Илхан Кючюк награди ученици от България и Северна Македония с визита в Брюксел

  • Учениците от Велико Търново, Скопие и Бургас бяха посрещнати от посланиците на България и Северна Македония в ЕС и вицепремиера на Северна Македония

Евродепутатът Илхан Кючюк бе домакин на посетителска група в Брюксел, включваща ученици от България и Северна Македония. Тридневната визита на учениците от двете държави е част от конкурса: „Нарисувай ми България, нарисувай ми Македония”. Автори на творбите са учениците от Основно училище (ОУ) "Исмаил Кемали" в община Чаир в столицата на Република Северна Македония, както и възпитаници на Средното училище (СУ) “Вела Благоева“ във Велико Търново.

Кючюк ученици

На срещата с евродепутата присъстваха още вицепремиерът по европейските въпроси на Северна Македония Боян Маричич и посланиците на България и Северна Македония в ЕС.

„Трябва да градим мостове между двата народа, а не да издигаме стени. Вие сте бъдещето на нашите две държави и примера, който давате е значим за добросъседските отношения. Вярвам, че ще продължим да ги развиваме и ще постигнем много с общи усилия.“, заяви Илхан Кючюк пред учениците.

Кючюк ученици1

Според вицепремиера на Северна Македония и главен преговарящ на страната Боян Маричич подобни инициативи са най-добрата възможност за изграждане на европейско самосъзнание в младите хора.

„Радвам се, че от ранна възраст децата от България и Северна Македония могат да се докоснат до Европейския съюз и работата на европейските институции. Това е уникална възможност за изграждане на европейско самосъзнание и приятелски връзки, нещо от което за съжаление, нашите поколения бяха лишени“, заяви Маричич.

По време на посещението учениците се запознаха с работата на европейските институции и имаха възможност да се срещнат и да разговарят лично с евродепутата.

Илхан Кючюк на дебата за състоянието на ЕС: България трябва да стане член на Шенген до края на годината

България трябва да стане член на Шенген до края на годината. Това заяви лидерът на европейските либерали Илхан Кючюк, евродепутат от ДПС/"Обнови Европа" по време на дебата за състоянието на ЕС.

Плановете на съюза за справяне с енергийната криза, корупцията, високите цени на електроенергията и инвестиции в икономиката на ЕС бяха сред темите, обсъдени с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. В програмна реч пред Европарламента тя представи мерките за излизане от енергийната криза и намерения за законодателните инициативи, които предстоят през следващите седмици и месеци.

Евродепутатът от ДПС Илхан Кючюк подкрепи усилията на Европейската комисия и заяви, че днес Европа трябва да бъде единна, както във вътрешен план така и във външен.

По думите му предложението на Комисията за създаване на политическа общност е добро, но според него Западните Балкани трябва да бъдат интегрална част от ЕС.

Много ми допада идеята за политическа общност и създаване на нови приятелства и партньорства. Но не мога да възприема Западните Балкани като част от тази политическа общност. За мен те трябва да бъдат интегрална част от ЕС. Исторически и географски те принадлежат към Европа и искам да бъдат част от ЕС. Поколения наред и европейски, и национални политици работят за това.“, категоричен бе Кючюк.

Според евродепутата голямото предизвикателство пред Съюза е как Европа да изглежда по друг начин през 2024 г. Кючюк приветства идеята на Комисията за създаване на истински Европейски конвент, където идеите на гражданите да намерят място.

Ерджан Ебатин в "Беновска пита“: Моделът на ДПС е за диалог, за да се сформира кабинет с общи цели. Моделът на популизъм на другите е изчерпан

Политическото пространство е в хаос на популизъм и политиците не са осъзнали, че трябва да има диалог, за да се намери баланс между основните политически играчи в сложната геополитическа ситуация и за да се сформира кабинет с общи цели - икономически стабилитет и запазване на мира и сигурността. Това заяви водачът на листата на ДПС във Варна Ерджан Ебатин в предаването "Беновска пита".

Ерджан Ебатин Беновска пита

Според него е много трудно да се прогнозира изходът от кампанията, тъй като това са поредните избори и не се знае дали избирателят е настроен да избира, защото е разочарован.

ДПС има стабилно положение в пространството. Винаги сме представени добре, имаме устойчивост, имаме ориентир по отношение на политиките, които провеждаме и по отношение на връзката и комуникацията с избирателя", заяви той по отношение на кампанията на Движението.

Той подчерта, че ДПС има потенциал в българското политическо пространство, но само този потенциал не е достатъчен, за да се подобри политическият климат.

Българското общество и политическо пространство трябва да преодолее определени стереотипи, нагласи, които са създавани умишлено от много политически субекти. Лесно се печели, когато настройваш срещу някого, но влизаме в една улица, която е задънена и политическото пространство не може да намери изход. Това беше сгрешената формулата на управление вече няколко поредни мандата, каза Ебатин.

Ерджан Ебатин Беновска пита1

Според него основните политически играчи градят играта си на база как няма да управляват с другите. Докато не се осъзнае нуждата от диалог, няма да се намери изход, категоричен е Ебатин.

ДПС притежава потенциала да обединява българската нация и се явява модел, чрез който българското политическо пространство може да разчупи стереотипите на разединението.
Моделът на популизъм, който другите политически субекти предлагат, е изчерпан, добави той.

“Не знам на какви страдания още трябва да бъде подложено обществото, на какви лишения, на какви противоречия и на колко трябва да бъде разкъсано от българските политици, за да се осъзнае", подчерта Ебатин.

Беновска попита дали трябва Доган излезе пред хората и да ги поведе, а Ебатин отговори, че може би ДПС има нужда Доган да се появява по-често и да бъде инициатор на вдъхновение. Според него не само в ДПС има хора, които осъзнават визионерската роля на Доган в политическия и обществения живот.

Като водач на листата във Варна Ерджан Ебатин заяви, че ще се радва ДПС да получи сериозна подкрепа на изборите с оглед на това България да намери своя път към сигурността и стабилното развитие.

Илхан Кючюк получи титлата почетен доктор: Образованието е средство за сближаване на хората

Това е голямо признание не само за мен като политик и гражданин, но и за партиите от либералното семейство, които представлявам и за които образованието е висша ценност в съвременния свят. Ние, европейците имаме нужда от Северна Македония в ЕС. Имат интерес и всички съседи на Северна Македония, включително България като неин съсед“. Това заяви лидерът на Европейските либерали Илхан Кючюк, след като бе удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Американския университет в Европа - ФОН за особения му принос в развитието на научното и образователно сътрудничество и утвърждаване на европейските ценности и култура във висшето образование.

Ilhan Kyuchyuk Skopie2

На церемонията присъстваха премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски, председателят на Народното събрание Талат Джафери, посланикът на България в РСМ Авгел Ангелов, бившият министър-председател на РСМ Зоран Заев, евродепутати, народни представители на парламента в Македония, дипломати, представители на академичните среди.

Той подчерта, че Северна Македония е избрала пътя за изграждане на мултиетническо общество, в което всички съжителстват и всички международни партньори оценяват това.

Говорейки за Европейския съюз, той посочи, че всяка страна влиза в него със своята история и идентичност. Така ще бъде и със Северна Македония.

Като постоянен докладчик на Европейския парламент аз съм приел за своя кауза правото на Северна Македония напълно независимо да отстоява своето достойно място в Европа, да търси нови партньорства и приятелства. И вярвам, че с помощта и на България няма да е далеч времето, когато знамето на Северна Македония ще се развее в Брюксел, редом до тези на държавите-членки в ЕС“, каза още Илхан Кючюк.

Ilhan Kyuchyuk Skopie

Ето и цялата му реч:

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КОВАЧЕВСКИ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО ДЖАФЕРИ,

УВАЖАЕМИ ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ГРУБИ,

УВАЖАЕМИ МИНИСТРИ,

УВАЖАЕМИ НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,

ВАШИ ПРЕВЪЗХОДИТЕЛСТВА,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ЦАНОСКИ,

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО РЕКТОР НА AMERICAN UNIVERSITY OF EUROPE – FON,

СКЪПИ ГОСТИ,

Винаги съм гледал на образованието като на жив организъм, като на дете, на което ежедневно трябва да се обръща специално внимание, за да се изгради като ценностна личност. Знанието не е вродено, никой не се ражда образован и знаещ, образованието само по себе си не променя света, но хората, избрали образованието имат пред себе си ясен хоризонт как да случат промяната. Образованието е знак за равенство, то дава продуктивни резултати, осигурява бъдещи лидери, дава увереност, образованието е правилният процес за трансформиране на съвременното общество. С тези думи бих искал да изкажа своята огромна благодарност на American University of Europe - FON и лично на Сефер Цаноски за честта да бъда удостоен със званието „Доктор хонорис кауза“. То е признание не само за мен като политик и гражданин, но и за партиите от либералното семейство, което представлявам и за които образованието е висша ценност в съвременния свят. То дава не само прогрес и развитие на всяко едно общество. Образованието е средство за приобщаване на народите, за свързаност на обществата. Образованието дава визията на една държава. А иновативното, модерно и качествено образование на световно ниво, което American University of Europe - FON предлага на своите възпитаници, е гаранция, че Северна Македония уверено върви по ценностния път, който ще я направи част от евроатлантическия свят.

За мен е гордост да получа това академично признание точно днес, ден след като Република Северна Македония отбеляза своя национален празник - Деня на независимостта. За всяка държава този ден е специален. За мен обаче той има и допълнителна стойност, защото моята родина България е първата държава в света, признала независимостта на тогавашна Македония. Първа видя новите възможности за развитие на страната, първа й подаде ръка в трудните моменти на изграждане на модерната европейска държавност.

Аз самият като постоянен докладчик на Европейския парламент съм приел за своя кауза правото на Северна Македония напълно независимо да отстоява своето достойно място в Европа, да търси нови партньорства и приятелства. И вярвам, че с помощта и на България няма да е далеч времето, когато знамето на Северна Македония ще се развее в Брюксел, редом до тези на държавите-членки в ЕС. Северна Македония избра нееднозначния път да изгради мултиетническо общество, в което съжителстват всички. Охридският рамков договор положи основите на това съвместно съжителство, което се превърна в пример за мултикултурна демокрация. И днес това се оценява и от международните партньори. Северна Македония осъзнато избра пътя на добросъседството и приятелството, подписвайки договора с България през 2017 г. и Преспанското споразумение през 2018, които отвориха пътя на страната към НАТО и Европейския съюз. Днес Северна Македония е уважаван член на НАТО и сaмо преди няколко месеца пътя й към ЕС беше открит.

Говорейки за Европейския съюз държа да кажа, че в него всяка страна влиза със своята история и идентичност. Така ще бъде и със Северна Македония. ЕС не претопява различията, а напротив - дава им възможност да се развиват. И това е най-голямото богатството на Съюза - неговото многообразие. Ние, европейците, имаме нужда от Северна Македония в ЕС. Имат интерес и всички съседи на Северна Македония, включително България като неин съсед.

Оказа се, че България и Северна Македония са близките далечни. Може би и това е съдбата на най-близките, понякога да са отдалечени. Най-честото обяснение за това е загубеното доверие и непознаването един друг. Скъсаните мостове могат да се възстановят само след изграждането на нови, казва в едно свое интервю нобеловият лауреат Иво Андрич.

Пример за изграждане на мостове са партньорските отношения между American University of Europe - FON и Висшето училище по застраховане и финанси. Неговият ректор проф. Борис Велчев видя огромните възможности, които дава университетското сътрудничество на младите хора в Северна Македония и България. Сътрудничеството между двата университета в областта на докторските програми, възможността за двойни дипломи на студентите от Американския университет в Европа – FON, дават нови перспективи за професионално и кариерно развитие в Европа. И аз благодаря на проф. Борис Велчев и на ректора на University of Europe - FON проф. д-р Биляна Пулеска Янушевска, проф. Александра Сърбиновска-Дончевски и на целия екип за примера, който дават.

Още един такъв добър пример за сътрудничество е между Американския университет в Европа - FON и ThriveDX, Израел, които много скоро съвместно откриват Cyber ​​Security Academy, която ще бъде регионален център за обучение на професионалисти в областта на киберсигурността.

Очаквам в най-скоро бъдеще да видим подобни партньорски отношения между организации и в други обществени, социални и икономически сфери. А защо да не стигнем и по-далеч? Защо да нямаме един ден и общи образователни програми, общи енергийни проекти, общи батальони в рамките на НАТО, обща дипломатически мисии, особено когато живеем в свят на ограничени ресурси?

Европа е континент на възможностите. И аз искам Република Северна Македония и особено нейните млади хора да имат достъп до тези възможности. Искам гражданите на Северна Македония да усетят ползите от членството в ЕС, така, както ги усещат гражданите на България, Гърция, Румъния. И аз ви обещавам, че ще продължа да работя за това.

Уважаеми дами и господа,

днес на територията на Европа се води война, нещо за което бяхме забравили. Никой не допускаше, че ще дойде ден, в който отново ще властва правото на силния, а не силата на правото. Случилото се в Украйна промени ЕС. За първи път Съюзът предприе немислими досега действия. Но въпреки трудностите и последствията от войната съм убеден, че ЕС ще излезе по-силен и обединен, и от тази криза.

Съгласете се обаче, че истинско европейско обединение не може да се получи без страните от Балканите да се завърнат в собствения си дом. Не е достатъчно само декларативнотозаявяване, че те принадлежат към ЕС. Трябва да се създадат модели за краткосрочна и реалистична интеграция. Европейският съюз не може да бъде бавен и непоследователен, когато става въпрос за Западните Балкани. Най-малко сега, в тази сложна геополитическа ситуация, можем да си позволим да водим продължителни и безрезултатни преговори с Албания и Северна Македония. Членство на двете страни трябва да се случи в обозримо бъдеще. Същото се отнася и за Черна Гора. Босна и Херцеговина трябва да получи категорична европейска перспектива, получавайки статут на кандидат член. Сърбия и Косово трябва да установят отношения, които не ги връщат към миналото, а ги водят към бъдещето. И Косово да получи така очакваната визова либерализация. Интеграцията на Западните Балкани в ЕС освен, че е съществена част от моята професионална биография се превърна и в лична кауза. Званието, с което ме удостоявате ми дава още по-голяма мотивация и увереност да работя за европейското бъдеще на региона.

Благодаря Ви за вниманието!

Илхан Кючюк посрещна главния мюфтия на България д-р Мустафа Хаджи в Брюксел

По покана на евродепутата Илхан Кючюк, днес в Брюксел пристигна посетителска група от България, водена от главния мюфтия на България д-р Мустафа Хаджи и председателя наВисшия мюсюлмански съвет Ведат Ахмед.

Брюксел2

По време на двудневната си визита в Брюксел гостите имаха възможността да се запознаят отблизо с работата на Европейския парламент, с историята и ролята на институцията.

Делегацията от България, ръководена от главния мюфтия на България д-р Мустафа Хаджи, проведе разговор с евродепутата Илхан Кючюк. На срещата беше обсъдено сътрудничеството между Главното мюфтийство на България и европейските институции, предвид факта, че голяма част от мюсюлманската общност живее и работи в Европа и бе потвърдено взаимното желание за запазване и засилване на сътрудничеството.

Брюксел3

Илхан Кючюк: Кризите ни задължават да направим ценностно ориентирано правителство

"Европейският съюз върви усилено към диверсификация. България трябва да потърси всички свои възможности и ресурси как да осигури в дългосрочен план своята собствена икономика. Тук няма лесно решение. Няма и популистко решение. Най-правилният подход е да се върнем отново към масата на експертността." Това заяви лидерът на европейските либерали Илхан Кючюк, евродепутат от ДПС/"Обнови Европа" в интервю за БНР.

По думите му Брюксел няма да налага решенията си на София, а ще иска от София предложения за решения.

"Кризите ни задължават да направим ценностно ориентирано правителство, което да има ясна физиономия пред нашите международни партньори. То трябва да бъде свързано с бъдещето на България в ЕС", каза Кючюк.

"Има какво да се направи, и то много, защото влизаме в критичен период. Обществата в Европа ще започнат да се изморяват, виждат се вече последствията от кризите. (…) Европа беше свикнала да живее в едно охолство, което е продиктувано от това, че беше континент на мира, континент на възможностите", подчерта евродепутатът.

"Трябва да се даде консолидирано послание към гражданите на Украйна, че ЕС е с тях и това няма да бъде просто политически слоган за следващите няколко месеца, а ангажимент", посочи Кючюк след посещението си в Украйна начело на делегация на европейските либерали.

"Не е работа, поне наша, да казваме на Украйна кога да преговаря. Нашата задача, политическа и морална, е да подкрепяме Украйна с всичко, което можем", отбеляза Кючюк относно позиция на АЛДЕ за Украйна.

Евродепутатът определи връщането на дипломатите ни в Украйна като "добра стъпка, но дълбоко закъсняла".

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност