Водещ: Какви са приоритетите на „Движението за права и свободи“ (ДПС) на предстоящите избори и как един бивш местен кмет се справя с тях? Наш гост е Таня Иванова, водач на листата за 23-и МИР-София на ДПС, което е под №7. Г-жо Иванова, била сте състезател по мотоциклетизъм на писта и два пъти републикански и балкански вицешампион.
Таня Иванова: Да, така е.
Водещ: Как се решихте да участвате в тази политическа надпревара и как бихте сравнили пистата за моторите с пистата за политиците?
Таня Иванова: Реших се на тази стъпка, след като изкарах един мандат като кмет на село Владая и видях, че местната власт се сблъсква с много проблеми, които пречат реално на кметовете да свършат своята работа. И за да се промени това, то трябва да има законови промени, а законотворците са в Народното събрание. И това породи моето желание да кандидатствам за народен представител от партия ДПС. Общото между мотоциклетната писта и тази политическа надпревара е, че сякаш състезанието никога не приключва, дори след парламентарните избори – трябва да продължи тренировката, ако си състезател, а ако желаеш да се занимаваш с политика, трябва да продължи този диалог с хората.
Водещ: Кое от опита в местното самоуправление, в местната власт ще ви помогне в парламента? Какви закони вие имате готовност да внесете, да предложите, да обсъдите?
Таня Иванова: Това, което в местната власт ми направи най-силно впечатление, е точно ограничените правомощия на кметовете на кметства, това, че те нямат собствен делегиран бюджет от голямата община и им се налага за най-малкото нещо да се пишат докладни, да се търси съдействие от районния кмет, след това на по-високо ниво вече и от кмета на Столична община. Идеята ми е и аз представям едни 23 проекта за 23-и МИР, които са обвързани както с програмата на ДПС за бързо догонващо икономическо развитие, за зелена политика, така и са адаптирани към всеки от осемте района, които се намират в 23-и МИР.
Водещ: Бихте ли представили тези проекти, да кажете по нещо за тях или поне за основните от тях?
Таня Иванова: Те са обединени в няколко направления. Единият е свързан с това, че не използваме добре и правилно ресурса, който имаме, на трите планини, сред които се намира 23-и МИР – това са Витоша, Люлин и Плана. Другото, на което съм обърнала внимание, е това, че в последно време всички станахме свидетел как здравеопазването има остра необходимост от реформа. И тук може да влезе тази дигитализация, за която всички говорим. Изкуственият интелект може да окаже животоспасяващо съдействие в Спешната помощ, където, както знаете, все още сме на ниво оператор и това губи много време. Не е редно хора да умират на стълбите на болниците, тъй като имаме неефективно действаща Спешна помощ. Другото, което съм включила в тези проекти, това е използването на изцяло електрически градски транспорт в планините. Тъй като ако искаме да бъдем екологични и да представим България като европейска държава, която наистина държи на чистотата и на зелената си политика, според мен това е най-правилният път. Другото, което е – хубаво е държавата да подпомогне хората, които желаят да си закупят електрически автомобили, тъй като постоянно слушаме, особено през студените месеци, тези изявления дори на столичния кмет, както и на всички в по-големите градове, за сериозното замърсяване на въздуха. И смятам, че това е добра крачка именно към опазването на екологията.
Водещ: А бихте ли ни казали нещо повече за приоритетите на ДПС? Кой от тях смятате, че е най-належащ за България днес?
Таня Иванова: Според мен най-належащият приоритет и това, за което ДПС апелира, е диалог между партиите. Това желание да загърбим вътрешнопартийните си и политически убеждения, които при някои партии са крайни, в името на възстановяването на държавността и на държавата. Това, което много ми допада именно в политиката на ДПС, е, че те са диалогични и желанието им да включат активно и гражданите в гражданско участие във властта. Това е много важно, защото ако има отсъствие на диалог между партиите, то диалогът между властта и избирателя много отдавна се е загубил. Това ми прави силно впечатление сега в предизборната кампания, на срещите с наши симпатизанти, както и със случайни хора.
Водещ: Когато ви питат, защо диалогът, а не реваншизмът ще възстанови нормалността в политиката, вие какво отговаряте?
Таня Иванова: Първото нещо, което ми хрумва, е, че в диалога има доброта и има желание за разрешаване на проблема, докато реваншизмът ми звучи по-скоро като вид отмъщение и наказание.
Водещ: Вие наблюдавате политическата картина у нас – тя не е отсега. Обикновено разчистването на сметки винаги съпътства смяната на властите. Вие от какво бихте искали да се предпазите?
Таня Иванова: Това е така. Не е само на високо ниво, на мен ми е правило впечатление – съответно и в местната власт се случват такива разчиствания. Аз много искам да вярвам, че бихме могли да се превърнем в достойна държава, в която, ако си експерт, но в областта, в която работиш, няма да имаш притеснения коя власт ще се смени и просто ще бъдеш сигурен и стабилен на поста, който заемаш. Според мен това е верният начин – да се търсят експерти, особено за важните позиции в държавата, които са с образованието и с необходимата квалификация, а не да се поставят чисто партийни симпатизанти или хора от структурите на определени постове.
Водещ: Вие идвате от местната власт. Кои приоритети са важни за страната, важни са за хората и за ускорено икономическо развитие?
Таня Иванова: На първо място е осигуряването на работни места. Не само в големите градове, а също така трябва да се обърне внимание и на периферията, както и на селата. В момента 12-те села, които се намират в 23-и МИР, представляват един своеобразен хотел, в който хората се прибират в домовете си само, за да преспят, и целият им социален живот и работно всекидневие преминава в големия град, в столицата. Трябва да се направи максимумът хората да се задържат по местата си като местоживеене, по малките градове. Защото според мен никой не иска да живее под наем в големия град, да плаща квартира и да работи само, за да ходи на работа. Би било чудесно, ако се възобновят всички тези бивши заводи и предприятия и се помисли за инвестиции в малките населени места, които да осигурят работни места за хората.
Водещ: Във вашия район например какви инвестиции могат да бъдат направени, и то за малките населени места? Как вие ще ги привлечете или как ще способствате те да се привлекат?
Таня Иванова: Точно това, за което говорех в началото на разговора – трябва да използваме ресурса на трите планини. Там може да развием страхотен туризъм, планински. Също така могат да се направят различни активности на открито. Отделно биха могли да се изградят – разбира се, това трябва много премерено да се направи и в тясно сътрудничество с всички еколози и природозащитници – могат да се направят страхотни бази и курорти, които да не отстъпват по нищо на алпийските, защото смятам, че във Витоша има възможност да се развие много по-добре зимният спорт, отколкото в Банско, което вече според мен е изчерпано като ресурс.
Водещ: Известно е, че от ДПС ще настояват след изборите да се състави кабинет по програми, кабинет, който изпълнява определена програма. Според вашата партия това е истинският критерий, а другото е опит за подмяна. Вие как си представяте, че ще бъде съставен такъв кабинет?
Таня Иванова: Представям си, че ще бъде съставен такъв кабинет с точно този диалог, чрез него по-скоро, ако успее да се реализира, разбира се, защото само добри намерения не са достатъчни. Необходимо е наистина да се положи и желание, и реализация от страна и на другите партии.
Водещ: Как ще привлечете избирателите да гласуват за вас? За какво ще ги призовете?
Таня Иванова: Ще ги призова най-вече да гласуват, прочитайки програмата на ДПС, прочитайки моята програма, и да се абстрахира и да се освободят от това обременяване, което във времето е наложено от всякакви странични фактори. Много е важно хората да не гласуват, както досега – просто за да отбият един вид номера, а да помислят какво искат да им се случи в следващите четири години. Да гласуват за бъдещето си и разбира се да дадат право на младите хора, които наистина имат желание, не са опетнени, не са обременени политически и биха дали всичко от себе си да защитят правата на гражданите, тъй като аз излизам от гражданска квота.
Водещ: Г-жо Иванова, вие как си представяте следващите четири години? Какво бихте искали да ви се случи през тях? Как се виждате?
Таня Иванова: Знам, че ще бъде много трудно и тези четири години няма да бъдат изобщо достатъчни нещо да се промени стремглаво. Но смятам, че биха били добра основа да започнем тази промяна. Много ми се иска наистина не точно да успеем да догоним Европа, защото това е доста оптимистично виждане, но поне да тръгнем във вярната посока, която определено в последните години сме загубили.
Водещ: Много ви благодаря за времето, което ни отделихте, за това, че приехте поканата, че се съгласихте да бъдете наш гост. Защото винаги е много любопитна комбинацията между състезател по мотоциклетизъм и кандидат за народен представител.
Таня Иванова: Много благодаря за поканата и аз. И както казах, състезанието никога не свършва.
Водещ: Искрено ви го пожелаваме. До нови срещи в 46-я парламент.
Таня Иванова: Много благодаря. Ще се радвам да ме поканите тогава, ако разбира се успея да се преборя за това да бъда достоен народен представител.
Водещ: Е, един бивш републикански и балкански вицешампион да не успее да се пребори?
Таня Иванова: Това зависи от хората. А на пистата зависи изцяло от мен и от машината.
(радио "Фокус"; 30.06.2021г.)