Йордан Цонев: Кръгът "Капитал" защитава руски и китайски интереси, ползва евроатлантизма като параван. ДПС няма да му позволи да краде геополитическия избор на България!

Кръгът "Капитал", техните медии, техните говорящи политолози, социолози и анализатори, нямат нищо общо с евроатлантизма. Той е параван за собствените им интереси. Те заблуждават и посолствата на нашите евроатлантически партньори, че това е така. Това е параван, заяви зам.-председателят на НС Йордан Цонев в изказване от трибуната на парламента.

Това са хора, които неведнъж са защитавали и руски, и китайски, и всякакви икономически интереси, прикрити зад евроатлантизма, подчерта той. И припомни, че българският народ е изпратил в парламента 172 депутати от партии, които декларират евроатлантизъм.

Ако е вярно, то има конституционно мнозинство. Защо тогава не се случва? Защото са псевдоатлантици. Защото създават хаос, създават несигурност, създават политическа криза, защото така им е изгодно, категоричен бе Цонев.

Какво могат да кажат тези хора за партия ДПС? Още докато съществуваше Варшавският договор, д-р Ахмед Доган каза от тази трибуна, на парламента: нашият път е НАТО, припомни зам.-председателят на ДПС.

Същите тези деца на комунистическата номенклатура тогава още се криеха, не знаеха дали да тръгнем на запад, какво да направим, да не стане пък да се върне старото. Сега те са евроатлантиците, изтъкна Йордан Цонев.

Нека да им кажа на висок глас от тази трибуна – ДПС няма да позволи тези хора да крадат геополитическия избор на България, направен от някои от партиите дори и с кръв. Защото битката беше такава в онези години. Няма да крадат и няма да се крият зад това. Никой не е виновен, децата не носят отговорност за родителите си. Но точно децата на комунистическата номенклатура в момента са най-големите антикомунисти и приватизираха евроатлантическата идея. Няма нужда, няма да го позволим това и нека да го чуят ясно от тази трибуна. Да спрат да пречат. Защото ние ще продължим да разяснваме на нашите евроатлантически партньори, че тези хора пречат, увери Йордан Цонев.

Пречат да бъдем лоялен партньор, пречат България да има финансова стабилност и да бъде истинският южен фланг на НАТО. Пречат! С политическата нестабилност, която създават в името на своя собствен икономически интерес, заключи Цонев.

Йордан Цонев към партньорите от ЕС и НАТО: Кръгът "Капитал" спекулира с евроатлантическите ценности, създава хаос и пречи в България да има стабилност!

Защо четири парламента излъчват нестабилни мнозинства и не могат да съставят правителство? Отговорът даде зам.-председателят на НС Йордан Цонев в изказване от трибуната на парламента.

От първия ден на изборите под диктата на телевизиите на кръга "Капитал" и на 20-те говорещи глави от този кръг започва формирането на общественото мнение кое не може. На 2 октомври, още не бяха излезли изборните резултати, когато те се набутаха в студията и започнаха да говорят как няма да се формира правителство, как не може да се направи, заяви Йордан Цонев. И попита: "Защо не може да се формира? Тези 240 депутати кой ги изпраща в този парламент? Българския народ! Кой казва кой с кого не може?"

Говорящите глави ли казват кой с кого не може? Смилов ли казва кой с кого не може? Или другите социолози и политолози, попита Цонев. И даде отговора: "Българският народ казва кой с кого може! И българският народ е казал, че всеки от нас с всеки може, щом ни е пратил тук".

Вие да сте чули да се говори този дискурс в обществената среда? Аз не съм, следя я. Поправете ме, ако сте го чули. Единственото, което чувам е или главното е – кой с кого не може, защо не може и как не бива да се направи. По тази причина ние нямаме кабинет, нямахме миналата година на два пъти, нямаме сега, готвим се как ще ходим на предсрочни избори, дори законодателството правим с оглед на предсрочни избори, без да сме изчерпали конституционната възможност за това, за което суверенът ни е пратил тук, възмути се зам.-председателят на ДПС.

И аз твърдя, че почти всички избиратели на всички партии искат от нас правителство. Твърдя го най-отговорно. Защото през всичките тези две години бях на терен, както и вие сте били. И се срещах не само с нашите избиратели, защото те идват на срещите. Това беше основното послание – спрете да се карате, намерете общ език и направете кабинет, стига ни занимавайте с избори, продължи Йордан Цонев.

"Обаче ние кого слушаме? Анализаторите. Които ни внушават как не може. А защо не може? Защото някои проксита на този кръг не могат да направят самостоятелно мнозинство. Говоря направо, директно, без да заобикалям темите, без да говоря с Езопов език. А мога да говоря. Но искам да ме чуят добре. Ние разбираме какво се случва.

Искам да се обърна и към нашите евроатлантически партньори. Ние разбираме, че никой не ни помага в това, пречи се. Пречи се България да има истинска стабилност, политическа, икономическа и всякаква. Пречи се от този кръг, който спекулира, че провежда евроатлантическите ценности в България. Нищо не провежда. Провежда хаос. Провежда лична политика, лични интереси и т.н.", подчерта Цонев.

Сега беше моментът да чуете това от нас. България, българските избиратели, очакват ние отговорно да постъпим и да съставим кабинет. Може и да не можем, защото може да срещнем идеологически, програмни и всякакви различия. Но такъв опит изобщо не е направен, каза зам.-председателят на НС. И се обърна към ПП и ДБ: "Вие правите опит двете партии да си направите нещо. Това не е опит – казва се: „ние с другите не искаме”. Някой друг прави някакви опити. Няма истински разговор.".

"Твърдя, че няма разговор заради обществената среда, която се създава от завладените медии и набутаните там анализатори, които аз наричам говорещи глави, защото ги слушам вече 25 г. едно и също да говорят.

Когато техните проксита във власта, в парламента вземат властта – всичко е ок, всичко е морално, всичко е точно, няма корупция, всичко е добре. Когато обаче не могат да съставят правителство, елате да видите какво става – ей това, което гледате от два месеца.", подчерта зам.-председателят на НС.

"Вижте, кой каквото иска да говори. Ние обаче сме длъжни тук от тази трибуна да говорим това, което мислим, според съвестта си. Тази моя реч в момента е според моята съвест. Моята съвест ми казва това – българските избиратели ви пратиха тук не да слушаме говорещите глави, а за да мислим с нашите глави и да се опитаме да формираме кабинет.

Тогава ще имаме и бюджет, ще имаме и социална политика, ще имаме и финансова стабилност, и ще решим и икономическата, и енергийната криза, и всичко. И ще има кой да носи отговорност.", категоричен бе Йордан Цонев.

Той коментира и въпроса трябваше ли да бъде внесен бюджет в Народното събрание или не. Моето лично мнение е да, трябваше. Така искат Конституцията и Закона за публичните финанси. Но можехме ли да повторим усилието от миналата година, когато служебният кабинет внесе такъв законопроект за държавния бюджет? Можехме, но много по-трудно, заяви Цонев.

И допълни: "Условията бяха съвсем различни - тогава нито инфлацията беше на това ниво, нито войната беше започнала, нито дълговата криза беше влязла в тази фаза, в която лихвите отидоха твърде нагоре и цената на дълга скочи.".

Тоест рисковете да направим отново това упражнение сега са много големи, обясни зам.-председателят на ДПС защо Движението се съгласи с удължаване на действието на сегашния бюджет и през 2023 г.

С 1/12 част всеки месец ще можем поне да подсигурим минимално функционирането на държавата и на системите, каза експертът по бюджет и финанси на партията.

Цонев обърна специално внимание е на социалната политика. В закона, който внесе служебният кабинет миналата година и в актуализацията на закона на самия кабинет, правен през юни, повече от 2/3 от социалните неща бяха изработени в тази зала от опозицията. Факт, каза Йордан Цонев. И обобщи: "Консенсус може да се намери. И не само управляващите понякога могат. Но рисковете са повече.".

Халил Летифов: ДПС внесе забрана на парите от джипката и на ин хаус процедурите, "Промяната" отказа да ни подкрепи

Остро изказване срещу поредните манипулативни внушения на Кирил Петков и Асен Василев за ДПС направи зам.-председателят на партията Халил Летифов от трибуната на парламента.

Вие сте тези, които внесохте в парламента противоконституционно решение, за да направите всички строителни фирми ваши обръчи, заяви Летифов. И припомни на Асен Василев, че с отклонените 8 милиарда лева могат да се направят две магистрали Хемус, 40 моста на Дунава, три тунела под Шипка.

Когато говорите за джипката, ние от ДПС бяхме тези, които внесохме законопроект да се забрани джипката. Но вие не го подкрепихте, г-н Василев, посочи още Халил Летифов.

Ние бяхме тези, които внесохме законопроект да се забранят ин хаус процедурите, г-н Василев. Не го подкрепихте. Дори продължихте да ползвате ин хаус процедурите и с вашите коалиционни партньори се скарахте брутално за 2 млрд. лева. Това беше причината да падне правителството, продължи зам.-председателят на ДПС.

Но накрая да ви припомня, г-н Василев, за пенсии се бихме с БСП ние, тук е и г-н Гьоков, беше министър, след като видяхте, че има промяна в пенсиите, след това яхнахте метлата. Да, пенсиите са изключително важно нещо. И успяхте, така, медийно да го отразите. И да ви припомня, г-н Василев, понеже наистина от пенсиите не може да се краде. Ние бяхме тези, които предложихме 120 лв. за българските пенсионери за месеците октомври, ноември и декември, когато вие бяхте финансов министър. Защото от пенсиите наистина не се краде, заключи Летифов.

Петър Чобанов: Бюджетът има нужда от стабилност на политики, а не от популизъм. Дефицитът опасно расте. 1 милиард стигна през октомври

Бюджетният дефицит опасно расте. Ако продължаваме така, той ще достигне 11 милиарда за следващата година. Това заяви председателят на бюджетната комисия Петър Чобанов в изказване пред парламента по повод декларация на ПП.

В нея се на настоява служебното правителство да спази срока за внасянето на бюджета за следващата година до 31 октомври.

Чобанов припомни, че в Закона за публичните финанси не са предвидени наказателни или административни разпоредби, които да превръщат срока в императивен.

Нещо повече, когато влезем в еврозоната този срок ще бъде променен, защото преди да приемаме бюджета в националния парламент, трябва да го изпратим за съгласуване на ЕК, каза още Чобанов.

За да бъда конструктивен, предлагам думата "незабавно" да се замени с "в срок от един месец след предоставяне на консенсусна рамка за политики от страна на НС при гарантиране на фискална стабилност", заяви той.

Чобанов бе категоричен, че работата на НС не е да се състезава по популизъм, а да гарантира фискалната стабилност и да постига консенсус относно какви политики трябва да се изпълняват.

Той припомни, че с приемането на актуализацията на бюджета през пролетта кабинетът на Кирил Петков не е представил средносрочна рамка.

Това не се случи, за да не видим още тогава, че догодина ни очакват 6,6 процента дефицит или 11 млрд. лв., както и 15 млрд. дълг, категоричен бе Чобанов.

Ако имахме средносрочна рамка по време на актуализацията, тези числа трябваше коректно да бъдат посочени вътре в разчетите, добави той и представи последните данни от изпълнението на бюджета за септември и октомври.

През септември дефицитът е 700 млн. лв., а през октомври - 1 млрд. лв., каза председателят на бюджетната комисия като даде и сравнения: през октомври 2021 дефицитът е бил 350 млн. лв.

Това, което се прие като политики през тази година от страна на предишния кабинет сега има директно отражение върху дефицита и той е достигнал 1 млрд. лв. през октомври, каза Чобанов.

Според него през ноември недостигът в хазната ще е по-малко, но това ще е свързано с вноската по корпоративния данък, тъй като тя е по-висока заради нетаргетираните мерки.

Приходите по ДДС няма да се изпълнят. Това означава, че или има проблеми със събираемостта, или има проблем в потреблението, поясни депутатът от ДПС.

Мустафа Карадайъ: „Промяната” счупи рекордите за 33 години – 15 млрд лв. дълг на година. Когато ДПС бе във властта, бяха върнати 16 млрд. лв. дълг

Когато теглим дълг имаме надеждата, че ще го инвестираме правилно, за да живеем по-добре. И в по-добри времена - да го връщаме. Но когато теглим дълг за социални плащания, това означава, че ние ще го изядем. Това заяви председателят на ДПС Мустафа Карадайъ от трибуната на парламента по време на дебатите за декларация, предложена от БСП, с която кабинетът се задължава да внесе бюджет за 2023 г. заедно с бюджети на ДОО и Здравната каса. ДПС не подкрепя декларацията, защото парламентът вече одобри на първо четене закон за удълженото действие на бюджета за 2022 г.

Няма да инвестираме този нов дълг, за да има възвръщаемост и чрез по-високия стандарт да го връщаме. Така че в момента трябва да сме много внимателни за какво ще трупаме нов дълг и още колко по-голям ще бъде той, предупреди Мустафа Карадайъ.

И обясни причинта: „За да не се окаже, че върху 15-те милиарда лева наследени дълг ще наложим още около 10 милиарда дълг пак за социални плащания, пак за ядене, а не за инвестиции.”.

Председателят на ДПС се обърна към шефа на ПГ на „Продължаваме промяната” Андрей Гюров: „Вие се намирате на политическия терен благодарение на нарушаването на Конституцията на Република България, което го казва Конституционният съд, а не аз.”.

КС вас ви обяви като нарушители на Конституцията. От каква морална гледана точка и с каква логика вие се правите на моралисти тук, от тази трибуна, в тази зала и където и да е. Нямате право, категоричен бе Карадайъ.

От 2009 досега ние не сме били на власт с изключение на правителството на Пламен Орешарски. Но от 2001 до 2009 година ние сме били на власт. И като говорим за дълг, препоръчвам ви да вземете официалната статистика от БНБ и от Националния статистически институт и да обърнете внимание на няколко числа, каза Карадайъ. И цитира фактите.

През 2001 дългът е малко към 17,5 милиарда лева. В края на 2008 и началото на 2009 г. дългът е около 1 милиард лева. За 8 години участие на ДПС във властта са се върнали 16 милиарда лева дълг - средно по 2 милиарда лева дълг на година, подчерта председателят на ДПС

Ние критикувахме ГЕРБ за тяхното управление на страната, защото от 2009 до 2020 г. те натрупаха 20 млрд. лв. нов дълг и дългът стана 21 милиарда лева, припомни Мустафа Карадайъ.

Ние ги критикувахме за това, че трупат средно по два милиарда лева дълг  на година. Но в момента вие успяхте да счупите всички рекорди за последните 33 години - 15 милиарда лева дълг на година, обърна сек към „Промяната” Карадайъ. И обобщи: Не за 10 години, а на година!

Мустафа Карадайъ: Държавата не е без бюджет. Да обърнем сериозно внимание на приходите, за да правим по-големи разходи

Ние от ДПС няма да подкрепим декларацията, която задължава правителството да внесе в Народното събрание проектобюджет за 2023 г., както и проекти на бюджети на Здравната каса и ДОО. Това заяви председателят на ДПС Мустафа Карадайъ от трибуната на парламента по време на дебатите за декларацията, предложена от БСП.

Твърденията, че държавата се оставя на автопилот и без бюджет според нас не са верни, категоричен бе Карадайъ. Той припомни, че вчера Народното събрание прие на първо четене закон за удължаване действието на държавния бюджет за 2022 г. и през 2023 г.

Между първо и второ четене при запазване на финансовата на финансовата рамка за 2022 г. в бюджета могат да се правят различни размествания, за да може да се осигурят различни разходи, но в рамките на заложените приходи, изтъкна председателят на ДПС.

Но когато говорим за разходи, трябва да обърнем сериозно внимание и на приходната част. Убеден съм, че всички в тази зала сме за още по-високи разходи в бюджета - за още по-високи пенсии и заплати, каза Карадайъ. И още веднъж посочи, че за да се случи това трябва да се обърне сериозно внимание на приходите. Трябва да кажем откъде ще дойдат те, за да правим разходи, подчерта той.

Завещанието ни от бюджета за 2022 г. е по 15 милиарда дълг на година. Като виждаме какво се говори за социалните разходи в разходната част - на база предизборен популизъм, ние трябва да водим дебата още колко дългове можем да си позволим като държава. Още колко дългове ще теглим, на каква цена ща ги теглим, кой ще ги плаща, как ще ги плаща, дали ще се вдигат данъците, дали ще се вдигат осигурителните вноски, заяви Мустафа Карадайъ.

Трябва да знаем, че тези дългове, които сега се теглят, някой трябва да ги плати. В момента това са дългове на цената на предизборния популизъм. А не с грижа за българските граждани, подчерта той.

Затова ние от ДПС вчера в дебата много отговорно дадохме своя принос като казахме, че приемаме закона за удължаване действието на сегашния бюджет, за да може в тази финансова рамка, при тази финансова стабилност, при завещаните 15 милиарда дълг на година, да  коригираме и евентуално до подобрим разчетите, за да направим и други разходи, но за сметка на други пера в този бюджет, изтъкна председателят на ДПС.

Ние предлагаме в консенсусна форма да приемете нашите правилни предложения, каза Карадайъ. От друга страна като чухме, че без ДБ не бива, не може и не трябва да има кабинет, вие сте конструктивна опозиция на ДБ. От тази гледна точка не бива да се опитвате да налагате грешните и аматьорски разбирания, които имате за бюджета с трупане на дълг върху гърба на българските граждани и бъдещите поколения, посочи още Мустафа Карадайъ. И отново призова да се каже кой ще плаща новите дългове.

Кючюк води кръгла маса за Западните Балкани в Брюксел

  • Участие в събитието взеха двамата еврокомисари Дидие Рейндерс и Янез Ленарчич

Лидерът на европейските либерали Илхан Кючюк събра на кръгла маса в Брюксел еврокомисари, евродепутати, лидерите на либералните партии от Западните Балкани, дипломати и представители на гражданското общество, за да разговарят за евроинтеграцията и политиката за разширяване на ЕС.

Западни Балкани1

Силата на Европа е в обединението на държавите, които принадлежат географски и ценностно на ЕС. Страните от Западните Балкани заслужават да станат част от това цивилизационно пространство и ние, представителите на държавите-членки на ЕС не бива да стоим безучастно. Съюзът ще е пълноценен, само когато бъдат присъединени Западните Балкани към него“, заяви Кючюк при откриване на кръглата маса.

Разширяването продължава да бъде най-добрата геополитическа инвестиция в мир и сигурност в Европа. Войната в Украйна отново ни показа колко е важно да се инвестира в интеграцията на Западните Балкани, но също така, че подобни публични изрази на подкрепа са по-важни от всякога, тъй като различни кампании, опитващи се да създадат разделения, напоследък бяха много силни. Основната цел на политиката по разширяването на ЕС е да обедини държавите в общ политически и икономически проект, който във времена на постоянни кризи и предизвикателства да бъде солидарен с всички.“, допълни Кючюк.

Западни Балкани2

По думите на еврокомисаря по правосъдие Дидие Рейндерс, въпреки всички предизвикателства, пред които са изправени Западните Балкани, върховенството на закона остава в центъра на преговорите за присъединяване към ЕС. Той подчерта, че прилагането на препоръките на Венецианската комисия са ключови за успешното осъществяване на правна реформа в държавите от Западните Балкани.

Еврокомисарят по управление на кризи Янез Ленарчич изтъкна, че войната в Украйна е доказателство за това, че Западните Балкани могат да бъдат пълноправни членове на европейското семейство с хуманитарната и военна подкрепа, която са оказали на пострадалата страна.

По време на събитието се коментира и актуалното състояние на процеса на присъединяване, погледнато през призмата на войната в Украйна, където взеха участие и посланиците на държавите Босна и Херцеговина, Албания, Косово, Северна Македония, Сърбия в ЕС.

 

 

Йордан Цонев: Политическата криза е предизвикана от кръга „Капитал”. Иван Кръстев мие лицето на Иво Прокопиев пред нашите американски партньори, пази Валентин Златев и "Лукойл"

"Промяната“ искат за манипулират изборите с машините. Те прилагат различни трикове, за да спъват приемането на промените в Изборния кодекс. Това заяви зам.-председателят на НС Йордан Цонев в интервю за агенция ПИК.

"Ако им уйдисаме на акъла, трябва да правим избори, докато дойдат да управляват те. Ако им уйдисаме на акъла, всички партии, които не сме присъдружни на кръга "Капитал", не сме проксита на кръга „Капитал”, трябва да сме в миманса, да сме декор в парламента и това го гледаме вече много години. Ако управляват техните проксита, всичко е морално, всичко  е законно, всичко е ОК. Ако народът избере други партии, други форми на коалиционно управление, тогава това е неморално, това е статукво. Може ли да си представите каква наглост е това! Двадесетина говорещи глави от същия кръг обикалят значимите телевизии от изборите насам, за да разказват една и съща приказка – как този парламент не можел да излъчи кабинет. Защото народът е пратил тук т.нар. партии на статуквото с мнозинство. Те смятат, че тази опция, която народът е осъществил с вота си, е несъществена. Това на практика е суспендиране на волята на народа”, коментира Цонев.

Политическата криза е абсолютно изкуствено предизвикана, смея да твърдя изцяло, 100 процента, от кръга "Капитал“, отсече Йордан Цонев.

"Иван Кръстев не го намесвайте в този процес. Той има по-спешни задачи. Например – всеки ден мие лицето на приятеля си медиен олигарх Иво Прокопиев пред нашите американски партньори. Защото лицето на Прокопиев е доста поизцапанко от корупционни схеми и намеса във властта като задкулисен играч“, продължи зам.-председателят на ДПС.

Втората задача на същите проксита е да пазят съученика и приятел на Иван Кръстев - Валентин Златев. Това виждам от вчера, каза още Цонев.

Вижте изказванията и на Красен Станчев като дългогодишен шеф на Института за пазарна икономика, който е част от въпросния кръг, в подкрепа на това, което се случва с горивата и износа на „Лукойл”. Ние внесохме законопроект, с който искаме да се забрани експортът на горива, които са произведени в „Лукойл”, защото европейската директива забранява това. Но виждаме, че основни играчи от кръга „Капитал” бранят този износ, подчерта Йордан Цонев. И това ни навежда на мисълта за приятелски взаимоотношения, може би на съученици, допълни той.

"Ние имаме сериозни съмнения, че този кръг защитава интересите на нашите евроатлантически партньори, това е един камуфлаж“, подчерта още Йордан Цонев.

"Няма да ни стигне цял ден да разплитаме връзките на кръга "Капитал“ с руския бизнес, да не говорим пък с китайския. Имам предвид дългите връзки още от времето на Дянков с облигациите, които се пласираха в инвестиционни дружества и в Сингапур“, припомни Йордан Цонев.

За отрицателното влияние на Иво Прокопиев върху българската политика можем да говорим не с дни, а със седмици, категоричен бе зам.-председателят на НС€

На въпроса кой създаде Иво Прокопиев, той отговори: "Това е тема за семинар. Знам всичко от първия ден.“.

В основата на проблемите са тези хора и медийната среда, която те създават. Защото иначе щяхме да говорим не кой с кого не бива и не бива. Щяхме да говорим какви реформи да направим, дали да има десноцентристки или лявоцентристки кабинет. Щяхме да говорим каква програма да направим. Ако щете и за това – как да направим съдебната реформа, която е страшно нужна, коментира Цонев. И припомни, че в миналия парламент ДПС внесе конституционни промени, които прокситата на кръга „Капитал” заметоха под килима. А този проект предвиждаше почти всички техни предложения, както и препоръките на ЕК и Венецианската комисия. Ако бяха разгледани промените, щеше да се види, че нямат монопол върху реформата на съдебната система, че и други искат реформа, но не на принципа стани, за да седна, подчерта народният представител от ДПС.

"Тяхното желание е да овладеят съдебната система, за да я направят зависима. А нашито желание е да я направим независима“, завърши Йордан Цонев.

След въпрос на доц. Джевдет Чакъров - жп линията Самуил – Силистра ще бъде електрифицирана

Вече 71 години, откакто е изградена жп линията Самуил – Силистра с дълбина 113 км и 200 метра. Но до днес не е направено нищо, за да започне нейната електрификация. От тогава в този регион не е построен и един километър железен път. Това заяви народният представител от ДПС доц. Джевдет Чакъров в парламентарен въпрос към вицепремиера и транспортен министър Христо Алексиев.

Ако се погледне железопътната карта на страната, се вижда, че това е единственото отклонение от главната жп линия 9 към този регион, каза Чакъров като подчерта, че Видин и Силистра са двете области в България с най-нисък стандарт на живот и лошата инфраструктура като цяло е един от проблемите, който също обуславя това.

В Силистра един от основните проблеми е свързаността между населените места, както и свързаността на областта като цяло с останалите региони от страната. По посочената жп линия максимално разрешената скорост е 65 км/ч.

21-ви век сме. Според общодостъпна информация на НКЖИ, за да се достигне от Силистра до Добрич – двата основни града в Добруджа – са необходими цели 10 часа. С автомобил същото това разстояние се изминава за един час. От Силистра до Тутракан, Тервел или Шабла – основни населени места в Североизточна България, където се намира и Силистра, няма жп линия. Видно от железопътната карта на страната е, че Североизточна България е изолирана и недостатъчно добре свързана с основните жп линии на страната. Това допълнително натоварва и без това недобрата пътна инфраструктура в региона, подчерта доц. Джевдет Чакъров.

Предвид характера на климата в региона през зимата, нерядко се случва пътищата да бъдат затворени заради снегонавявания. Алтернатива за предвижване по друг начин обаче няма – там, където липсва железен път. В контекста на т.нар. зелена сделка на ЕС жп транспортът е основният вид транспорт, който трябва да замени замърсяващи видове транспорт. Всичко това безалтернативно обуславя необходимостта от електрификация на жп линията Самуил – Силистра, а в перспектива и изграждането на допълнителни жп линии, които да подобрят свързаността на област Силистра с останалите региони в страната, а също и свързаността между населените места в самата област и между населените места в Североизточна България, каза народният представител от ДПС.

И попита: "Предвижда ли се електрификация на жп линията Самуил – Силистра? Ако да – има ли проект за това, колко етапа включва той, каква е общата му стойност, в какъв период би се осъществил и с какво финансиране се предвижда да бъде включен в стратегическия план за развитие на област Силистра?".

Транспортната свързаност в Северен централен район е от изключителна важност както по отношение на достъпа до ефективен транспорт на жителите на населените места в региона, така и с оглед международната обстановка от последните месеци. Българската страна отдава приоритет на железопътния транспорт в съответствие с европейските изисквания, но той е и национален приоритет, и търсим начини за пренасочване на железопътния товарен трафик през нашата територия, отговори Христо Алексиев.

От началото на годината след блокадата на украинските пристанища износът на украинско зърно и други стоки е затруднен, което създаде предпоставки за промяна на транспортните коридори за внос и износ на стоки в посока направлението север-юг на територията на Югоизточна Европа. В координация с ЕК усилено се работи за развитие и осигуряване на бързи транспортни връзки чрез създаването на т.нар. коридори за солидарност. И тук много активно работим за предложения по т.нар. коридори за солидарност. В тази връзка в стратегията на НКЖИ са залегнали важни за реализация проекти – те са проекти в региона като цяло – като те са на първо място изготвяне на проектни проучвания с варианти за електрифициране на жп линията по направлението Разделна – Кардам – Негро вода, и от там на територията на територията на Румъния към пристанището Констанца, посочи още вицепремиерът.

Христо Алексиев изтъкна, че след това трябва да се изгради връзка към втори нов граничен комбиниран мост на река Дунав при Русе. Ние тук имаме изготвено споразумение, което е съгласувано между двете страни – между българската и румънската – и се надяваме декември или януари да подпишем това споразумение за изграждане на нов трети мост над река Дунав, съобщи вицепремиерът.

Другият проект, който в момента се разработва, е техническо проектиране и електрификация на връзката към границата ни с Румъния по Дунав мост-1. Също така в региона е планиран за изграждане и интермодален терминал в Северен централен район – в град Русе. Това, което обсъждахме и сме преценили, че трябва да се случи, е стартиране – и те съвсем скоро ще бъдат стартирани, в момента се прави заданието – на предпроектни проучвания за електрификация и модернизация на участъка Самуил – Силистра, както и за мост над река Дунав при Силистра – Кълъраш. Инициирали сме процедура, в момента се изготвят съответните задания и се надяваме до месец януари тя да бъде обявена, каза Алексиев.

Той изтъкна, че през годините са се търсили и в момента продължават да се търсят варианти за осигуряване на бързи и надеждни транспортни връзки.

Както отбелязвахте, понастоящем липсват ефективни възможности за предвижване на жителите между населените места в региона, което несъмнено оказва негативно влияние. Считам за целесъобразно да се постави акцент и да се насочат усилия към подобряването на свързаността на транспортните връзки както в област Силистра, така и в населените места в Североизточна България, допълни транспортният министър. Той информира, че в момента българската железопътна мрежа е със 75% електрификация, като само за последните 5 години се отчита ръст от 5% на електрифицираните жп линии, което ни поставя на едно от първите места в ЕС по отношение на електрификация. Посоката на развитие във връзка със зелената сделка е достигане на 90% електрификация през следващите 10 години.

До голяма степен мога да кажа, че сме удовлетворени от отговора, коментира Джевдет Чакъров. С електрификацията предполагам, че ще бъде заложена промяна в скоростта, заяви той. И изрази надежда, че в регионите, в които трябва да се подобри свързаността, както и условията и за инвестиции и по-добро качество на живот, ще бъде изградена съответната инфраструктура

Добре е да се помисли и за възстановяване на някои пристанища, например в Тутракан. Земеделците се обръщат, бизнесът се обръща, там да има по-добра комуникативност, защото транспортните разходи в днешно време, с оглед и на цените на енергоносителите и на горивата, са много по-високи. Това би дало допълнителен тласък за региона, подчерта Чакъров.

Д-р Нигяр Джафер: Безвластието поражда безвремие и безнадеждност

  • Не смятам, че пазарът е всичко в здравеопазването, не мога да абсолютизирам и държавата, трябва да намерим баланса, казва д-р Нигяр Джафер в интервю за clinica.bg

Втора година България се люшка в нестабилността на задълбочаваща се политическа криза. Това рефлектира и върху здравната система, в която проблемите не се решават, а се умножават и задълбочават. Защо се получава така, докога болниците ще се роят и ще работят при кадрови дефицит, може ли държавата да се справи с незаконния износ на онколекарства, попитахме д-р Нигяр Джафер. Тя е част от ключовите експерти на ДПС в сектор здравеопазване, както и дългогодишен член на парламентарната ресорна комисия, зам.- председател на 44-ото НС.

- Д-р Джафер, ДПС скоро предложи да се създаде временна комисия, за да се обсъдят реформи в здравната система, оптимист ли сте, че това е възможно да се случи и да се роди добър продукт?

- Не съм оптимист, защото безвластието поражда безвремие, а то безнадеждност, не просто за работещите в здравната система, но и за пациентите преди всичко. Често припомняме, че медицината е наука, основана на доказателства, така е било и така трябва да бъде. Време е да говорим, че здравната политика също е нещо, което се позовава на доказателства.

Трябва да поставяме въпроса какво ще се случи, ако се предприемат определени стъпки. Но нека говорим за екипи в здравеопазването, а не просто за министъра, защото той сам по себе си не може да свърши това, което може да направи един екип.

И екипите в здравеопазването трябва все повече да бъдат питани какво са направили и дали действията им, в която и да е насока, водят до това да се увеличи средната продължителност на живота, България да не бъде на първо място по смъртност не само в период на пандемия, но и в нормално време, да не сме над средните европейски нива по детска смъртност, как съответният екип ще промени това българският пациент да не е късно диагностициран и най-много доплащащ.

Това са според мен фундаменталните въпроси, по които да се оценяват действията на съответните екипи, защото другото е един волунтаризъм. Най-големият проблем на здравната система сега и преди е непредвидимостта й, това измори хората, които работят в нея, изпепели очакванията им за нещо добро, което може да се случи. Не може да потъваме в детайлите и да изпускаме глобалния поглед.

Ето защо идеята на колегата на доц. Джевдет Чакъров е интересна, но мисля, че е нереалистична, защото живеем в политическо безвремие, как да се излезе от тази ситуация при бързо оборотна смяна на хора и екипи. Много здравни министри се изредиха, някои осъществиха детските си мечти да бъдат министри, при някои желанието беше по-голямо от възможностите, другите имаха огромен потенциал, но нямаха възможност да го изявят. Всичко това беше контрапродуктивно за системата.

- Кои са основните плодове от това безвремие и безвластие за последните 10-15 години?

- За съжаление превърнахме израза реформа в клише, който е изпразнен от съдържание. Ето защо за извършване на каквито и да е реформаторски стъпки е необходим един период на спокойно функциониране на всички власти – изпълнителна, законодателна, на съвместно действие със съсловните и пациентските организации.

Потънали в безидейността в това безвремие, трябва да намерим светлина за хората, които продължават да работят въпреки всичко, както и за пациентите, които очакват своето лечение. Конформизма, тогава, когато се очаква безкомпромисна защита на дадена позиция, неистовото противопоставяне вътре в съсловието при положение, че по дефиниция лекарското съсловие се приема за най-образованото, наивитетът, с който се приемат идеи, които няма как да бъдат осъществени, доведоха до този резултат.

Не може само защото някой е подхвърлил, че ще повиши заплатите да го приемеш за чиста монета. Скоро един представител на БЛС беше казал, че здравеопазването е разменна монета между политиците, не, много по-тъжно е.То е парещ картоф, който се подхвърля и никой не иска да поеме политическа отговорност за това, което се случва. Изход има и това е диалогът между експертите в политическите сили, които да убедят собствените си ръководства, че има приоритети, които трябва да се случат в здравната система, независимо кой управлява и кой е опозиция. Това противопоставяне измори всички и отне и малкото останали сили.

- Виждате ли надежда, че експертите биха могли да убедят ръководствата си за общи действия и кога във времето би могло това да се случи?

- За да се предприемат общи стъпки, дори и непопулярни, трябва да има редовно правителство с по-дълъг хоризонт на действие. На този етап не виждам такива възможности, не може разделителните линии да са много повече от тези, които ни обединяват.

- От актуалния здравен диалог става ясно, че отново сякаш най-важното е как да се разделят едни милиони в края на годината и с колко процента да се увеличат цените на дейностите за следващите. Според вас това ли трябва да е темата на разговор между различните институции и съсловието?

- Светлина в тунела ще има тогава, когато престанем да говорим за пари, пари, пари... Нека се абстрахираме от детайлите, в които сме затънали, да видим в цялост проблема. Разбира се, че това говорене за едни 150-200 млн., които стоят неразпределени в НЗОК няма да доведат до нищо.

Факт е, че от 900 млн. преди години бюджетът на монополната здравна каса вече е 5 млрд. лв., не коментирам средствата, доплащани от пациента. Трябва да провеждаме повече разговори за правилата за добра медицинска практика, защото такива няма, въпреки че законодателят е записал, че са нужни, трябва да говорим все повече за проблемите от типа на качество на предлаганата услуга за решение на дисбалансите в здравната система и достъпа до здравеопазване.

Нима не виждаме, че в две трети от страната населението няма нормален достъп до медицинска помощ, нима не виждаме, че България, само притисната от европейски институции, започва да изработва документи като Националния антираков план и то, за да получи едно финансиране, което трябва да усвои. Няма как да не говорим, че в България липсват регистри и то за социално значими заболявания, ами за легендарната информационна система, която чакаме от 15 години и всяка стъпка да се направи нещо в посока дигитализация среща отпор, който няма никакво обяснение.

- Това са вечните теми на нашето здравеопазване, резултатите, по които не се подобряват, означава ли това, че в България липсва държава или поне здравни власти, тоест институциите на мястото ли са си, когато говорим за здравеопазване?

- Никак не ми се иска да сравняваме нашата държава с такива като Йемен, където наистина няма държава и организации като ООН или СЗО казват, че като отидат не знаят към кого да се обърнат за каквото и да е. Аз съм против това да казваме, че нямаме държава. Имаме държава, но имаме институции, които функционират почти инерциално, когато не са заети да воюват помежду си.

Имаме политическа класа, която така се е оплела в създадените от самата нея проблеми, удавена в омраза и противопоставяне, че диктува този тон и начин на поведение и на обществото. Въпреки всичко, аз съм оптимист, че чрез диалог, разговори, в които има чуваемост, могат да се предприемат стъпки, които да изведат от тунела и здравната система.

- Какви биха могли да са те в рамките на този служебен кабинет и на този фрагментиран парламент?

- Аз мисля, че има и добри идеи и попадения, бих дала пример с усилията за остойностяването на труда на медицинското съсловие, което в момента се прави, с уговорката, че още не сме видели резултата. Повдигането на темата за износа на медикаменти и задействането по този проблем на ДАНС, който е направим доклад по темата показва, че има органи и институции, които наблюдават какво се случва.

Темата за паралелния износ и за нелегалния експорт на медикаменти, особено по отношение на животоспасяващи такива е много важна и касае много пациенти. В България онкоболните са подложени на какво ли не, при положение, че се дават стотици милиони от НЗОК, изключително несправедливо е да лишиш един такъв пациент от лечение и да искаш от касата да заплати за този медикамент, а той да се окаже в чужбина. Мисля, че системата за верификация може да осъществи този контрол, всичко друго са палиативни мерки.

- Но над 50% от опаковките към момента не се верифицират, мислите ли, че МЗ има възможност да поправи тази грешка? За сравнение в повечето други държави е над 70%?

- Аз си мисля, че МЗ може да предприеме стъпки и да убеди структурите, които дават отпор върху верификацията. На всяка опаковка има уникален номер, никой не си представя, че някакъв екип от чиновници ще ходи по складове, за да брои наличности, напротив светът е много напред и знае къде е всеки медикамент.

Цитирахте 70%, но в другите страни, като Финландия например, скринингът на онкологични заболявания е в рамките на 70-80%, а ние се правим, че не виждаме това и гордо заемаме дъното на тези касации и това не прави впечатление на никого.

- Смятате ли, че е добра идея да се направи нормативна промяна, така че НЗОК да плаща само верифицирана опаковка?

- Категорично смятам, че това би било едно усилие, което си струва, с всякакви механизми трябва да се върви към прозрачност. България не може да бъде на челните места по паралелен износ и да лишава собствените си граждани от инсулини, от животоспасяващи медикаменти като бронходилататори, антиепилептични средства, изпращайки пациентите да ги търсят в съседни страни.

- Защо въпреки поправките за регулиране на паралелния износ отново имам недостиг, доколко той е реален за пациентите, доколко е инспириран от чисто търговски интереси?

- Най-вероятно нещата не са еднозначни, има търговски интереси, но има и проблем за пациентите, била съм свидетел на случаи, в които хората не могат да намерят медикамента, от който имат нужда. Много сериозен факт е, че голяма част от изписаните медикаменти са иновативни, което е друга тема за разговор, защото идеята в страните, където има по-голяма справедливост, е да се въвеждат генерични медикаменти, за да се освобождава повече ресурс за иновативни, когато има случаи, които не могат да бъдат овладени с друг тип медикаменти.

Не може съотношението генерици:оригинали в ЕС да бъде 70:30, а в България да е обратното.

- В тази връзка как гледате на идеята за генетично изписване, друга тема, по която нямаме съгласие?

- Мисля, че е погрешно фармацевтът в аптеката да прави каквато и да е замяна. Да, има логика в това да се изписват медикаменти с международно непатентно наименование, но лекарят е този, който трябва да прецени кой е съответният медикамент, защото той познава пациента с неговата коморбидност.

Смяната с генерици не трябва да бъде на всяка цена и под административен натиск, а там, където може да се прави, за да се освободи ресурс за пациентите, при които се налага прилагането на скъпи медикаменти, които са иновативни и биха дали шанс за лечение.

- Но по какви правила?

- Няма да стане по чисто административен път, проблемът опира и до това как икономически заинтересовани кръгове въздействат върху тези, които изписват лекарствата, но лекарят е този, който преценява как да постъпи. Винаги има място и за малко морал.

- През последните години все повече лекарства се оттеглят, мислите ли, че е нужен преглед на законодателството?

- Мисля, че е време за такъв преглед, когато преди повече от 10 години правехме текстовете за ценообразуване, идеята беше да се реферираме със страни, които имат възможно най-ниските цени. В един момент обаче виждаме, че се налагат корекция.

Има много добри експерти в лекарствената сфера и ценообразуването, които казват, че може би, ако се вземе средноаритметична цена би било по-справедливо, за да не се налага фирмите да изтеглят продукти с аргументите, че сме малък пазар и не могат да си позволят по-ниска цена за рефериране, която се отразява на техния търговски интерес. И тук възниква резонния въпрос – като сме толкова малък пазар, как така се нареждаме на 3-4 място по обем паралелен износ и как така имаме продукти, които купуваме по-скъпо от други страни.

- В тази връзка една широко отворена врата са нерегистрираните за употреба лекарства, които плаща НЗОК, смятате ли, че може да се предложи регулация, която да не позволява на България да плаща по-скъпо от САЩ и другите богати държави за най-скъпите лекарства в света?

- Това са група медикаменти, които не са регистрирани в България за употреба, но възникват случаи, най-често за редки болести, в които се налага да се приложат за лечение. Да, това е един вид избягване на регулация, но никой не може да принуди съответната фирма да регистрира за един или двама пациенти даден медикамент и това касае целия диапазон на така наречените редки заболявания.

Но държавата може да измисли механизми, по които цените, на които се закупуват лекарствата, да бъдат съобразени с тези в околните държави и да не се стига до този рекет на самата фирма. Ако една държава реши да промени и предприеме нещо, няма сила, която да я спре с условностите, че държавата е структура която функционира по определени правила.

- Възможно ли е при нерегистриран продукт да се въведе изискване цената да се реферира с тази на обществените фондове в други държави, които го плащат?

- Абсолютно, не виждам пречка, ако държавата реши да направи нещо в обществен интерес, да го направи.

- А бихте ли инициирали подобна поправка от ДПС?

- Мисля, че може да се направи такова експертно проучване, да се види какви са регулаторните механизми в други стани, ако има такива примери, но за съжаление пак трябва да кажа, че е нужно да има редовно правителство и парламент, които спокойно да вземат решение.

- Един друг проблем, който се появи, е постоянното стопиране на единния търг на МЗ, има ли лек за това, тъй като то рефлектира върху цените на онкомедикаментите, които касата плаща?

- Винаги има начин да се преодолее техническа, технологична или друг тип пречка, независимо дали става въпрос за обжалване или за вратички в закона, или за надмощие между отделни търговски субекти, ако държавата и министерството решат да се справят тези проблеми.

- Какво означава тогава инертността на държавата, която очевидно не желае да се справи с тези проблеми от години?

- Говорихме съвсем в началото за политическото безвремие, в което държавата е потънала и безнадеждността, която се формира, въпреки всичко смятам, че при силен екип и отговорни хора, които могат да преодолеят личните си различния и его, партийното лицемерие и популизъм, тези проблеми могат да се решат.

- Кадровият дефицит е един от най-големите проблеми наред с липсата на правила, виждате ли тук някакви лостове, за да се реши той и доколко зависи от броя на болниците?

- Не случайно казах, че когато се предприемат някакви политики в системата на здравеопазването, трябва да се оценяват от гледна точка на това какъв би бил ефекта им. Така че, когато говорим за някакви действия от страна МЗ, винаги трябва да преценяваме как дадената стъпка ще промени качеството на здравеопазване и достъпа до него.

Отговорът на този въпрос пряко касае въпроса какво ще мотивира кадрите, за да работят. Кадровият дефицит е огромен проблем, заплащането е един от факторите, който мотивира хората, наред с отношението на обществото, отстояването на исканията, средата, в която хората се развиват, перспективата, която системата дава на младите, ето много фактори, които се наслагват.

Скоро беше цитиран случай за миграцията на медицинските сестри, в момента, когато се повишават заплатите им в детските градини и ясли, те отиват да работят там, в момента, когато се създава частна структура с по-високи заплати, те отиват там. Призиви, като този – работете, пък ще видим, няма да са работещи вече, защото средната възраст на сестрите е 63 години. Когато си казал, че ще им дадеш определена заплата и не се случва, това е проблем и те се чувстват излъгани. Факт е, че качеството на учащите става все по-ниско, но 75% от тях заминават за чужбина независимо на каква възраст са, нито с какъв успех, те намират реализация там.

Продължава да е факт, че един новозавършил лекар може да специализира по-лесно в Германия, отколкото тук.

- Съотношението лекар:сестра знаем,ч е вече е 1 към по-малко от 1, допустимо ли е това и доколко законни са болниците при положение, че имат такава кадрова обезпеченост?

- Недопустимо е, но е реалност.

- Защо допускаме да съществуват търговски субекти, които не отговарят на изискванията за качество?

- Рано или късно това рефлектира върху нас като общество, не просто върху отделно министър който пропилял да направи нещо. Давам ви пример, всеки компромис, който се прави с качеството, съотношението, числеността на персонала, винаги рефлектира.

Много години наред в една болница, като „Инфекциозна", която е единствена в страната, са правени компромиси да няма интензивен сектор, реанимация, това рефлектира в една ситуация като КОВИД-кризата, когато видяхме, че нямаме инфекциозна болница, която да приема пациенти.

Опряхме до държавни структури при абдикация на голяма част от частните лечебни заведения, оказа се, че едва две-три от прехвалените частни болници се включиха в този процес. Но примерът с Инфекциозна болница показва, че компромисите се връщат към нас, като бумеранг. Да не говорим, че си затваряхме очите, докато цели специалности бяха ликвидирани, като инфекциозните болести, епидемиологията, която бе принизена до ниво да останат да работят само 80-годишни колеги. Берем плодовете на всички тези грешки и компромиси, които сме допускали. Ако проблемът с медицинските сестри не се реши от две до пет години, ще имаме изключително големи проблеми от цялото това бездействие.

- Той не само, че не се решава, но продължават разрешенията за нови дейности и болници – как се случва това на фона на намаляващо население и липсващи кадри?

- Аз съм привърженик на идеята да има работеща здравна карта, не смятам, че това може да ограничи стопанската инициатива на някого. Има региони с дефицит, но те не са тези, в които съответните субекти искат да инвестират. Има региони, където няма не просто нито една частна болница, а важни отделения, които са единствени за населението, което трябва да се лекува, има дори съседни области без нито един лекар по определени специалности – хематология, ревматология, а патоанатомията отдавна е символ на това как се поставя диагноза при дефицит.

Ето, тук е ролята на държавата, не смятам, че пазарът е всичко в здравеопазването, не мога да абсолютизирам и държавата, но трябва да намерим баланса.

- Коректна ли е методиката за определяне на нуждите от болници и легла в здравната карта?

- Не знам дали в момента има човек на ръководна позиция, който да може да каже каква точно е методиката, по която се формира НЗК и съответно националната здравна политика и това е огромен проблем.

Ние започваме един дебат, такъв имаше преди 4-5 години, една методика не е свещена крава, тя може да се промени, виждаме данните от последното преброяване, но трябва да имаме национална доктрина и целеполагане, защото от демографската катастрофа, от която сме застигнати, при кадровия дефицит, в който функционира системата, при бързооборотната смяна на хора, които трябва да й влияят позитивно, но това не се случва, сме изправени пред ситуацията за онази безнадеждност, за която говорихме в началото.

- Защо след като държавата няма посока, не се наложи временен мораториум за нови болници и дейности, така че поне да не се мултиплицира проблема?

- Тоест, има ситуации, в които е по-добре да не се прави нищо, отколкото каквато и да е, защото това задълбочава още повече проблемите. Това няма да направи нито един служебен министър или такъв, който просто пребивава временно и няма перспектива пред себе си, няма да го направи и никой, който няма нужната политическа и парламентарна подкрепа.

- Ще имаме ли според вас скоро стабилно политическо мнозинство и достатъчно помъдрели политически субекти, извадили си поука от изминалите две години?

- А дано, ама надали. Въпреки всичко съм оптимист, че разумът ще надделее, че във всяка политическа сила има хора, които могат да надмогнат коловозите, в които са поставени, че политиците ще надмогнат егото си и ще определят ясни приоритети в една сфера, като здравеопазването, която касае здравето и живота на всеки. Мисля, че трябва да сме оптимисти, но не и в рамките на този парламент.

Мустафа Карадайъ: Да си депесар е гордост! Истерици в парламента ограничават изборните права на българските граждани

Да си депесар е гордост! Това заяви председателят на Движението Мустафа Карадайъ в интервю за bTV.

Драма в парламента не гледаме. Виждаме народни представители, които са в истерия, коментира Карадайъ скандалите в НС за Изборния кодекс и 15-часовото заседание на депутатите в петък.

Основният въпрос е защо са в истерия. Ние дадохме нашия отговор от трибуната на НС като посочихме факти за разминаването на данните от физическите носители и електронния вот. Истерията е разбираема, каза Карадайъ.

В четвъртък той даде два примера от сайта на Централната избирателна комисия. Първият е от секция в Трявна. Там броят контролни разписки, разпечатани от машината е 229, броят положени подписи в избирателните списъци - също. Но потвърдените гласове от машинното гласуване са с два по-малко - 227, нещо, което няма физически как да бъде контролирано. Физическите носители съвпадат, то се различават от електронните гласове.

Във втория пример контролните разписки и положените подписи са 349, но броят потвърдени гласове от машинното гласуване е с един повече – 350.

С този начин на провеждане на изборите и на гласуване няма доверие в резултата, подчерта Карадайъ.

По повод връщането на хартиената бюлетина като възможност за гласуване наравно с машините лидерът на ДПС заяви, че има хора, които са притеснени дали ще се справят с този вариант на машинен вот и затова не отидоха до изборните секции.

Чухме от истериците изказвания за морал. Съгласно Конституцията всеки български гражданин има право на глас. В Изборния кодекс пише, че гласуването е задължително. Технологията, с която ограничават българските граждани да гласуват, за тях е морал, възмути се Карадайъ.

Детската им мечта е да бъдат следователи, а не са кандидатствали да бъдат следователи. Ние сме народни представители и трябва да се водим от интересите на народа. Не да ограничаваме правата му. Ако тръгнем да решаваме един проблем, това не значи да създаваме друг, подчерта лидерът на ДПС. И припомни, че Движението от 2014 г. призовава за въвеждането на сканиращи машини на изборите, каквито ползват най-развитите демокрации в света – САЩ и Великобритания. При този модел хората гласуват както досега – с хартиена бюлетина, която пускат в скенер. Ако тя е правилно попълнена, устройството я пуска в урната. Ако ли не, а връща за поправка. Накрая машината разпечатва протокол. И така има пълно доверие в изборния резултат.

Хартиената бюлетина е в полза на гарантиране правата на българските граждани, както са разписани в Конституцията на страната, каза Карадайъ. И риторично попита: „Как гласуването е задължително, когато се ограничава възможността за вот?!”.

По повод подвижните избирателни секции председателят на ДПС коментира, че в Изборния кодекс е посочено как те могат да се образуват за хора с увреждания или трудно подвижни граждани по преценка на личния лекар. Образуват се със заповед на кмета на съответното населено място.

Никъде в Изборния кодекс не е записано, че демократичната полиция, съгласно указания на политическото ръководство,  може да се превърне в политическа милиция, да вземе избирателните списъци и да обикаля от къща на къща българските избиратели, припомни Карадайъ случаите на милиционерски тормоз по време на изборите през юли и ноември 2021 г. В резултат съдът приема всяко обжалване на тези действия. Само този, който не е завел дело срещу милицията в съда, не е спечелил, подчерта той.

Трябва да направим проверка в НОИ колко български граждани са в неравностойно положение. Мисля, че са около 600 000. Има една класическа партия, ДПС, която се опитва да изпълни закона и да даде на тези хора възможност да гласуват с подвижни избирателни секции, заяви още Мустафа Карадайъ. И припомни, че Движението е организирало чрез младежката организация на партията обучения и за гласуването с машини.

Но политическата милиция привикваше ръководството на младежката ни организация да подписва предупредителни протоколи, че няма да прави това, изтъкна Карадайъ.

А на упрека, че в Стамболово над 50% от хората са гласували с подвижни секции, Карадайъ отговори: „Поздравления. Къде е упрекът? Благодаря на всички български граждани, които са гласували за ДПС. Ние гарантираме и защитаваме правата на хората. Не виждам никакъв проблем.”.

Попитан за възможността ДПС да организира митинг с 20 000 души, Карадайъ отговори: „Ако има нужда да защитим Конституцията и законите в страната – защото ние сме платили много висока цена за защита на демокрацията, ако е необходимо, ще призова всички отговорни български граждани и най-вече симпатизантите на ДПС. Очаквам много повече от 20 000, защото демокрацията е ценност. И когато губим демокрацията, губим всичко, губим държавността.”.

По какъв начин ще защитаваме Конституцията и законите е наше право. Едни хора, които два дена са в истерия в НС и призовават за протести, за да се нарушава Конституцията, са избрали този подход – истерия и призиви. Ние имаме друг, категоричен бе Карадайъ.

На въпроса къде е народният представител от ДПС Делян Пеевски, Карадайъ заяви: „Върши си работата. Ролята на Пеевски е много голяма, работи с избирателите, работи по ред законопроекти. Когато е необходимо е в Народното събрание. Не нарушава правилата.”. И апострофира водещата Мария Цънцарова: „Нарушителите на правилата не ги изобличавате!”.

Да си депесар е гордост! - коментира председателят на ДПС казуса в Народния театър с протестите на режисьора Александър Морфов срещу пиара на културната институция Велислава Кръстева.

Аз нямам ли право да работя в театъра, попита Карадайъ. И заяви: Някой е решил да протестира, защото друг е депесар. Депесарят няма ли право на работа? 350 000 души гласуват за ДПС. Какво да ги правим - да ги изселим на Марс, на Юпитер? Г-жа Кръстева не е в нарушение на законите, напротив. Но когато някой става министър в нарушение на Конституцията и законите на страната, не ги видях тези хора от театъра да протестират, и вас не видях да протестирате, отговори Карадайъ на водещата Мария Цънцарова.

Когато става въпрос за депесар, това е лошо, така ли? Да внушавате, че депесар е нещо лошо, не е правилно. Най-доброто нещо в последните 30 години в България се нарича ДПС, създадено от д-р Доган. Александър Морфов е творец, но с политическата му реакция не съм съгласен. Да си депесар е гордост, не е проблем, категоричен бе Карадайъ.

Рамадан Аталай: Време е за правителство на приоритетите, разговорите продължават

Нито една от политическите формации не може да каже в момента дали март месец отиваме на нови избори или след една, или две години. Все още се водят разговори въз основа на приоритети и стратегии да се състави правителство, което да изведе страната от кризата. Това заяви зам.-председателят на енергийната комисия в парламента Рамадан Аталай в интервю за БНТ.

Избирателят е изпратил 7 партии в парламента и не е дал доверие на нито една от тях да управлява сама. Време е за правителство на приоритетите, каза народният представител от ДПС.

Нужни са ни 5-6 приоритета, за да направим стратегии по тях и да измъкнем страната от кризата, подчерта народният представител. И заяви: „Когато се седне на масата за преговори се полагат целите. Дипломацията е в основата на целеполагането. Политиците трябва да седнат на масата да решат от коя криза да започне – енергийна, социалната, здравната. Трябва да се каже каква отговорност ще носи всяка политическа партия, обясни Аталай.

Гласно можем да подкрепим ГЕРБ при първия мандат, но зависи от приоритетите, които ще се поставят на масата.Зависи от стратегиите, въз основа на които ще изведем страната от кризата. Ако ги няма тези приоритети, няма кой да подкрепи която и да е политическа формация, категоричен бе Аталай.

Той обясни разпада на четворната коалиция и кабинета й начело с Кирил Петков. Причината бе, че парцелираха всяко министерство и нямаше естествен взаимен контрол между партиите. Министерствата станаха бастиони. Когато нямаш контрол и качествено управление, всичко това се прекъсна. Видя се, че някои от тях вършат безобразия, които сега излизат наяве, коментира депутатът. И даде за пример взетото на подпис решение за спирането на доставките на газа, за което всички в коалицията си мълчаха.

Всяка политическа формация се създава, за да участва във властта. Когато ДПС бе във властта, ръстът на икономиката бе 8%, припомни Аталай.

Имаме достатъчно експерти. Цяла България разбра, че ДПС сме политическата формация, която най-балансирано и най-експертно носим отговорността в страната, категоричен бе Аталай.

Той коментира и разкритията на Георги Свиленски от БСП, който заяви в пленарната зала, че Кирил Петков е казал на БСП как, ако оттеглят промените в Изборния кодекс, ще им даде кодовете.  

Всеки, който се опитва да промени изборните резултати, извършва престъпление. Някой държи код – дали са откраднали и променили резултатите, Кирил Петков и Асен Василев трябва да отговарят, заяви Аталай.

Той поясни защо Движението настоява за сканиращи машини, каквито ползва най-развитата демокрация – американската. При нейния модел избирателят гласува с хартиена бюлетина, която слага в сканиращо устройство. Ако бюлетината е вярно попълнена, машината я пуска в урната. Ако не, я връща за корекция.

ДПС искаме всеки избирател спокойно да може да упражни гласа си. Крайната цел е доверието в изборния резултат. Доверието в сегашните машини го няма, коментира Аталай. Той припомни, че ДПС от 2014 г. говори за сканиращи машини. Много по-добре да се изхарчат определени средства, но да има доверие в изборите. Ако само по 1 глас от секция не е отчетен, това са 12 000 гласове – изборът на един народен представител, подчерта депутатът. И припомни, че Движението показа в пленарна зала публични секционни протоколи, публикувани на сайта на ЦИК, в които подписите и отрязъците от бюлетини се разминават с резултата от съответните машини.

Кирил Петков и Асен Василев искат да вземат управлението, за да заличат всички безобразия свързани с енергетиката и пенсиите, да си разчистят Авгиевите обори, коментира още Рамадан Аталай.

ДПС не затваря „Лукойл”. Кирил Петков и Асен Василев, когато преговаряха за дерогацията, допуснаха определени грешки, не се съобразиха с технологията на "Нехтохим", коментира още Рамадан Аталай. ДПС внесе закон за контрол на дерогацията, който гарантира, че директивите на ЕС за забрана на вноса в съюза на руски петрол и петролни продукти ще се спазва.

Имаме дерогация, която казва – внасяме нефт, но не можем да изнасяме нефтени продукти. Нямаме право да изнасяме продукти от руски нефт. Не можем да излезем от дерогацията, каза Аталай. И обясни, че със закона на ДПС „Лукойл” ще плаща ДДС и акциз още на входа на влизането на руския нефт у нас. Има и 10% корпоративен данък. От тези средства, въз основа регламента на ЕС,  ще се опитаме да помогнем на хората. Това са 43% от печалбата на предприятието, което обеща да се регистрира в България и вече ще е българско, каза Аталай.

Вносът на петрола да бъде в услуга на българското население, категоричен бе той.

Илхан Кючюк: Българското общество е дълбоко разделено

Българското общество е дълбоко разделено, когато говорим за начин, по който трябва да се гласува – 48 процента вярват на машините, а 47 на сто – на хартиените бюлетини. Ниската избирателната активност показва, че доверието между избирателите и политическото представителство е загубено. Това заяви лидерът на европейските либерали Илхан Кючюк в интервю за Дарик радио.

В предаването „Седмицата” той уточни, че въпросът е да се даде възможност на всеки един български гражданин свободно да упражни своето избирателно право. Според Кючюк обаче ние сме демокрация, която не е свикнала да функционира с много партии в рамките на Народното събрание.

Никой не вярва в желанието на политическите сили да се съберат на едно място и да създадат устойчивост, която да ни изведе от кризата. Имаме още по-голям проблем, превръщаме се в лидери на нещо, в което не вярваме, с което влачим гражданите в опасната плоскост на неверниците. Хора, които не вярват, не могат да изграждат прогрес. Регресът е задължително условие при тях”, категоричен бе Кючюк.

Жалко е, че 30 години по-късно не можем да се помирим с това, че правим избори по европейски начин. България прави едни нормални избори, които са легитимни и могат да възпроизведат власт”, добави Кючюк.

За него думата на 2022 година е война и България трябва да спре войната и по пътищата, и в институциите, и по важните теми, след което да потърси обединение. Думата на 2023 обаче ще бъде мир, смята евродепутатът.

Д-р инж. Хасан Азис отличи със златен знак ансамбъла за турски фолклор „Кърджали”

Почетен знак „Герб на Община Кърджали – златен“ връчи кметът на община Кърджали д-р инж. Хасан Азис на секретаря на НЧ „Юмер Лютфи“ Мюзекки Ахмед по повод 30-годишният юбилей на ансамбъл „Кърджали“ и изключителния му принос за развитието и утвърждаването на традициите във фолклора и културата в Родопите.

Кърджали концерт

Отличието бе връчено в края на юбилейния празничен концерт на ансамбъл „Кърджали“, една от първите групи за турски фолклор в страната след демократичните промени,  в присъствието на генералния консул на Р.Турция в Пловдив Корхан Кюнгюрю.

Кметът инж. Хасан Азис поздрави изпълнителите  и техните ръководители. „В течение на 30 години читалище „Юмер Лютви“ се превърна в неизменна културна институция не само за община Кърджали и областта, но бих казал, че е една от утвърдените културни институции и в страната. То има много важна мисия да развива, поддържа и надгражда културната ни идентичност. В рамките на тези 30 години поколения наши деца са преминали през фолклора, танците, самодейните прояви в страната и чужбина, за да се възпитават в толерантност, да развиват себе си и своята културна идентичност. Няма празник в Кърджали, в който да няма участие на читалище „Юмер Лютфи“. То отдавна се превърна в посланик на Кърджали в страната и чужбина. За всички  успехи в местни, регионални, национални и международни прояви издадох заповед за награждаването на читалището с най-високата степен, а именно „Герб на община Кърджали – златен“, заяви кметът д-р инж. Хасан Азис.

Кърджали концерт2

Той изказа най-искрените си благодарности към секретаря на читалището Мюзекки Ахмед, председателя на културната институция Сейхан Мехмед и на целия им екип, затова че през  всичките тези 30 години са превърнали читалище „Юмер Лютфи“ в запазена марка, в институция, която продължава да се развива.

С грандиозен юбилеен концерт ансамбъл „Кърджали” отбелязва 30 години от своето създаване. Спектакълът се проведе в петък в салона на Дома на културата в Кърджали.

Кърджали концерт3

На сцената излязоха над 80 деца и младежи, както от представителният състав, така и от детските групи. Всички те бяха въплътени в общата идея да танците, песните, в идеята на културната си идентичност. Най-малките солисти бяха 8-годишният Тасим Тасим и 9-годишната Баде Сезай.

В своето приветствие генералният консул на Р Турция в Пловдив Корхан Кюнгюрю заяви, че всички заедно са изживели един прекрасен празничен концерт, изпъстрен с магията на турския фолклор и мост между минало и бъдеще.

Кърджали концерт4

„В продължение на десетилетия читалище „Юмер Лютфи“ полага усилия да поддържа турската култура, традиции, литература, музика и изкуство живи, да ги защитава и развива, да ги укрепва“ заяви Корхан Кюнгюрю.

Гости на юбилейния празничен концерт на ансамбъл „Кърджали“ бяха много самодейци, които през годините са изграждали репутацията му. Тук бяха още областният председател на ДПС Ресми Мурад, енорийският свещеник отец Петър Гарена, представители на общини от областта, председателят на организацията на бизнесмените в Турция Кемал Йозмез, жители и гости на града.

Ръководството на читалище „Юмер Лютфи“ връчи благодарствени плакети на кмета на община Кърджали д-р инж. Хасан Азис и на генералния консул на Р Турция в Пловдив Корхан Кюнгюрю.

По повод юбилея ансамбъл „Кърджали“ получи поздравителен адрес от областния управител на област Кърджали Даниел Делчев.

Танер Али: ДПС брани интересите на България със закона за забрана на износа на руски петролни продукти

Българските избиратели искат правителство.Проблемите са много - войната е на 300 км от страната ни, цените се повишават, инфлацията е огромна. Това заяви народният представител от ДПС Танер Али в интервю за предаването „Беновска пита – Радио К2“.

ДПС иска съставяне на редовно правителство, за да се решават проблемите на българските граждани, да се успокоят пазарите и бизнесът, подчерта депутатът.

Танер Али коментира промените в Изборния кодекс. Парламентарните хватки, които ПП и ДБ прилагат, са с идеята да забавят приемането на кодекса и да се възползват от сегашните машини, ако има предсрочни избори, коментира още народният представител от ДПС.

ДПС предлага машинно сканиране и преброяване на бюлетините, тоест - субективният фактор да го няма, за да имат избирателите доверие на изборния закон. Не виждам нищо лошо в това, каза Танер Али. И допълни: „Преди сегашните машини да бъдат въведени имаше смесена система - с машина и с бюлетина. Тогава 73% гласуваха с бюлетини и само 27% с машини. Българският избирател все още не може да възприеме машинното гласуване, иска сигурност в това, което гласува и именно затова предлагаме сканиращи машини, каквито ползват в най-развитите демокрации в света –  САЩ и Великобритания.“.

ДПС брани интересите на България, коментира Танер Али по повод внесения от ДПС проектозакон за контрол за прилагане на дерогацията за закупуването, вноса или трансфера на суров нефт, превозван по море и на нефтопродукти с произход от Русия. Дептатът от ДПС обясни, че правителството преговаря за дерогацията, за да може България да внася руски петрол и петролни продукти като най-важното е, че още на входа преди да влязат в “Лукойл”, да се платят данъци, които да постъпят в българския бюджет.

Али подчерта, че ДПС иска точно това – „Лукойл“ да плаща данъците си в България и този петрол, който ще се преработва в страната ни, да спре вдигането на цените.

“ЕК и ЕС ни позволиха с тази дерогация - ние да внасяме и преработваме руски петрол. Идеята е да не се вдигат цените и да няма задкулисни договори с 30% увеличение и чрез търговци да се продава петрол на българския пазар”, подчерта Али.

ДПС прави всичко възможно бизнесът да работи, да има повече приходи чрез икономиката.А не само да се правят социални плащания от кредити, защото в бюджета е заложен 15 млрд. дефицит за следващата година и предложенията на другите партии за вдигане на минималната заплата и пенсиите ще докарат още минимум 5 млрд. дълг допълнително, коментира още Танер Али.

Ние трябва да търсим приходови източници, за да можем да отговорим на социалната политика на гражданите, които са в най-неравностойно положение и се надявам с тези закони, които ДПС внася, да успеем в тази посока. Това са само първите законопроекти в тази посока. Чрез бизнеса да увеличим икономиката на страната, да падне инфлацията до нормалните граници на ЕС. Най-употребяваните хранителни продукти - хляб, кисело мляко, са с почти 100% увеличени цени. Не е нормално това да се случва в една европейска държава. Нашите експерти ще направят всичко възможно, ако се състави правителство, да можем да спрем ръста на инфлацията, за да не сме винаги на последно място в ЕС”, обясни Танер Али.

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност