Кючюк: Думата на 2022 г. е война, 2023 трябва да е годината на България в Шенген и еврозоната

През 2022 г. в България имаше война между институциите. Войната е навсякъде в нашето общество и се превърна в начин за правене на политика. Поуката, която можем да извлечем от отиващата си година е, че разделена нация и разделен политически елит не могат да защитават национални каузи.

2023 г. трябва да бъде годината на България в еврозоната и в Шенген. Има условия за това при необходимата политическа стабилност.

Това заяви в интервю пред БГНЕС лидерът на европейските либерали Илхан Кючюк, евродепутат от „Обнови Европа“/ДПС.

През погледа на Брюксел България изглеждаше през отиващата си година объркано, кризисно, незнаеща накъде да поеме и нация, която няма ясно начертан хоризонт пред себе си.

Думата на 2022 г. е война. Войната заради Украйна. В пълен смисъл в България имаше война – война между институциите, война между различни гилдии и представители. Ние воюваме всеки ден, воюваме като общество със себе си, воюваме между партиите, въпреки, че имаме много общи послания, много общи теми, по които можем да се обединим, воюва президент с премиер, воюват различни представители, които имат потенциал да направят нещо по-добро за страната си. Войната е навсякъде в българското общество. За съжаление, тя е много повече от това, тя се превърна в институционален начин за правене на политика“, подчерта Илхан Кючюк. Евродепутатът се надява, че през следващата година и за България, и за света думата трябва да бъде мир.

Той е категоричен, че конфронтационният начин на правене на политика е попречил на България да влезе в Шенген. „Нямахме ясна посока, не знаехме как като държава да отстояваме своя външнополитически интерес. България спечели много от членството си в ЕС. Ние нямаме друго място и не трябва да търсим други посоки. Важен е дебатът за това колко задълбочен трябва да бъде ЕС, важен е и дебатът за разширяването на ЕС, но целият интеграционен процес ще бъде завършен, когато България и Румъния са част от шенгенското пространство и част от еврозоната“, подчерта лидерът на европейските либерали. За съжаление по време на криза ние не сме имали истинско лидерство.

Илхан Кючюк смята, че трябва да бъдат анализирани и грешките, които сме направили досега. „Вече 11 години не успяваме да направим този значим български политически пробив. Той е външнополитически, но има огромно отражение върху българската икономика, бизнес и граждани, защото сами си пречим“, каза той и добави:

Десет години наред нашите европейски партньори получават противоречива информация. Една е официалната, институционалната, подредена – така трябва да действа всяка държава като изковава своята позиция и я защитава в Брюксел, Вашингтон, Анкара. От другата страна са НПО-та създадени за три дни, журналисти, които държат микрофони за два дни. Тези хора си позволиха и успяха да направят външнополитическо трасе. Те имат излаз в Брюксел и техните доклади са в информационния масив днес на ЕК и на институциите, които взимат решение от името на Брюксел. Бюрократите не формират своята собствена позиция само на основания, които са факти, целенасочени доклади, а получават и информация от външни източници. Това по никакъв начин не трябва да дискредитира идеята за пряко участие на гражданите или организациите, обаче едно е да подриваш авторитета на своята собствена страна, друго е да търсиш гражданско право да се възползваш от инициативата на ЕП за по-голямо включване на гражданите в политическите процеси“, заяви евродепутатът от „Обнови Европа“.

Кючюк смята, че имаме реален шанс за влизане в еврозоната и Шенген догодина.

„2023 г. трябва да бъде годината на България в еврозоната и в Шенген. Има условия за това при необходимата политическа стабилност. Ако се върнем на темата за еврозоната, сега е моментът. През следващите 5-10 години едва ли ще имаме такъв отворен хоризонт. Такъв прозорец няма да ни се отвори поради простата причина, че политически, еврозоната в момента не е на това ниво, на което трябва да бъде. Има очакване, има достатъчно положителни оценки и от страната на ЕЦБ, и на ЕК и на страните членки на ЕС, че еврозоната трябва да бъде заздравена като политически коз, като ресурс на ЕС“, заяви лидерът на европейските либерали. Евродепутатът подчерта, че трябва да бъдат положени всички усилия – „има ясни критерии свързани с дълга и инфлацията. Всички тези критерии България може да ги отработи, ако има ясната посока и стабилно правителство“, добави той.

Кючюк подчерта, че поуката, която можем да извлечем от 2022 г. е, че разделена нация и разделен политически елит не може да защитава национални каузи. „Цената за това отсъствие на зряло политическо поведение не може да се плаща от българските граждани“, категоричен е евродепутатът от „Обнови Европа“.

Той призова да се справим с разделението при очертаващите се предсрочните избори през месец март, защото не може да повтаряме същите грешки и да очакваме друг резултат. „Нито е логично, нито физиката казва, че ще се случи. Резултатът е същият, ако се повтарят същите грешки и не се научат уроците от миналото“, обясни той и добави, че според него има поле за решаване на този проблем. „Червените линии леко трябва да избледнеят и да се оставят настрани. Днес цяла Европа се управлява с коалиции. Когато се осъзнава, че пътят не минава през конфронтацията и задълбочаването на кризите, а през ясното осъзнаване, че майката на всички кризи е политическата и не се захванем с решаването първо на нея като основополагащ фактор за останалите кризи, няма да успеем и няма да можем да вървим напред. Колкото повече време политическите партии уж си говорят, те не преодоляват различията си, а напротив задълбочават ги“, поясни Кючюк.

Една от щетите през отиващата си година е, че не успяваме да се възползваме от средствата по Плана за възстановяване и устойчивост.

„Много губим по Плана на възстановяване и устойчивост. България е заявила реформите, които трябва да бъдат направени. Само парламентът може да влезе в ролята си на законодател и да предприеме всички очаквани реформи под формата на законодателни решения. Загубихме Шенген, това беше изгубено време за България, говорим за еврозоната, но ми се струва, че и публиката вече е изморена. Гражданите са изморени от това постоянно боричкане между различните части на българското общество, което води до задълбочаване на проблемите“, категоричен е Кючюк.

Илхан Кючюк се спря и на проблемите, които стоят пред РС Македония. Той е докладчик за тази страна.

Безспорно РСМ извървя нелек път на консолидация около важни теми свързани с бъдещето на страната. НАТО е голям успех, не само за съюза, но и за България и за РСМ. Оттам нататък идва по-големият въпрос как страната ще реализира цялостно своя външнополитически стремеж, а той минава през членството в ЕС. Има политически сили, които ясно застават зад дневния ред на страната да бъде част от ЕС, но има и други, които дърпат страната към други съюзи, или отклоняват най-малкото страната по пътя към ЕС. И в самото македонско общество вървят тези разговори“, заяви Кючюк.

Според него трябва да се водят разговори – за социалната и икономическата политика, но по темата за бъдещето на страната, за членството в ЕС не може да има различни гледни точки.

Трябва да има национален консенсус не само между отделните политически субекти, но и между хората, които лидират мнения“, каза евродепутатът.

Той предупреди, че в РСМ има сили, които дърпат страната към чужди геополитически проекти. В същото време Кючюк смята, че трябва да се обърне внимание и на добрите примери в нашите отношения.

Между България и РСМ се случиха много добри неща, свързани с образованието - побратимиха се университети, побратимиха се общини. Този път трябва да бъде извървян. Да разговорът е сложен, той е наситен с много напрежение и много емоции, но единственият път е да си говорим, защото ако светът е счупен, той е счупен най-вече заради счупването на самия диалог. Ако отречем диалога като начин за преодоляване на кризи и преодоляване на напластени емоционални настроения, няма как да вървим напред. България и РСМ трябва да намерят нови пътища, по които да ходят и двата народа“, каза той.

Мустафа Карадайъ на Куртулуш Байрам: При липсата на диалог няма как да има правителство

При липсата на диалог няма как да има правителство. Това заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ на Куртулуш Байрам в Брезница.

Кортулуш Байрам8

При наличието на толкова много кризи ние възпроизвеждаме политическата. А без да решим политическата криза, няма как да преодолеем останалите, каза Карадайъ. Той благодари на хората, че са гласували на последните 4 парламентарни вота и подчерта, че народът възпроизвежда сходна структура на Народното събрание.

Кортулуш Байрам

Първите две партии не са достатъчни, за да има правителство. Най малко 3-4 партии трябва да се съберат, за да направят коалиция. Но каква коалиция може да има без диалог, риторично попита лидерът на Движението.

Кортулуш Байрам1

Без диалог няма как да вървим напред. Сега никой с никого не си говори, всеки се опитва да налага собствените си виждания. Ние призоваваме за диалог, а те се опитват да налагат прищевките си, каза Карадайъ. И припомни, че от 2016 г. ДПС призовава за връщане на нормалността в политиката, а в основата на нормалността е диалогът.

Кортулуш Байрам2

Без диалог и нормалност няма да има политическа стабилност. Те не се опитват да правят правителство, сега - при тези кризи, България има най-голяма нужда от кабинет. Войната допълнително усложнява тежестта на кризите, а ние изкуствено поддържаме политическата. На хоризонта пак се виждат избори, прогнозира Карадайъ.

Кортулуш Байрам4

Докато не се научат да говорят по между си, няма как да се състави правителство, заяви председателят на ДПС. И призова: "Ако сме имали някакви пропуски на последните избори, да ги изгладим и на предстоящите избори да спечелим минимум 40 народни представители.".

Кортулуш Байрам7

Мустафа Карадайъ предаде на множеството специалните поздрави за Куртулуш Байрам от почетния председател на ДПС д-р Ахмед Доган.

През онези мрачни години, когато потъпкваха честта и достойнството ни, ние платихме цената на разделението. Когато някой си мислеше, че може да ни вземе името, той не знаеше какво означава името за нас. С Езана е извезано името в нашите души. И ако някой се опитва да ни вземе името, това означава да ни вземе душата, заяви Карадайъ.

Кортулуш Байрам9

Ние си взехме и поуките от тогавашното разделение, защото платихме много висока цена. Но видяхме, че когато сме заедно сме силни и можем да преборим дори и онзи тоталитарен комунистически режим. Направихме го заедно. И така продължаваме заедно вече 33 години. Защото има една партия, която ни обединява и това е ДПС, подчерта Мустафа Карадайъ.

Горд съм с младото поколение в ДПС, защото знаем, че след нас ще има хора, които ще носят знамето на справедливостта, честта и достойнството. Това знаме, което се нарича ДПС, заяви още Карадайъ. Той припомни, че който не си знае миналото, няма как да гради бъдещето. И заяви, че ДПС си спомня миналото, събирайки се по площадите, не за да търси реваншизъм и мъст, а за да си извлече поуките и да изгради здравата основа на бъдещето си.

Всички знаем какво се случи 72-ра година в Барутин, 73-та в Брезница, Корница и Лъжница, защото бяхме разединени. Но един тогава младеж на 31 години тръгва да прави нелегална организация. През 1989 година борбата не спря и от затворите. Тогава начело с д-р Ахмед Доган бяха организирани мирните майски протести в Североизточна България. Властта беше изненадана, изкараха танковете и калашниците за пореден път. Имахме жертви, припомни Карадайъ.

Ние тук от Родопите се вдигнахме и искахме имената си. На 29 декември бяха принудени да върнат имената ни, заяви Карадайъ.

Илхан Кючюк призовава Жозеп Борел за европейска защита на Христо Грозев

Илхан Кючюк започна междупартийна инициатива в ЕП в подкрепа на журналиста

Лидерът на европейските либерали Илхан Кючюк призовава за общоевропейска защита на журналиста Христо Грозев и изпраща писмен въпрос до  Върховния представител на ЕС Жозеп Борел. В текста евродепутатът от ДПС Кючюк подчертава, че от началото на войната в Украйна, в мишена на Кремъл, освен цивилното украинско  население, се превръщат и невинни европейски граждани. В писмото се пише още, че освен с разследването на отравянето на опозиционера Алексей Навални, Грозев е и най-известният български журналист в Украйна, който е доказал с работата си, че може да разкрива и изобличава коварствата на руските спецслужби. 

„Новината за издирването на журналиста, носител на наградата за разследваща журналистика „The European Press Prize“ поставя редица въпроси, които пряко и косвено засягат сигурността на европейските граждани.

  • Ще осъди ли ВП/ЗП категорично обявената от Руската федерация мярка срещу разследващия журналист Христо Грозев и ще поиска ли нейното премахване веднага?
  • Как ЕС смята да осигури на Грозев и на други независими журналисти, издирвани от Руската федерация необходимата защита?
  • Как  ВП/ЗП смята да гарантира, че подобно нарушение на човешките права и свободи спрямо други европейски граждани ще бъде предотвратено в бъдеще?“, се казва още в писмото до Жозеп Борел.

Междувременно Илхан Кючюк инициира събиране на подписи в ЕП и започва междупартийна инициатива в подкрепа на разследващия журналист Христо Грозев. 

Карадайъ: ДПС настоява за обща европейска позиция за Христо Грозев

"ДПС заявява, че българската държава категорично трябва да защитава своите граждани и настоява за изясняване на случая с журналиста Христо Грозев". Това написа в специален пост във Фейсбук председателят на ДПС Мустафа Карадайъ.

"Външният министър трябва да реагира незабавно. Защитата на основните свободи и граждански права,  правото на отстояване на обективна журналистическа позиция са едни от основните приоритети на ДПС и ние няма да спрем да изискваме държавните институции да бъдат активни", пише още Карадайъ.

"ДПС, като част от европейското либерално семейство, ще настоява за обща европейска позиция по случая", заявява председателят на Движението.

фб

Илхан Кючюк: Ще поканя Христо Грозев в европарламента. Длъжни сме да защитим свободата на словото и човешките права и свободи

При първа възможност ще поканя Христо Грозев на среща с евродепутатите от либералното семейство, както и на среща с ръководството на ALDE – партията на либералите и демократите в Европа. Това заяви лидерът на европейските либерали Илхан Кючюк в специална своя позиция срещу опитите на Русия за сплашване на българския разследващ журналист. "Твърдо убеден съм, че само с ясни послания и силен европейски и либерален глас, можем да заглушим авторитарните похвати на управление!", категоричен бе Илхан Кючюк.

Кючюк излезе с остър пост във фейсбук срещу посегателството на Москва върху свободата на словото у нас.   Каква е ролята на държавата и прокуратурата в подобна ситуация, попита евродепутатът.

Ето цялата позиция на Илхан Кючюк:

Новината за издирването на журналиста Христо Грозев от Москва поставя редица въпроси, които пряко и косвено засягат цялото ни общество.
На първо място следва да се запитаме за свободата на словото както на национално, така и на световно ниво❓
Второ, каква е ролята на държавата и прокуратурата в подобна ситуация❓
И най-важният въпрос за нас като нация е, имаме ли смелостта да се изправим срещу подобно нарушение на човешките права и свободи и да го заявим гласно пред света❓
?За себе си, аз знам отговора. При първа възможност ще поканя Христо Грозев на среща с евродепутатите от либералното семейство, както и на среща с ръководството на ALDE Party – Liberals and Democrats for Europe .
Твърдо убеден съм, че само с ясни послания и силен европейски и либерален глас, можем да заглушим авторитарните похвати на управление!

ДПС-Ардино поднесе венци пред паметните плочи на първата съпротива срещу тоталитарния режим в Башево и Горно Прахово

Общинският съвет на ДПС-Ардино поднесе венци пред паметните плочи на първата мирна съпротива срещу тоталитарния комунистически режим в с. Башево и с. Горно Прахово.  Тук на 23 декември 1984 година започват организациите за първия протестен митинг срещу насилствената смяна на имената на турското и мюсюлманско население в Република България. Запалва се искрата, с която пламва огънят срещу опита за асимилaция на турското население у нас. 

IMG 8278

На събитието присъстваха кметът на община Ардино инж. Изет Шабан, председателят на Общинския съвет на ДПС-Ардино Шахин Байрамов, зам.-председателят на Младежко ДПС Нилгюн Исмаил, председателят на Общинския съвет Сезгин Байрям, председателят на Женското дружество на ДПС-Ардино Зюлфие Ибрямова и председателят на Младежко ДПС-Ардино Реджеб Шакиров. Тук бяха още Реджеб Ташчъ, един от организаторите на протестния митинг, кметове на населени места, общински съветници от района и граждани.

Местни духовници отслужиха молитва (дуа) за всички жертви на т.нар. „Възродителен процес“.

Мустафа Карадайъ: „Промяната” лъже по адрес на ДПС и демагогства – прави гласуването задължително, а въвежда пречки

„Продължаваме промяната” да не демагогстват от парламентарната трибуна и да не лепят етикети по адрес на ДПС. Това призова лидерът на Движението Мустафа Карадайъ в пленарната зала, обръщайки се с процедура към председателстващия заседанието Росен Желязков (ГЕРБ-СДС). Това стана по време на дебатите по ветото на президента Румен Радев върху Изборния кодекс. То бе отхвърлено от НС.

Г-н председател, допуснахте г-н Милен Матеев („Продължаваме промяната”) да нарушава за пореден път правилника на парламента, възмути се Карадайъ. И призова Желязков да се намесва, когато „някой в нарушение на правилника се опитва да прави разни внушения”.

В конкретния случай ще ползвам по-тежката дума, популярната - не фактологически грешки, а явни лъжи. На такива хора като г-н Матеев и всички лъжци от тази трибуна им напомняйте, г-н председател, че ДПС предложи ползването на машини по време на изборите и то на такива машини, каквито се ползват в Америка и във Великобритания, заяви Мустафа Карадайъ.

Всички, които се опитват да лъжат по адрес на ДПС, трябва да помнят, че съгласно Конституцията законодателят е този, който определя начина на гласуване на избори. Но има и още едно нещо – това трябва да е начин, който позволява на всички български граждани, които искат да гласуват, да го направят, категоричен бе лидерът на ДПС.

С вашия манталитет да демагогстване от една страна пишете, че гласуването е задължително, а от друга страна се гордеете, че ограничавате гражданите да го правят като въвеждате пречки, които не са предвидени в Конституцията, заключи Карадайъ.

Атидже Вели: Европарламентът прие предложенията на ДПС за продължаване на инвестициите в селските райони до 2040 г

Европейският парламент прие предложенията на ДПС за продължаване на инвестициите в селските райони до 2040 г. Това съобщи евродепутатът от ДПС/”Обнови Европа” Атидже Алиева-Вели. Тя е единственият български евродепутат, член на земеделската комисия в ЕП. 

По време на дебатите в Страсбург отбелязах необходимостта да продължи европейското финансиране за инвестиции за инфраструктура, широколентов интернет, услуги - административни, образователни, социални, здравни, каза Вели. 

Показах и добрите примери от селски общини с кметове на ДПС. Ефектът от инвестиции, както и от липсата на такива е показателен, категорична бе тя

Отново настоях и за изравняване на плащанията за земеделците от България, изтъкна още Атидже Вели.

Рамадан Аталай: Нужна е методика за събиране на средства във Фонд "Сигурност на електроенергийната система", за да помагаме на хората и бизнеса

Разглеждаме закона за компенсиране на разходите на потребителите на моторни горива. ДПС ще го подкрепи на първо четене, защото в него има загриженост за хората и за бизнеса. Това заяви зам.-председателят на енергийната комисия в НС Рамадан Аталай по време на дебатите по проекта. Но веднага уточни, че преди второто четене Движението ще направи предложения, които да направят текстовете работещи. Ако не можем, тогава ще преценим дали да ги подкрепим окончателно или не, каза Аталай. И подробно обясни къде са дефектите на проекта.

Както през последната година, откакто започна войната, правим всичко възможно да подпомогнем бизнеса, за да свалим инфлацията, така сега трябва да намерим начин да съберем средства във фонд "Сигурност на електроенергийната система", от който да подкрепяме и хората, и фирмите, и детските градини, и училищата. Нали за това е този законопроект, заяви Аталай.

Но, когато прочетете параграфите на закона, ще видите, че той е отказ от търсене на начин как да се намерят съответните методики, за да може да се съберат тези средства във фонда, подчерта народният представител от ДПС.

Исках да видя в този законопроект методиката за събиране на средствата, но г-н Делян Добрев го препраща към Министерския съвет. Задавам си въпроса – в Министерския съвет, аджеба, има ли хора, които могат да съставят тази методика, така че тя да не влезе във фазата на митото и така, както се съмняват от Министерството на финансите, да не отидат тези средства, които ще вземем, в ЕС. Аз се съмнявам, категоричен бе Рамадан Аталай.

Съмнявам се, че ще има такава методика. Когато бе четворната коалиция, г-н Асен Василев дойде тук и за да не остане България без горива, помоли да отидат да искат дерогация. Обаче явно и тогава пак изпратиха хора от Министерски съвет, които никога не са влизали в „Нефтохим”. Ако и сега ги изпратите, сигурно още от портала ще се загубят, допълни той.

Отидоха, поискаха дерогация, което е добре, обаче не можаха да преценят, че това предприятие, когато работи, отделя деривати, които няма накъде да се изнасят. И затова ДПС предложи законопроекта за контрол на дерогацията, в който казахме, че дерогацията забранява износа. Обаче всички тръгнахте да говорите, че Движението за права и свободи е партията, която забранява износа и едва ли не „Лукойл” ще спре. От некомпетентност, от това, че не знаете как работи „Нефтохим”, дерогацията така се иска в България, че се наложи забрана на всякакъв вид износ, дори на българската продукция, която произвеждаше „Нефтохим”, каза Аталай. И допълни, че Унгария си е издействала дерогация с право на износ дори на петролни продукти.

Сега чудесата от трудов героизъм граничат с престъпление. „Да, България” се наредиха на опашката и предложиха и особен управител да има в това предприятие. Особен управител има в Закона за енергетиката. Той се назначава от съответната Комисия по енергийно и водно регулиране, контролиращия орган, обясни Аталай и изтъкна, че предложението се прави от депутат, който ще се кандидатира за шеф на КЕВР.

Имам последни информации, вече около 70% от хлебопроизводителите в Англия спряха заради високите цени на газа. В Европа ще се случи същото. Ще сложим особен управител на хлебопродавниците ли, попита Аталай.

Четирите основни партии в Турция подкрепиха политиката на ДПС за сигурност и стабилност

Четирите основни партии в Турция подкрепиха последователната политика на ДПС за сигурност и стабилност. Това стана ясно след срещите на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ в Анкара. Заедно с него във визитата в Република Турция участваше и зам.-председателят на Движението Ахмед Ахмедов. Разговорите се проведоха в централите на четирите партии.

Турция25

Карадайъ и Ахмедов разговаряха със зам.-председателя на Партията на справедливостта и развитието (AK parti) Ефкан Аля, който е с ресор външна политика. Срещнаха се и със зам.-председателя на Републиканската народна партия (CHP) Юнал Чевикьоз, отговорник по външните работи.

Турция20
Мустафа Карадайъ и Ахмед Ахмедов имаха разговори още с Ръдван Уз, зам.-председател на Ийи парти (İYİ parti) с ресор турския свят и турците извън страната, както и със зам.-председателя на Партията на националистическото действие (MHP) Кямил Айдън, който отговаря за международните отношения.

Турция22

Срещите преминаха в тон на огромна дружелюбност. Зам.-председателите и на четирите основни партии в Р Турция изтъкнаха водещата роля на ДПС в гарантирането на сигурността и стабилността в България. Те подкрепиха политиката на Движението, свързана с мерки за излизане от кризата, които са в помощ на гражданите и бизнеса.  

Турция23

По време на разговорите бе обсъдено още развитието на двустранните отношения между България и Р Турция, както и енергийната и продоволствена сигурност и независимост.

Турция24

Илхан Кючюк побратими общините Кърджали и македонската Струмица

Нови възможности за бъдещо сътрудничество, развитие на двустранните отношения между община Кърджали и община Струмица обсъдиха днес кметовете инж. Хасан Азис и Костадин Костадинов по време на срещата по повод побратимяването на двете общини. Това се случи с подкрепата на лидера на европейските либерали Илхан Кючюк.

„Инициативата на г-н Илхан Кючюк за побратимяване на двете общини е много важно послание към гражданите на двете ни страни. И Кърджали, и Струмица споделят еднакви ценности и вярвам, че двете общини имат добра почва за развитие на едно дългосрочно сътрудничество.“, посочи Костадин Костадинов, кмет на община Струмица.

20221221 Илхан Кючюк 3

По време на срещата бяха обсъдени бъдещи общи проекти между общините, а община Кърджали получи покана за участие в традиционния карнавал на Струмица.

По думите на Кючюк всички връзки и пътища между народите се изграждат с постоянство и добра воля. Той коментира, че двете общини, макар и от двете страни на границата, могат да си сътрудничат успешно в много сфери.

„Това са едни добри примери, които ще отворят възможности за комуникация между двете общини, ще задълбочат отношенията в бизнеса и икономиката, в културата и образованието, но най-вече ще допринесат за близостта между хората. Виждаме двама много прогресивни кметове на две мултиетнически общества, които ни показват, че трябва да търсим път за това различията да водят към единство. Това е смисълът на ЕС, а аз като докладчик винаги съм работил за това – българското и македонското знаме да стоят заедно до знамето на ЕС. Вярвам в бъдещето и просперитета. Смисълът на политиката е да направим така че в това сложно време гражданите да преодолеят различията. Това е една нова страница, която отваряме както между двете ни държави, така и между двете общини. “, заяви Кючюк след срещата. 

20221221 Илхан Кючюк

„За мен е удоволствие да бъда тук с делегацията от България, за да разговаряме за общите ни проекти, възможности и общият път, който трябва да извървим заедно. Инициатива на община Кърджали е да търсим сътрудничество с общини, в съседните на България държави. Радвам се, че в лицето на община Струмица, Кърджали ще намери партньор, с който можем да продължим пътя напред към развитието. С подкрепата на Илхан Кючюк вярвам, че можем да развиваме много добри отношения между двата ни народа. “, заяви кметът на Кърджали.

Освен Илхан Кючюк и кмета на Кърджали инж. Хасан Азис, част от делегацията от България бяха още Тунджай Шюкрю - зам.-кмет на Община Кърджали, Юсеин Ахмед - председател на Общинския съвет – Кърджали, Лятиф Расим - зам.-председател на Общински съвет – Кърджали, Мехмед Вакльов - зам.-председател на Общински съвет - Благоевград и Ибраим Зайденов - общински съветник в община Хаджидимово.

След срещата в община Струмица, делегацията от България, ръководена от Илхан Кючюк, проведе среща със Зоран Заев.

Станислав Анастасов: Предишното правителство защити само интереса на една голяма рафинерия и забрави, че има още две други - български

При изработване на дерогацията предишното правителство защити само интереса на една голяма рафинерия и забрави, че има още две други - български. Това заяви зам.-председателят на ДПС Станислав Анастасов в реплика от трибуната на НС. Той направи това време на дебатите по внесения от ДПС законопроект за забрана за износ на суров нефт и нефтопродукти, които са обект на дерогация. Той бе приет на първо четене от парламента със 146 гласа "за", като получи подкрепата на ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната", ДПС, "Демократична България", "Български възход" и независимия Явор Божанков. "Против" гласуваха БСП и "Възраждане".

Нужно е да има законопроект, за да си носим отговорността, ние да контролираме какво става в нашата си държава, а не да разчитаме на някой друг, каза Анастасов. И допълни: "Защото предишното правителство, което изработи дерогацията в онзи й вид, направи консултации само с една от трите рафинерии. Именно тази, която не е българска.".

Защо се случи така? На мен ми е много интересно да получа отговор, заяви народният представител от ДПС.

България има още две рафинерии, знаете много добре. Всички знаем и кои са собствениците. Не искам да коментирам съседите, които си решиха проблема по друг начин. Да, румънците могат да правят нещо с Казахстан по една проста причина, че „Ромпетрол” е собственост на „Казмунайгаз”, на практика е казахстанска компания, заяви още Анастасов.

Но техният случай е много различен от нашия – ние имаме една голяма рафинерия, която не е единствена. Има още две, предишното правителство на практика при изработване на дерогацията защити само техния интерес и забрави, че има други две български рафинерии. Това не бива да се забравя, допълни той.

Важно е да уточним и още нещо – защо България има само едно пристанище, което също е блокирано от тази компания, попита зам.-председателят на ДПС. И обяви, че това е следващият въпрос, който Движението ще постави на масата, за да няма лъжи.

Парламентът прие закона за ДПС, който забранява износ на нефтени продукти

Забрана за износ на суров нефт и нефтопродукти, които са обект на дерогация, предлага ДПС със законопроект. Той бе приет на първо четене от парламента със 146 гласа "за". Проектът получи подкрепата на ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната", ДПС, "Демократична България", "Български възход" и независимия Явор Божанков. "Против" гласуваха БСП и "Възраждане".

Проектозаконът бе представен и защитен в пленарна зала от председателя на Бюджетната комисия в НС доц. Петър Чобанов.

Проектът предлага и режим на облагане по Данък добавена стойност и акцизи, който да гарантира внасянето в бюджета на дължимите вноски в кратък срок. Това ще позволи финансирането на компенсации за високите цени на горивата.

Предвидени са и административно-наказателни разпоредби за недекларирани и невнасяни в срок вноски.

В последните месеци тече дискусията защо цените на горивата са толкова високи, кои са методите и начините да бъдат намалени или да бъдат компенсирани потребителите. В тази посока е и нашият законопроект. Приемането му се налага, за да имаме истински контрол върху прилагането на дерогацията, обясни доц. Чобанов.

В обществото се създаде една дискусия, разбира се подкрепяна конкретно от определени страни, включително и от корпоративни субекти, че едва ли не става въпрос за бонус за определени стопански субекти. Повтарям, ние трябва да контролираме прилагането на санкции, а не да позволяваме привилегировано отношение поради дерогацията на конкретни стопански субекти, което да се превърне в бонус за тях, категоричен бе той.

Доц. Чобанов бе попитан от Николай Дренчев ("Възраждане") дали е истина твърдението на Министерство на енергетиката и Министерство на финансите, че не нарушаваме санкциите, ако изнасяме петролни продукти и затова можем да го правим.

Включително и официални институции твърдят, че не нарушаваме санкциите срещу Русия, че това са европейски продукти, тъй като са произведени вече в България и могат свободно да бъдат изнасяни. Това категорично не е вярно, обяви доц. Петър Чобанов. И допълни: "Понякога официалните институции могат да твърдят неща, които впоследствие се оказват неверни. Затова е контролът на законодателната дейност, на Народното събрание.".

"Затова сме предложили този законопроект - за да фокусираме дискусията. И видяхте, че в последния, девети, пакет санкции срещу Русия, текстове какво имаме и какво нямаме право да правим с готовите петролни продукти вече бяха уточнени.

Повтарям, регламентът е за санкции, а не за бонуси за конкретна компания, която да продължи да се възползва от привилегировано положение на пазара", каза Чобанов.

Уточненията, които са дадени, че за Украйна могат да бъдат изнасяни конкретни петролни продукти и за други страни, ние, разбира се, ще ги съобразим в предложение между първо и второ четене, така че отново да сме изцяло в духа на европейските регламенти, обобщи той.

Рамадан Аталай: Обществото очаква коалиция от 4 или 5 партии за кабинет. Да седнем на масата и да съставим преходно правителство

Обществото очаква по-широка коалиция за съставянето на правителство, защото няма доверие в нито една партия да управлява самостоятелно. Това коментира зам.-председателят на енергийната комисия в НС Рамадан Аталай, народен представител от ДПС, в предаването „120 минути“ по bTV.

Попитан дали ДПС ще бъде балансьор, той отговори: „В тази ситуация, в която се намират днес политическите партии, е много трудно да се наречеш балансьор и да кажеш дали ДПС е онази политическа формация, която може да изведе страната до състояние, в което да има правителство. Имаме седем политически партии в парламента. Дори чисто математически да направим анализ, се вижда, че без четири сили няма как са се сформира правителство, обясни той.

ГЕРБ изпуснаха възможността да чуят какво иска обществото и да поемат отговорно задачата си, за да предложат правителство, подкрепено от поне четири формации. Грешката на ГЕРБ бе, че не намериха онази комуникационна и коалиционна култура, въз основа на която да съберат всяка политическа формация и да направят заедно с проф. Габровски разговора. Седемте приоритета на проф. Габровски не бяха обсъдени с политическите партии. Тук е грешката, посочи още Аталай.

Тези, които не подкрепиха кабинета „Габровски“, търсиха причина да се дистанцират. Те не потърсиха начин, как да се включат в съставянето на това правителство. Ако търсиш причина, винаги можеш да намериш такава. От едната страна е Бойко Борисов, от другата – Кирил Петков. Ситуацията в страната обаче е такава, че ни вкарва в задънена улица. Светът се променя, но ние не искаме да се променим заедно с него“, каза още Рамадан Аталай.

Политическите формации сме изпратени в НС от обществото с ясната цел да съставим правителство и то не от една партия, а от четири или пет, на които програмите са абсолютно идентични, каза Аталай. И подчерта, че шест от партиите в НС са евроатлантически ориентирани

Всички искаме да изведем страната от кризата, да намалим инфлацията, да създадем условия за растеж и обществото да има поносимо бъдеще, заяви още депутатът. И изтъкна:

Проблемът според мен са лидерите. И то Аз-ът на лидерите. Една част от тях ги е страх, защото знаят каква отговорност поемат. В условията на криза винаги очакваш да натрупаш някакви негативи”, каза Аталай.

Борисов се страхува, че евентуално ГЕРБ може да се изложи и да не могат да управляват. Затова предложи правителство, което не е политическо, макар че има сред тях експерти. Петков пък е неопитен – той не знае как работят вертикално и хоризонтално институциите в България. ПП освен комуникационна култура, нямат и коалиционна. Те нямат и познания за управление на страната, анализира ситуацията Рамадан Аталай.

Знаете ли как си представям площадката на политическите партии? Като една добруджанска нива, която не е виждала дъжд от две години – изсъхнала и на парчета, къде пукнатини, къде пропасти. В тях може да вирее само троскота, само онези плевели, които няма да допринесат нищо добро за нацията и на хората, образно заяви депутатът от ДПС.

Сега между обществото и партиите има голям разлом. Не следваме дневния ред на избирателите, подчерта той.

Ако „Да, България” и „Продължаваме промяната”, която всъщност е пропадането, смятат, че техните избиратели са ги изпратили в парламента, за да бъдат крайни, да не възприемат кризисната ситуация и да не приемат определени приоритети за излизане от кризата, аз съм убеден, че можем да намерим избиратели на „Промяната”, които очакват да има правителство. Кирил Петков и Христо Иванов не може еднолично заради техния си Аз и техните си интереси да не се съобразяват с това, което и техният, и нашият избирател искат, категоричен бе Аталай.

В БСП в момента ври и кипи един популизъм. Подеха го тези, които казаха, че с дясна политика ще направят леви постъпки. Популизмът в световен план ражда само още по-голям популизъм. БСП ще бъдат онази политическа формация, за която ми зададохте въпроса в началото - дали ще бъдат балансьорът и дали ще се съобразят със ситуацията в света, с кризисната ситуация в страната и дали ще се включат, за да се състави преходно правителство. Как ще го наречем е без значение. Но нека ако има правителство с програма, да видим и техните приоритети какви са. Ще видите, че те не се различават много от тези които предлагат ДПС, ГЕРБ и дори „Промяната”, коментира още Рамадан Аталай.

Задачата днес е всички политически формации да седнем на масата, да направим преговори и да съставим преходно правителство, с което да измъкнем страната от кризата, подчерта народният представител.

Когато се вземат сериозни решения, включително за Изборния кодекс, да излезеш пред парламента, да застанеш на едни палета, да създаваш палетна коалиция и да си против това, което се приема, вместо да стоиш в зала и да се бориш за идеите си, и да чакаш да видиш до коня баща си или г-н Атанасов, за да те подкрепят, не го разбирам, обобщи Аталай.

Мустафа Карадайъ: Организирана и добре надъхана група политически опоненти ни бойкотира за съдебната реформа и за разследването на главния прокурор. Да седнем на масата за разглеждане на конкретни законови решения

Ние от ДПС подкрепяме активно и с конкретни действия и законодателни решения нашите евроатлантически партньори и Съвета на Европа. Това написа във Фейсбук лидертът на ДПС Мустафа Карадайъ. Проблемът е, че вместо да бъдем подкрепени или съвместно да започнем дебатите за съдебната реформа и за разследването на главния прокурор, нашите действия се бойкотират и отричат от организирана и добре надъхана група политически опоненти, представени доминиращо в медийното пространство, допълни той. И призова партиите по-скоро да се подготвят за реформите, за да седнат на масата за разглеждане на конкретни законови решения.

Ето целия пост на Мустафа Карадайъ:

Ние от ДПС подкрепяме активно и с конкретни действия и законодателни решения нашите евроатлантически партньори и Съвета на Европа. Проблемът е, че вместо да бъдем подкрепени или съвместно да започнем дебатите за съдебната реформа и за разследването на главния прокурор, нашите действия се бойкотират и отричат от организирана и добре надъхана група политически опоненти, представени доминиращо в медийното пространство.

Те не целят съдебна реформа, а очерняне на политическите си опоненти.

ДПС призовава всички партии по-скоро да се подготвят за реформите, за да седнем на масата за разглеждане на конкретни законови решения.4

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност