Доц. Петър Чобанов за бюджета: Ръстът неясен, дефицитът - прекалено голям!

Трябва да видим този бюджет решава ли съществуващите проблеми или създава нови. Това коментира народният представител от ДПС доц. Петър Чобанов, бивш министър на финансите, в предаването "Още от деня" на БНТ. Той съобщи, че към момента не вижда достатъчно аргументи Движението да подкрепи бюджета.

Доц. Чобанов посочи, че могат да бъдат отправени редица критики.

В рамката на бюджета е предвиден икономически ръст от 4,8%, каза доц. Петър Чобанов. И подчерта, че няма потвърждения от други източници, включително от БНБ, че ще е толкова голям растежът.

"Същевременно е планиран доста голям дефицит - един от най-големите, които сме имали, сумата е 5.9 млрд., към който трябва да прибавим и 2.9 млрд. от миналата година, които ще бъдат похарчени сега, това дава 8.8 млрд. дефицит. С разходите е аналогично - 53 млрд., ако изчистим тези 2.9 млрд., срещу 66 млрд. сега - това са 13 млрд. увеличаване на разходите, което наистина е безпрецедентно. И възниква въпросът за какво ще бъдат похарчени", отбеляза Чобанов.

Финансовият експерт на ДПС обори тезата на премиера Кирил Петков, че дефицитът ще финансира инвестициите, като подчерта, че дефицитът не финансира нищо и именно това е разликата между приходите и разходите. Въпросът е за какво ще бъдат похарчени тези средства наистина, заяви бившият финансов министър.

"Предвидени са инвестиции - капиталови разходи, които са 5.8% от БВП, това не е безпрецедентно, 2019 г., въпреки критиките към прозрачността на изразходване, се отчете 6.2% от БВП, т.е. миналата година имахме много ниски инвестиции и поради факта, че се сменяха правителства, и поради факта, че имаше два служебни кабинета, и поради съмнения относно някои разходи дали трябва да бъдат извършени", каза Чобанов. И подчерта, че в момента не сме в период на криза, защото в криза икономиката се свива, а сега не е така.

Футболен турнир в община Гърмен

Футболен турнир "Гърмен рита" за първи път бе организиран през уикенда по инициатива на Община Гърмен, БФС и БАМФ.

Garmen2

В турнира се включиха отбори от Сатовча, Гоце Делчев, Белица, Симитли, Санднаски и Гърмен.

Финалът бе между отборите на Дебрен и Сатовча, като победител в оспорвания двубой бе отборът на Сатовча при резултат 3:4.

Garmen

Победителите в турнира бяха наградени лично от кмета на Община Гърмен Феим Иса и от зам.-кмета Ахмед Вранчев.

Целта на инициативата е популяризиране на миниФутбола в България. Искахме в тези тежки времена на здравна и икономическа криза чрез любимата на хиляди фенове игра да накараме хората да се почувстват част от истински футболен празник, каза кметът Феим Иса.

Garmen4

Джейхан Ибрямов: Позицията на България за Украйна е адекватна

На този етап не виждаме реална ескалация на напрежението, което да се отрази на България. Това каза в студиото на "Говори сега" депутатът от ДПС Джейхан Ибрямов, член на комисията по отбрана в НС.

"За нас дрънкането на оръжия не трябва да изпреварва самата дипломация. Трябва да се преценят няколко важни аспекта: сигурни ли сме, че Русия ще нападне Украйна? Позитивно ли е или не разполагането на военна мощ в Черноморския регион? Не трябва да се взимат решения ad hoc. Процесът е много по-сложен, отколкото си го представяме", каза Ибрямов.

Той смята, че в момента позицията на България е адекватна.

"Самата идея за създаване на батальон дали е правилна, ще видим в бъдеще. Нека да изчакаме, но да не забравяме, че всичко това е свързано с големи финансови ресурси, човешки ресурси, военна сила. На този етап може само да предполагаме дали тези действа от българска страна са адекватни", каза депутатът от ДПС.

Според него реално заплаха за България няма, но тъй като сме солидарен член на НАТО трябва да изпълняваме сключените споразумения.

С Русия открай време имаме добри междусъседски отношения, предполагам, че така ще продължи и занапред, каза той.

"Важно е да имаме много добри взаимоотношения с нашите съседи, за сигурността на страната е много важно това. Когато има дипломация и диалог, мислещи и интелектуални военни и политически лидери, смятаме, че не бихме станали свидетели на военни действия", категоричен е Ибрямов.

В политиката на правителството по отношение на Северна Македония Ибрямов заяви, че са видели диалог. Но на преден план са излезли бизнес отношения, което според него е трябвало да остане на заден план.

Илхан Кючюк: България трябва да работи активно в рамките на правилата, съгласувани между двете страни

Новото правителство е успяло да започне добър процес, който има за цел да сближи България и Северна Македония, да погледне историческата перспектива заедно с това да погледне и перспективата в рамките на ЕС. Това смята Илхан Кючюк, съпредседател на АЛДЕ.

„На историческо ниво има напрежение, но на политическо – не. Работя с тези хора много години. Вече съм получил тяхното доверие. Договорът от 2017 г. между двете страни отвори евроатлантическата писта пред Северна Македония”, обясни Кючюк в студиото на „На Фокус".

На въпрос дали смята, че България трябва да вдигне ветото върху началото на преговорите на Скопие с ЕС, той заяви следното:
„Смятам, че България трябва да работи активно в рамките на правилата, съгласувани между двете страни. Ще бъде голям пропуск на българската външна политика, ако си позволим този лукс - Албания да започне преговорен процес, а Северна Македония бъде оставена встрани”, каза още съпредседател на АЛДЕ.

 

 

Йордан Цонев: Да решаваме проблемите на хората – това е националната ни кауза

Да решаваме проблемите на хората – това е националната ни кауза. Това заяви зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев, зам.-председател на Бюджетната комисия в 47-оно НС, по време на годишния форум „Стълбището“ по Дарик радио.

Когато решаваме проблемите на бизнеса и на отделния човек, се намалява напрежението в страната и се усилва доверието в институциите, категоричен бе той.

Йордан Цонев даде оценката си за вървите стъпки на правителството. Това са млади хора, добре образовани.  Сигурен съм, че имат вътрешно желание да реализират това, което се очаква от тях. Сигурен съм, че им трябва време за това, каза Цонев. И обясни, че положителните оценки се свеждат до това, че управляващите се опитват ад хок да влязат в проблематиката и да търсят решение.

Но, ако аз бях на тяхно място, щях да търся решаване на проблемите с минимално ниво на конфронтация. Такива проблеми, каквито има сега, не могат да бъдат решени с хард чертане на разделителни линии и политика: „Ние сме това, вие – онова”, коментира народният представител от ДПС

Големите проблеми се решават с усилията на цялото общество – работодатели, профсъюзи, на хората, на всички политически субекти, на институциите. Трябва да създадат среда на диалог, на търсене на компромиси без да се обезличават, без да правят идеологически или ценностни компромиси. Ние сме различни. Това различие ще си остане, може дори да се подчертава, но няма как да не се търси диалогът. Няма как да решават проблемите, пред които е изправена страната, само със собствените си усилия. Това е абсурд. Това е път към катастрофа. А те не търсят диалог. Това е най-отрицателното нещо, което виждам през изминалите два месеца.”, категоричен бе Йордан Цонев.

Продължават да чертаят разделителни линии. Дори депутатите им стоят с гръб, почти не поздравяват, държат се така, сякаш нещо са лично обидени”,каза още Цонев. И даде пример: „В парламента, когато се избираха комисиите, подходиха без диалог, когато се избираха делегациите на НС, подходиха абсолютно брутално без диалог. Те си мислят, че вредят на опозицията. Не. Да дадеш председателство на комисия на една опозиционна партия е тегоба за нея, защото тя ще е длъжна да прокарва не политиката на партията си, а на управляващите. За този председател това е тежък дискомфорт. Но по такъв начин ангажираш опозицията”.

Йордан Цонев припомни, че ДПС има президент на АЛДЕ, а БСП – на ПЕС. Вместо да стъпят на това, за да се решават националните проблеми, те правят точно обратното, каза зам.-председателят на Движението.

Ако това са детински грешки, грешки на растежа, трябва да знаят, че тези грешки имат цена. И тя не е за опозицията, а за България и те ще я платят политически в пълна мяра, каза Цонев.

„Те дори не са ни попитали каква е нашата визия за съдебна реформа и може би ще останат изненадани, че нашата визия е доста по-близо до европейската от тяхната. Ако имаше диалог, щяха да знаят, че могат да разчитат на промяна в конституцията за реформа в съдебната система. И промяната, която готвим е точно в тази посока. Това е актуалното за обществото, съдебната система наистина има нужда от реформа. Нашите европейски партньори в множество доклади дори ни казаха какви трябва да бъдат промените – доста ясно, категорично и точно. Може би следващата седмица ще стане ясно какво точно предлагаме в основния закон, но мога да открехна мъничко вратата. Промените ще бъдат такива, каквито ги искат нашите европейски партньори в пълна мяра. Промените, които ще внесем, ще дадат стабилитет и истинска реформа на съдебната система”, заяви Йорданов, но подчерта, че е скептичен за приемането им и най-вероятно ще бъдат отхвърлени. Дано да съм лош пророк, каза Йордан Цонев. Той представи внесеното от ДПС антикорупционно законодателство.

Всички говорят, че „ин хаус” процедурите били корупционни практики – ние предлагаме да се премахнат. Европейските ни партньори не одобряват инвестиционното гражданство, въпреки че то съществува в много европейски държави, въпреки че България много затегна режима за даването му. Щом това ще пречи на България, премахваме го. Друга наша промяна - всички бяха недоволни от постановленията на МС, които бяха кръстени „Раздаване на пари от джипката”. Предлагаме това да отпадне. Реакцията имаше от медиите, контролирани от медийния магнат и медиен монополист Прокопиев – защо затварят вратата на оперативната самостоятелност на правителството. Не, ние не я затваряме. Ние отваряме бърза писта – да става с решение на парламента, а не със закон за изменение и допълнение на бюджета. Решава правителството, внася решение в НС, гласува се, но има дебат и има прозрачност”, обясни Цонев. Той съобщи, че предложенията на ДПС за КПКОНПИ са същите, които управляващото мнозинство е записало в коалиционното си споразумение - отделът за разследване на корупцията да мине към ДАНС.

„Ако в този мандат президентът, както е обещал, остане на страната на хората при решаване на техните проблеми, ако се появят корупционни практики и той ги посочи, значи битката му, започнала с вдигнатия юмрук, не е била лична. Очаквам, че президентът ще остане същият – ще бъде с хората и ще вдига юмрука всеки път когато има кой да поведе срещу изкривяванията на властта. Защото си представям социални протести срещу грешки на властта”, каза Йордан Цонев.

Фалитите на предприятия вече не са риск, те са реалност, коментира Йордан Цонев кризата. Много малки и средни предприятия преустановяват дейността си заради високата цена на енергоносителите. Проблемът е, че няма реална оценка на инфлацията. Правителството се върти около едни статистически данни за 7-8% инфлация, но това е много тежко изкривяване. За една пекарна, например, където токът е 50 на сто от стойността на продукцията инфлацията е една, за предприятието, където делът на тока е по-малък – друга, каза Цонев. И призова правителството да се срещне с бизнеса, за да чуе реалните му проблеми. Нужен е подход на отраслово и подотраслово ниво, препоръча народният представител. Той съобщи, че следващия месец ДПС внася в парламента проекти в помощ на бизнеса, защото той прави БВП.

Така, както е съставен бюджетът, той е проинфлационен и със сигурност ще усили инфлацията, категоричен бе зам.-председателят на Бюджетната комисия в НС.

Голямата въпросителна е къде са парите от ЕС. Те  не са проинфлационни, а са инвестиционни. Планът за възстановяване и устойчивост го няма. Къде са програмите? Мина една година от новия програмен период, а ние дори не говорим за програмите – нищо не е направено. В бюджета обаче е предвидено да дойдат и какво ще стане, ако не дойдат, попита експертът.

Йордан Цонев коментира, че днешната ситуация в много отношения напомня 1997. Затова трябва да се стъпи на консенсуса. Парите от ЕС ще дойдат по-лесно, ако се опрем на трите европейски семейства – ЕНП, АЛДЕ и ПЕС, каза Цонев и допълни, че ДПС подава ръка още от декември. Ситуацията не предполага това високомерно отношение, което имат, каза зам.-председателят на ДПС. Ако се отнасят така, сякаш са чорбаджиите на държавата, трябва да знаят, че тази чаша е горчива и ще си я изпият, обобщи Цонев.

“Наблюдаваме сериозни задкулисни зависимости от кръга “Капитал” и Иво Прокопиев. Той впрочем, има сериозни интереси в енергетиката.”, бе коментарът на Йордан Цонев за сменения борд на директорите на „Булгаргаз“.

Община Минерални бани обучава земеделски производители

Кметът на Минерални бани Мюмюн Али Искендер участва в семинар за обучение на земеделски производители.

Минерални бани3

Община Минерални бани съвместно с "Национална компания - ЦПО" и МИГ "Минерални бани и Черноочене" стартираха семинар за обучение на земеделски производители. Обучението е финансирано чрез проект по подмярка 1.1 "Професионално обучение и придобиване на умения" от мярка 1 " Трансфер на знания и действия за осведомяване" от ПРСР 2014-2020 г.

Илхан Кючюк от Скопие: Двете страни могат да бъдат пример на Балканите за партньорство по европейски стандарти

Съпрезидентът на АЛДЕ, евродепутатът Илхан Кючюк взе участие в конференцията „Граждански принос за изграждане на доверие, единство и съюз“, организирана съвместно с „Обнови Европа“ и Американския университет в Скопие. Събитието бе открито от премиера на страната Димитър Ковачевски и постоянния докладчик за Северна Македония Илхан Кючюк. В конференцията участваха представители на местната власт и гражданското общество от Македония и България.

Вярвам, че трябва да се посветим с всички сили и да работим неуморно, за да реализираме тази идея, защото нашите граждани я заслужават. Няма как да не адмирирам възобновяването на диалога през последните две седмици и силно се надявам, че след повече от година и половина пауза, междуправителствените разговори най-накрая ще доведат до конкретни резултати.“, заяви докладчикът за Северна Македония в ЕП, Илхан Кючюк.

Дано новото правителство на България и това начело с Ковачевски да продължат по пътя на отваряне на възможности за по-добро сътрудничество. От моя опит мога да заключа, че единственият проблем е, че не се познаваме едни други. Неразбирането идва оттам и трябва да се дават добри примери. Такъв е примерът с договора между МИА и БТА, защото чрез постоянен обмен на информация хората ще знаят повече за себе си и това неразбирателство ще бъде преодоляно.", каза Илхан Кючюк.

Премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски от своя страна изрази надежда за подобряване на отношенията между Северна Македония и България. Според него гражданите и образователната и академичната сфера имат голям принос в процеса.

Нямам съмнение, че направихме голяма стъпка към прогрес, отговорихме приятелски диалог. Градим политика на изграждане на мостове, а не на стени между държавите и народите ни. Постигнахме съгласие да работим заедно срещу езика на омразата и дискриминацията. Уверен съм, че академичните сфери и гражданските общности ще дадат силен отзвук в обществото.“, заяви премиерът Димитър Ковачевски.

В панела „За доверие във взаимоотношенията – възможности и перспективи“ участва и президентът на Американския университет в Европа – ФОН Сефер Цановски, министърът на местното самоуправление Горан Милевски, кметът на община Белица и Радослав Ревански.
В края на конференцията Илхан Кючюк изнесе лекция пред македонски студенти по международни отношения в АЕУ-ФОН.

Пред медиите бяха представени и резултатите от конкурса за есета „България и Македония – близките далечни“.

Делегацията от България посети и училището в Чаир с цел сътрудничество между училищата в двете страни, в присъствието на зам. министър-председател и министър на политическата система и междуобщностните отношения Артан Груби и Висар Ганиу, кмет на Чаир.

Хасан Адемов: Властта надхвърли модела на ГЕРБ

Сегашните управляващи се доближават до предишните, като дори надхвърлят модела на ГЕРБ. Това заяви пред БНТ народният представител от ДПС д-р Хасан Адемов, зам.-председател на Комисията по труда, социалната и демографската политика. 

Д-р Адемов обясни, че когато се предлага 4.8% ръст на БВП е сериозно предизвикателство пред българската икономика. България трябва във вътрешен план да си свърши работата, за да може да влезе през 2024 г. в Еврозоната. При тези макропоказатели трудно може да говорим за влизане в клуба на богатите, посочи Адемов. 

Той настоя нивата на социална защита в България да бъдат много по-високи, но изтъкна, че това не може да се види в предложения от четворната коалиция бюджет за 2022 г.

Д-р Хасан Адемов обясни какво в решенията на властта е довело до намаляване на пенсиите: „Стигнахме дотук, защото по предложение на управляващото мнозинство Ковид добавката е 60 лева, а не 120 лева. Ние смятахме, че няма нужда от какъвто и да е анализ на пенсионната система, а има нужда от взимане на решения".

Според него управляващите предприемат мерки, които все още не се стигнали до работодателите и институциите. Не трябва да се говори за мерки, а дали те могат да бъдат ефективни - бързината на тяхното приложение е изключително важна, категоричен бе Хасан Адемов.

Той е на мнение, че смяната на шефа на КЕВР Иван Иванов е най-малкият проблем, но управляващите се опитват да наложат своята воля над регулаторния орган. 

Джейхан Ибрямов пред "Стандарт": Разумът може да победи ракетите

За всички е важно да знаем, как ще се структурира бойната група от български войски, казва народният представител от ДПС Джейхан Ибрямов в интервю за вестник "Стандарт"

- Г-н Ибрямов, напрежението НАТО - Русия заради Украйна ескалира в последната седмица. Какви са рисковете за България?

- Същите, каквито са и за Румъния, Полша и другите страни, гранични със зоната на вероятния конфликт. Въпросът е сега да доминира дипломацията, а не военното напрежение. Най-добрият път за решаване на какъвто и да е конфликт е чрез обсъждане на контрола върху въоръженията, разоръжаването, прозрачност на военните дейности и други с цел намаляването на всякакви действия.

Днес за България е важно да заявим няколко неща:

  • България е лоялен и надежден партньор на НАТО.
  • Украйна и Русия са наши съседи по море.
  • Независимо дали сме в добри или лоши отношения с комшията, когато гори неговата къща, знаем, че и ние имаме проблем.
  • Трябва да положим всички усилия за деескалиране на напрежението, доколкото ни стигат възможностите.
  • Ние сме против прекрояване на границите в XXI век, още по-малко чрез военни конфликти.

- Премиерът Кирил Петков заяви в пленарната зала на парламента по време на изслушването му по темата, че най-големите рискове са свързани с енергетиката. Как в кризата с тока и газа България ще гарантира доставките на синьо гориво?

- На този въпрос трябва да отговорят управляващите, а не опозицията. У тях е инструментариумът от властови механизми и те трябва да ги използват по подходящ начин. Впрочем, вие го задавате този въпрос, защото не чухте отговора на премиера на питането в Народното събрание. И ние не останахме удовлетворени. Надявам се, че имат такъв, въпреки че се съмнявам.

- Гарантирана ли е охраната на стратегически национални обекти и как ще бъде осигурена тя - с български или съюзнически военни сили?

- Отново въпрос към управляващите. Надявам се да бъде осигурена от български военни сили с подкрепата на сили от военния съюз, чийто членове сме – Алианса НАТО. За това говореше и военният министър. Гаранциите се поемат от съответните управленски нива – Министерство на отбраната, Министерски съвет и изпълнението им се контролира от Народното Събрание.

- Очаква ли се наистина съсредоточаване на натовски войски на българска територия?

- Дотолкова, доколкото съществува опасност от военен конфликт, би трябвало да очакваме. Въпросът е в параметрите, степента, функциите и задачите пред тези части. А те са пряко зависими от напрежението. Не съм привърженик на военните действия и за това очаквам по-оптимистичен изход от ситуацията. Убеден съм, че разумът може да победи ракетите.

- Появи се информация, че всъщност става въпрос за френски войски. Вярно ли е това?

- Нямам такава информация. От изявления на управляващите знаем, че се очаква дислоциране на военна сила и техника по Черноморския регион. Колкото до България, това са съвместни задачи в изпълнение на Постоянно действащия план за интегрирана противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО. В качеството си на член на НАТО ние изпълняваме задачи по този план.

- В комисията по отбрана министър Янев разкри, че в последните 5 години на предишното управление е имало лимит за назначаване на личния състав в армията, поради което недокомплектът във въоръжените ни сили е огромен. Как си обяснявате тази политика на предишното правителство и какви са възможностите за решаване на проблема?

- Недокомплектът е факт. Причините са в бюджета за отбрана и сигурност. Да не забравяме обаче, че бюджетът не е дъвка да се разтяга до безкрайност. Той има определени параметри – приходи, разходи и възможен дефицит в точно регламентиран размер. Да не забравяме, че ние купихме и нови самолети (изтребители F-16 блок 70), които доста натежаха върху бюджета. Това не е оправдание, а факт, който не бива да се подминава. Разбрахме от министъра на отбраната Стефан Янев, че въпреки гласуваните бюджети през годините, управлението е налагало лимити за попълването на недокомплекта. Надявам се, че занапред тези казуси ще бъдат преодолени.

- Съветът по сигурността към МС взе решение България да формира батальонна бойна група до 1000 души на наша територия. Добро решение ли е това и какво точно ще прави тази група?

- За всички е важно да знаем какво е необходимо като ресурс за структурирането на бойната група от български войски. Важно е да се знае направен ли е стратегически анализ и оценка на ситуацията за създаването на тази нова структура. Разбрахме от проведеното изслушване на министъра, че такъв план в пълната му детайлност, анализ и ангажименти не е готов.

- С посещението на премиера Кирил Петков в Северна Македония и визитата на македонската делегация, водена от премиера Димитър Ковачевски у нас, вече може да се каже, че има раздвижване в междудържавните отношения. Адекватна ли е в момента българската позиция към Скопие?

- Активността добива реални измерения в действията. Дотолкова, че досега реални действия няма, не можем да кажем доколко полезна е била тази активност. Що се отнася до адекватността. Нека ви попитам какви трябва да се отношенията между две страни, членуващи в НАТО, в ЕС и имащи обща граница, културни интереси, социални проблеми, сходни езици и традиции? Не трябва ли да са като близки роднини?

(В. "Стандарт", 28.02.2022 г.)

Искра Михайлова: Бавим се с Плана за възстановяване и устойчивост, инвестициите в него вече са под въпрос

Заради забавянето на Плана за възстановяване и устойчивост България може да не успее да реализира инвестициите, заложени в него. Това коментира в интервю за Дарик зам.-председателят на групата „Обнови Европа" в Европарламента Искра Михайлова.

До 2024 година 70% от инвестициите по националните планове трябва да са реализирани, а останалите 30 процента да са договорени. На практика на България й остава само година и половина да представи ревизирания си план, той да бъде договорен и одобрен, за да може инвестициите да достигнат до бизнеса и икономиката на страната. Риск крият и множеството проекти, заложени в плана, по които бенефициент ще е държавната администрация, тъй като те ще се осъществяват с обществени поръчки, което също ще доведе до забавяне, обясни евродепутатът от ДПС/"Обнови Европа".

Идеята на механизма за възстановяване и устойчивост е с националните планове държавите членки на Европейския съюз да реагират бързо и да гарантират шокови инвестиции в икономиките си, посочи Искра Михайлова.

Трябваше още през 2021 година страните да започнат инвестиции в малкия и среден бизнес, в подкрепа на икономиката. Инвестиции, които са гарантирани от Европейския съюз. Това беше задачата на тези планове, те трябваше да бъдат бързи инструменти, които да повлияят бързо на икономиките на страните членки. Изискването за тях е до 2024 година 70 процента от инвестициите да са направени, останалите да са договорени. България вече пропусна 2021-ва, на път сме да пропуснем 2022-ра – ние още не сме представили ревизирания план, а предстои след това той да бъде договарян, одобряван от Съвета, тоест останаха година и половина, в които трябва да се случат всички процедури за тези инвестиции, за да достигнат те до бизнеса и икономиката на страната, каза Искра Михайлова.

Много е възможно да не успеем да се справим с всички инвестиции, които сами залагаме в плана си, предупреди Михайлова. И обясни: "Първо, че се забавяме, второ, поради това, че в българския план има изключително много проекти, на които бенефициент е част от държавната администрация, което означава много стриктно спазване на всички регламенти за обществените поръчки и много внимателен контрол за това как администрацията ще изразходва този ресурс – това също е рисково.".

"Ако ние имахме повече мерки, които са насочени директно към бизнеса, може би щеше да ни бъде по-лесно да се справим чисто процедурно.
Чехия, която ще получи средства приблизително колкото България, вече използва ресурса, който Европейският съюз предоставя. За иновации тя залага 7 процента от целия си план.

В проекта на нашия национален план за научни изследвания и иновации са предвидени 3,3 процента. Съседна Гърция вече инвестира средства от авансовите плащания, като 29 процента е насочила за подпомагане уменията на работната ръка, подпомагайки по този начин най-малкия бизнес и уязвими групи от населението. Освен че се забавя, това, което отличава нашия план от тези на страни, сходни на България като големина и възможности е, че те са много по-концентрирани в конкретни направления, докато нашият план не дава яснота след инвестициите какъв ще бъде резултатът", заяви Искра Михайлова.

Рамадан Аталай: Управляващите върнаха КЕВР в ръцете на политиците

Управляващите отново върнаха Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в ръцете на политиците. Така енергийният експерт на ДПС Рамадан Аталай, зам.-председател на Комисията по енергетика в 47-ото НС и член на ЦОБ на ДПС, коментира в предаването "Още от деня" на БНТ решението на парламента да намали състава на КЕВР.

Съкращаването на комисарите от 9 на 5 дава реална възможност управляващите да могат да влияят на решенията на независимата комисия, което е най-страшно, категоричен бе Аталай.

Намаляването на квалификацията на хората, които могат да заемат място в КЕВР също буди недоумение, коментира още народният представител.

Рамадан Аталай заяви, че досега КЕВР е изпълнявала всички законови правомощия. "Освен да се занимава с ценообразуването и регулирането на електроенергията към битовите потребители, лицензиите към всички онези, които искат да произвеждат енергия, цялостната тази дейност е в ръцете на КЕВР", поясни Аталай.

"Последните години тази комисия беше тръгнала към посоката да бъде онази независима комисия, която да може да поеме целия товар от недоволството на обществото, а не то да бъде разпръснато към политическите формации", обясни още Аталай.

"Мораториумът е най-недалновидното нещо. Той попречи за взимане на определени решения на КЕВР и оттам допуснахме, че има лобистки интереси. Ако бяхме оставили комисията да си изпълнява задълженията, управляващите да бяха малко повече подготвени и да бяха предприели онези действия, които всички европейски държави предприеха за компенсиране на небитовите потребители, и ако не искаха да събират от ДДС и от акцизите средства при господин Василев, и оттам да се опитат да разпределят средствата, бъдете убедени, че с няколко промени в закона за местните данъци и такси, днес общините щяха да получават компенсациите си. Днес и бизнесът щеше да получава компенсации", коментира Аталай.

Той заяви още, че факторите, които определят цената на газа са свързани с външните пазари, а не само с газа в Чирен.

"Повишаването на цената на петрола ще ни изненада и ще дойде момент, когато и газа от Азербайждан ще ни се види много скъп, защото формулата чрез която се определя цената на газа през Азербайджан минава през 70% от цената на петрола", алармира Рамадан Аталай.

Доц. Петър Чобанов: Инфлацията ще е висока, правителството - разточително

Правителството ще бъде разточително, защото знае, че инфлацията ще е висока. Това дава допълнителни приходи, но те нямат фундаментален характер. Когато инфлацията приключи, приходите ще намалеят, а разходите ще са раздути. Те трудно ще бъдат свити бързо. Тогава или ще се изправим пред по-високи дефицити или още по-големи потребности от дълг, или ще трябва да променяме данъчната система и да повишаваме данъците. Това заяви за "Денят на живо" по NOVANEWS народният представител от ДПС и бивш министър на финансите доц. Петър Чобанов. И предупреди: "Това е рисково поведение.".

По думите на доц. Петър Чобанов трябва всички да видят за какво ще бъдат похарчени парите. "Щедростта и разточителността на разходите невинаги гарантират консенсус. Имаме и инфлация, която ще бъде още по-висока, а е подценена в макрорамката на бюджета. Тя най-вероятно ще достигне двуцифрени стойности", обясни доц. Чобанов. Той уточни, че можем да се надяваме, че инфлацията ще бъде по-близо до 10%, но не повече.

Доц. Чобанов препоръча на управляващите да помислят за друга кандидатура за шеф на БНБ, вместо Симеон Дянков, защото човек на такава позиция не бива да е забъркан в международни скандали.

Според народния представител от ДПС не знаем колко са лимитите за разходи от бюджета и дали ще се вместят в събраните приходи. "Можеше да бъде приет в края на миналата година. Не прави добро впечатление и необходимостта от актуализации през лятото, изглежда, че правим бюджети за по няколко месеца. Пренасянето на разходи от предния бюджет, в размер на 3 млрд., не е добро решение, защото затруднява анализа на фискалната година", посочи още народният представител. Той призова за плавни мерки когато са необходими.

"Ако изпълним този бюджет, ще се отдалечим от Еврозоната, защото има много дефицити", смята финансистът.

 

Мустафа Карадайъ: ДПС 32 години работи за европейската интеграция на Западните Балкани. Общото ни бъдеще е в НАТО и ЕС

Има теми, по които с общи усилия и национален консенсус, трябва да вървим напред. Безспорно, основавайки се на миналото и ползвайки миналото, с днешните си действия трябва да надграждаме и да положим добра основа за бъдещето. Това каза лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ в отношение на ПГ на ДПС към изслушването на премиера Кирил Петков по темата РС Македония.

Аз Ви благодаря и Ви поздравявам, защото разбрахме, че ваши ценности са спазването на правата и свободите на човека, нулева толерантност към дискриминацията и борбата срещу езика на омразата, обърна се Карадайъ към премиера Кирил Петков.

„Поздравявам Ви, защото на база тези ценности възникна Движението за права и свободи. ДПС е първата политическа партия, която е регистрирана по закон, след падането на комунистическият режим и след смяната на чл.1 от тогавашната Комунистическа конституция.

Нашата философия за правене на политика е заедността, която е в основата на българския етнически модел - различията не са проблем, различията са богатство. Различните да отстояват своята идентичност, ако е необходимо, да се помага на различния да отстоява своята идентичност и заедно да градим общото си бъдеще, подчерта лидерът на ДПС.

Повече от 30 години това е философията на Движението за права и свободи. Тъй като на Балканите има ред исторически наслоения, които служат за основа, за различно противопоставяне и за различни претенции, ние от Движението за права и свободи още в зората на демокрацията заявихме през 1991 г. чрез нашия почетен председател д-р Ахмед Доган, че мястото на България е в Европейският съюз, но пътят до членството в ЕС минава през членство в НАТО и го реализирахме, когато ние участвахме във властта. През 2004 година станахме членове на НАТО. През 2007 година - на Европейският съюз. Но още от 90-те години ние споделяме философията, че вместо на Балканите да се противопоставяме и да си търсим различията, ние трябва да търсим общото ни бъдеще и обединенията, естествено без да пренебрегваме и фактите. От тази гледна точка наша философия е, че тези различия можем да ги преодолеем като членуваме в общи съюзи, като НАТО и Европейският съюз”, категоричен бе Мустафа Карадайъ.

Неизменно през всичките тези 32 години ние сме работили за това, включително и през последните 15 години, каза Карадайъ.

И даде примери: „През 2017 година ние бяхме в опозиция, както и сега. Но тогава - на база на националното решение, ние положихме максимални в председателството на България, а и в Тройката, приоритет да бъде разширяването на Европейският съюз със страните от Западните Балкани. Тогавашните участници в политическите процеси много добре помнят тези неща. Свършихме много работа в Брюксел - в Европарламента и в Либералното семейство. Ние направихме така, че да обърнем фокусите и към България, и към Балканите. Още през октомври 2017 година събрахме тук, в София, лидерите на либералите. От България безспорно това е Движението за права и свободи, но събрахме и либералните лидери от балканските страни, европейските либерали и направихме семинар, който получи достатъчно широка гласност и в България, и в Европа на тема разширяване на Европейския съюз със страните от Западните Балкани. През 2018 година по време на Европредседателството проведохме съвет на либералите в България и в България дойдоха над 300 души ръководители на либерални парти от Европа. Темата пак беше разширяване на Европейския съюз със страните от Западните Балкани.”.

Миналата година ние бяхме на Съвета на либералите в Словения, където се взеха важни решения. Седем министър-председатели участваха на заседанието на либералите в Словения, каза още Мустафа Карадайъ.

Но има неща, които не е много добре като чуваме тук, г-н министър-председател, продължи председателят на ПГ на ДПС.

„Разбрахме от вашите отговори, че едва ли не Вие сте си самодостатъчни. Всичко преди Вас е било лошо и всички различни от Вас, са лоши. Само да припомня, че постоянният докладчик на Европарламента за Северна Македония е от България. Той е български евродепутат. Нещо повече, той е председател на едно от основните политически семейства в Европа - либералите и се казва Илхан Кючюк. Той е от Движението за права и свободи.”, заяви Мустафа Карадайъ.

Така, че ние споделяме идеята, че не по всяка тема трябва да се чувстваме задължени да търсим изкуствени аргументи за противопоставяне на власт и опозиция или да търсим каквито и да са различия. Има теми, по които с общи усилия и национален консенсус трябва да вървим напред, обобщи Карадайъ.

Станислав Анастасов: Темата Северна Македония изисква най-широк национален консенсус и континуитет

Разширяването на ЕС към Западните Балкани и в частност към РС Македония не са теми, които са по силите на един премиер, на само едно правителство и на само едно управляващо мнозинство. Това са въпроси, които изискват възможно най-широк национален консенсус и континуитет, тъй като те се развиват далеч извън мандатите на само едно правителство. Това заяви зам.-председателят на ДПС, наподният представител Станислав Анастасов по време на изслушването на премиера Кирил Петков по темата в парламента.

Без да влизам в детайли, доста работа е свършена в либералното семейство и в поставянето на въпроса като национална позиция в България в Съвета през 2018 г., каза Анастасов. И попита Кирил Петков: „Как ще гарантирате континуитета на работата по тези въпроси?”.

Знаете ли кой е докладчикът на Европейския парламент за Република Северна Македония и имате ли комуникация с него?”, попита още Станислав Анастасов. Постоянният докладчик на Европарламента за РС Северна Македония е съпрезидентът на АЛДЕ Илхан Кючюк, евродепутат от ДПС/”Обнови Европа”.

Не, не съм разговарял с него, но мога да кажа ясно, че разговарях с президентите на ЕП и ЕК. Те бяха много обнадеждени от първите сигнали и резултати, които ние дадохме и от двете страни, каза Петков.

Все още не сме влезли в това ниво, в което вие съветвате, но сме говорили на най-високото ниво в Брюксел, заяви премиерът.

Прав сте, тези процеси са дълги. Декларирахме, че съществуващата позиция на България ще бъде потвърдена. Оттук нататък ще бъде надградена със следващите стъпки. По този национален въпрос ще се консултираме, както в управляващата коалиция, така и с опозицията, защото за мен е важно преди да направим следващите явни и осезаеми стъпки на напредък, всички ние да сме в до голяма степен с общ консенсус. Оттук декларирам, че ще търся цялостна подкрепа, защото това е национален въпрос, въпреки че отговорността сега се пада върху нас и този диалог ще бъде отворен. Надявам се, че ако някъде имаме пропуски, които може да надградим самите ние, вие ще ни ги посочите, каза още Кирил Петков.

Мустафа Карадайъ към председателя на парламента: Ако не можете да си вършите работата, подайте оставка! Подвеждате и лъжете българските граждани

Ако не можете си вършите работата, освободете това място, за да го заеме човек, който може да изпълнява функциите и задълженията на председател на Народното събрание. С тези думи лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ се обърна към председателя на НС Никола Минчев в началото на  днешното пленарно заседание.

Повод бе поредният ден, в който няма отговор от вътрешния министър Бойко Рашков на питането на Карадайъ за полицейския произвол и милиционерщината по време на изборите през юни и ноември миналата година. В него лидерът на ДПС иска документи за всички над 20 000 случая, заявени от Бойко Рашков по медиите, за полицейски произвол, тормоз над български граждани, преса и натиск над кандидати за народни представители, местна власт, администрация - секционни избирателни комисии и т.н.

Карадайъ припомни чл. 90, ал.1 от Конституцията на Република България, според който народните представители имат право на въпроси и питания до Министерския съвет или до отделни министри, които са длъжни да отговорят.

Г-н председател, Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание бе променен и в него вече има текст, че онези министри и длъжностни лица, които не изпълняват това, подлежат на юридически санкции, припомни Карадайъ.

На 15 декември съм задал въпрос към министър Бойко Рашков. До днес не съм получил исканите документи съгласно чл. 111, чл.138 от правилника. Току що погледнах в сайта на Народното събрание на статуса на зададения от мен въпрос стои, че е отговорено. Влязох в отговора - няма такъв, заяви Карадайъ. И допълни: „Като казвате, че ми е отговорено, явно става въпрос за кореспонденция между вас и министър Рашков.”.

Съгласно чл.92, ал.1 и ал.5 от правилника на Народното събрание питанията и въпросите към министрите минават през вас, за да може Вие като председател на Народното събрание да следите дали министър-председателя, Министерския съвет и отделните министри спазват Конституцията на Република България, припомни още Карадайъ. И призова Минчев да изисква отговор на поставения въпрос.

Никола Минчев настоя, че отговор на въпроса е предоставен. Щом това писание според Вас е отговор на моя въпрос, значи от тук нататък ще трябва да влезем в процедурата за оставка на председателя на Народното събрание, категоричен бе Мустафа Карадайъ

Поисканите документи съдържат ли се в това писание? Тъй като не се съдържат, значи отговор няма, г-н председател. Нарушавате чл.90, ал.5, като казвате, че съм получил отговор и не оправяте сайта на Народното събрание. Лъжете и министъра, който може да си мисли, че изпратил отговор до вас. Но, не - отговор на моя въпрос няма. Подвеждате и лъжете и министър-председателя, който си мисли, че министрите му изпълняват задълженията си по Конституция. Подвеждате и лъжете народните представители, които си мислят, че министрите отговарят на въпросите на народните представители. Подвеждате и лъжете и българските граждани, заяви Мустафа Карадайъ. И допълни: „Г-н председател, Вие ставате съучастник в нарушаването на Конституцията и правилника на Народното събрание.”.

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност