Таня Иванова, водач на листата на ДПС в 23-МИР София: Много е важно хората да гласуват за бъдещето си и да подкрепят младите, които биха дали всичко от себе си, за да защитят правата им

Водещ: Какви са приоритетите на „Движението за права и свободи“ (ДПС) на предстоящите избори и как един бивш местен кмет се справя с тях? Наш гост е Таня Иванова, водач на листата за 23-и МИР-София на ДПС, което е под №7. Г-жо Иванова, била сте състезател по мотоциклетизъм на писта и два пъти републикански и балкански вицешампион.


Таня Иванова: Да, така е.


Водещ: Как се решихте да участвате в тази политическа надпревара и как бихте сравнили пистата за моторите с пистата за политиците?


Таня Иванова: Реших се на тази стъпка, след като изкарах един мандат като кмет на село Владая и видях, че местната власт се сблъсква с много проблеми, които пречат реално на кметовете да свършат своята работа. И за да се промени това, то трябва да има законови промени, а законотворците са в Народното събрание. И това породи моето желание да кандидатствам за народен представител от партия ДПС. Общото между мотоциклетната писта и тази политическа надпревара е, че сякаш състезанието никога не приключва, дори след парламентарните избори – трябва да продължи тренировката, ако си състезател, а ако желаеш да се занимаваш с политика, трябва да продължи този диалог с хората.


Водещ: Кое от опита в местното самоуправление, в местната власт ще ви помогне в парламента? Какви закони вие имате готовност да внесете, да предложите, да обсъдите?


Таня Иванова: Това, което в местната власт ми направи най-силно впечатление, е точно ограничените правомощия на кметовете на кметства, това, че те нямат собствен делегиран бюджет от голямата община и им се налага за най-малкото нещо да се пишат докладни, да се търси съдействие от районния кмет, след това на по-високо ниво вече и от кмета на Столична община. Идеята ми е и аз представям едни 23 проекта за 23-и МИР, които са обвързани както с програмата на ДПС за бързо догонващо икономическо развитие, за зелена политика, така и са адаптирани към всеки от осемте района, които се намират в 23-и МИР.


Водещ: Бихте ли представили тези проекти, да кажете по нещо за тях или поне за основните от тях?


Таня Иванова: Те са обединени в няколко направления. Единият е свързан с това, че не използваме добре и правилно ресурса, който имаме, на трите планини, сред които се намира 23-и МИР – това са Витоша, Люлин и Плана. Другото, на което съм обърнала внимание, е това, че в последно време всички станахме свидетел как здравеопазването има остра необходимост от реформа. И тук може да влезе тази дигитализация, за която всички говорим. Изкуственият интелект може да окаже животоспасяващо съдействие в Спешната помощ, където, както знаете, все още сме на ниво оператор и това губи много време. Не е редно хора да умират на стълбите на болниците, тъй като имаме неефективно действаща Спешна помощ. Другото, което съм включила в тези проекти, това е използването на изцяло електрически градски транспорт в планините. Тъй като ако искаме да бъдем екологични и да представим България като европейска държава, която наистина държи на чистотата и на зелената си политика, според мен това е най-правилният път. Другото, което е – хубаво е държавата да подпомогне хората, които желаят да си закупят електрически автомобили, тъй като постоянно слушаме, особено през студените месеци, тези изявления дори на столичния кмет, както и на всички в по-големите градове, за сериозното замърсяване на въздуха. И смятам, че това е добра крачка именно към опазването на екологията.


Водещ: А бихте ли ни казали нещо повече за приоритетите на ДПС? Кой от тях смятате, че е най-належащ за България днес?


Таня Иванова: Според мен най-належащият приоритет и това, за което ДПС апелира, е диалог между партиите. Това желание да загърбим вътрешнопартийните си и политически убеждения, които при някои партии са крайни, в името на възстановяването на държавността и на държавата. Това, което много ми допада именно в политиката на ДПС, е, че те са диалогични и желанието им да включат активно и гражданите в гражданско участие във властта. Това е много важно, защото ако има отсъствие на диалог между партиите, то диалогът между властта и избирателя много отдавна се е загубил. Това ми прави силно впечатление сега в предизборната кампания, на срещите с наши симпатизанти, както и със случайни хора.


Водещ: Когато ви питат, защо диалогът, а не реваншизмът ще възстанови нормалността в политиката, вие какво отговаряте?


Таня Иванова: Първото нещо, което ми хрумва, е, че в диалога има доброта и има желание за разрешаване на проблема, докато реваншизмът ми звучи по-скоро като вид отмъщение и наказание.


Водещ: Вие наблюдавате политическата картина у нас – тя не е отсега. Обикновено разчистването на сметки винаги съпътства смяната на властите. Вие от какво бихте искали да се предпазите?


Таня Иванова: Това е така. Не е само на високо ниво, на мен ми е правило впечатление – съответно и в местната власт се случват такива разчиствания. Аз много искам да вярвам, че бихме могли да се превърнем в достойна държава, в която, ако си експерт, но в областта, в която работиш, няма да имаш притеснения коя власт ще се смени и просто ще бъдеш сигурен и стабилен на поста, който заемаш. Според мен това е верният начин – да се търсят експерти, особено за важните позиции в държавата, които са с образованието и с необходимата квалификация, а не да се поставят чисто партийни симпатизанти или хора от структурите на определени постове.


Водещ: Вие идвате от местната власт. Кои приоритети са важни за страната, важни са за хората и за ускорено икономическо развитие?


Таня Иванова: На първо място е осигуряването на работни места. Не само в големите градове, а също така трябва да се обърне внимание и на периферията, както и на селата. В момента 12-те села, които се намират в 23-и МИР, представляват един своеобразен хотел, в който хората се прибират в домовете си само, за да преспят, и целият им социален живот и работно всекидневие преминава в големия град, в столицата. Трябва да се направи максимумът хората да се задържат по местата си като местоживеене, по малките градове. Защото според мен никой не иска да живее под наем в големия град, да плаща квартира и да работи само, за да ходи на работа. Би било чудесно, ако се възобновят всички тези бивши заводи и предприятия и се помисли за инвестиции в малките населени места, които да осигурят работни места за хората.


Водещ: Във вашия район например какви инвестиции могат да бъдат направени, и то за малките населени места? Как вие ще ги привлечете или как ще способствате те да се привлекат?


Таня Иванова: Точно това, за което говорех в началото на разговора – трябва да използваме ресурса на трите планини. Там може да развием страхотен туризъм, планински. Също така могат да се направят различни активности на открито. Отделно биха могли да се изградят – разбира се, това трябва много премерено да се направи и в тясно сътрудничество с всички еколози и природозащитници – могат да се направят страхотни бази и курорти, които да не отстъпват по нищо на алпийските, защото смятам, че във Витоша има възможност да се развие много по-добре зимният спорт, отколкото в Банско, което вече според мен е изчерпано като ресурс.


Водещ: Известно е, че от ДПС ще настояват след изборите да се състави кабинет по програми, кабинет, който изпълнява определена програма. Според вашата партия това е истинският критерий, а другото е опит за подмяна. Вие как си представяте, че ще бъде съставен такъв кабинет?


Таня Иванова: Представям си, че ще бъде съставен такъв кабинет с точно този диалог, чрез него по-скоро, ако успее да се реализира, разбира се, защото само добри намерения не са достатъчни. Необходимо е наистина да се положи и желание, и реализация от страна и на другите партии.


Водещ: Как ще привлечете избирателите да гласуват за вас? За какво ще ги призовете?


Таня Иванова: Ще ги призова най-вече да гласуват, прочитайки програмата на ДПС, прочитайки моята програма, и да се абстрахира и да се освободят от това обременяване, което във времето е наложено от всякакви странични фактори. Много е важно хората да не гласуват, както досега – просто за да отбият един вид номера, а да помислят какво искат да им се случи в следващите четири години. Да гласуват за бъдещето си и разбира се да дадат право на младите хора, които наистина имат желание, не са опетнени, не са обременени политически и биха дали всичко от себе си да защитят правата на гражданите, тъй като аз излизам от гражданска квота.


Водещ: Г-жо Иванова, вие как си представяте следващите четири години? Какво бихте искали да ви се случи през тях? Как се виждате?


Таня Иванова: Знам, че ще бъде много трудно и тези четири години няма да бъдат изобщо достатъчни нещо да се промени стремглаво. Но смятам, че биха били добра основа да започнем тази промяна. Много ми се иска наистина не точно да успеем да догоним Европа, защото това е доста оптимистично виждане, но поне да тръгнем във вярната посока, която определено в последните години сме загубили.


Водещ: Много ви благодаря за времето, което ни отделихте, за това, че приехте поканата, че се съгласихте да бъдете наш гост. Защото винаги е много любопитна комбинацията между състезател по мотоциклетизъм и кандидат за народен представител.


Таня Иванова: Много благодаря за поканата и аз. И както казах, състезанието никога не свършва.


Водещ: Искрено ви го пожелаваме. До нови срещи в 46-я парламент.


Таня Иванова: Много благодаря. Ще се радвам да ме поканите тогава, ако разбира се успея да се преборя за това да бъда достоен народен представител.


Водещ: Е, един бивш републикански и балкански вицешампион да не успее да се пребори?


Таня Иванова: Това зависи от хората. А на пистата зависи изцяло от мен и от машината.

(радио "Фокус"; 30.06.2021г.)

Участие на Ерджан Ебатин в " Лице в лице"

ДПС застава зад Делян Пеевски, докато не види „конкретни доказателства“. Това каза в студиото на „Лице в лице“ Ерджан Ебатин, водач на листата в 3-ти МИР-Варна, попитан не повлияха ли репутационно на ДПС санкциите по закона „Магнитски“. „Считам, че не е проблем от гледна точка на избирателите на ДПС. Ние сме партия, която държи на всеки свой член, застава твърдо зад него, докато не види някакви конкретни доказателства“, коментира Ебатин.Друга тема, която разбуни духовете, е изказването на Мустафа Карадайъ, интерпретирано на места като, че лидерът на ДПС е нарекъл Турция своя родина. Ебатин е категоричен, че става въпрос за грешка в превода. „Може би и умишлена грешка. Г-н Карадайъ говори за Турция като прародина. За всички българи, родени и израснали поколения наред в чужди страни България е прародина и родина майка. По същия начин Турция се явява прародина за всички турци, независимо къде се намират“, посочи той. Кандидат-депутатът заяви още, че по отношение на избирателните секции в Турция се наблюдава дискриминационно отношение. Той се позова на реакциите, след като отпадна ограничението за броя на секциите в чужбина. Според Ебатин за секциите в другите държави, където гласуват български граждани, не се говори толкова много и по същия начин като за секциите в Турция, а някои партии дори са изградили политическата си стратегия около този въпрос.Проверява ли ДАНС в Община Варна?Държавната агенция за национална сигурност действително проверява морската община, а причината е казус, свързан с боклука.„Става въпрос за изтекъл договор и фирмата, която се занимава със събирането на битовите отпадъци, който изтече на 26 май. Голямата грешка на Община Варна според мен е, че последния ден – на 26 май, имаха възможност да сключат анекс към този договор със старата фирма“, обясни Ебатин. Това обаче така и не било направено и сега се стига до момента, в който отпадъците не се преработват правилно. Вместо първоначално да се сепарират, част от тях да се компостира или гори, всичко отива директно в депо, което противоречи на всички екостандарти и норми, разясни кандидат-депутатът.По думите му отговорност за ситуацията носи дирекцията по екология към общината.Чуйте целия разговор във видеото

Ахмед Ахмедов: Ще подкрепим кабинет с програма и приоритети

От 7 г. настояваме за диалог за ускорено икономическо развитие на страната, казва Ахмед Ахмедов


- Г-н Ахмедов, бяхте част от делегацията на ДПС в Турция. Скандалът с манипулативния превод на думи на лидера на Движението Мустафа Карадайъ измести фокуса от резултатите от посещението. С какво срещите с президента Ердоган и четирите основни партии са важни за ДПС и за България?


- Развитието на съвременните българо-турски отношения е динамично и се основава на общоприетите принципи на взаимно уважение, добросъседство, равнопоставеност и зачитане на интересите и на двете държави без намеса във вътрешните работи. Република Турция е една от най-големите страни на Балканите с развита икономика и история, където живеят над 500 000 български граждани, прокудени от тоталитарния режим и тогавашното управление на собствената им страна, но милеещи за своята родина България, където са родени и израснали. Балканската политика на Турция се основава на единството и мира и има голям принос за добрите взаимоотношения с Балканските страни, сред които е България. По същия начин, благодарение на д-р Ахмед Доган и в основите на ДПС е заложена високата национална отговорност за единство, запазване на суверенитета и териториалната цялост на страната ни, силното желание за просперитет и ежедневна борба за запазване на мира и стабилността на България, както и зачитане на правата на всички български граждани, независимо от техния произход, религия или етнос и вече над 30 г. продължава да бъде неоспорим фактор в българската политика. Срещите ни в Турция не съдържаха нито едно държавно качество, ние бяхме посрещнати и приети в качеството ни на делегация от ДПС, но приета на най-високо ниво на държавен протокол в страната. Преди стартиране на срещите ни, с култ по полагане на венец в Мавзолея в Анкара почетохме личността на строителя на съвременна Турция - Великия Мустафа Кемал Ататюрк. Той има паметници освен във всеки град на РТурция, също така и в над 20 държави по света. Живял е у нас година и половина и в младата ни българска държава се е учил на парламентаризъм. България трябва да се гордее с това. А относно срещите с Президента на РТурция, с лидерите на големите политически опозиционни партии, с председателя на Меджлиса и с външния министър смея да твърдя, че са важни за развитието на икономическите ни отношения в България, за укрепване на конструктивни, устойчиви и добросъседски отношения, ние сме мост за добруването между двата народа на Р България и Р Турция. Партията ни провежда срещи и с други представителства на държавни органи и политически партии, където живеят български граждани, които са там с цел препитание, заради лошото управление. Но това е дълга и болезнена тема, за която времето няма да ни е достатъчно.


- Може ли уникалният етнически модел, който ДПС пази вече 30 г. в България, да стане еталон за целия Балкански регион?


- Българският етнически модел е много добър пример не само на Балканите, но и в Европа. Формулата за уникалния етнически модел е създадена през 1990 г. от нашия почетен лидер д-р Ахмед Доган, представяте ли си, ако я нямаше, какво щеше да е днес положението в България? Не искам и да си помисля. ДПС "ще стане" не, ами "Е" еталон за целия Балкански регион, защото е било във висотата на своята отговорност в името на мира, стабилността, демокрацията и просперитета в страната ни. Ролята на ДПС не само в съседните ни държави, но и в Европа и региона е оценена на много високо ниво, един от примерите е избирането за президент на АЛДЕ на г-н Илхан Кючюк. Той е дългогодишен председател на младежката организация на ДПС, а нашите либерални партньори са го удостоили с най-високия пост на либералите в Европа, защото са дали достойна оценка на работата на ДПС. Илхан е и докладчик, натоварен от ЕС да отговаря за преговорите за присъединяването на Северна Македония към ЕС, отговаря и за разширението на Европа към Западните Балкани. Има много примери, които може да се дадат и за останалите колеги. След като ЕС споделя нашите ценности, то българските политици могат да вземат само пример за подражание от ДПС, а не да всяват разделение и омраза, защото патриотизмът и националното достойнство трябва да бъдат носени, а не показвани. През периода на своето 30-годишно развитие ДПС се превърна в гарант за мира и стабилността на РБългария по отношение на уникалния етнически модел. Всяка държава е красива със своите дадености и блага, но тези красоти могат да бъдат видени единствено ако съумеем да се пазим в обичта си и омразата си. Всичко това е благодарение на нашия почетен лидер с добро светоусещане, който реално предусеща пулса на събитията както в България, така и в Европа, и на Балканите.


- Как си обяснявате грешния превод на думите на г-н Карадайъ - защо бе направена тази манипулация?


- По отношение на скандала с манипулативния превод не смятам, че има място за коментар, тъй като всеки си прави политически пиар на гърба на ДПС, ние ще им отговорим с толерантност, търпение, мир и любов в името на единството в България. Смятам, че многократните действия и поведението на ДПС говорят достатъчно за нашето чувство на дълг, отговорност, любов и патриотизъм към нашата свята Родина България. ДПС е партия на ценностите и 30 г. е водела стабилна държавна политика в България, подхождала е винаги с езика на родолюбието и толерантността за стабилното функциониране на демокрацията и устойчивостта на политиките за развитието на младите хора.


- И в тази кампания, както и в предишната, ДПС настоява за диалог по приоритетите на страната. Възможен ли е той след изборите и до какъв тип управление трябва да доведе?


- Днешната реалност с наблюдавания разпад на държавността, криза в институциите, липсата на доверие от страна на българските граждани, политическата нестабилност, застрашаване на демокрацията води до криза, от която единственото решение и изход е политическият диалог. Пътят към просперитета на България е диалог в името на нормализацията на политиката, диалог за връщане на доверието, диалог между институциите, диалог в името на подрастващите поколения, за да им завещаем по-добро бъдеще и диалог за подобряване на качеството и стандарта на живот на българските граждани. Ние настояваме за диалог от близо 7 г. с ясна програма за ускорено икономическо развитие на страната. Тази програма ще допринесе за укрепване на всички сектори на обществения живот като икономическа, социална, образователна, здравна, културна и т.н. Отговорността за положението, в което се намира страната пред всички нейните български граждани, е на политиците, ние от ДПС подчертаваме ясно, че сме готови за диалог в името на единството, просперитета и бъдещето на България.


- Какво правителство би подкрепило ДПС?


- Движението за права и свободи ще подкрепи правителство, което ще бъде съставено на програмна основа с ясни приоритети за България. Кабинет с ясна и точна програма за ускорено икономическо развитие на страната, за да има по-висока и ефективна производителност във всеки сектор, в полза и услуга на българските й граждани.


- Като зам.-председател на ДПС отговаряте за организационните въпроси. Движението отново показва идеална предизборна кондиция. Какви цели си поставя ДПС в кампанията?


- ДПС води позитивна и толерантна кампания, като енергията на всички членове, симпатизанти и поддръжници се усеща и предава ускорено и динамично. Една от целите ни е постигане на разбирателство, единство и равенство между българските граждани чрез формиране на последователна и категорична национална политика, като се зачитат правата и свободите на всички общности в страната. В ускорено развиващия се динамичен свят, изпълнен с предизвикателства, с новости и технологии, имаме дългосрочни цели в полза на всички български граждани и страната ни, като излизането от настоящата криза ще доведе до икономически просперитет и устойчиво развитие на всички области и общини в страната, чрез стимулиране на по-високата производителност на всички сектори и сигурност за гражданите.


- Рестарт на държавността е слоганът на ДПС на изборите. Какво в Разград, където сте водач на листата, трябва да се рестартира?


- Както Разград, така и всички 27 области имат нужда от рестарт на държавността. Листата на ДПС в Разград е от млади хора, експерти в сферата на местната политика, инженерство, архитектура, спорт, култура и право, които ще допринесат за развитието на региона и страната ни. Чрез рестарта ще допринесем за промяна и възможност за инвестиции, чрез нашата програма за ускорено икономическо развитие както на страната, така и в Област Разград.


- Експерт сте по местно самоуправление, как трябва да се промени законът за местната власт по отношение на делегираните бюджети за общините?


- Нужни са реформи в регионалните структури на централната изпълнителна власт. За да се приеме нов закон са нужни специални процедурни правила като изготвяне на законопроекти, разглеждане от комисии, обсъждане и одобрение на проекта и приемане с две гласувания - на първо и второ четене. Новото правителство трябва да поеме отговорност първо да състави стабилно и здраво мнозинство в подкрепа на гражданите и страната. И пак казвам, че единственото решение е диалогът със съгласуване на програма за ускорено икономическо развитие.

Севим Али: Държавна подкрепа за млади предприемачи

Бъдещето е в дигиталното земеделие, имаме програма за него, казва Севим Али, водач на листата на ДПС в Бургас


- Г-н Али, като водач на листата на ДПС в Бургас как и с какво ще надградите кампанията за парламентарните избори спрямо предишната? Какви цели си поставя Движението в региона?


- Да, водач съм на листата на Движение за права и свободи в Бургаска област, което е чест за мен и голяма отговорност пред нашите избиратели. Но аз съм част от екип, с който може да се гордее всяка политическа партия. Екипът, с който се явяваме на изборите на 11 юли е същият, с който се явихме и на 4 април. Съставен от млади, образовани хора, експерти в своята професионална област и политически подготвени. Това е един силен и работещ екип и ние го доказахме.


Сега пред нас е основната задача да запазим постигнатото и да направим всичко възможно да подобрим резултата, за което имаме сили и подкрепата на нашите избиратели. Сега кампанията, която водим е в по-облекчени условия по отношение на епидемиологичната обстановка в сравнение с предходните избори. Това ни дава възможност да се срещаме с повече хора от избирателния район, да провеждаме повече разговори и да запознаваме нашите избиратели с Програмата на Движение за права и свободи. Надграждането ще дойде от разбирането и приемането на приоритетите, които са заложени в нея и които касаят спецификата на нашия регион. От проведените до момента срещи, виждаме изразен интерес и активност от страна на хората и най-вече на младите хора, които приемат нашата програма като възможност за дългосрочна реализация и гарант за просперитета на страната. Основната ни цел е да активираме избирателите и да ги мотивираме да гласуват за нашата листа и нашата програма. Машинното гласуване е нов начин за изразяване на вота и ние полагаме усилия да запознаем отблизо по-възрастните избиратели с него, за да са спокойни и сигурни, когато отидат в изборните секции, факт е, че това смущава част от по-възрастните избиратели, но важното е, че те имат желание да гласуват машинно. На предходните избори резултатът бе двама народни представители на ДПС от бургаски многомандатен район. Целта ни сега са трима народни представители в 46-тото Народно събрание, а защо не и четирима. Това е начинът да отговорим на очакванията на нашите избиратели и възможност да решим повече проблеми на местните хора и местния бизнес.


- Туризмът, който е основен отрасъл за Бургас, бе секторът, който най-тежко пострада в пандемията. Адекватни ли са мерките за възстановяването му и какви държавни политики биха довели до ръст?


- В повечето общини в Бургаска област туризмът е основен поминък. Останалите общини осигуряват ресурс и работна ръка и по този начин те също зависят от ситуацията в туризма. Морският туризъм пострада най-тежко и на бизнеса ще му е необходимо много време и средства, за да се възстанови. Към момента средствата от държавата за този сектор са недостатъчни. Недостатъчна и не особено адекватна е и държавната политика по отношение на туризма в контекста на пандемията. Натрупаните през последните години негативи в този важен сектор се разкриха с пълна сила в условията на пандемия. финансовата помощ трябва да продължи до пълното възстановяване на бранша, но това няма да реши редицата проблеми в туризма, които също допринесоха за този колапс в сектора. Необходима е една адекватна програма в дългосрочен план, която да адаптира туристическия сектор в унисон с новите тенденции, наложени от епидемията. Това трябва да стане на държавно ниво с държавно и европейско финансиране. Защото сегашните финансови мерки имат за цел оцеляване, но не и развитие на този важен за икономиката отрасъл.


- Същевременно Бургас е един от индустриалните центрове на България. Какво трябва да се направи за привличане на нови инвеститори в региона и в кои сектори трябва да се търсят те?


- Индустриализацията в Бургас е силно преувеличена. През последните години производствените предприятия драстично намаляват, а новите се броят на пръсти. Няма как да си туристически център и същевременно да развиваш индустрия в класическия смисъл на понятието. Дойде времето за нови производства и технологии, нови сектори и нови политики в тази област, които реално да отчитат спецификите и характеристиките на един регион като Бургаския. И тук идва точно на място Зеленият пакт, който е основен акцент в Програмата на Движение за права и свободи. Това е нова стратегия за икономически растеж, която ние искаме да бъде реализирана в България. Чистият въздух, чистата вода, чистите храни, чистата енергия и дигитализацията на икономиката са основни приоритети в програмата за ускорено икономическо развитие на ДПС. Пактът ни дава огромни възможности да наваксаме пропуснатото през последните 10 години икономическо и технологично развитие и да направим България модерна страна с високи доходи, използваща всички естествени и природни предимства, които има. Важно е да се знае, че Зеления пакт е политика и на Европейския съюз за стратегическо развитие в следващите 20-30 години и ние от ДПС сме първата и единствена политическа сила у нас, която има амбицията и потенциала да реализира всички съпътстващи инициативи.


- Готов ли е регионът за предизвикателствата, свързани със Зеления пакт и водородната икономика?


- Не мисля, че който и да е регион в България е готов ресурсно и технологично да развива водородната икономика. Освен монополното енергоснабдяване, което е пречка за развитие на процесите, към момента в България няма централизирано производство, пренос и съхранение на водород, философията, необходимостта и възможностите за развитие на водородните технологии все още не са достатъчно разпространени сред обществото, политиците, индустрията, регионалните структури, обществените групи и др. Необходим е финансиран от държавата стратегически план с приоритети, изградени на базата на анализ на потенциала и стратегии за използването на водорода, а оттам и изграждане на инфраструктура за водород, която е важен фактор за прехода към въглеродна неутрална икономика. Затова е крайно наложително политиките на ДПС, свързани със Зеления пакт да бъдат реализирани.


- Демографската криза е основен проблем за България. Какво предвижда програмата на ДПС в помощ на младите семейства у нас?


- Основните проблеми на младите хора у нас и в нашия регион конкретно са безработицата, неудовлетворяващо заплащане на труда, липса на възможност за професионална реализация, неравнопоставеност между големия град и малкото населено място по отношение на инфраструктура и условия за живот. Затова в Програмата на Движение за права и свободи приоритет е гарантиране на равнопоставеност при финансирането и реализирането на важни обекти, както за областния град, така и за малките населени места в областта. Привличане на инвестиции и разкриване на работни места в отрасли като земеделие и животновъдство и свързаните с тях производства. Една от целите, които си поставяме е насочена към младите хора, тяхното образование и реализация. Тази цел минава като червена нишка през приоритетите на Движение за права и свободи, за да останат младите хора в България, а тези, които са в чужбина да се завърнат по родните места. Това е и мой личен приоритет, който ще защитавам като депутат в Парламента.


- Подкрепа за стартъпите и младите предприемачи е приоритет в програмата на ДПС. Какви мерки са заложени?


- Младите предприемачи независимо от възрастта си, защото човек може и на 50 години да започне нов бизнес, трябва да бъдат подкрепяни, а държавата да реализира политики, които да са ориентирани към начинаещите бизнеси. Става въпрос за инициативи към иновации, конкурентоспособност и висока добавена стойност. Всичко това е заложено в нашата програма, а въвеждането на високи технологии и иновативни производства ще подпомогне бързия растеж на една фирма или компания. Именно потенциалът за растеж прави една компания "стартъп". Това е изключително важно, защото е част от бизнес средата, която ние от ДПС искаме да подобрим, за да останат младите хора в България и да имат младите високи доходи.


- Достъпът до качествено образование е първа стъпка за икономическо развитие. Програмата на ДПС предвижда партньорства между бизнеса, местните власти и академичните среди. Как ще се реализират те? Какви реформи в образованието предвижда ДПС?


- За да бъде модерно едно образование, то трябва да бъде адекватно на очакванията на бизнеса и обществените процеси. Визирам не само училищното, но и университетското образование. За целта предвиждаме да бъдат създадени партньорски сътрудничества с бизнеса, местните власти и академичните среди. Но в основата трябва да бъде гарантиран достъпа до образование и качеството му да не се определя на регионален принцип. Сред основните приоритети, залегнали в нашата програма са осигуряване на равен достъп до висококачествено образование, намаляване на броя на ранно отпадналите и необхванати ученици, развитие на професионалното образование като средство за борба с безработицата при младите хора. Не на последно място и изучаването на майчин език да бъде неизменна част от държавната образователна политика.


- Дигитализацията е основен акцент в програмата на ДПС. Тя предвижда дори иновативно дигитализирано земеделие. Бихте ли дал примери?


- Определено иновациите са на ход, а 90% от иновациите са свързани с цифровите технологии. Земеделците в България вече получават данни от сензори за почвата, сензори за хлорофилно съдържание, данни от картиране и прибиране на реколтата при работа с GPS системи. Когато добавим към това ежедневния поток от метеорологични данни, а също движението, натоварването и състоянието на всяка от машините на полето, виждаме как земеделците, които прилагат технологии от сферата на прецизното земеделие, придобиват безпрецедентна до момента предвидимост и пълна дигитална картина за дейността в стопанството. Това дава възможност по-добре да се управляват основните разходи за торове, препарати за растителна защита, горива, а също използването на семена и начините на почвообработка да са по-прецизни и щадящи време и ресурси. Това са само част от ползите от дигиталното земеделие, към които е добре да добавим и икономия на разходи и по-добро управление на веригата за доставки. Да се случи това в повече земеделски стопанства държавата трябва да осигури широколентов интернет в селските райони. От друга страна трябва да се повишат цифровите умения на нашите фермери.Това предлагаме да се случи. Това е заложено в нашата програма и може да бъде реализирано от нашите експерти и специалисти. Програмата на Движение за права и свободи гарантира ускорено икономическо и догонващо развитие и дигитализацията е само един от механизмите и политиките това да се осъществи.

Илхан Кючюк пред либералните лидери: Пандемията ни показа, че трябва да взимаме смели и бързи решения

Държавните ръководители на либералите се срещнаха днес в Брюксел, преди Европейския съвет, зада обсъдятвъпроси относно COVID-19, икономическото възстановяване, миграцията и отношенията с Турция и Русия. Евродепутатът на ДПС Илхан Кючюк участва в качеството му на съпредседател на АЛДЕ.

На срещата беше обсъдена темата с коронакризата, като лидерите обърнаха особено внимание  на епидемичната обстановка и настоящото положение с ваксините, както и наскоро приетия цифров сертификат за ваксинация. Участниците в срещата са категорични, че ще продължат усилията за координация, в отговор на пандемията, както и мерките, свързани с подпомагане на държавите членки за справяне с кризата. Междувременно разгледаха и оставащите пречки, свързани с правото на свободно движение в целия ЕС.

“Обсъдихме различни теми от външната политика до икономическото възстановяване следCOVID. Пандемията ни показа, че трябва да взимаме смели и бързи решения. По време на лидерската среща преразгледахме прилагането на плана за възстановяване и устойчивост и икономическата политика на еврозоната. Повечето национални правителства представиха своите планове през април и май, с ясни етапи и цели за достъп до финансиране за възстановяване. Комисията вече одобри няколко от тях и това е съществена част от процеса за получаване на безвъзмездни средства и заеми, които да помогнат на държавите членки да се справят с икономическите и социалните последици от пандемията.„ заяви Илхан Кючюк.

Освен Кючюк, участие в срещата на върха взеха: френският президент Еманюел Макрон, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, председателят на групата „Обнови Европа” Дачиан Чолош, вицепрезидентът на ЕК Вера Йоурова, изпълнителният вицепрезидент на ЕК Маргрете Вестагер, премиерите Марк Рюте, Андрей Бабиш, Александер Де Кро, Кая Каллас, Михаил Мартин, еврокомисарите Дидие Рейндерс, Янеш Ленарчич и Кадри Симсън и други.

pic Ilhan Kyuchyuk 20210624 2

 

Хайри Садъков - водач на листата на ДПС в Смолян: Свързаността на област Смолян ще бъде във фокуса на нашата работа

Свързаността на област Смолян във всичките й аспекти ще бъде във фокуса на работата на депутатите от ДПС в следващия парламент. Това каза в интервю за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“ Хайри Садъков, водач на листата на ДПС в 22 МИР Смолян. „Проблемите на област Смолян и Родопите можем да отделим в няколко групи, но едно от най-важните неща е свързаността на региона във всички аспекти. Основно пътната свързаност като инфраструктура, там са необходими инвестиции, цялостна стратегия и подход, за да направим област Смолян и региона отворен, достъпен и благоприятен.

Социалната инфраструктура, в която се включват здравеопазването, образованието и социални политики. Там е направено доста, но много предстои. Необходимо е да имаме и стратегически поглед. Условията на живот в планината в сравнение с останалата част от страната са много по-различни, понякога и по-сурови. Трябва да ги имаме предвид, когато правим политика за Родопите и областта. Средата за младите хора, икономиката и природните дадености - всичко това трябва да бъде във фокуса на нашата работа“, обясни кандидатът за народен представител.

Трябва да се погледне сериозно върху развитието на икономиката в Смолянско, тъй като стандартът на живот на хората от областта е по-нисък, подчерта Хайри Садъков. Причината според него е в това, че в региона се развива само икономика, свързана с добивна промишленост и преработване на добити суровини.

„Трябва да търсим стратегически подход към развитие на икономика, основана на природни дадености на региона, да произвеждаме краен продукт със собствена марка, носеща послания, гаранция и имиджа на Родопа планина, да предлагаме туристически продукт, характерен за Родопите. В това отношение имаме да положим още много усилия. ДПС показва много добър подход в подготовка на стратегии, в реализация на планове на управление, управление на публични средства и ефективност на тяхното оползотворяване. Показахме изпреварващо развитие спрямо други региони на страната. Убедени сме, че имаме правилния подход като партия“, допълни Хайри Садъков.

ДПС е подготвила своя програма за ускорен растеж и развитие, основана изпреварващо на новата философия на Европа, наречена „Зелената сделка“, обясни Хайри Садъков.

„Това е бъдещето и на България, и на Европа“, категоричен бе Хайри Садъков.

(радио "Фокус"; 23.06.2021г.)

Участие на Мукаддес Налбант в "Офанзива" по Нова Нюз

ДПС би подкрепило управление, което е стабилно и има програма. Това заяви в предаването "Офанзива с Любо Огнянов" по NOVA NEWS Мукаддес Налбант, зам.-председател на 45-ото НС, сега кандидат за депутат от ДПС. Тя бе категорична, че стилът и начинът на управление на ГЕРБ трябва да бъде сменен.

Мукаддес Налбант подчерта, че ДПС няма да се откаже от ценностите на либерализма, но би направила компромиси само в името на националните интереси на България, когато става дума за преговори между партиите. Тя допълни, че никой не бива да забравя, че политиката е изкуство на компромиса и без диалог нищо няма да се постигне за доброто на страната.

Налбант припомни, че ДПС винаги е поддържала идеята за програмно правителство.

"Очакваме като цяло ръст на гласовете за ДПС от чужбина и от страната. Имаме надежда да бъдем доста по-силна парламентарна група", категорична бе Мукаддес Налбант.

За качествени промени в сферата на образованието Мукаддес Налбант, специалист по темата, е убедена, че са нужни хора, които много добре познават системата.

Конференцията за бъдещето на Европа стартира днес с първо пленарно заседание

Евродепутатът Илхан Кючюк е сред българските участници в Конференцията от страна на Европарламента

Първото пленарно заседание на Конференцията за бъдещето на Европа се състоя днес в Страсбург. Днешната пленарна сесия бележи още един важен момент за Конференцията – безпрецедентна, открита и приобщаваща проява на европейска демокрация. Пленарното заседание на Конференцията включва представители на Европейския парламент, Съвета на ЕС и Европейската комисия, както и членове на националните парламенти и граждани. Дебатите ще се провеждат в продължение на няколко месеца, а целта на срещите е до пролетта на 2022 г. да се формулират ясни приоритети и насоки за бъдещето на Европа.

От страна на ЕП, участие в днешното заседание взе евродепутатът Илхан Кючюк, който е сред българските участници в Конференцията.

„Ние не живеем в XX век, ние живеем в XXI век и очакванията към ЕС са много по-големи, защото самите предизвикателства са много по-комплексни. Всички кризи, включително и последната, която още не е отминала, ни показват две неща – необходимостта от бързи решения. Ние трябва да чуем гласа на гражданите, но в същото време ние сме хората, които трябва да вземем важните решения за ЕС. Тази Конференция не е за днешния съюз, тя е за бъдещия, младите хора трябва да играят ключова роля в него. Трябва да видим страните от Западните Балкани като интегрална част от ЕС, затова тяхното включване е от изключително значение.”, заяви Кючюк по време на изказването си в пленарна зала.

След встъпителните изявления на съпредседателите на Изпълнителния съвет, представителите на участващите страни, в т.ч. гражданите, обсъдиха целта на Конференцията и очакванията, свързани с нея, включително европейските граждански панели, националните панели и прояви, както и многоезичната цифрова платформа.

Дискусиите са структурирани тематично около препоръките на гражданските панели и информацията, събрана от многоезичната цифрова платформа. Европейските граждански панели ще се срещнат през септември и октомври, за да подготвят приноса си за бъдещите пленарни дебати. Приносът ще включва препоръки, по които Съюзът да предприеме действия, въз основа на предложенията на гражданите, събрани чрез платформата.

Окончателните резултати от Конференцията ще бъдат представени в доклад до съвместното председателство. Трите институции на ЕС – Европейски парламент, Съвет и Европейска комисия незабавно ще проучат възможните ефективни последващи действия по този доклад, като всяка от тях работи в своята сфера на компетентност и в съответствие с договорите на ЕС.

 

  • 1
  • 2

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност