Затова тези средства трябва бързо да бъдат осигурени и да има легитимен начин за финансиране на тази дейност", заяви доктор Адемов.

Хамид Хамид: Предсрочни избори ще има много скоро

  • Закриването на специализираните съд и прокуратура бе лекомислено и прибързано, саморазправа след фиксация на няколко лица срещу фигурата на главния прокурор

Така както върви, предсрочни избори ще има и то много скоро. Тази прогноза даде зам.-председателят на ПГ на ДПС Хамид Хамид в интервю за "Денят на живо" по NOVA NEWS.

Коалиционните съвети са забулени в мъгла с изключение на смешното събиране в мол "Парадайз" при сформирането на управляващата коалиция, коментира Хамид проведения във вторник вечерта съвет на четирите партии във властта.

По отношение избора на управител на БНБ ние ще подходим отговорно в защита на националния интерес и в защита на финансовата стабилност на държавата. Ще вземем най-доброто решение за страната ни без оглед на конюнктурата и интригите в управляващото мнозинство, категоричен бе зам.-председателят на ПГ на ДПС. И допълни: "В кръга на шегата очаквахме всяка партия в коалицията да има кандидат за БНБ, за да стане малко по-интересно. Но виждам, че при тях в момента е весело. Очакваме с интерес изслушването на двамата кандидати в ресорната парламентарна комисия.".

Две са кандидатурите на управляващата коалиция на гуверньор. "Продължаваме промяната издигна председателя на ПГ на ПП Андрей Гюров. "Има такъв народ" номинира шефа на Бюджетната комисия в НС Любомир Каримански.

ПГ на ДПС вече проведе среща с единия от кандидатите за управител на БНБ, очакваме среща и с другия - имаме писмо, имаме покана. Ще изслушаме концепциите им, ще чуем вижданията им и ще гласуваме съобразно националния интерес, подчерта Хамид Хамид.

На въпроса възможно ли е да се получи договорка и за поста управител на БНБ да бъде избран Любомир Каримански срещу това "Има такъв народ" да приемат ускорен старт на преговорите за членство в ЕС на РС Македония, Хамид отговори:

"Когато едно управляващо мнозинство всъщност не е мнозинство и не може да формира единна позиция, са възможни всякакви варианти, включително и такъв да няма избор, какъвто вече се тиражира в някои медии.".

По повод евроинтеграцията на Северна Македония народният представител от ДПС заяви, че за съжаление едва след войната в Украйна Европа се замисли колко е закъсняла с приемането на балканските държави в ЕС, в това число и на Северна Македония.

Нашата позиция от самото начало е за ускорен процес, каза Хамид. И припомни, че докладчик на Европарламента за Северна Македония е президентът на АЛДЕ и евродепутат от ДПС/"Обнови Европа" Илхан Кючюк, който работи много активно за ускорен старт на преговорния процес като в неговите рамки да бъдат изчистени всички спорни въпроси.

По повод започнатите от "Демократична България" консултации за изпращане на оръжие за Украйна Хамид Хамид бе попитан дали трябва България да направи това. Не сме провели среща с тях, не са се обърнали към нашата парламентарна група. Чухме само декларацията на ДБ от парламентарната трибуна, каза Хамид. И припомни ясната и категорична позиция на ДПС още в първия ден на военната агресия на Руската федерация срещу Украйна. Движението категорично осъди тази агресия.

Благодарение на ДПС Народното събрание прие декларация срещу войната в Украйна, припомни още Хамид Хамид. Тя бе приета в първия ден от войната. По наше настояване бяха спрени дебатите за Националната здравноосигурителна каса и пристъпихме към тази декларация, иначе министър-председателят щеше да отиде на заседанието на Съвета на ЕС без декларация на НС. След наше категорично настояване тя бе приета. В тази декларация се съдържа подкрепата за Украйна като помощ, каза Хамид Хамид.

Миналата седмица министър-председателят заяви, че военна помощ не е искана и такава няма да бъде давана, защото такова е мнението на 80% от българските граждани. От друга страна държавният глава заяви, че няма да позволи България да бъде въвлечена във военния конфликт. След срещата на министър-председателя с военния министър на САЩ двамата заявиха на брифинг, че темата за военна помощ не е обсъждана и такава не е поискана от България. Подобни бяха отзивите и от срещите на главнокомандващия силите на НАТО, който беше в региона. Така че нека първо видим какво искане има и за какво оръжие става въпрос. Защото освен че България е лоялен и активен член на НАТО, България, за съжаление, е много близо до този конфликт и трябва да защитава своите граници и своите граждани. Това решение трябва да бъде взето във възможно най-голям консенсус, коментира Хамид. И допълни: "Виждаме обаче че такъв консенсус в коалицията липсва. Чухме изявлението на БСП и на г-жа Нинова, че са категорично против това. От друга страна "Демократична България" настояват такава подкрепа да бъде дадена. От другите две партии засега не чухме категорични мнения. Нека първо т.нар. мнозинство да постигне консенсус, да предложи нещо на НС, ние ще вземем нашето отговорно решение в съответствие с интереса на българските граждани.".

По отношение на борбата с корупцията и закриването на специализираните съдилища и прокуратури Хамид заяви: "Успяха да закрият нещо, което беше работещо и донесе позитивни оценки от страна на нашите европейски партньори. Пълен популизъм. Само бръщолевене и празноговорене във всички тези сто дни. Най-лесно е да се закрива. Това решение ни връща 11 години назад - на нивата от 2011 г. Това нито помага в борбата с корупцията, нито помага в борбата с организираната престъпност, нито решава някакъв проблем. Това бе една саморазправа със специализираните органи - съд и прокуратура, след една фиксация на няколко лица срещу фигурата на главния прокурор.".

Това работи в полза на организираната престъпност. Ще реши проблемите на всички онези, които са обвинени за тежки престъпления, ще отърве от затвора редица банди за разпространение на наркотици, коментира юристът. И определи закриването на специализираните съдилища и прокуратури на първо четене като лекомислено и прибързано.

Много дела ще бъдат протакани до достигане на абсолютната давност, след което обвинените или подсъдимите ще се измъкнат заради този хаос в правосъдието, каза още Хамид Хамид. И подчерта: "Хаосът е налице, няма идея къде ще бъдат преназначени съдиите и прокурорите
Нашето категорично мнение е тези специализирани органи съд и прокуратура да не бъдат закривани.".

Хамид Хамид коментира и предложението на ГЕРБ за създаване на временна анкетна комисия, която да изясни всички факти и обстоятелства, свързани с подписването на меморандум за 1 млрд. долара от правителството на Кирил Петков, което ДПС подкрепи, но мнозинството отхвърли.

В публичното пространство бяха изнесени твърдения, че зад цялата група инвеститори зад компанията Gemcorp прозират руски олигарси. Докато целият демократичен свят налага санкции на руските олигарси безобразно обидно е спрямо всички нас, спрямо нашите европейски партньори, да се сключват сделки с руски олигарси. Искаме всички тези твърдения да бъдат проверени внимателно, да се отговори на въпросите те факт ли са, действително ли има руски олигарси. Проблемът е сериозен, тежък, касае се за парите на българските и европейски граждани, обясни Хамид защо ДПС е подкрепило предложението на ГЕРБ. Задължение на българските народни представители е, когато има съмнения за такива сенчести сделки, те да бъдат осветлени, заяви депутатът.

Рамадан Аталай: Не можем изведнъж да се откажем от руския газ, трябва да намалим потреблението

Патова ли се оказа ситуацията с доставките на руски газ? "Газпром" иска плащане в рубли, ЕС е категоричен, че няма да направи такава отстъпка. Тези въпроси коментира зам.-председателят на комисията по енергетика в НС Рамадан Аталай в студиото на "Денят ON AIR".

"Всеки ден, всеки който е от двете страни на процеса, вади по някоя маймунка на преден план. По последното предложение на "Газпром" енергийните суровини да се плащат в рубли - договорът има клаузи, които би трябвало и двете страни да спазват. Там никъде няма спогодба да се плаща с рубли. Това е игра на нерви. А основното, което е нужно да търсим, е балансът - за да получава България необходимото количество суровини от газ и петрол", заяви енергийният експерт на ДПС. Решението той вижда в преговори на компетентно ниво.

"Тъй като стоката се предава от руската страна, могат да поставят такива условия. Но договорите се сключват от двете страни, трябва да се преговаря, докато се стигне до изход. Санкциите, които се налагат, изискват всички европейски лидери да влязат в час. А онова, което е необходимо, са сериозни първи крачки за диверсификацията", заяви Аталай пред Bulgaria ON AIR.

Според него не е възможно да се откажем изведнъж от руските доставки.

"Всичко изисква време, допълнителни договаряния на количества, път за алтернативни доставки. Управляващите трябва да подходят със знание, не само с емоции", добави народният представител.

Рамадан Аталай е категоричен, че по-големи количества азерски газ няма как да получим. И търси решението другаде - в намаляване на потреблението.

рябва да намалим количеството енергия, които ползва България от петрол и газ. Това може да стане с подобряване на енергийната ефективност. Тогава вместо 3,6 млрд. кубика газ, да ползваме 3 млрд. например", коментира Аталай.

Народният представител от ДПС е убеден, че след отпадането на мораториума неизбежно да има увеличение на цените на тока.

"И вълкът сит, и агнето цяло - не съм виждал такова нещо. След отпадането на мораториума, с допълнителните количества от АЕЦ "Козлодуй" може да се запази цената на електроенергията за битовите потребители. Даже и да се намали с 5%. Но няма как да не се повиши цената на газа, когато на световния пазар е скочила до 5 пъти", прогнозира народният представител.

ДПС още не е взело решение кой от двамата номинирани за управител на БНБ кандидати ще подкрепи. "Продължаваме промяната" номинира за поста председателя на ПГ на ПП Андрей Гюров, "ма такъв народ" - шефа на Бюджетната комисия в НС Любомир Каримански.

"Ние не познаваме нито Каримански като експерт, нито Гюров. Гуверньорът на една държава е лицето пред световните банкови системи. Не можем да сложим там човек, който не е известен в банковите среди, трябва да има авторитет и в международните институции", категоричен беше Аталай.

Делян Пеевски: Лъжите на министър Василев преминаха границата на нормалността

     В последните дни сме свидетели на поредната клеветническа кампания от страна на олигархичния кръг „Капитал“ и на неговите политически марионетки във властта, в която отново се намесва моето име. Наясно съм, че те действат на принципа „всеки ден по нещо за Пеевски“, независимо колко елементарно скроена е лъжата, която ще тиражират. Твърденията обаче на министъра на финансите Асен Василев, направени в предаването „На фокус“ по Нова ТВ, че бил получил информация на „четири очи“ за натиск от моя страна върху частна фирма, изумяват със своето безочие и преминават границите на нормалността. Изказана публично от представител на висшата изпълнителна власт, тази манипулация несъмнено удари дъното на деградацията във всякакъв смисъл – и морален и политически. Убеден съм, че подобно на всички предходни опити на кръга „Капитал“ и неговите марионетки публично да ме дискредитират и тази манипулация ще изтече в канала на мръсната вода, защото е плод единствено на болната фантазия на хора, за които истината отдавна няма никакво значение. Тези хора рано или късно ще проумеят, че няма да могат да се крият вечно зад лъжи и манипулации и ще дойде време обществото да им потърси сметка за всичко сторено във вреда на България. Тогава опитите им да прикриват политическото си безсилие и собствените си закононарушения с мантрата „Пеевски“, няма да бъдат повече възможни.

Валерия Велева припомни думи на д-р Ахмед Доган: Животът е надбягване със съдбата

Автор: Валерия Велева, Епицентър.бг

Почетният председател на ДПС д-р Ахмед Доган навършва днес 68 години.
За годините, откакто е на обществената сцена, той получи всичко от политиката − признание и омраза, тайна и публична власт, разкош и богатство.

Беше Спасение и Проклятие, най-мъдър държавник и най-хитър хищник, най-интелектуален стратег и най-безскрупулен политически търгаш. Беше архитект на етническия модел в България. И агент „Сава”. Авторитарен. Тоталитарен. Бохем. Самотник. Женкар. Романтик. Приятел. Враг. Желан партньор. И опасен противник. Мит. И реалност.

Всичко, което може да бъде казано за един човек, вече е казано за него: Доган е задълбочен, последователен, пресметлив политик. Пример за това как един много висок интелект се превръща в много успешен политик. Той е роден лидер. При него лидерството е естествено състояние. Той не само е в крак с повелите на историческото време, но има рядката способност да задава прототипи на стратегическата политика. И нищо, което засяга собствената му персона, вече не му прави впечатление.
Със загадъчна усмивка посреща както обожествяването си, така и хулите. Критиките го подминават, без да го засягат. "Този, който е тръгнал да бъде възхваляван, във всички случаи трябва да мине горнилото да бъде разпнат. Но не всеки, който е бил разпнат, става герой". (1996 г. "Труд")

За него  "Животът е надбягване със съдбата": "Моите основни цели бяха в областта на науката, на философията. От 16-17 годишна възраст мечтаех да бъда човек, който работи само с книги, който пише книги. После се виждах като духовен творец. Чувствах огромна енергия и мощ в себе си в това отношение. Аз бях обладан от мисловността. Стремежът ми бе към културата, към духовното начало. Нищо друго нямаше смисъл за мен. Отраснах с фразата " Хубаво момче, ама турче". (2004 г. "Труд")

Политиката е "сериозна, сложна и мръсна материя": „Нямаше да остана в политиката, ако бях само романтик. Романтик можеш да си вътре в себе си. Но ако нямаш прагматична жилка, не можеш да останеш толкова дълго. Политиката е сериозна, сложна и мръсна материя. Всичко, което е постигнал човешкият род, го дължи на политиката. Всички злини на земята имат за субект пак политиката. И всеки трябва да си намери мястото, за да остане във времето. (2007 г., „Труд”)

А България "трябва да я пазим със зъби и нокти": "Аз съм наследник наследник на голяма империя. И зная как се пази дворът на империята. Но това не е Турция. Моята империя е България . Оставям всеки да разсъждава върху това. България е моята родина. Тази земя я имаме. Тя е наша и трябва да я пазим със зъби и нокти. Ние всички сме една нация. Аз съм един от вас и мисля като всички вас и искам доброто на тази страна, в която сме родени".(2008. г. "Мъже на власт")

И още откровения в едно интервю отпреди 18 години,  направено в навечерието на неговата 50-годишнина:

НАДВИХ ДЯВОЛА В СЕБЕ СИ

27 март 2004 г.

− Как усещате, г-н Доган, 50-те години на гърба си?

− Странно ми е, че съм на 50 години, защото се чувствам по-млад. Освен това последните 19 от живота ми са толкова динамични, че понякога ми се губят години. Защото от началото на 1985 г. режимът ми на съществуване е предимно борба − борба за оцеляване. През последните месеци за първи път си зададох въпроса: защо съм на 50 години, кога минаха, заслужава ли си да бъдеш на 50? Какво си оставил на хората, на света? Равносметката е жестока.

− С какъв знак е? Постигнахте ли целите си?

− Моите основни цели бяха в областта на науката, на философията. От 16-17-годишна възраст мечтаех да бъда човек, който работи само с книги, който пише книги. После се виждах като духовен творец. Чувствах огромна енергия и мощ в себе си в това отношение. Дори когато кандидатствах в университета, написах само една специалност − философия. Всички ми се смееха. А аз бях обладан от мисловността. Стремежът ми бе към културата, към духовното начало. Нищо друго нямаше смисъл за мен.

− Какво прекъсна този полет на духа?

− Т. нар. възродителен процес обърна живота ми и ракурса ми към битието. И като студент, и като аспирант, и като млад учен философ аз се отнасях с голямо пренебрежение към политиката. И винаги съм приемал ролята си на политик като нещо второстепенно, наложено ми от обстоятелствата. Това ми помогна да не се възприемам много насериозно като политически субект, но дълбоко в себе си осъзнавам сериозността на заниманията ми като политик. Убеден съм, че дори да изпълняваш някаква мисия в реалния живот, никога не трябва да се възприемаш като месия. Естествено, политиката ми даде възможност по друг начин да разгърна духовната си същност и научната си нагласа, най-вече да се насоча към социалния инженеринг – политическо планиране и социално постигнати цели. В това отношение имам много богат опит. Моята теоретична подготовка, волята и най-вече усетът ми помогнаха изключително много.

− А комплекса на представител на малцинството? Кога го надмогнахте?

− В началото имаше такива симптоми, най-вече като рефлекс. Отраснал съм с фразата: „Хубаво момче, ама турче.“ От първи клас съм захранван с това отношение. Това ти определя програмата за развитие, създава перспективата на комплексираност. Ранното ми духовно зреене обаче като че ли ме дистанцира от тази комплексираност. Защото ако не си достатъчно извисен, може да не успееш да излезеш от този кръг. Не съм от хората комплексари.

− Дълбокият трап, който сте прескочил за тези 50 години?

− Да преодолея себе си. Най-трудното бе да приема като даденост тази жестокост на държавата по време на възродителния процес. Това ме разтърси − морално, социално и идеологически. Защото аз добре познавам марксизма като философска визия за света и за правенето на политика. И когато мислех, че няма сила, която да ме отклони от пътя към метафизиката на духа, един морален проблем не само ме отклони, но и ми промени живота. Захванах се да организирам хора, и то така, че те да не избият в другата крайност. Не съм допускал тероризъм! Когато хората около теб са настръхнали за отмъщение, за саможертва в името на тази болка – да преодолееш изкушението да не ги поведеш по този път е много голям трап.

− Можете ли да убивате?

− Никога не съм се представял в ролята на убиец, защото ценя живота. Ако знаеш как се прави живот и въпреки това убиваш, малко или много представляваш дяволското начало, злото в света (което също е необходимост). Светът не може да бъде само добър. Ако не си осъзнал Мефистофел в себе си, не можеш да бъдеш Фауст. Ако не си осъзнал дявола в себе си, не можеш да бъдеш носител на Божието начало − да правиш добро, да създаваш любов и условия за справедливост.

− Кого мразите?

− Понякога може би дявола в себе си, защото и той не е слаб. Духовното ти издигане да правиш добро означава, че Божието начало в теб е доминирано. Но това не е еднократен акт.

− Кого обичате?

− Знаете ли колко мощно и дълбоко е удоволствието, когато правиш добро на хората? Естествено не можеш да помогнеш на всички. Но без любов не можем да правим добро. Да се показва тази любов обаче не е задължително. Любовта и доб­рото предполагат да си свободен в рамките на матрицата на твоето време. От друга страна – без осъзнаване на истината не можеш да бъдеш свободен. Истината ти дава свобода да правиш добро и да обичаш хората.

− На кого сте задължен?

– В личен план може би ще ви се стори странно, не съм задължен на никого и не се чувствам длъжен никому. Ако актът на раждането предполага благодарност, аз не съм благодарен за това.

– Защо? За първи път чувам такава философия?

− Защото имам друг поглед върху живота. Това, че съм се родил, не е достатъчно основание да бъда благодарен някому. Естествено, човек трябва да е благодарен на майка си само за това, че е имал възможност да съществува. Но ако неговото съществуване е бреме, ако е обречен да страда, тогава каква е цената? За мен възможността да се родиш − това е възможността да живееш пълнокръвно, развивайки се съобразно времето, нормите и представите за добро и зло. И това дължиш не толкова на генофонда, а на факта колко си осенен отгоре, от Всевишния.

− Това е признание за върховенството на съдбата, нали?

− Във всички случаи! Само че съдбата, кармата, не са фатализми. Ако човек е създаден по образ и подобие на Бога (а така е по дефиниция във всички религии), раждането е само първата страница, основната база, стартът за живота. Другото вече е твой проблем.

− Значи животът е надбягване със съдбата?

– Да. Вие сте ходила в село Дръндар. В такива селища с 150-200 човека времето е консервирано. Там трудно можеш да направиш разлика между 50-те и 70-те години на миналия век и сега, в началото на XXI век. В такова консервирано ничие време ти си обречен да бъдеш никой и никъде, ако говорим само за съдбата.

− Усилията да направите този скок?

− Скокът ми от Драндар до София е много по-труден и по-голям, отколкото скокът от София до Брюксел и Вашингтон.

− Това прави ли ви щастлив сега?

− Не. Какво значи да си щастлив? Това понятие никога не съм го разбирал. Твърде неясно съдържание се влага в него. Питайте десет души − ако имат хляб, добро семейство, кола и могат да пътуват − те се чувстват щастливи. Това ли е щастието?

− Имате всичко това. Какво ви липсва?

− За духовното ми развитие тепърва ми предстои да преодолявам определени етажи от реалността..

− Натам ли е насочена целта на живота ви?

− Да!

− Навръх вашата 50-годишнина вие формулирахте нова дума − „Заедност“, която я няма в българския речник. Напълнете я със съдържание!

− Заедност е цялостна философия, не е езикотворчество на чашка кафе или питие. Една от основните ценности на Европа е толерантността. Тя се свежда до две понятия: търпимост и поносимост, но те винаги предполагат определена граница от-до. Аз мога да понасям до определени твои действия, но ако ти засегнеш моя суверенитет като личност, моите ценности − тази толерантност може да се превърне в нещо друго. Тази философия на толерантността, зададена в Европа от Ренесанса насам, вече е достигала своята граница. В глобалния свят няма накъде да я развиваш. В нашия свят различието като мнение, позиции, ценности, религии вече не е в границите на търпимостта, а в границата на необходимостта от това проклето различие за собственото ни развитие, за собственото ни извисяване. В този смисъл другият, другостта, твоят контрапункт стават фактор, чрез който ти се легитимираш като субект или като глупак. Като фактор на разделението, раздорите, на конфронтацията или като фактор на обединяването, на Заедността − като общо поле на взаимно легитимиране на всички хора. Затова Заедността е израз на новата визия за света.

− Защо във фоайето на новата база на ДПС край София е поставена икона на Свети Георги?

− Фундаментален въпрос! Свети Георги е другото измерение на Христовото начало. Едното е да побеждаваш, като прощаваш, като страдаш, като духовно се издигаш над дребнавостите на съдбата. Другото е да побеждаваш, като се бориш, като отговаряш на предизвикателството, съобразно логиката на времето и нормите на борбата. Едното олицетворява стратегията „или-или“, другото – стратегията „и-и“. Тепърва ще осъзнаваме философията на Свети Георги, особено в рамките на времето след двуполюсния модел, изразен досега в противопоставянето НАТО-Варшавски договор. Свети Георги е еднакво почитан и от християни, и от мюсюлмани, и дори от други религии. Неговият празник през май е празник за всички.

− За първи път се докосвам до това.

− Да, Свети Георги е изключително почитан сред мюсюлманите. Нещо пове­че − Свети Георги е тайният патрон на всички ордени и в християнството, и в мюсюл­манството, тайният патрон на дервишките ордени, тайният патрон на суфиите, тайният патрон на това, което вие наричате масони. Свети Георги е един от малкото пълни образи, които символизират Заедността на различните вероизповедания, на различните позиции за света, на различните самооценки.

− Къде виждате оттук нататък развитието си като политик, г-н Доган?

− Българският политически елит още не е овладял управленските механизми и политическите технологии за извеждането на страната от състоянието, в което се намира, за да влезе достойно в европейския дом. Политическият ни елит не е готов за предизвикателството на глобалния свят. В този отворен свят ти самият трябва да си отворен. Ако си задръстен, ако превръщаш политиката в инструмент за лично налагане, за лично израстване, за постигане на материални облаги, може временно да успееш, но в крайна сметка политиката ще те изхвърли. Основното изискване за новата политика е да влезеш в полето на общите цели, общите интереси, общата стратегия за развитие. Това трудно може да го направиш, ако не си осенен отгоре. Едва тогава политиката ще се превърне в богоподобна дейност.

− Чувствате ли се подготвен за това?

– Не изцяло. Не го казвам, за да се правя на интересен. Но съм наясно с изиск­ванията пред новия тип политик, който трябва да решава проблемите и на страната си, и на хората в големия свят.

− За тези 15 години дадохте на България етническа стабилност. Бъдещето на ДПС?

− Като влезем в европейския дом, тепърва ще имаме нова роля. Да не допуснеш конфронтация е значима цел за живота на една страна. Мирът няма цена, човешкият живот е безценен. Но когато се втурваш в глобалния свят, трябва да имаш нова стратегия за развитие както на страната, така и на хората, които представляваш. Убеден съм, че в следващите 5-10 години Европа ще има нужда от ДПС. И Косово е пример за това. Такива проблеми има навсякъде. ДПС създаде модела на синхронизирането на правата на човека със стабилността и сигурността на държавата. В Европа няма такъв патент. Това е нашият принос за общия ни европейски дом.

− Отворихте партията си за българи. Как ще развивате този нов полити­чески проект?

− Бъдещата роля на ДПС в утвърждаването на гражданско-политическата нация в страната е такава, каквато е ролята на България в създаването на европейската нация. Това е конкретен политически проект, по който в движението работим от 2 години.

− Според последните социологически данни държите ключа и за след­ва­щото управление. От вас зависи (към този момент) дали България ще има дясно или ляво управление. Изборът ви?

− Една политическа сила не може да бъде нито ключ, нито ключар за решаването на определени проблеми. В историята остана позицията ни на балансьор в българската политика. Като политик съм се ръководил винаги и единствено от интересите и нуждите на страната. От тази гледна точка смятам, че България още не е завършила дясната си програма за натрупване на национално богатство. А тя предполага ясна инвестиционна политика, която тепърва започва. Евроинтеграцията създава новите възможности да завършим тази инвестиционна стратегия, която ще подготви страната за реално включване в европейското пазарно пространство. Левицата няма такава програма, тя не може и да има. Мисията на левицата е да преразпределя натрупаното национално богатство. А то още не е натрупано достатъчно, че да се преразпредели. Поне до 2010 г. страната трябва да изпълнява ясна национална програма за натрупване. Така че отляво прибързват с желанието си да застанат на кормилото на държавата. Проблемът пред България е кое политическо пространство − лявото или дясното, се готви да реализира такава ускорена инвестиционна програма?

− Как ще помогнете на дясното да се стабилизира, за да управлява?

− Естествено, не само с бабуване. Разслоението вдясно е следствие от липсата на ясна инвестиционна стратегия за натрупване на национално богатство.

− Защото там имаше стратегия за натрупване на лично богатство?

− Да, но това няма нищо общо с националното богатство. Европа дава възможности, ако си зрял, достатъчно отворен и достатъчно предприемчив, да се развиваш. Ето сега ние получаваме от ЕС 4,5 млрд. евро. Ако нямаш визия не за физическо усвояване, а за мултиплициран ефект − не си готов! И това в момента е проблем номер 1 за България, защото от това зависи стандартът на живота у нас. За съжаление на следващите парламентарни избори борбата ще бъде личностна. А трябва да е програмна, концептуална, да е състезание на идеи за нова визия на страната, да е конкуренция за натрупването, а не за преразпределението. Много хора бъркат тези понятия.

− Можете ли да формулирате три опорни точки за една бъдеща национална доктрина?

− На първо място − да си оправим собствената политическа оптика. Политиката да не е арена за противопоставяне на лични и групови интереси, за утвърждаване на лична кариера, на комисионерство, на корупция. Това е противопоказно на из­иск­ванията на Европа. Новата политика предполага преосмисляне на основни ценности, преформулиране на държавните интереси, създаване на национална стратегия за развитие. Ние имаме стратегия − е, наложена ни от европрограмата, но нямаме собствена стратегия. Дори се страхуваме да използваме такава терминология като национални интереси, национален суверенитет, ако щете дори и национализъм. На второ място – ускорено издигане стандарта на живот на българите, съхраняване и увеличаване на националното богатство. Трето − влизайки в европейската общ­ност, трябва да съумеем да се коригираме, така че да не бъдем с капаци, а да имаме гъвкава стратегия за това какво можем да изнасяме. Ние не съумяваме да опаковаме постигнатото в историческото ни развитие и да го поднесем в европейския фонд от ценности, принципи и стандарти, така че да получим легитимиране. И това може би ще бъде най-трудното. Българинът има основание и историческо, и като генофонд да внесе своята лепта. Заслужава да го направи с достойнство. А то включва и нова самооценка.

− На кого сте готов да простите?

− Тази екзистенциална оптика за света, която изповядвам, не предполага да се занимавам с опрощаване греховете на някой друг.

− Но нима не носите обиди в тези години?

− Разбира се, бил съм предаван, но когато се занимаваш с по-общи принципи за конструиране на света, на бъдещето, какъвто инструмент е и политиката, ако се интересуваш кой те е обидил и на кого да простиш − много зле говори за теб.

− Но нито сте хрисим, нито безобиден.

− Да. Не съм хрисим. Аз съм борбен човек! И това е друга категория за прошката. Ако ви кажа, че не ме интересува човек, който ме е предал, може би няма да ми повярвате. Такъв човек го виждам като удавен − за мен не съществува. Действително на 50 години проблемът за прошката има отношение с Христовото начало − длъжен си да простиш, защото с омраза политика не се прави.

− Тогава може ли да седнете на една маса с Костов например?

− С Костов нямам работа. Костов живее в света на омразата, на реванша, на постигане на личното, което да афишираш като общностно. Аз не съм в този свят. Аз не мога да мразя хората. Трябва да си въобразиш, че си богопомазан, за да се сърдиш на народа си, вместо да му покажеш пътя.

− Непреодолимият ви политически противник?

− Силовата стратегия за правене на политика предполага противници, а не опоненти; унищожаване, а не приобщаване, разделяне и владеене, а не обединяване и печелене. Моят свят на философ и на политик е светът на приобщаването и обединяването...

ДПС се роди на основата на изконното човешко право − свободата да избереш името си и религията си. През 1990 г. първите членове на ДПС нямаха имена. През 2005 г. децата им чуха имената си в парламента като членове на правителството. Знаят, че го дължат на Доган. Чрез Доган този етнос се реализира във властта. А държавата се съхрани. „Благодаря на всевишния, че съм политик на прехода”, каза  Доган на 15-годишнината на ДПС.

Когато човек се разрови в книгите, ще види, че още през 2008 година Доган изрече формулата, която днес, за учудване на всички, стана реалност: „Политик, който не владее бизнестехнологиите и банкирането, ще бъде изхвърлен”.
Това вече е лидерство от друго измерение.

(Епицентър. бг)

Илхан Кючюк номинира Зеленски за Нобеловата награда

Евродепутатът и съпредседател на АЛДЕ е сред европейските политици, които в отворено писмо, адресирано до Нобеловия комитет, номинираха украинския президент Володимир Зеленски за Нобелова награда за мир.

„Светът е шокиран от образите на война, идващи от Украйна. Милиони семейства сега живеят в страх, домовете и средствата им за препитание са застрашени от бомбардировки и нахлуваща армия. Свидетели сме на смелостта на украинските граждани да устоят на тази война, водена срещу тях от Руската федерация. Вярваме, че сега е моментът да покажем на народа на Украйна, че светът е на тяхна страна.“, пишат в писмото европейските дипломати.

В писмото групата поиска срокът за номиниране да бъде удължен до 31 март, за да може Зеленски и народът на Украйна да бъдат разгледани като номинация за нобеловата награда.

Припомняме, че бюрото на партия АЛДЕ, председателствана от Илхан Кючюк, преди дни предприе незабавни действия за предоставяне на временно членство на „Sluha Narodu“, партията, основана от президента Володимир Зеленски. Това за пореден път доказва подкрепата на либералите за Украйна и украинските граждани, които ежедневно се сблъскват с руската агресия, борейки се за европейските ценности.

Атидже Вели: 10,6 млн. евро ще получат земеделците в България от заделените от ЕК 500 млн.

10,6 милиона евро ще получат земеделците в България от заделените от Европейската комисия 500 милиона за гарантиране на продоволствената сигурност в Европа заради войната в Украйна. До края на месец юни условията за получаване в България трябва да се разработят, а до септември да се изплатят средствата. Това съобщи евродепутатът от ДПС/"Обнови Европа" Атидже Вели в интервю за БНТ. Вели отговаря за Общата селскостопанска политика на ЕС.

"Откакто започна войната в Украйна ЕС предприе доста мерки по отношение на гарантиране на продоволствената сигурност, защото тя е толкова важна, колкото и енергийната. Отпуска се спешна помощ за фермерите. Миналата седмица ЕК обяви един пакет от 500 млн. евро. От тези средства българските земеделци ще получат 10,6 млн. евро по нов инструмент - от "Обща селскостопанска политика"", каза Вели.

Помощта е предназначена за най-засегнатите сектори - животновъдство и особено малките животновъди, сектор "Плодове и зеленчуци", преработвателния сектор, "Зърнопроизводство". В допълнение на тази помощ държавите трябва да предоставят и т.нар. държавни помощи, допълни тя.

До края на юни т.г. България трябва да нотифицира тези помощи пред ЕК и да ги изплати до края на септември.

Относно данъчните облекчения, които Брюксел препоръчва, Атидже Вели уточни, че са два вида - единият от тях е намаляване на ДДС на храните, другият са т.нар. осигуровки, които за земеделците временно могат да бъдат намалени. Вели припомни, че тези осигуровки от 1 април у нас се увеличават.

Европейският комисар по земеделието препоръчва запазване на единния пазар и всякакво избягване на забрана на износ и внос съответно, подчерта тя.

Делегация на ДПС участва в откриването на спортен комплекс в Силиври, Турция

Кметът на община Момчилград Илкнур Кязим участва заедно със спортния министър на Република Турция д-р Мухаррем Касапоглу в откриването на нов спортен комплекс, носещ името на световния шампион Наим Сюлейманоглу в истанбулската община Силиври.

Silivri

Сред официалните гости на церемонията бяха още депутати в турския Меджлис, представители на различни политически партии, а в българската делегация бяха още народният представител от ДПС Адлен Шефкед, председателят на Общинския съвет в Кърджали Юсеин Ахмед, общински съветници.

В тържеството се включи и братът на Наим - Мухаррем Сюлейманоглу.

Silivri2

„Наим Сюлейманоглу доказа с начина си на живот как човек трябва да отстоява своите права и свободи и да живее с гордо вдигната глава. Почетен гражданин на Община Момчилград, той остави една незабравима следа както в световния спорт, така и в сърцата на милиони хора, превръщайки се в лъч надежда за стотици хиляди български граждани, подложени на репресии от тоталитарния режим. Славата, която извоюва Наим за България и Турция го превръща в символ на надеждата, приятелството и добрите отношения между двете страни. Гордост за две съседни и приятелски държави, които вечно ще помнят успехите и непримиримия дух на Джобния Херкулес”, заяви кметът на Момчилград Илкнур Кязим.

Silivri3

Тя предаде поздравите на председателя на ДПС Мустафа Карадайъ и на цялото ръководство на Движението. Г-жа Кязим подари на д-р Мухарем Касапоглу картина на паметника на Наим Сюлейманоглу в Момчилград.

Станислав Анастасов: Цялата законодателна дейност на ДПС ще е в подкрепа на бизнеса и гражданите. Идеята за промяната на закона за „златните паспорти” бе на Делян Пеевски

“Какво предстои като инициативи на ДПС в тази много динамична обстановка? 100 дни минаха от този кабинет”. Това попита Илиана Беновска заместник-председателя на Движението Станислав Анастасов в седмичното обзорно политическо предаване “Беновска пита” по “Радио К2”.

Анастасов подчерта, че проблемите на хората чакат решения и с народния представител Рамадан Аталай вече са внесли предложение за свръхпечалбите от ВЕИ-тата и АЕЦ, които нямат променливи разходи и в момента реализират печалби от 400-500 %, да отиват във фонд Сигурност на електроенергийната система, за да се компенсират гражданите и бизнесът.

Анастасов заяви, че предложеното до момента от кабинета не работи и особено малкият и средният бизнес изнемогва, а той е гръбнакът на една свободна пазарна икономика, както и на демокрацията.

Цялата законодателна дейност на ДПС ще е за хората”, каза заместник-председателят на ДПС.

Той добави, че очакват да видят кога мнозинството ще се сети, че това е най-важната тема и ако се забавят,  ДПС ще настояват тя да влезе в дневния ред.

“Като китайска капка на парламентарния контрол миналата седмица, над 100 въпроса зададохте от парламентарната ви група, в която сте 34 народни представители”, припомни Беновска.

Анастасов обясни, че ще задават по 50-70 въпроса на седмица и така ще е, докато не получат отговор защо 20 000 душа са мачкани без законово основание по време на предизборните кампании през месеците юли и ноември 2021 година, газейки европейската харта за правата на човека и редица конвенции за политическите права със съвсем ясното съзнание, че се отнемат права с предизборна политическа цел.

Беновска отбеляза, че Делян Пеевски тази седмица е излязъл с декларация по повод промяната на закона, свързана със „златните паспорти”.

“Днес Народното събрание прие изменение в Закона за българското гражданство за отмяна на инвестиционното гражданство и за пълна проверка на всеки един случай на издаден „златен паспорт“. Изменението на закона стана реалност благодарение на инициативата на ДПС, за която аз и моите колеги от партията многократно настоявахме”, написа след приемането на промените в закона народният представител.

Анастасов подчерта, че идеята да се работи по този законопроект е на Делян Пеевски и той е излязъл с предложения, както и е негово настояване да се проверят всички издадени паспорти.

Какво притеснява г-н Петков и г-н Василев - онази част от разследването, която ще докаже, че г-н Пеевски няма нищо общо и е натопен в тази схема или втората част от твърдението, че ще лъснат истинските виновници за раздаването на „златните паспорти”? Да не се окаже, че и двете тези не ги удовлетворяват. Бягането от проверката в момента оставя много съмнение около двамата - Петков и Василев.

Не напразно не казвам „Продължаваме промяната”, защото виждаме, че всичко там е функция на абсолютната власт на тези двама съпремиери”, коментира Станислав Анастасов.

Беновска го попита дали тази промяна на закона за „златните паспорти” ще доведе до амнистия на Делян Пеевски по закона „Магнитски”. Заместник-председателят на ДПС подчерта, че Пеевски вярва в безпристрастността на американското правосъдие, в което има ясни правила, процеси и няма “рашковщина”.

Беновска сподели, че преди Анастасов неин събеседник е бил Вежди Рашидов и попита зам.-председателя на ДПС дали може да се очаква коалиция ГЕРБ- ДПС.

Станислав Анастасов отговори, че внимателно е слушал Вежди Рашидов, с когото ДПС е имало сложни отношения през годините.

“Той говори за политики. Г-н Рашидов е прав, че когато има множество кризи, когато има война, когато има икономическа, социална, енергийна, инфлационна, здравна криза, тогава една държава трябва да мобилизира максимума от политическия потенциал, който има, за да може да премине през тези трудни времена.

Аз се радвам, че той не говори толкова за ДПС-ГЕРБ - той говори за политики, а тези политики в момента наистина отсъстват от управлението“, заяви Ананастасов.

Той изрази съжаление, че управлението се отъждествява с двама души - Кирил Петков и Асен Василев, които „като че ли нямат никаква чувствителност към проблемите на малкия човек, а това е страшно, защото малкият човек обеднява“.

Трябва да отчитат българинът какви проблеми има, а те не го правят, коментира Анастасов. Според него увеличаването на минималната работна заплата само увеличава осигуровките на българите и изяжда доходите им, инфлацията върви нагоре, горивата вървят нагоре.

В същото време се наблюдават солови изяви на двама души, които напоследък започват да се разминават помежду си, добави народният представител.

По повод селфито, което премиерът Кирил Петков си направи с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен Анастасов коментира, че това е готино, но има особености – Планът за възстановяване и устойчивост е одобрен на техническо ниво и е учудващо, че председателят на ЕК се занимава с техническо одобрение на планове.

„Комисията много не обича да говорят от нейно име и предприемат действия, когато някой си го позволи, така че когато слагаме каруцата пред коня стават определени технически затруднения в техническото одобрение. Това са институции, това не са приятели, съученици от училището. Това са сериозни хора, които имат сериозни позиции и представляват институции и е добре Петков и Василев да го разберат. Там пресантиманът не работи”, подчерта заместник-председателят ДПС.

Беновска пожела успех и заяви: „Дано ДПС да опази правата на малкия човек“.

“Както казва нашият председател г-н Карадайъ - хубаво е всички да казваме “Бог да пази България”, но ние също имаме отговорност и то не по-малка”, заключи Станислав Анастасов.

(„Беновска пита” по “Радио К2” се излъчва във https://www.facebook.com/iliana.benovska и в youtube.com/Беновска пита-Радио К2 и по Радио К2 на 93.9MHz )

Доц. д-р Джевдет Чакъров: ДПС инициира парламентарни дебати за решаване на проблема с дефицитните кадри в здравеопазването. Иска мерки, с които младите лекари да остават в България

Въпрос относно политиката за преодоляване на недостига на лекари в определени специалности и на медицински сестри, както и за задържането на младите лекари и медицинските сестри в България, зададе зам.-председателят на парламентарната комисия по здравеопазване доц. д-р Джевдет Чакъров на ресорния министър проф. Асена Сербезова.

Питането ми е свързано с една изключително чувствителна и сериозна тема както за медицинските среди така и за цялата ни общественост. В това отношение бих искал да кажа, че ние от Парламентарната група на ДПС и аз в частност сме поставяли този въпрос многократно пред министри и преди Вас, сега поставяме този въпрос и към Вас, каза доц. Чакъров по време на парламентарния контрол. Въпросът е свързан с липсата на лекари в определени специалности като педиатрия, анестезиология, реанимация, инфекциозни болести, епидемиология, общопрактикуващи лекари и други, както и на медицински сестри.

Очерта се като проблем и заминаването на млади лекари с и без специалност, както и на медицински сестри на работа в чужбина, каза още доц. Чакъров. Той цитира проучване на Медицинския университет София, съобщено от ректора Лъчезар Трайков, според което 60 процента от младите лекари заявяват, че ще напуснат страната, като 25-30 процента от тях веднага след дипломирането, а останалите 25-30 процента след получаване на специалност, след взимане на специалност.

Вие, наскоро участвахте в дискусия по темата за дефицита на кадри в здравеопазването, на която бяха представени резултати от социологическа анкета „Индекс на болниците“ направена в лечебни заведения у нас. Статистиката е много неприятна и притеснителна. Според нея 73 процента от болниците имат недостиг на лекари, подчертавам 73 процента, а 90 проценти от болниците имат недостиг на медицински сестри, 78 процента от лечебните заведения посочват, че трудно обезпечават 24-часовата дейност на работа, като следствие на това 45 процента от анкетираните лечебни заведения идентифицират закъсняла или неточна диагностика и намаляване качеството на лечение както и голяма пренатовареност на кадрите, заяви народният представител от ДПС, съобщавайки още тревожни цифри.

По информация на Българския лекарски съюз над 60 процента от лекарите са над 50 години. По данни на Българската асоциация на специалисти по здравни грижи всяка трета медицинска сестра е пенсионерка и прогнозата е, че след десет години ще има по-малко от 10 000 сестри, ако настоящата тенденция се запази.

И в това отношение ние сме на едно от последните места в рамките на ЕС където стандартите са съвсем други, но нямаме достатъчно време да ги посочим. Анкетата „Индекс на болниците“ е отчела, че през изминалата година текучеството на медицински сестри от болниците е близо 57 процента, а като основна причина за проблема се посочва ниското заплащане. Във връзка с това моето питане е: Какви лекари специалисти не достигат в момента в системата на здравеопазването? Какъв е точно недостигът по специалности? Какъв е недостигът на медицински сестри? Какви мерки предвижда правителството за преодоляване недостига на лекари в определени специалности, както на медицински сестри, както и за задържане на младите лекари и медицински сестри в България? Кога ще започне реализацията на мерките и в какви срокове се предвижда да бъдат преодолени посочените проблеми, разви въпроса си доц. д-р Джевдет Чакъров.

Недостатъчният брой медицински сестри е основен проблем пред човешките ресурси в системата на здравеопазването. Докато при всички останали медицински професии се наблюдават или положителни тенденции, както при включително някои специалности при лекари, или тенденция за задържане на броя на специалистите на едно ниво, при професията медицинска сестра е най-големият проблем, както вие отбелязахте, недостигът на пазара на труда, е изключително сериозен, каза здравният министър проф. Асена Сербезова. И също даде цифри.

По данни на Националния статистически институт към 31 декември 2020 година този недостиг е 29 160. На практика необходимият брой медицински сестри е двойно по-голям от наличния и би следвало приемът в медицинските университети по специалности да отразява тази потребност.

При тази професия не само основен проблем е ниското заплащате и свръхнатоварването на работното място, което вие споменахте, но понякога и недобрите условия на труд, недобър работен микроклимат поради липса на ефективно партньорство и равнопоставеност с останалите медицински специалисти в екипната работа, недооценяване от другите медицински специалисти, включително медиите и обществото, липса на реална перспектива за кариерно развитие и разширяване на компетенциите, каза министър Сербезова. И допълни: „Като тук в тези твърдения и анализи, разбира се, се позоваваме и на социологически проучвания, които Вие също споменахте. Проблемът се задълбочава и от факта, че през последните 20 години е налице трайна практика, както споменах и в началото на отговора, за утвърждаване на повече места за студенти по медицина отколкото за студенти по специалност медицинска сестра. Като след 2000-та година всяка последваща година броят на завършващите лекари е по-голям от броя на завършващите медицински сестри, реално практиката, пазарът на труда и грижата за българските пациенти изискват обратно съотношение.”.

„От посочените проблеми Министерство на здравеопазването отчита като изключително важен въпросът за повишаване на привлекателността на професията, за целта търсим иновативни възможности за оптимизиране на персонала в лечебните заведения с цел повлияването на един от факторите, който е споделен в тези социологически проучвания. Като проблем е свръхнатоварването на медицинските сестри, въвеждането на задължителни критерии за лечебните заведения за достигане на определено съотношение на показателите лекар и медицински сестри, медицински сестри - разкрити болнични легла и медицински сестри към пациенти. Извършването на общите грижи от болногледачи и здравни асистенти, които на практика да са помощници на медицинските сестри също в значителна степен би подпомогнало тяхната работа и би намалило свръхнатоварването им и ще им даде възможност да се фокусират върху по-специфичните за тяхната квалификация дейности.”, каза още проф. Асена Сербезова.

В отговора си тя заяви още: „Въпрос, по който работим и с даването на възможности за реално професионална развитие на медицинските сестри, за регламентиране на по-широки правомощия след придобиване на специалност, за създаването на по-голям набор възможности за обучение след придобиване на професионалната квалификация медицинска сестра, Министерство на здравеопазването провежда и последователна политика при подкрепа на обучението за придобиване специалност в системата на здравеопазване. От една страна е създаване на привлекателни условия за обучение и придобиване на специалност, от друга да се създаде възможност за утвърждаване на по-голям брой специализанти, като разбира се това е обвързано с недостига на конкретни специалности, които са финансирани от държавата. С Наредба № 1 от 2015 година за придобиване на специалност в системата на здравеопазването са създадени такива условия, като специализацията по клинични специалности, и аз след малко ще ви цитирам конкретни числа за недостига по специалности и какви са местата, които са утвърдени за специализации. Като специализацията по клинични специалности се осъществява въз основа на срочен трудов договор на длъжност за специализант, който гарантира в оптимална степен правата на специализантите. Ежегодно се утвърждават места за специализанти финансирани от държавата по така наречените „дефицитни специалности“. Такива специалности са спешна медицина, инфекциозни болести, вътрешни болести, тарсфузионна хематология, съдебна медицина и деотология, обща и клинична патология, пневмология и фтизиатрия, клинична лаборатория, педиатрия и други. С изменение в нормативната уредба от септември 2021 година оптимизиран е и процеса по определяне на местата финансирани от държавата. Те вече се утвърждават два пъти в годината в срок до 15 януари и в срок до 15 август и се определят въз основа на потребностите от специалисти в страната и възможностите на лечебните заведения да обучават специализанти, както разбира се се отчита и заявения интерес от кандидатите за специализация. Целта е да се избегне наблюдаваната до момента практика утвърдените места за специализанти финансирани от държавата да остават свободни поради липсата на интерес от кандидати или лечебни заведения. С издадената от мен заповед на 14 януари тази година са утвърдени общо 346 места. Искам да отбележа също, че с изменението и допълнението от 19 ноември 2021 година на Наредба № 1 се облекчи и започването на специализация по специалности анестезиология и интензивно лечение, инфекциозни болести, вътрешни болести, пневмология и фтизиатрия на лекарите, които работят в структурите на бази за обучение осъществяващи лечение на Ковид-19, както и по спешна медицина на лекари, които работят в структури в бази за обучение осъществяващи медицинска помощ по специалността спешна медицина.”.

Наистина е видно, че проблемът е изключително сериозен, Вие акцентирахте на по-сериозния проблем към настоящия момент липсата на кадри, на медицински сестри. Вярно е, че аз съм лекар и виждам и в клиниката, в която съм в катедрата по хирургични болести, виждаме, че едвам се уточнява и се свързва графика за дежурствата за работа с медицинските сестри в клиниката, а това състояние не е само в клиниката, за която имам поглед а и в други болници, коментира доц. д-р Джевдет Чакъров. И зададе уточняващ въпрос - има ли активна комуникация с болничните заведения точно какви специалисти, какви потребности имат и да се обявят от страна на Министерството на здравеопазването къде какви възможности има и за работа, и за специализация, за кариерно развитие.

Трябва да се подходи по-мащабно, както за специализацията и за задържане на медицинските сестри, така за планиране на приема на студенти. Трябва да създадем необходимите условия те да останат да работят в страната, категоричен бе депутатът от ДПС.

В комуникация сме с лечебните заведения и с нуждата от необходимост за конкретни специалности, отговори проф. Сербезова. Тя предостави последните данни на МЗ за броя на потребностите в страната от специалисти и броя на специализантите, които в следващите години ще завършат обучението си и биха задоволили потребности по така наречените „дефицитни специалности“. По специалност спешна медицина потребностите от специалисти са 205, брой специализанти 50; инфекциозни болести – потребности от специалисти 65, брой специализанти 24; вътрешни болести 123 към 41; трансфузионна хематология – потребностите, които са заявени са 32, специализантите са 28; съдебна медицина и деонтология 25 към 12; обща и клинична патология 42, 40 специализанти; пневмология и фтизиатрия 100 на 72; клинична лаборатория, там потребностите от специалисти е почти изравнена с броя на специализанти – 78 на 74 и по педиатрия, потребности от специалисти 166, брой специализанти 172.

Бихме искали да чуем, че има анализ, то е безусловно необходим и на тази база да има планиране, да се приемат, ако трябва, повече студенти. Аз помня години, когато този прием на студенти специално за медицина и за стоматология е бил няколко пъти по-голям спрямо предходни години с оглед - явно е имало сериозен анализ, на обезпечаване както на доболничната помощ така и на болничната помощ, коментира доц. д-р Джевдет Чакъров. Ние досега визирахме болничната помощ, но много е сериозно положението с доболничната помощ. Трябва да се предвиди покриване с кадри, защото на много места няма лични лекари, няма медицински персонал, който да посреща, хората са принудени да се записват при личен лекар на 10, на 15 и на повече километри, каза народният представител от ДПС.

Във връзка с това, че е сериозен този проблем, ние от ДПС с подкрепата на наши колеги от ГЕРБ внасяме искане за провеждане на разисквания по темата с цел да се осъществи едно задълбочено обсъждане, да се чуят различни мнения, които да помогнат за набелязване на адекватни мерки за решаване на проблема с дефицитните кадри в здравеопазването, съобщи доц. Чакълов. И допълни: „Смятам, че имаме този потенциал, който заедно всички, управляващи и опозиция с един надпартиен консенсус да вземем добри решения, които да реализираме така, че да има задържане на младите кадри в България и тяхното добро кариерно развитие и добро здравно обслужване.”.

Неджми Али към Женското дружество на ДПС в Джебел: Участвайте активно в инициативите на Движението, бъдете дейни и си поставяйте високи цели

Женското дружество на ДПС в Джебел проведе отчетно-изборно събрание. Избрано бе ново 5-членно ръководство с председател Елис Махмуд.

„Участвайте активно в инициативите на ДПС. Бъдете дейни, поставяйте си високи цели, реализирайте ги в името на по-доброто утре на Джебел“, с тези думи се обърна към присъстващите в събранието кметът на общината Неджми Али. И заяви: „Пожелавам ви силно присъствие в следващия Общински съвет в Джебел”.

DPS Dzebel

Визирайки бъдещия състав на разпоредителния орган на Джебел, кметът отбеляза, че в момента процентното съотношение мъже-жени в Общинска администрация е 65:35.

Станислав Анастасов: Правителството си играе с Плана за възстановяване и с цялата икономика

  • Вицепремиерът Асен Василев дължи много сериозни отговори, казва зам.-председателят на ДПС Станислав Анастасов в интервю за news.bg

- Г-н Анастасов, получихте ли целия План за възстановяване с корекциите? Имахте ли възможност да се запознаете с неговото съдържание?

- Не, нямахме. Напротив, вицепремиерът Василев не изпълни обещанието си, което направи в пленарна зала на НС и изпрати само онези проекти, които са променени. Ние по никакъв начин не получихме стратегическия документ, а именно - националния план в неговата цялост. Там освен проекти, освен парични средства, върху които явно се фокусират в момента, има и конкретни политики, има взаимосвързаности. Има демаркационни линии между оперативните програми и Плана за възстановяване, които са изключително важни за Европейската комисия. Към днешна дата не се учудвам, че Планът за възстановяване продължава да се отлага от страна на Комисията и че споразумението за партньорство също е до никъде.

- Какво означава това - че отново е отложено одобрението на плана от 15 март, сега за април?

- Това означава, че 70% от средствата трябваше да бъдат изразходвани и инвестирани през първите две години на плана, тоест до края на тази година. Ние загубихме една година, вече ще бъде загубена и половината от втората. Почти всички страни, дори нашите съседи в региона като Румъния, Гърция, Унгария също си получиха аванса, изхарчиха си го. Дори в момента са заявили втори транш и техните икономики вървят нагоре и те реализират политики, които им възстановяват постковид икономиките, нещо което България не върши. Имаме едно огромно притеснение, че вицепремиерът Василев, който явно е премиер в момента, е концентрирал абсолютно всичко, свързано с европейските средства и европейските програми при себе си и не съумява да го управлява. В следствие на това е блокирано и Споразумението за партньорство, и всички оперативни програми, и Плана за възстановяване, а от него не сме чули и думичка за хоризонталните програми на ЕС, които се управляват от ЕК.

- Проблематичен сектор се оказа " Енергетиката". Кои проекти там притесняват ЕК?

- Доколкото виждаме проектът с батериите явно има технически проблеми, явно не отговаря напълно на таксономията, тоест на допустимите зелени инвестиции. Имаме индикации, че правителството се е опитало да го вкара като политическо решение във връзка със санкциите срещу Русия и то не е получило подкрепа от другите държави членки. За да правиш нещо на политическо ниво, очевидно имаш проблеми на техническо ниво. Това, което е по-лошото е, че това се прави по един изключително непрозрачен начин и правителството в момента си играе с Плана за възстановяване и с цялата икономика. Дали това го прави с цел да обслужи частни интереси с конкретни проекти? Вицепремиерът Василев дължи много сериозни отговори на тези въпроси. Вече имаме нулева година, от многогодишната финансова рамка 2021 мина от новия период. Очевидно е,че 2022 ще бъде също нулева, с нула средства. Говорим за една икономика, която в момента изпитва невероятни външни шокове. Затова бяха предвидени тези средства. Започнахме да говорим за следващия план, който ще е за REPowerEU. Само че 12 милиарда изведнъж да бъдат отписани от българското правителство при това състояние на икономиката, при социалните протести, при недоволството на бизнеса, това е крайно безотговорно. Господин Василев очевидно концентрирайки цялата власт ще трябва да понесе и цялата отговорност върху себе си.

- Средствата от Плана и от оперативните програми са заложени в бюджета. Има ли риск за националните ни средства,за изпълнението на бюджета?

- Остават свободни средства от съфинансирането, които няма да се реализират. Това съфинансиране трябваше да доведе след себе си както икономически, така и фискални ефекти, които също няма да се реализират. В момента единственото, на което ще се радва правителството е увеличено събиране на данъци и акцизи, но за сметка на инфлация, тоест за сметка на джоба на бизнеса и на потребителя. Ако това правителство го брои това за успех, здраве му кажи.

- Има ли някакъв шанс да наваксаме някаква степен от това забавяне?

- Изгубената година и половина неминуемо ще резултира в загубени средства. Лошото в случая е, че тези средства са безвъзвратно загубени. Въпросът е, че всеки загубен месец означава също загубени средства. Това не е просто месец от календара.

- Чисто имиджово как изглежда България като страна член на ЕС, защото сякаш ние все още не можем да консумираме така да го кажем благата от членство в ЕС, а повече влагаме?

- От представител на ПП чухме, че европейската политика е външна политика, което е коренно сбъркано разбиране за ЕС и как работи той. Европейските политики са и национални политики, защото те пряко рефлектират и върху българските граждани, върху българския бизнес. Ние наистина трябва да сменим чипа с по-модерен и да имаме това самочувствие, че сме част от ЕС и участваме във вземането на решения, не само в изпълнението им на техническо и на политическо ниво, включително и чрез политическите семейства. С изключение на БСП това е огромен проблем за новата власт, тя няма европейско политическо семейство. На картата на Европа там има една огромна въпросителна

Атидже Вели: 500 млн. евро в плана на ЕС за продоволствена сигурност

  • Всички предложения на ДПС влязоха в резолюцията на Европейския парламент, казва Атидже Вели, евродепутат от ДПС/“Обнови Европа“ в интервю за вестник "СТАНДАРТ"

- Г-жо Вели, войната в Украйна повдигна големия въпрос за продоволствената сигурност на Европа. Европарламентът имаше в сряда специална минисесия за това. Какви мерки предприема ЕС, за да гарантира продоволствената сигурност на Стария континент?

- На 24 март Европейският парламент прие с голямо мнозинство (413гласа) резолюция относно необходимостта от спешен план за действие на ЕС за гарантиране на продоволствената сигурност в и извън ЕС, в контекста на руската военна агресия в Украйна.Като член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони, участвах в разписването на текста на резолюцията от самото начало и съм удовлетворена, че почти всички от предложенията на ДПС намериха място във финалния текст на документа.

- Какво предложи ДПС?

- Ние успешно защитихме включването на искане за мобилизиране на допълнителна финансова подкрепа за най-засегнатите сектори и предприемане на спешни целенасочени временни мерки, за да се помогнат на земеделските стопани и да смекчат последиците от сериозното увеличение на цените на торовете, като настоявахме, в частност, за специални мерки и за малките стопанства.

Особено внимание и помощ трябва да получат малките животновъди. Предложихме да се предприемат мерки за справедливо поемане на тежестта от увеличаващите се цени от всички участници във веригата за производство, доставка и продажба на храни. ДПС настоя държавите-членки, активно да прилагат мерките и да използват наличните инструменти за укрепване на своите вериги за доставки на храни.

- Какво предизвика най-сериозни дискусии в Еропарламента?

- Сериозен дебат предизвика подхода на ЕС, по отношение на целите, заложени в Зеления пакт и свързаните с него стратегии. ДПС зае позицията, че целите на стратегията „От фермата до трапезата“ трябва да се запазят, в широк смисъл и да не бъдат пренебрегвани при предприемането на действия за повишаване на устойчивостта и за изграждане на независимост по отношение на суровините.

Защитихме обаче включването на текст, с който настояваме законодателните предложения, произтичащи от целите и задачите на стратегията „От фермата до трапезата“, да бъдат подложени на всеобхватни оценки на въздействието, като същевременно се вземат предвид потенциалните последици от руското нашествие в Украйна за европейската и световната продоволствена сигурност.

- Брюксел разреши данъчни облекчения за гарантирането на продоволствената сигурност. Как ще става това?

- Нашата група "Обнови Европа" настоя държавите членки, в своята национална уредба, да разгледат възможността за подпомагане, например намаляване на социалноосигурителните вноски, временна отмяна или намаляване на някои данъци и разширяване на заемите във връзка с Ковид-19.

Категорично подчертахме обаче, че Комисията следва да гарантира, че държавната помощ не води до нарушаване на конкуренцията и че се гарантират еднакви условия на конкуренция в държавите членки.

Поискахме пазарни мерки, мобилизиране на кризисния резерв както и предоставяне на право на дерогация, по отношение на правилата  за държавна помощ, включително разпоредбите de minimis. Парламентът настоя да се намали зависимостта от химически торове, като се работи усърдно върху  алтернативни органични торове.

- Как стои въпросът с авансовите плащания за земеделските производители?

- За нас бе особено важно да се позволи гъвкавост по отношение на авансовите плащания за производителите, с цел да се осигури ликвидността на земеделските стопани. В тази връзка поискахме от Комисията да увеличи равнището на авансовите плащания по директните плащания и мерките за обвързаната подкрепа от 50% на 70%.

Нещо повече, "Обнови Европа" предложи и вдигане от 75% на 85% за някои плащания за развитие на селските райони.

Имайки предвид, настоящите дискусии в няколко държави, включително и България, призовахме Комисията да осигури пълна яснота на държавите членки по отношение на клаузата за непреодолима сила (форсмажор) в ОСП, както и в последващото законодателство.

- На 23 март Европейската комисия официално представи пакет от мерки, включващ спешна помощ от 500 милиона евро. Как ще се възползват фермерите?

- 350 милиона евро от 500 милиона евро ще дойдат от резерва за криза в селскостопанския сектор. Предвидена е и помощ за частно складиране на свинско месо. Този пакет може да бъде допълнен с до 200% в съфинансиране от държавите-членки, тоест - общо 1,5 милиарда евро.

Европейската комисия предложи също и временна дерогация от правилата за екологизиране на ОСП, за да се позволи отглеждането на култури в земя под угар. ЕК също дава възможност на държавите да плащат по-високи нива на авансови плащания за директни плащания на земеделски производители и създава нова временна кризисна рамка за държавна помощ.Важно е тези мерки да бъдат въведени много бързо в България.

В момента тече пролетната сеитба и фермерите трябва да имат яснота, за да се подготвят за сеитбата на културите в площите под угар (семена, препарати, торове и пр.). Най-вероятно ще има нужда да се удължи пролетната сеитба. Остава отворен и въпросът дали земеделците ще се справят в срок с подаването на заявленията за директни плащания или ще се наложи удължаване на срока на Кампания 2022 г.В спешен порядък да се уточни начина на подпомагане на животновъдните стопанства и другите засегнати сектори, които буквално се борят за оцеляването си.

Последните дни виждам едно противопоставяне на браншовете с предложенията за подпомагане по линия на държавните помощи, което във времена на тежка криза е излишно.

- Застрашена ли е България от продоволствена криза и какви мерки трябва да вземе страната ни?

- България не живее изолирано от света. Всички проблеми, които застрашават продоволствената сигурност в света и в частност в Съюза, засягат и нашата държава.Украйна и Русия имат дял от приблизително  30% от световната търговия с пшеница, 32% от търговията с ечемик, 17% от търговията с царевица и над 50% от търговията със слънчогледово масло и 20% от слънчогледовите семена. В допълнение, Украйна е основният доставчик на царевица в ЕС (57% от доставките), важен доставчик на рапица (42% от вноса в ЕС по обем), слънчогледови семки (15%) и слънчогледов кюспе (47 %), 30% от внасяната в ЕС пшеница, на годишна база, идва от Украйна и 11 % от Русия.

Съюзът е силно зависим от руските изкопаеми горива - около 90% от използвания в ЕС газ се внася, като през 2021 г. Русия е осигурила 45% от този внос на различни равнища за държавите.

Русия е водещ износител на синтетични азотни торове, а ние всички знам и че цените на азотните торове са силно зависими от цените на природния газ.

Тези данни са показателни за сериозността на ситуацията. България следва да е част от единния европейски отговор и план за действие за справяне със ситуацията. Преди всичко държавата трябва да работи бързо и последователно по намирането на решение и да изработи скоростно визия и план как да подпомогне сектора и особено фермерите и бизнеса, които са най-сериозно засегнати.

 В тези тежки времена хората и бизнеса трябва да получат адекватна подкрепа от държавата. Държавата ни следва да избягва всякакви протекционистки мерки, които могат да доведат до смущения на общия пазар, да засегнат още по-неблагоприятно сектор земеделие, да ни поставят в изолация, да предизвикат контрамерки от други държави или пък налагане на евентуални санкции от ЕК.

- В последната седмица у нас се разгоря дебатът необходимо ли е да се забрани износът на зърно. Какво е експертното Ви мнение?

- България е част от единния европейски пазар и смятам, че такива крайни мерки за забрана на износа на този етап не са необходими. Да, Договорът за функциониране на Европейския Съюз позволява такива мерки при извънредни обстоятелства, но считам, че правителството можеше да подходи по внимателно по темата, без да се създава излишно напрежение в сектора.

- Бяхме свидетели в България на шок с цената на олиото. Каква е причината – спекула или обективно поскъпване на слънчогледа на световните борси?

- Комбинация от двете. Факт е поскъпването на слънчогледа на световните борси, като прогнозите са това поскъпване да продължи. Изглежда обаче, че тежестта от това поскъпване на този етап се понася само от производителите, визирам земеделците, преработвателите и крайния потребител.

Във времена на криза е важно всеки участник във веригата на доставки на храни да понесе своята тежест и отговорност. Това включва и дистрибуторите и търговците. Нашата група Обнови Европа вече направи такова предложение и то бе одобрено във финалния текст на гласуваната вчера Резолюция.

В допълнение, по предложение на ДПС се включи и текст, с който призоваваме Комисията и държавите членки да наблюдават отблизо пазарите на селскостопански храни и продукти, като обръщат особено внимание на ценовите спекулации и същевременно гарантират целостта на единния пазар.

- На 8 април „Стандарт“ организира в партньорство с Вас 16-тия Великденски  форум от националната кампания „Да! На българската храна“, който тази година е с тема: „Продоволствена криза и зелен преход – новите предизвикателства в земеделието“. Как Зелената сделка ще помогне за преодоляването на продоволствената криза?

- Виждам редица възможности, но войната в Украйна, налага необходимостта от преоценка на част от целите. Вероятно ще се наложи да засилим действията си по някои мерки и малко да отложим във времето други. Зелената сделка е стратегия за устойчив растеж. Можем да използваме момента, за да подсилим по-бързо устойчивостта на земеделския сектор и спомогнем за неговата модернизация. Предвидени за средства в тази насока.

(В. "Стандарт", 25 март 2022 г.)

 

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност