Делян Пеевски: Правителството незабавно да приложи европейската забрана за влизане в страната на автомобили с руска регистрация

За незабавно въвеждане на забраната за влизането през границата на България на автомобили с руска регистрация настоя народният представител от ДПС Делян Пеевски.

Министрите на вътрешните работи и финансите да разпоредят на гранична полиция и митниците да приложат изпратената преди повече от две седмици от Европейската комисия забрана, която е част от санкциите срещу Русия заради войната в Украйна. Забраната обхваща леки автомобили и други превозни средства за превоз на до 10 души, като няма значение дали превозното средство се използва за частни или търговски цели, стига да попадат в обхвата на митническите кодове.

Делян Пеевски обръща внимание на министрите, че изпълнението на всички решения на ЕК във връзка със сигурността на границите на България като европейска държава е от ключово значение за присъединяването на страната към Шенгенското пространство. В следствие на санкциите, цялата сухопътна граница на Русия към страни от Шенген е затворена.

От бързите и адекватни действия на правителството по отношение на изпълнението на изискванията за присъединяването на България към Шенген зависи до края на годината това да е факт, напомня Делян Пеевски.

След срещата с финансовия министър Делян Пеевски обяви : Никой от въглищните централи няма да остане без работа. ДДС за ресторантьорите остава 9%, „донос-бонус“ отпада

След проведената среща с финансовия министър Асен Василев по повод възникналото напрежение сред миньорите и енергетиците народният представител Делян Пеевски обяви пред медиите, че разговорът е минал добре, постигнати са договорки, които са изцяло в полза на хората от бранша и регионите, в които се предвиждат тези промени. Финансовият министър се е ангажирал да уведоми премиера и да ускорят диалога със синдикатите.

Няма да има никой, който да остане без работа, обяви пред журналистите Пеевски. В срещата са участвали лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и депутата от ГЕРБ Делян Добрев.

Надявам се максимално бързо да приключат въпроса, защото това запушване на магистрали, протестите на хората, създава напрежение.

Очакваме да ни представят план какво ще се случи, за да имат всички работа. Хората са притеснени, каза Пеевски. Той бе категоричен, че диалогът трябва да се случи още днес, за да не се тревожат хората за работата и семействата си.

На срещата е уточнено да бъде гарантирана пълната заетост на миньорите и енергетиците, които ще бъдат освободени от въглищните централи, закриването им да бъде отложено за 2038 година, да бъде създадено държавно предприятие, в което да бъдат пренасочени освободените, а всеки, който не желае да бъде прехвърлен там, да получи обезщетение в размер на 36 заплати.

На въпроса защо трябваше да се намери решение, чак когато хората излязат на протести, Делян Пеевски отговори: „Питайте премиера и правителството защо се стигна дотук”.

На въпроса: „Клати ли се столът на енергийния министър?”, той отговори: „Нека си свърши работата. Ако не си я свърши, логичното е той сам си тръгне. Затова е енергиен министър – да си решава темите”.

Попитан обвързани ли са сроковете за затваряне на централите с Плана за възстановяване и устойчивост, Делян Пеевски коментира: „С тези срокове няма никакъв проблем, ако реално парите се насочат към нещо, което ще даде работни места, а не това, което видяхме в проекта – фотоволтаици, паркове. Това не дава работни места, не решава проблемите на хората”.

По думите на Пеевски не сме заплашени от внос на ток след затваряне на въглищните централи. В момента няма такъв проблем, знаете, че се работи по много теми, включително за нови мощности в АЕЦ „Козлодуй”, не вярвам да има проблеми, подчерта депутатът.

Уточнихме с финансовия министър, че отпада неговото предложение, известно като „донос-бонус“, а ДДС за ресторантьорите остава 9%, обяви Пеевски. Министърът ще направи среща с бранша за изсветляване на бизнеса им и ще поиска от тях предложения за прилагането на тези мерки.

Делян Пеевски: За всички важни решения е нужно участието на ДПС, така решиха избирателите.  В изборите влизаме с нагласа за победа.

Всички важни решения не могат да се случат без ДПС, обществото е избрало определени партии и без това мнозинство, нещата не могат да се случат, заяви Делян Пеевски пред журналисти в Народното събрание.Според него парламентарното мнозинство няма нужда от коалиционно споразумение.
 
„Очакваме премиерът и Министерски съвет да вземат мерки. Както се вижда до момента те не са взети, ще видим какво ще стане в рамките на днешния ден. Важното е да се случат в региона проекти, които ще запазят работните места и хората ще бъдат доволни, коментира Пеевски темата за миньорските протести и напрежението в регионите, заради териториалните планове за „справедлив” преход на въглищните райони, които предстои да бъдат приети от Министерски съвет.
 
Попитан дали ще се включи във вземането на тези мерки, той отговори: „Винаги се включвам, когато става дума за защита на работните места на хората”.
По отношение на руския петрол Пеевски коментира: „Въпросът е решен вече, както се вижда взехме най-доброто решение, за да не поскъпват горивата” и допълни, че ще подкрепи отлагането на бюджета с двайсетина дена.
 
ДПС ще увеличи броя на кметовете си. Движението винаги влиза в избори с нагласа за победа. Ще постигнем нашите резултати. Никой няма съмнение в това, заяви народният представител от ДПС Делян Пеевски пред журналисти в парламента. Така той отговори на въпроса с каква нагласа влиза Движението в надпреварата за местните избори, която започва днес.
 
На въпрос дали ще стане член на ДПС, Делян Пеевски заяви: „Аз отдавна съм член на ДПС”.
 
 

Доц. Нигяр Джафер: Профилактиката не попада във фокуса на управляващите, защото ефектите идват след мандата

В 2/3 от територията на страната населението няма достъп до здравна грижа. В някои от малките, отдалечени, труднодостъпни населени места хората не са виждали медицински специалист от десетилетия. В същото време опитът на мобилните екипи показва, че когато се създаде възможност за профилактични прегледи в тези райони, посещаемостта достига 90%. Хората имат нагласа за профилактика и нужда от медицинска помощ, но нямат достъп до тях, казва доц. д-р Нигяр Джафер, бивш председател и зам.-председател на Комисията по здравеопазване в Народното събрание и бивш депутат от ДПС. Разговорът с нея се състоя в рамките на 22-та среща на здравни експерти и журналисти, организирана от фондация МОСТ. 

Непрекъснато говорим за профилактика и скрининг, но като че ли повечето от хората не правят разлика между двете. Ще обясните ли каква е тя, доц. Джафер?

Профилактиката, скринингът и ранната диагностика са принципи на водещите здравни системи и то далеч във времето. Специалистите знаят, че това са начините да се справят със сериозни проблеми като социално-значимите болести, но и с редките болести. Често понятието скрининг се използва изключително фриволно и се интерпретира по начин, който не е научно обоснован.

Първичната профилактика е тази, която може така да се намеси, че да предотврати възникването на дадено заболяване. Такъв пример е HPV ваксината, която може да предотврати във времето появата на рак на маточната шийка. Скринингът е вторичната профилактика. Той използва методи, които са достатъчно ефективни и достоверни за потвърждаване или отхвърляне на дадена диагноза, преди тя да се е проявила клинично. Преди да има болка, консумативен синдром, някакви промени, външни белези, преди да се прояви заболяването. Този метод има за задача да хване минимални промени, които иначе не е възможно да бъдат установени с образна диагностика например. Затова много отдавна светът работи със скринингови методи.

Асоциациите на онколозите по света – американската, европейската - препоръчват скринингови методи при определени видове рак - при рак на гърдата – мамография; при рак на маточната шийка - гинекологичен преглед с цитонамазка; при колоректален карцином при двата пола - изследване на окултни кръвоизливи във фекалиите. Има и много по-съвременни, прецизни методи, благодарение на развитието на технологиите в медицината, които скринират прекрасно, но не са подходящи за масов скрининг.

 

Скринингът може да бъде няколко вида според обхвата си. Най-ефективни са популационните скрининги. Те обхващат поне 70% от групата, която трябва да бъде проверена. Финландия е пример в скрининга на рака на маточната шийка. Там обхващат с първична профилактика, тоест с HPV ваксини, много голяма част от жените. Правят популационен скрининг от десетилетия, вследствие на което имат минимални стойности на заболеваемост и смъртност от тази локализация на карцином. България, за съжаление, се отчита с една много стръмна крива на повишаваща се заболеваемост и смъртност при обратните тенденции в световен мащаб.

Такива са резултатите, когато една държава няма работещи скринингови програми и това не е във фокуса на ръководните екипи в здравната система. Водещите ни онколози от много години говорят, че трябва да има национални скринингови програми, национален скринингов регистър, за да може да се правят сериозни анализи и да се създават стратегии за овладяване на проблема.

Според статистиката едва 38% са хората, които са направили профилактичните си прегледи и изследвания у нас. Безплатни са, дават възможност да прецениш състоянието си, но защо е толкова слаб интересът според вас?

Живеем в много парадоксална ситуация. В момент, в който всички плуваме в океан от информация, имаме достъп до какви ли не данни за рискови фактори, за рисково поведение, необходимост от ранна диагностика, се оказва, че хората не могат да бъдат мотивирани да провеждат профилактиката си. Друг е въпросът доколко е мотивиращо да отидеш при личния си лекар и да чакаш на опашка, особено ако си работещ човек, когато профилактичният преглед се изразява в това, влизайки от вратата той да те попита колко тежиш, колко си висок и да ти измери кръвното.

Има и друга гледна точка – голяма част от хората не знаят, че ако са здравно осигурени, могат да получат мамография при жените, мъжете - изследване на простатен антиген, че има друг тип изследвания, които им се полагат. Когато няма системност на тези усилия на институциите, няма достатъчно високо ниво на здравно образование, резултатите са такива.

Много често се коментира какви мерки трябва да се вземат, за да се промени това. По системата на моркова и тоягата – дали да бъдат наказания, дали да бъдат някакви поощрения. Един от лекторите на събитието, на което присъстваме - 22-то издание на срещата на фондация МОСТ - каза нещо много важно и просто: „Ако всички ние сме длъжни да отидем на преглед за автомобила си, защо приемаме по-лековато това, че сме длъжни да отидем на преглед за неща, които са свързани с нашето здраве?“

Защото ще ни глобят.

Санкциите тук не работят. Много е сложен въпросът. Недопустимо е да няма часове, които са свързани със здравното образование, затова си поставяме диагнози чрез гугъл и отглеждаме децата си по съветите на бг мама. 

Знаете ли, това сме го говорили и с представители на Лекарския съюз. Немалка част от хората знаят какви прегледи им се полагат. Друг е въпросът, че общопрактикуващите лекари са много натоварени, особено тези, които са и педиатри. Човек дори да иска да запише час за профилактика трябва да чака със седмици. Освен това много голяма част от хората не живеят с мисълта за профилактиката. Тя не стои като някаква постоянна задача. Може би имат нужда да им бъде им бъде напомнено, този процес да бъде организиран. Като че ли организацията на процеса не мотивира хората да отидат да се прегледат.

Научно доказано е, че мотивацията човек да мисли за здравето си е много по-сериозна, когато има поставена диагноза и открита болест. Все повече се говори за т. нар. self management - самонаблюдение. Но сте права, че има много стъпки, чисто организационно, които трябва да се предприемат за повишаване на тази информираност и мотивация. За съжаление, проблемът с човешкия фактор в здравната система е много сериозен, дефицитът на медицински специалисти ще продължава да се задълбочава. Още преди пандемията за Европа се прогнозираше дефицит от над 2 млн. специалисти, голяма част от тях медицински сестри, лаборанти, акушерки, рехабилитатори. Комплексни са проблемите.

Друг е въпросът, че профилактиката не е попадала във фокуса на екипите, които управляват здравеопазването, защото ефектите от нея могат да бъдат видени години след като мандатът им изтече. Бързооборотната смяна на ръководни екипи, в който и да е сектор, респективно в здравеопазването, води до липса на стратегически решения по важни въпроси.

А защо липсва приемственост? В крайна сметка в това министерство работят едни и същи хора от години, а с всеки нов кабинет нещата започват отначало.

Най-вероятно засягате проблема за Синдрома на средния ешелон, който при тази бърза смяна на политически кабинети, седи предпазливо в креслото си, предпочита да не прави нищо, защото не знае каква ще бъде реакцията и каква ще е посоката, в която ще тръгне следващият екип. Само си дайте сметка колко министри на здравеопазването се смениха и първото им действие беше да отменят решения на предшествениците си. Ние загубихме, и сме на път да загубим, още европейски средства например за ремонта на филиалите на Спешна помощ и доставката на оборудване. Защото се оказа, че всеки следващ министър отменя правилата, по които трябва да се проведе обществената поръчка, защото има съображения, да не казвам по-остри констатации.

България е на път да загуби милиони по този проект, който беше много силно афиширан на моменти. Имаше министри, които нямаше с какво друго да се похвалят, освен че работят по този проект. Това е само един пример за липсата на последователност. Законодателната вакханалия също е умопомрачителна, смяната на правилата за работа, непредвидимостта с бюджета, ако щете. Ние имахме години, когато Касата работеше март месец по едни бюджетни параметри, а в средата на годината имаше друга актуализация. Това създава атмосфера на несигурност, непредвидимост, както за отделния служител, който работи на средно ниво, и персонала, който е изпълнител, така и за лечебните заведения. А стратегически въпроси – като профилактиката, която излиза много по-евтино за обществото, стоят назад в мисленето.

Кажете, доц. Джафер, кога евтиното за обществото е мотивирало участниците в системата, лечебните заведения да речем?

Евтиното за обществото може да не мотивира лечебните заведения, но би трябвало да мотивира екипа на съответния министър на здравеопазването. Защото разумното харчене на публичен ресурс, който е формиран от здравните осигуровки на хората, би трябвало да е най-сериозният приоритет и обект на контролните органи, да не влизам в друга сфера, че има и други санкции. Нямам обяснение защо в Плана за възстановяване и устойчивост основно говорим за санитарната авиация, но не направихме възможното да се заложи на мерки, които наистина ще доведат до ранна диагностика, до създаване на инфраструктура, която ще ни помогне в ситуации като пандемията, за която се оказахме абсолютно неподготвени. Това е ангажимент на висшето ръководство на сектора, на политическите кабинети, на съответния министър на здравеопазването и екипа му.

Имаше министри, които си изкараха мандата с тези медицински хеликоптери и със Спартана, който летеше напред-назад.

Така е, но все пак има проблясък и аз виждам, че има напредък в електронното здравеопазване през последната година. Опитите за въвеждане на е-рецепта, е-бележките, (макар че там не очаквам кой знае какъв ефект) са положителни стъпки. Но има много затлачени проблеми, които чакат решение, някои от тях от десетилетия.

Във връзка със скрининга искам да припомня, че България имаше една от най-добрите скринингови програми за женско здраве преди прехода. Все още жените от по-възрастното поколение си спомнят за задължителните прегледи по предприятия, по възрастови групи с много ясно разписани правила как да се организират.

Днес позитивната информация идва от община, която организира скринингов преглед, от неправителствена организация, която прави нещо по темата, от работодател, който осигурява пакет от прегледи за своите служители. Но трябва да сме наясно, че тези усилия и ентусиазъм не могат да заменят държавата. Системността на решенията трябва да дойде от нея. Усилията на организациите трябва просто да я подпомагат.

Сега имаме заместник-министър с експертизата на СЗО. Това е човек с нагласа за профилактика, за здравно образование. Ще се променят ли според вас нещата?

Много се надявам експертизата, която носи този зам.-министър, да бъде от полза, но пак казвам, нужен е екип, който да работи с тази нагласа. Това можем да коментираме, когато видим, че са заложени необходимите финансови средства и организационната матрица, по която ще се случват нещата.

Кой трябва да бъде мотивиран - лекарят или пациентът, за да има ефективна профилактика?

Мотивацията трябва да бъде и за лекаря, и за пациента. Защото без достатъчно добро финансово покритие медицинските специалисти няма да се впуснат в тази дейност. Това го видяхме с прословутата програма „Спри и се прегледай“, когато България отново загуби пари за профилактика и скрининг и то с точно определена цел, защото нямаше достатъчно добра информационна кампания.

Имаше някакъв опит за мотивиране на личните лекари, по-добро заплащане при по-висок обхват на пациентите, провели профилактиката си. Това проработи ли?

Не проработи, но тук отново трябва повече контрол, може би трябват по-добри финансови стимули. Аз мисля, че обществото може да си позволи по-добро заплащане на подобни дейности. Тук се абстрахирам от клишето, че един лев за профилактика спестява много повече пари за лечение. Беше даден много красноречив пример в тази връзка, мисля, че от проф. Литвиненко – че има генетично заболяване, при което скрининговият метод струва 5 долара, но може да спести над 5 млн. лв. за лечение на един-единствен пациент.

Професорът каза и че вече четири пъти внася предложението за този неонатален скрининг. Не му отказват, но и нищо не се случва.

Вероятно предложението потъва в чекмеджето на някого, който напуска министерството след няколко месеца, или отива в коша. Стигаме отново до проблема с бързооборотната смяна на министри, това е в ущърб на медицинските специалисти и пациентите. Да пожелаем по-дълъг хоризонт на работа на този екип на Министерството на здравеопазването, с фокус в областта на скрининга.

Друг от лекторите на срещата каза, че 5% от БВП за здравеопазване са малко. Но как може да бъде убеден пациент, който редовно доплаща половината от средствата за лечението си, че бюджет над 7 млрд. на НЗОК е недостатъчен?

Аз бих поспорила по констатацията, че са 5% от БВП. Официално са толкова, но дори ако се абстрахираме от нерегламентираните плащания в системата, регламентираните дават още един много сериозен ресурс към плащанията в системата. Имаше доклади, които констатираха какъв е обемът на тези средства.

Факт е, че българският пациент продължава да бъде късно диагностициран и най-много доплащащ за лечение. Това не е моя констатация, не е констатация на някоя медия или на проучване, което обхваща хиляда потребители. Това е констатация на Евростат. Българският пациент, дори да е здравноосигурен, доплаща близо 50% от джоба си за лекарства, за медицински изделия, за избор на екип и други неща, които се отчитат като екстри, но не са, защото са част от съвременното медицинско обслужване. Така че аз бих оспорила това и не само аз, то е оспорвано от Евростат и много други институции. Прозрачността трябва да е основен признак на харченето на публични средства.

В дигитализацията ли е ключът към тази прозрачност?

В дигитализацията, в повече възможности за проверка на данни, реални резултати от тези проверки и в повече контрол.

Имате интереси в областта на скрининга на онкологичните заболявания в труднодостъпни и отдалечени райони, защитили сте дисертация по темата. Как може да бъде ефективен той?

Проблемът става все по-актуален, защото в 2/3 от територията на страната населението изобщо няма достъп до здравна грижа. Когато им се наложи, хората трябва да пътуват надалече до университетска болница. Много често не могат да стигнат и до болницата в областния си център. Има населени места, в които не е стъпвал крак на медицински специалист от десетилетия. Цяло щастие е да има пенсиониран фелдшер или медицинска сестра, които живеят там.

Този проблем е много сериозен, защото ние доказахме категорично, че и хората от тези места, независимо от техния образователен статус, възраст, етническа принадлежност, имат нагласа да посещават профилактични прегледи. Когато се правят такива прегледи с мобилни екипи, интересът е над 90%, независимо дали става дума за гинекологичен екип, за екип с мамограф или екип, който търси друга локализация на карцином. Когато обаче не направиш достатъчно добра разяснителна кампания резултатът не е такъв. Това може да се случи когато местната общност е въвлечена с хора, които имат авторитет в общината, с представители на самата общност.

Всъщност примерът със здравните медиатори в най-новата ни история е доказателство за това. Знаете, че има маргинализирани групи, при които достъпът и разговорът са много трудни. Но когато тези общности имат добрите примери на образовани хора, които приемат с респект, това може да се случи. Здравеопазването трябва да стъпи на подобни пример и модели.

Разбира се, не става въпрос само за групи хора, живеещи в отдалечени полу-планински места и т. н. Много общини сами тръгнаха да се спасяват, например Троян. Те правят един прекрасен проект с плевенския медицински университет, благодарение на усилията на кметското ръководство. Поздравления за това! В Кърджали с един мобилен екип, който работи в оборудван бус, също се предлагат възможности на хората, живеещи в селата като изследване на кръв, урина, елементарни неща, които също имат скринингов характер. Това са реалностите. Специалисти няма да достигат. Дори да се приложи телемедицина, използвайки възможностите на дигитализацията, човешкият фактор все повече ще трябва да работи при определени условия.

Това, че общините и съсловието започват да предприемат някакви действия е положително. Колеги от варненския медицински университет например, проведоха събитие, на което общопрактикуващи лекари коментираха скрининга, който трябва да извършват, заедно с водещите онколози. Присъствала съм на събитие, на което гръдни хирурзи заедно със специалисти по образна диагностика си обещаха да работят за създаване на гайдлайни (правила) за поведение.

Хората искат да знаят алгоритмите, които могат да им дадат сигурност и гаранция, че си вършат работата по правилата на науката. Законодателят много отдавна разписа правилата за добра медицинска практика. Има научни дружества, които не направиха нищо, за да се случи това. Защо? Това е въпрос, който трябва да си зададат други. Самото съсловие вече показва, че има нужда от правила за работа. Медицинските специалисти ще са по-спокойни и ще се чувстват по-защитени, когато има определени правила за поведение.

Това кореспондира и с темата за лекарската грешка?

Също и това. Макар че понятието „лекарска грешка“ не е формулирано точно и в световен мащаб. Аз бих използвала по-широкия термин – „медицинска грешка“, защото той включва много повече неща. Дори ситуации, в които самата наука няма подход за решаване на проблема, заради несъвършенства в диагностиката или в лечебните методи. Нека не забравяме, че в медицината 2 и 2 невинаги е 4. За съжаление, тя е наука, която се опитва да помогне на хората, но невинаги успява. Въпреки всичко аз съм от хората, които са за дефиниране и за това да се говори по темата „медицински грешки“. Това е в полза и на пациентите, и на медицинските специалисти.

Изкушавам се да ви попитам, какво мислите за една законодателна идея, журналистите да пазят престижа на съсловието ви?

Аз съм против това медиите да бъдат обвинявани, че представят проблеми, ситуации, в които очевидно системата не е реагирала адекватно. Против съм и това обаче да бъдат оклеветявани хора, които просто работят. Проблемът с бърнаут синдрома е всеизвестен. Не лекарите и сестрите са виновни за ситуацията. Това отново е отговорност на хората, които са овластени да вземат решения.

Много пъти в критични ситуация, когато екип на Спешна помощ влиза в сблъсък с пациент или пък се оказва, че реакцията не е съвсем адекватна, става въпрос за проблем в организацията, за системен проблем, натрупван с години, а не за грешка в поведението на медика. Но аз мисля и че обществото трябва да реагира много остро и когато пациент в алкохолно опиянение танцува върху линейка, или пък излишно се звъни на 112 без да се търсят други възможности. Дори и за това са разписани санкции в законови текстове. При нас проблемът е какво се случва в реалността.

Според мен подходът трябва да е балансиран. Да се търси равноотдалечена информация, защото истината е винаги някъде по средата. И едната, и другата крайност не трябва да бъдат толерирани. Все пак мисля, че проблемите в системата са по-скоро системни, на ниво организация, натрупвани с години, отколкото лични. Затова смятам, че престижът на професията трябва да е грижа на Министерство на здравеопазването, а не на пациентите, журналистите или на съсловието. Категорично.

(https://offnews.bg/, 29.09.23 г)

Делян Пеевски: За ДПС най-важно е проблемите на хората да бъдат решени. Предлагаме комисия за контрол на еврофондовете

Ще предложим днес заедно с ГЕРБ създаване на комисия за контрол на еврофондовете, за да няма неволни грешки. Това съобщи народният представител от ДПС Делян Пеевски пред журналисти в парламента. Предложението е в отговор на териториалните планове за „справедлив“ преход на въглищните региони, които предстои да се приемат от Министерски съвет, които създадоха напрежение сред заетите в сектора и регионите, и срещнаха критики от депутати от мнозинството.

Разговаряхме с ГЕРБ тази сутрин, разговаряхме и с премиера. Твърди се, че грешката е неволна. Надяваме се да е така, коментира Пеевски.

Всичко по тези теми ще минава през парламента, категоричен бе той.

Ще прегледаме внимателно нещата по тези проекти, ще вземем експертни мнения, защото проблемите на хората трябва да се решат, подчерта народният представител от ДПС.

Комисията в парламента няма да разглежда конкретни фирми. Тя ще предлага критерии как да се случват нещата, за да има пълна прозрачност, съгласно европейските изисквания, за да може да има ясно и прозрачно финансиране, което да допринесе за осигуряване на работни места и за развитие на региона, отговори Пеевски на журналистически въпрос.

В момента конкретни фирми не може да има. Програмата се отваря догодина. Трябва да има ясни критерии как се избират тези компании и какво ще донесат на региона като развитие. Най-важно за нас е проблемите на хората да се решат, посочи още Пеевски.

Смятам, че всички си помогнахме тази сутрин и няма да има проблеми, допълни той.

ДПС има собствено мнение. Ние разговаряме. Ако някоя тема е важна за България и има плюс за всички граждани, ние я подкрепяме, обобщи Делян Пеевски.

Делян Пеевски: Няма опасност за националната сигурност на България след решението на парламента за допълнителна помощ за Украйна

Няма опасност за националната сигурност на България след решението на парламента за допълнителна помощ за Украйна, заяви народният представител Делян Пеевскиq след като предложението беше прието.

Това са повредени комплекси, които не са нужни на България. Създават една фалшива тема, за да има някакъв оборот от новини, допълни той.

БСП напуснаха, "Възраждане" се изказаха, направиха си кампания. Нищо интересно няма в тази тема, тя е приключена, каза още Пеевски.

ДПС е твърдо против връщането на 20-процентното ДДС за ресторантьорите. Остава 9 %, няма да подкрепим финансовото министерство за това, категоричен бе Пеевски на въпроса за предложената от финансовия министър промяна.

Попитан дали ДПС ще подкрепи другата идея на министър Асен Василев - хората, които подават сигнали за укрити данъци към НАП, да получават 10% от недекларираните суми на фирмите или физическите лица, Делян Пеевски заяви: "И това няма да подкрепим. За нас това е репресия".

Ще започнат измислени сигнали, само за да вземе някой 10%. Това е смешно, няма да се случи, категоричен бе народният представител от ДПС.

На въпрос подобни идеи не се ли обсъждат предварително между партиите, които подкрепят управлението, Делян Пеевски заяви: "Всяка от формациите има право на своите идеи. Въпросът е дали ще събере подкрепа в зала".

Когато се дава някаква идея, за нас е логично да се консултира, ако искат подкрепа. Видя се, че ГЕРБ няма да подкрепи и ние няма да подкрепим. Без нас, ако могат да срещнат подкрепа, да я намерят, допълни народният представител от ДПС.

Подадохме сигнал до прокуратурата за Руската църква, защото видяхте вчера какво каза правосъдното министерство - не могат да се произнесат компетентно кой е собственикът на храма, обясни Делян Пеевски. По-рано днес той, Бойко Борисов, Кирил Петков и Ивайло Мирчев сезираха и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов с искане за проверка и установяване на собствеността на храма.

Според нас собственик дори не е руската държава, нещо актувано като руското посолство, първоприемно от царска Русия - звучи абсурдно. За нас те не са собственици, но това може да го установи само прокуратурата, подчерта Делян Пеевски.

Правосъдното министерство каза вчера, че не могат да се произнесат, защото има документи в много други учреждения, по нотариалните актове в досието липсват документи как се е случило това, допълни още той.

За нас е извършено престъпление, което трябва да се разследва от прокуратурата. Според нас нотариусът е извършил престъпление като е издал този акт. Но ние не сме компетентни да се произнесем. Затова сезирахме с колегите главния прокурор. Искаме да знаем има ли престъпление или не, продължи Делян Пеевски.

Ако се окаже, че няма документи за руската църква, се надяваме прокуратурата да поиска разваляне на този нотариален акт и църквата да се върне в собственост на българската държава, на църквата или както вече се прецени от правителството, обобщи Делян Пеевски.

В отговор на въпрос за датата на националния празник - 3 март или 24 май, Делян Пеевски заяви: "Ще го решим между първо и второ четене на промените в Конституцията. Видяхме, че ГЕРБ се отказаха, ясно е накъде вървим. Без техните гласове нищо не може да стане. Така че промяна по-скоро няма да се случи. Ще си остане, както е в момента".

Ертен Анисова: Подписването на Крайовската спогодба символизира заедността на хората в Добруджа

Изложбата „Граници и съдби. Добруджа 1940 г.“., посветена на подписването на Крайовската спогодба и възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България, символизира заедността на хората в Добруджа. Това заяви председателят на Комисията по туризъм в парламента Ертен Анисова при откриването на уникалната историческа експозиция в Мраморното фоайе на Народното събрание.

Изложбата е по инициатива на всички народни представители, избрани от област Добрич, в сътрудничество с местния регионален исторически музей.

Изложба в парламента

В този тържествен миг всеки един от нас застава с преклонение и чувство на гордост пред реликвите, свързани с подписването на Крайовския договор. Те ни напомнят историческия момент, когато генерал Попов разписва новата граница между България и Румъния, връщат ни в миговете на радост, изпитани от добруджанци по време на възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България, каза Анисова.

За мен, като народен представител от ДПС, тази изложба има още един много специален знак. Тя символизира заедността на населението от Добружданския край. Заедността, която е основна ценност в политиката на ДПС, подчерта народният представител от ДПС.

Тази заедност, постигната преди 83 години, е издържала изпитанията на времето и ето днес - ние, народните представители от Добричката област, макар от различни политически сили, заедно работихме за тази изложба. За да пренесем късчета от историята на България в храма на нейната демокрация, посочи още Ертен Анисова.

Изложба в парламента2

В парламента могат да се видят писалката, с която ген. Георги Попов, подписва картата с новата граница между Румъния и България, както и много дипломатически документи.

Богат снимков материал проследява работата на българската делегация при воденето на преговорите и подписването на договора на 7 септември 1940 г., както и навлизането на българската армия в Южна Добруджа в дните между 21 септември – 1 октомври 1940 г. Фотографиите са запечатали огромната радост и въодушевление на добруджанци при посрещането на българските войници в Балчик, Тутракан, Добрич, Каварна, Тервел, Силистра и Генерал Тошево.

Показана е и трагедията на близо 70 000 българи от Северна Добруджа, които по силата на Крайовския договор трябва да напуснат родните си места и да се преселят на юг.

В изложбата са показани също материали от печатни издания, свързани с възвръщането на Южна Добруджа, като първодневни пощенски картички и пликове, вестници и списания от периода септември – октомври 1940 г. Сред тях е броят на „Държавен вестник“ от 12 септември 1940 г., в който е публикуван пълният текст на Крайовската спогодба.

ДПС е № 57 в бюлетината за местните избори

Движението за права и свободи (ДПС) е № 57 в бюлетината за местните избори, които ще се проведат на 29 октомври. Жребият бе изтеглен днес в Централната избирателна комисия (ЦИК).

Измина много тежък период за местната власт, за гражданите на нашата страна. Време е за ново начало, каза народният представител и лидер на Младежко ДПС Сезгин Мехмед след жребия.

Време е арената за битките да стане терен за ново начало - и на новите технологии, и на новите възможности за местната власт. Проблемите на хората имат нужда от решение. А проблемите на хората могат да бъдат решени, ако ДПС участва в местната власт, посочи Мехмед .

Общините с кметове от ДПС се превърнаха в еталон за управление  на местната власт, каза още Сезгин Мехмед. Той призова всеки, който не е взел решение за вота си на 29 октомври, да посети общините с кметове от ДПС, за да види как Движението управлява в местната власт.

Ертен Анисова: Туризмът е най-динамично развиващият се сектор в българската икономика

Световният ден на туризма, който честваме за 43-и път под егидата на Световната организация по туризъм към ООН, е и време за равносметка - за преосмисляне на подхода към реализирането на туристическия продукт. В диалог и с партньорство между изпълнителна, законодателна, местната власт, бизнес и неправителствения сектор можем да превърнем страната ни в атрактивната дестинация. Това написа председателят на парламентарната Комисия по туризъм Ертен Анисова във фейсбук по повод Световния ден на туризма.

Тя подчерта, че туризмът е най-динамично развиващият се сектор в българската икономика.

Ето цялото послание на Ертен Анисова, председател на парламентарната Комисия по туризъм в 49-ото НС:

Днес е специален ден за всички нас  -  Световният ден на туризма, който честваме за 43-и път под егидата на Световната организация по туризъм към ООН, е и време за равносметка, за преосмисляне на подхода към реализирането на туристическия продукт и създаването на модерен бранд България, който да включва европейските приоритети и предизвикателствата на времето.

Туризмът е най-динамично развиващият се сектор в българската икономика. Затова на този ден нека да отдадем заслуженото признание на целия туристически бранш – всички онези, които с огромно желание и неуморна работа го правят толкова успешен. Пожелавам им много здраве, сили, твърдост и полет в мечтите. Убедена съм, че в диалог и с партньорство между изпълнителна, законодателна, местната власт, бизнес и неправителствения сектор можем да превърнем страната ни в атрактивната дестинация.

Честит празник!

Радослав Ревански e първият избран кмет на община в България

Радослав Ревански от ДПС е първият избран за кмет на Община в България за мандат 2023-2027 г. Той е единственият кандидат за кмет на община Белица и ще започне третия си мандат още в деня на вота, дори и само една бюлетина да има пусната в урните.

Феноменалното в случая е, че за първи път в историята на демократична България, кмет на община заедно с кметовете на всички населени места са единствените кандидати. Избори за кметове на села ще има в Бабяк,  Горно Краище, Дагоново, Лютово, Кузьово, Палатик, Черешово, Орцево и Краище, но и там единствените регистрирани кандидати са от ДПС.

Ревански благодари от името на всички за доверието и признанието и категорично пое ангажимент да се надгражда направеното до момента и да се запази отношението към хората.

През 2015 и 2019 г. Ревански бе избиран на първи тур с огромна преднина пред кандидат на ГЕРБ. Сега всички партии са се отказали да се борят за кметското място не само в общинския център, но и във всички села.

В града това не е изненада за никого.

Соня Кутева: "Много добър кмет, Белица се промени изцяло, така че се очакваше, беше нормално така да се получи."

Йосиф Мадолев: "Направил е доста неща, а и доста неща си има за правене все още. Чистотата примерно, почистването на самия град Белица не е на необходимото ниво."

Радослав Ревански, кмет на община Белица: "Продължавам да надграждам колкото и нескромно да звучи. След срещата с вас отивам да видя какво се случва с пътя за Семково и стартираме нови улици в Белица и Краище."

В Белица остава битката за Общинския съвет. Четири листи ще премерят сили за 13-те места в местния парламент. Това са: ДПС, ГЕРБ, БСП и "Възраждане".

Борисов, Петков, Пеевски и Мирчев със сигнал до Главния прокурор за Руската църква

   Сигнал до и.ф.Главен прокурор Борислав Сарафов за проверка и установяване на собствеността на храма “Св. Николай Мирликийски” подадоха народните представители Бойко Борисов, Кирил Петков, Делян Пеевски и Ивайло Мирчев.

  В сигнала се казва: “При отчитане на изключителната важност на възникналия проблем около собствеността, стопанисването и експлоатацията на православния храм „Свети Николай Мириклийки“ за обществото, както и с оглед на обстоятелството, че възниква съмнение дали евентуално не е извършено престъпление (документно или друго) свързано с легитимацията на Посолството на Руската федерация в Република България като собственик на храма, с настоящия сигнал молим прокуратурата на Република България да извърши проверка, при която, след установяване на всички релевантни факти и издирване на необходимите документи, да бъде установено по безспорен начин в чия собственост се намират понастоящем имотите (земя и сграда) на храм „Свети Николай Мириклийски“, находящ се в гр. София, бул. „Цар Освободител“ № 3.”

IMG 9155

IMG 9156

IMG 9157

Делян Пеевски: Предоставяме допълнителна помощ за Украйна. Евроатлантическият път на България е неотменим

Предоставяме допълнителна помощ на Украйна. Това съобщи народният представител от ДПС Делян Пеевски в отговор на журналистически въпрос в парламента по повод проекторешение, внесено в от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Пеевски е един от вносителите на проекта.

В помощта няма нищо много различно от преди – боеприпаси, неизправни ракети. Разбрах, че БСП са създали някакво очакване и някакво напрежение, но не виждам за какво е то, коментира Пеевски.

С проекторешението се предлага да предадем на Украйна излишъци от боеприпаси за автоматично стрелково оръжие с калибър 5.56х45мм, който е стандартен за НАТО, както и неизправни зенитни управляеми ракети, които Украйна може да ремонтира и използва.

Попитан вижда ли заради местните избори опасност за диалога между формациите, които в момента управляват държавата, Делян Пеевски коментира: „Не виждам никакъв проблем. Местните избори и централното управление нямат нищо общо.”.

На въпроса: „Може ли ДПС да е балансьорът, ако тръгнат спорове между двете страни – ГЕРБ и ПП-ДБ?”, народният представител подчерта: „В тези отношения – не. Но за всичко важно за държавата и за нейния евроатлантически път, ние ще бъдем балансьор”.

Помолен да обясни сроковете за промените в Конституцията, Делян Пеевски съобщи, че на 6 октомври 2023 г. ще бъдат приети измененията на първо четене.

„Но то не се счита точно първо четене, защото ако не се съберат ¾ от гласовете на народните представители, приемането се отлага с два месеца. Затова реалното първо четене ще бъде на 6 декември. След това на 13 декември ще има заседание на Комисията по конституционни въпроси, на 14 декември ще е второто четене, а на 15 декември – третото.

Убеден съм, че никой няма да си позволи да спре атлантическия път на България, категоричен бе той.

Попитан защо отварянето на Руската църква в София е важно, Делян Пеевски заяви: „Всяка църква ни е важна. Не може да има заключени храмове. Благодаря на патриарх Неофит, въпросът беше решен”.

Делян Пеевски благодари на Патриарх Неофит, затова че свали катинарите от храма “Св. Николай Мирликийски”

Изразявам своята благодарност и подкрепа към негово светейшество българския Патриарх Неофит, за това че с мъдрото си решение върна миряните в Руската църква и свали катинарите, които я държаха под ключ последните дни. Това послание изпрати народният представител от ДПС Делян Пеевски.

По-рано той потвърди подкрепата и готовността държавата да обезпечи дейността на храма “Св. Николай Мирликийски” и настоя храмът да отвори отново вратите си за вярващите.

Прессъобщението на Светия синод на Българската православна църква - вижте ТУК

Делян Пеевски: Недопустимо е храм, заключен с катинари. Правителството да установи чия е собствеността на Руската църква

Църквата трябва да се отвори незабавно. Не може храмът да стои заключен с катинари. Хората протестират, искат да могат да се молят. Така Делян Пеевски отговори на журналистически въпрос.

Разговаряхме с правителството да се осигури финансиране за Руската църква, за да могат да се назначат свещеници. Но нека този казус да се изчисти и в рамките на деня, надявам се, да има яснота кой е собственик - българската или руската държава, и ще коментираме, уточни Пеевски.

Според него трябва да се отговори на въпросите кой и защо е заключил църквата. Казва се, че свещеникът, който вече не е в България, е заключил храма и е оставил ключовете в посолството. Нека да установим фактите. При когото са ключовете трябва веднага да отвори църквата, посочи още народният представител от ДПС.

На въпроса дали подкрепя искането на БСП за изслушване на председателя на ДАНС по темата, Делян Пеевски заяви: "Това е чудесна идея. Нека да го изслушаме. Но темата е ясна - щом са преценили службите, значи има данни. Това се е случило вече. Лицата, които са вредили на българската държава, вече не са в страната. Сега въпросът е защо една църква в центъра на София е затворена и от кого.".

Попитан кой трябва да даде отговорите, Пеевски заяви: "Държавата, правителството. Нека да отговорят какъв е проблемът, кой е собственикът и веднага да се задействат храмът да бъде отворен.".

Надявам се, че премиерът ще вземе отношение, каза още Пеевски.

В отговор на въпроса дали смята, че има основания да се иска оставката на председателя на ДАНС, каквито призиви се чуват в последните дни, Делян Пеевски коментира: "Най-нормално е, ако има изслушване, да си зададем въпросите и тогава ще преценим има или не основания".

Според мен и от двете страни - и от политиците, и от службите не трябва да има такъв тон. Това вреди на България по време на война при съседа. Трябва да спрат и двете страни тези критики, каза още Пеевски. И допълни: "За мен ДАНС не трябваше да излиза с позиция по казуса. Председателят на ДАНС трябваше да поиска среща и да разговаря по темите. Но не биваше и от другата страна да има този тон без да сме се запознали с фактите, които неминуемо трябва да разберем".

Попитан как ще коментира кандидатурата на Антон Хекимян за кмет на София, Пеевски заяви: "Това е решение на ГЕРБ, ние от ДПС не можем да го коментираме!".

А на въпроса ще издигне ли Движението кандидат-кмет за София, Делян Пеевски отговори: "Не, и няма да подкрепяме никого в София. Дори и на балотажа".

Илхан Кючюк: Предстоят срещи във Виена и в Хага за приемането на България в Шенген

Срещи във Виена и Хага за влизането на България и Румъния в Шенген ще имат лидерът на европейските либерали Илхан Кючюк и колегата му евродепутат от Румъния Влад Ботош. Това съобщи евродепутатът от ДПС/”Обнови Европа” в интервю за БНТ. Двамата с Ботош дадоха съвместна пресконференция на българо-румънската граница и участваха в конференцията „Мост на очакванията. Значението на Шенген за България и Румъния”, организирана в Русе от делегацията на ДПС в Европарламента. Днес форумът продължава в Гюргево.

Заедно с колегите от Румъния изпращаме послание към двете власти, към двамата президенти, към двете държави, които са скептични към приемането на България и Румъния в Шенген. То е следното: България и Румъния не могат да бъдат държани извън Шенгенското пространство. Ние сме изпълнили всички технически критерии, работим много активно за благоденствието на ЕС и час по-скоро България и Румъния трябва да бъдат в Шенген. Това не е толкова политически, колкото човешки въпрос, каза Илхан Кючюк пред националната телевизия.

Не случайно избрахме като места на нашето послание Русе и Гюргево. Конференцията в Русе приключи вчера, сега се отправяме към Гюргево, откъдето също ще кажем, че е абсолютно наложително до края на годината да бъдем част от Шенген, подчерта евродепутатът.

2024 г. е трудна година, изборна. В такава година много по-трудно се вземат важните политически решения, сега е моментът, категоричен бе Кючюк.

Транспортният сектор губи милиони, бизнесът, гражданите - също, виждат се километричните опашки на границата. Точно затова трябва да проявим общи усилия. Не България и Румъния да имат свои отделни писти, а България и Румъния да бъдат обединени в посланията си, в дипломацията си, в политическите си действия. Не е време за разединение, време е за обединение, каза лидерът на европейските либерали.

Точно затова с моя колега Влад Ботош подехме тази инициатива и ще продължим през следващите няколко месеца, като отидем във Виена в Хага. Ще имаме своите аргументи. А те са много ясни: България и Румъния ще допринесат допълнително за вътрешната сигурност на ЕС. Ние охраняваме добре европейската граница, каза Кючюк.

Той съобщи, че миграционният натиск върху България е огромен. Само по информация от Гранична полиция от началото на годината до август са били превантирани 131 000 нелегални опита за влизане на територията на България. Това показва под какъв огромен натиск се намира българската външна граница, която е граница на ЕС. Аргументът, че не охраняваме добре границите ни, е нерелевантен. Той се използва популистки, заяви Илхан Кючюк.

Ние имаме проблем с две държави, заключени сме в тяхната вътрешна политика. В момент, в който има избори в Нидерландия на 22 ноември и избори в Австрия през следващата година, темата Шенген се използва популистки за вътрешнополитически цели. Това е абсолютно недопустимо за бъдещето на ЕС, посочи още евродепутатът от ДПС.

Сега не е време за критика, а за активни дипломатически действия. Трябва да бъдат мобилизирани усилията на всички – на бизнеса, на успелите хора извън пределите на страната, на всеки, който може да допринесе България и Румъния да са в Шенген, каза Илхан Кючюк. И допълни: „Не може българските граждани да бъдат стигматизирани, защото не са част от Шенгенското пространство.

На въпроса какво зависи от ДПС в управлението, Илхан Кючюк отговори: „Целите са ясни – България да бъде част от Шенген и от еврозоната, Планът за възстановяване и устойчивост да работи за българския бизнес и за българските граждани. Когато говорим за реформи, които целят да ни вкарат в бързата писта на ЕС, ще намерите категоричната и еднозначна подкрепа на ДПС.”.

Тук съм заедно с моите колеги Филиз Хюсменова, Халил Летифов, Ертен Анисова, Ализан Яхова, Валентин Тончев – народни представители, които работят ежедневно за реализирането на тези в българския парламент. Ясно е, че трябва да се приеме законодателство, което да даде достатъчно гаранции на европейските ни партньори, че пътят по който България е поела, е правилният. Да, за това ще намирате винаги подкрепата на ДПС, каза Кючюк.

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност