Илхан Кючюк: Да покажем, че сме си взели поуки от историята и надграждаме

„Двустранният въпрос между България и Северна Македония трябва да бъде разрешен. Има формулирани конкретни предложения, формулирани като 5+1, от българската страна съвместно с европейските институции. Те са на вниманието на властите в Скопие. Те възнамеряват да дадат отговор в съвсем кратък срок. Не виждам основания защо да не се разговаря допълнително по тях.“ Това каза пред БНР eвродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк, който е постоянен докладчик на Европейския парламент за Северна Македония.

„Има пътна карта, има 6 условия, които България е сложила на масата. Предстои да се отговори от македонска страна на тях. Говорим за инфраструктурни проекти – някои от тях вече се развиват. Тоест, нека да кажем – България да преразгледа своята позиция на база това, което беше постигнато през последните години.“

За да не остане регионът в сивата зона, той трябва да се превърне в интегрална част от съюза, посочи Кючюк.

„Явно е, че трябва да бъдат дадени сериозни гаранции, че договорът от 2017 г. ще бъде спазен“, допълни той.

Евродепутатът смята, че сега в РСМ има политическа воля за още по-силен ангажимент и отлагането на въпроса за следващите няколко месеца крие рискове от вътрешна и външна дестабилизация. 

„Разговаряйки за историята, на мен ми се струва, че ще загубим разговора за миналото. Осъзнавам, че историческият разговор е много важен, но и разговорът за бъдещето е много съществен“, коментира Илхан Кючюк в предаването „Преди всички“.

Според Кючюк предстои сложен процес – да покажем, че имаме историческо минало, но сме си взели и поуките от историята и тръгваме да надграждаме. Той попита кое пречи да имаме много по-рационален и по-стратегически поглед към отношенията ни със Северна Македония и подчерта, че продължава да пречи това колко малко знаем един за друг.

„И ми се иска новото правителство да гледа на Република Северна Македония не като на проблем, а като на стратегически ресурс. Да имаме план-програма, външнополитическа и тези идеи, залегнали в програмата, да бъдат сериозно финансово подплатени и да се използва включая европейския инструментариум.“

През изминалите дни Илхан Кючюк посети РСМ.

„Огромна трагедия, която се случи на македонския народ. Изживяват го всички, независимо дали са македонци, албанци, турци, бошняци, сърби. Виждам огромната скръб в лицата на хората. Не правят изключение и политиците“, разказа той във връзка с тежката автобусна катастрофа на АМ „Струма“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл ТУК 

(БНР; 29.11.2021г.)

Участие на Искра Михайлова в "Още от деня"

За съжаление страните членки на ЕС се опитват да решават икономическите въпроси самостоятелно, но опитът ни показва, че това не е най-успешният вариант. Що се отнася най-вече до пандемическата криза, вече знаем, че отделните опити са обречени на неуспех, много по-добре е да бъдат обединени усилията на страните членки. Това каза Искра Михайлова - евродепутат от ДПС в предаването "Още от деня".
"Покрай изборите пропуснахме в България да отбележим факта, че Европейската комисия излезе със специално съобщение, което включва варианти на реакции, възможности. Даде възможности на страните членки да се ориентират и да видят кое работи най-добре за тях", заяви Михайлова.
Тя каза още, че следващата седмица ще има среща на министрите на енергетиката заедно с комисар Кадри Симпсън.
"Аз ще водя подготвителната среща на министрите от "Обнови Европа". Мерките са като се започне на европейско ниво - обединени доставки на газ, за да се преодолее качването на цените на газ, обединени доставки, които ще доведат до намаляване на цените, като се мине през национални схеми за подпомагане на бизнеса. И най-накрая се достигне до схеми за подпомагане на отделните домакинства. България все още не е определила какво е енергийна дейност. В Плана за въстановяване и устойчивост се планира да се изработи стратегия за определяне на значението за определяне на енергийна бедност. Така много трудно бихме могли да подпомогнем хората, които ще имат нужда сега от директни помощи. Групата на ДПС ще подкрепи стратегията, когато става дума за мерки, които биха облекчили живота на българските граждани", каза още Искра Михайлова.
Според нея бюджетът, който Европейският парламент е гласувал за 2022 г. е най-луксозният бюджет.
"Парламентът успя да наложи своето виждане за увеличаване за бюджета по ключови програми като "Хоризонт Европа" за научните изследвания, програмата "Здравеопазване", която ще подпомогне набавянето на ваксини. Вътре в бюджета влиза и разпределението на средства между страните-членки за изпълнение на оперативните програми по структурните фондове. България като че ли няма много да се радва на този бюджет. Тъй като нашият План не е одобрен, тоест ние не можем да очакваме плащания по него, оперативните ни програми не са договорени. И отново се връщаме на вътрешно-политическия дневен ред, необходимо е правителство", коментира Михайлова.
"България няма да загуби средства, просто няма да ги получи. Необходимо е страната да бъде проактивна, за да може да се включи в тези процеси", смята евродепутатът.
Михайлова каза още, че в момента Европейският парламент работи по голям законодателен пакет от 14 законодателни досиета, който определят политиката на ЕС във връзка с намаляването на емисиите с 55% към 2030 г. "Взимането на решения за мините и въглищните централи е много вагно и изисква бързо решение с всички придружаващи го социални мерки", допълни още Михайлова.

Това, което я смущава в Плана за възстановяване и устойчивост е, че той отговаря на базовите изисквания, но обръща голямо внимание на подготовката на стратегии, планове, на инвестиране в нови административни структури. Михайлова смята, че трябва да има редакция на плана.

Искра Михайлова: Културното наследство е огромен ресурс за развитие на градовете

Културното наследство е огромен ресурс за развитието на градовете, включително на малките населени места. То може да бъде използвано при стратегическото планиране на регионите. Защото има потенциал да се превърне в част от жизнената среда на модерните градове. Това заяви зам.-председателят на групата "Обнови Европа" в Европарламента Искра Михайлова по време на организираната днес от нея онлайн дискусия: "Културното наследство в бъдещето на Европа".

В центъра на дебата бе ролята на библиотеките в дигитализацията и популяризирането на културното наследство. Всички доклади, презентации и предложения ще бъдат внесени в Конференцията за бъдещето на Европа.

Културното наследство е споделена ценностна система, която стои в основата на обединена Европа, каза Михайлова и подчерта, че културното наследство има изключителна роля в новата стратегия на растеж на ЕС - Зеления пакт, както и в дигиталната трансформация.

Искра Михайлова КН 1

Културното наследство намира своите измерения в енергийната ефективност, дигитализацията и новото устройство на градската среда - новия европейски Баухаус. Културното наследство е близко до европейските граждани, то дава национално и европейско самочувствие. Неговото опазване е важно, защото то е в ресурс за развитие, каза още Искра Михайлова. И допълни: "Това не е тема за запазване на миналото, а за формиране на бъдещето. Тема в която дигиталната трансформация е основа за разкриване на висококвалифицирани работни места, вектор за развитие на регионите чрез ролята на Европа като туристическа дестинация № 1".

В момента туризмът формира 415 млрд. евро годишно Брутен вътрешен продукт на ЕС. Той дава работа на 15 милиона европейци.

Културните индустрии оживяват и пълнят със съдържание идеята за нов, по-близък до човека Европейски съюз. Културното наследство дава памет, съхранява на традиции и занаяти, които могат да предложат решения за природосъобразни практики, които да обогатят Зеления преход, категорична бе Искра Михайлова, допълвайки, че така културното наследство става е част от принципите на кръговата икономика.

искра михайлова КН Анета Дончева

Проект на Българската библиотечно-информационна асоциация за създаване на платформа, съвместима с европейските библиотеки, представи Анета Дончева, председател на асоциацията и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Проектът е включен в Плана за възстановяване на страната ни. За реализацията му са предвидени 67 млн. лв., които ще бъдат разпределяни чрез Министерство на културата. Платформата ще съдържа дигитализирани фондове на музеи, библиотеки, Националната филмотека, БНР, БНТ, БТА и Държавна агенция "Архиви". Проектът предвижда и обучение на граждани.

Два-три пъти се е увеличил достъпът до цифрова среда по време на пандемията, каза Дончева. И подробно представи нарастващата социална роля на библиотеките. Сред предложенията на Българската библиотечно-информационна асоциация е реализацията на социално приобщаващата библиотека. Това означава препроектиране на библиотечните услуги и изнасянето им извън стените на институцията, включително чрез оформяне на външни пространства. Идеята е да има и специално обучение на хората за по-пълно самообслужване с дигитализираните фондове.

За съжаление, проектите, свързани с културното наследство и културните институти в Плана за възстановяване са под 1 % - 0,005 на сто, каза Искра Михайлова.

Искра Михайлова КН Спаска Тарандова

Спаска Тарандова, представител на "Глобални библиотеки", даде още примери за новата социална роля на библиотеките и съобщи, че те вече активно се включват в борбата с фалшивите новини. Още преди 2 години обучение по темата са преминали над 960 библиотечни специалисти. Следващата цел на организацията е реализирането на семейна дигитална грамотност.

Искра Михайлова КН Илхан Кючюк1

Културното наследство ще е основен акцент в Конференцията за бъдещето на Европа, заяви президентът на АЛДЕ Илхан Кючюк, който ще е един от докладчиците на най-важния за ЕС форум. Културата не е лукс, каза Кючюк и акцентира върху идеята за ново културно споразумение, което да постави културното наследство в основата на европейския проект.

Искра Михайлова КН Димитър Копаров

Димитър Копаров, докторант в СУ с тема доктурантурата си "Социализацията на културното наследство като фактор за развитието на българските градове" заяви, че културното наследство се превръща в актив на градовете и регионите. И попита дали това ново схващане ще промени начина, по който ще разглеждамве този актив в България.

За паметниците на културата ще има програмен период, съобщи Искра Михайлова. Тя информира, че средствата са по структурните фондове на ЕС и ще бъдат осигурени за периода 2022-2027 година.

Участие на Рамадан Аталай в "Денят на живо" по Нова Нюз

Оформят се два центъра на власт - "Дондуков" 1 и "Дондуков" 2, а парламентът остава като придатък, част от двата центъра. Това каза в предаването "Денят на живо с Наделина Анева" по NOVA NEWS Рамадан Аталай от ДПС.

Той подчерта, че институциите трябва да спазват законите и правилата.

Според него новата формация "Продължаваме промяната" е икономическа - фирма, която иска да централизира всички парични потоци на едно място, като въпросът е дали ще ги разпределят в интерес на обществото, или за друго, а това ще се види впоследствие.

"Имаме идеи, които съвпадат с техните, но разликата е, че ДПС е стабилна политическа сила, която се е доказала, особено когато има нужда от стабилност в държавата. Ако не върнат демокрацията в България, ако не дадат визия за развитие, няма да получат нашата подкрепа", категоричен е Аталай.                               

Относно президентските избори той смята, че е постигнат добър резултат, като това е добър атестат за демокрацията у нас.

"Инсинуации бяха твърденията, че Турция се намесва в изборите в България. ДПС е гарант за етническия мир, има и взаимно доверие на етносите в нашата страна", добави Рамадан Аталай.

"Ние насърчихме нашите избиратели да гласуват на балотажа за кандидат, който не назначава противоконституционни министри", каза още той.

В преговорите за правителство Аталай не вижда нещо обобщаващо в областта на енергетиката и изрази ясната позиция на ДПС, че ядрената енергетика не може да се възприема като чиста.

Атидже Алиева-Вели, ДПС/„Обнови Европа“: Реформираната ОСП предвижда опростена и ефективна система, в сърцето на която залегнаха приоритетите на ДПС

Ролята на група „Обнови Европа“ беше решаваща за постигане на компромис по новите правила, предвиждащи баланс между икономическата конкурентоспособност, социалната справедливост и екологични цели, които бяха окончателно одобрени по време на пленарна сесия на Европейския парламент.

„Доволна съм, че едни от основните приоритети на ДПС вече са част от Новата ОСП, а именно: по-справедливото разпределение на директните плащания за малките и младите земеделски производители; повече средства за биоземеделие и запазване на преходната национална помощ. Централно място в реформата на ОСП заемат и модернизацията на сектора и подпомагане на прехода към зелена икономика.„Доволна съм, че едни от основните приоритети на ДПС вече са част от Новата ОСП, а именно: по-справедливото разпределение на директните плащания за малките и младите земеделски производители; повече средства за биоземеделие и запазване на преходната национална помощ. Централно място в реформата на ОСП заемат и модернизацията на сектора и подпомагане на прехода към зелена икономика.

Постигнатият компромис, който гласувахме днес, е справедлив и полага солидна основа за устойчиво и модерно земеделие, с грижа към здравето на хората, достойни доходи за фермерите, хуманно отношение към животните и опазване на околната среда.“ - коментира Атидже Алиева-Вели като член на водещата по темата Комисия по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент.

С тази реформа се цели постигане на устойчиво и зелено земеделие, съживяване на селските райони, въвеждане на иновации и дигитализация и създаване на повече възможности за земеделците.

„Сега българските власти трябва добре да свършат своята работа и да се възползват от гъвкавостта, които им предоставихме, за да разработят мерките и да насочат средствата според специфичните нужди на сектора.

Вече имаме ясни правила и бюджет до 2027г., но малко време за финализиране на Националния стратегически план. За да можем да се възползваме пълноценно от новите възможности, оттук насетне е изключително важно по какъв начин ще бъдат структурирани мерките в Плана, така че те ефективно да насърчат и подпомогнат българските земеделски стопани.“- допълни евродепутатът.

През юни 2018 г. бяха представени законодателни предложения относно бъдещето на Общата селскостопанска политика. В резултат на последвалите 3 години усилени преговори и изграждане на компромиси по приоритетни политики и позиции, в края на юни 2021г. бе постигнато съгласие между Европейския парламент и Съвета за реформата на ОСП, която да я направи по-справедлива, по-гъвкава и по-устойчива. В рамките на гласуване в пленарна сесия, Европейския парламент одобри постигнато съгласие, в резултат на което новите разпоредби предстои да се прилагат от януари 2023г.

Мустафа Карадайъ: Избирателят на ДПС е много мъдър, ще направи правилния избор

Избирателят на ДПС е много мъдър, ще направи правилния избор и ще избере президент, който най-много се доближава до очертания в рамките на предизборната кампания на Движението профил. Това каза лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ на брифинг в централата на партията след заседание на Централното оперативно бюро /ЦОБ/ на Движението.

Карадайъ припомни профила на президентската институция, очертан от ДПС по време на предизборната кампания - да е обединител на нацията и на всички български граждани, независимо къде се намират те, да бъде стожер на Конституцията на Р България, законността и върховенството на правото, да бъде полето за съгласие и по време на кризи и в нормално време, да бъде лице на държавността и лице на държавата пред света, да бъде глас на национално обединяващите каузи.

Карадайъ благодари, от името на Централното оперативно бюро и на ръководството на партията на всички български граждани, които гласуваха на изборите. "Ние отчетохме рекордно ниската избирателна активност, но и добрите резултати, които ДПС получи. Благодаря на българските граждани, които гласуваха за ДПС и в България, и в чужбина на президентските и парламентарните избори. Въпросът е какво правим на втори тур. Според оценката на ЦОБ тези избори са изключително важни, защото правим избори на една важна институция в държавата, която има много важна роля в държавността и в системата на страната”, каза Карадайъ.

Председателят на ДПС постави и няколко важни въпроса към ЦИК и обявените изборни резултати за президент и вицепрезидент. „Като погледнем сайта на ЦИК, виждаме, че има секции, в които контролите не се засичат при действителните гласове. Въпросът с контролите седи по следния начин - аз съм участвал в работата на ЦИК и мисля, че познавам изборния процес доста добре. Вътре в страната РИК при приемането на документите от СИК имат ангажимента да следят тези контроли и където има нужда, се нанасят корекции от членовете на СИК. Докато за секциите от чужбина тази роля се изпълнява от ЦИК. Успял съм да проверя няколко секции и съм констатирал две секции, в които има разминаване.”, каза Карадайъ.

Първият въпрос е, по колко часа са чакали СИК в чужбина, докато си предадат протоколите в ЦИК, защото ЦИК се явява приемаща на тези документи, а ролята по приемането е контролите да се засичат. Ние днес виждаме в сайта на ЦИК незасичане на контролите, за действителните гласове говоря, посочи лидерът на ДПС.

Вторият въпрос е как са приели тези протоколи без да се засичат контролите. Въпросът не е в самите изборни резултати, 2, 3 или пет секции няма да повлияят върху резултата. Ние приемаме резултатите, както са обявени. Но ние питаме колко са протоколите с такъв род пропуски и как ги е приела ЦИК, защото това е нейната роля, да следи за контролите при приемане от чужбина. Би трябвало ЦИК да излезе и да обясни на тези над 2000 български граждани, които засега сме засекли, ще направим и на всички останали секции, но как ще обяснят на тези граждани, които са гласували и накрая ЦИК не си е свършила работата, за да може техният глас да бъде отразен в окончателния резултат. „Друг е въпросът, че в една от комисиите първоначалните данни са приети, но самата комисия установява, че в черновата са описани правилно данните, но в беловата има грешка. На място коригират резултатите, пращат ги в ЦИК, но корекцията не отразена, запита Карадайъ.

В края на брифинга Карадайъ заяви, че най-важното е да има единство на нацията, защото няма просперитет в общество, което е разединено. „В момента живеем в множество кризи - ковид, здравна, социална, икономическа, инфлацията я виждаме какви размери има. Но имаме криза на демокрацията, на държавността т.е. и политическа криза имаме. За да можем да преодолеем всичките тези кризи, първо е нужно единство на нацията”, обяви Карадайъ и допълни, че ни е нужно единство на нацията, възстановяване на демокрацията без реваншизъм и възстановяване на държавността.

Искра Михайлова, кандидат за вицепрезидент на ДПС: Ние, мюсюлманинът Мустафа и християнката Искра, предлагаме модела

Ясна програма с ясни цели и обозрим хоризонт за постигането им може да бъде база за правителство - при такава оптика червените линии отсъстват. • Контрастът между нашата позитивна кампания и "милиционерските" акции е ярък и спечелихме от тях
- Г-жо Михайлова, Движението за права и свободи направи класическа кампания, обиколи дори малките населени места. Какво научихте от срещите с хората?
- Кампанията ни беше класическа, но и амбициозна, позитивна и обърната изцяло към човека от точно определеното място с неговите проблеми и личните надежди. Открита кампания с настроение и уважение към избирателя. Посланията "Заедно" и "Европа" бяха приети от хората. Подкрепиха и призивите ни за държавност, за върховенство на закона, за национално обединение, за обединяващи каузи, за координация, синхрон и контрол между институциите
- затова бе и успешна. Контрастът между нашата позитивна кампания и "милиционерските" акции е толкова ярък, че спечелихме от тях.
- Дошло ли е времето в България "Мустафа да е президент, а Искра вицепрезидент"? За първи път ДПС има своя кандидат президентска двойка - кажете аргументите за това решение.
- Ние, Мустафа - мюсюлманинът от Родопите, и Искра, родената в София християнка, знаем, че времето на модерния свят е дошло. "Единството е на мода" -дали тя е дошла в България, ще разберем от изборните резултати. Решава суверенът. Ние чувстваме отговорност да предложим тази качествено нова крачка в развитието на демокрацията у нас по модела на съвременните модерни демокрации в САЩ и Европа, така както винаги в своята 31-годишна история ДПС е предлагало новите идеи и политически модели в страната.
- Вашата национална кауза е "достигане на европейски стандарти на живот чрез ускорено икономическо развитие". Вие сте евродепутат втори мандат. Готова ли е България да постигне в обозримо бъдеще тази цел?
- България не може да заема всички последни места по икономически растеж в ЕС. Наша отговорност е да не завещаваме тези последни места на децата си. Готова ли е България? Убедена съм, че ако се обединим и мобилизираме целия интелектуален, академичен, властови потенциал на страната заедно с огромните възможности, които ни дава членството ни в ЕС, можем да постигнем тази цел. Твърде дълго, повече от 12 г., това не е било национална цел. Нека се обединим около нея. Струва си! Тогава ще бъде и постижима.
Проблеми има много - некомпетентно планиране, липса на координация между изпълнителна и местна власт, война на институциите, отбягване на темата за върховенството на закона.
Нарушаването на конституцията и законите започна да се приема като специален български бабаитлък, което може да бъде определено само като криза на държавността.
- ДПС подкрепя Зелената сделка на ЕС. Защо в България се уплашихме от нея, бавим ли се с плана?
- ДПС подкрепя Зеления пакт и всички негови елементи, разработените и вече одобрени от ЕП стратегии. Ние приемаме Зеления пакт като стратегия за растеж. Идеята за растеж на базата на нови технологии, дигитална трансформация и зелен преход към щадяща природата и ефективно използваща суровините икономика е в основата на Програмата на ДПС за ускорено развитие на страната.
За съжаление, в България последното правителство на Борисов и служебните правителства на Радев като че ли не разбираха или се страхуват от тенденциите, които следва и доразвива Зеленият пакт. Ясно е, че страната ни няма готовност - поредица от стратегически програми са провалени и вече виждаме резултатите от този провал. Българската стратегия "Енергетика и климат" страда от липса на амбиции и неясни мерки". Цитирам оценката на ЕК.
За съжаление, българският бизнес вече разбра какво значи липсата на готовност на национално ниво. Разбираме го и ние, гражданите. Цените на енергоносителите не са само български проблем, но хаосът в цените на електроенергия у наса си е само български. И това е само един пример.
Планът за възстановяване и устойчивост трябваше да бъде документът, който да даде направлението за развитие чрез възстановяване с качествено нови мерки. Е, българският План за възстановяване не прилича на нищо такова. Първоначалният вариант следваше указанията на Брюксел без особен национален елемент или ясни приоритети. Но пък последващите варианти на служебните правителства унищожиха и това в името на включването на "наши" проекти и отхвърляне или необяснимо намаляване на финансирането на ясни европейски приоритети - като вълната за реновиране например или безпомощно малкото предвидени средства за култура и неориентираното предложение за преквалификация и квалификация на работниците от районите с минна индустрия. Само като забележка - плановете за районите в преход въобще не са готови. Така че няма и на какво да се стъпи.
И в отговор на въпроса ви - не знам кой се уплаши, знам, че последните правителства показаха безпомощност
Непременно държа да отбележа, че бизнесът в България е подготвен, градивен, инициативен, готов с партньорства с европейски компании и всъщност това е прослойката на българското общество, която вече активно работи по Зеления пакт.
- Ако причината за забавянето на Плана за възстановяване е липсата на редовно правителство, каква може да е ролята на кандидат президентската двойка в усилията за създаване на правителство?
- Много пъти ДПС е заявявало, че за нас най-важна е програмата, която ще изпълнява бъдещото правителство. Времето на правителствата, базирани на аритметични мнозинства, отмина безвъзвратно. Ясна програма с ясни цели и обозрим хоризонт за постигането им може да бъде база за сформиране на правителство. При такава оптика червените линии отсъстват. На преден план са националните интереси. За такова правителство ще работим.
А дали президентът има роля при формирането на правителство - последните месеци дадоха най-категоричен отговор. Да. Отговорност на президента е да направи всичко по силите си, за да бъде съставен работещ кабинет. Нежеланието води до служебни правителства, които обслужват интереси, но не националните интереси.
- Обещахте да отворите дебат за създаване на стратегия за развитие на Родопите и на регионите в страната по сектори. Това ли е пътят към ускорено икономическо развитие на страната?
- България изостава като цяло в развитието си в сравнение със страните от ЕС, но има региони, които изостават още по-драматично въпреки безспорните си ресурси като местоположение, чиста природа и биологично земеделие или потенциал за модерно трансгранично развитие. Ускореното икономическо развитие изисква анализ на наличния ресурс, но и познаване на множеството инструменти - управленски и финансови, предложени от ЕС или създадени на национална база с подкрепата на българския бизнес. Такъв тип стратегии, които изискват участието на цялото общество, трудно се създават само от изпълнителната власт. Отново е необходимо поле на съгласието и активно участие на всички, които биха могли да допринесат за реализацията на общите планове. Президентството е естествено място за единство и съгласие по национални приоритети. А развитието на регионите в страната е безспорен национален приоритет, свързан и с демографската катастрофа и с възможностите за реално включване в процеса на растеж на Европейския съюз.
По време на кампанията ни често споменавах нашата обща кауза да направим българското културно и историческо наследство част от европейското културно наследство. Отново подчертавам, че точно президентството може да бъде двигател, глас и лице на каузи за национално обединение
В президентската институция всеки загрижен, заинтересован, експерт, ентусиаст, родолюбец, политик, IT специалист или представител на туристическия бранш, библиотекар или музеен работник, галерист или археолог, творец или пазител на културно наследство може и трябва да намери среда на диалогичност, градивност и общо усилие в името на България и нашето достойно място в Европа и света.
Това общо усилие и работа за национална кауза от своя страна ще допринесат и за икономически растеж.
- Създаването на план за излизане от демографската криза е сред приоритетите ви. Как да се стимулират младите, за да останат тук?
- Необходимо е приемане на общи, подкрепени от всички власти в България и следвани, независимо от моментната конюнктура, мерки за подобряване на жизнените стандарти, за развитие на регионите, за система от социални стимули, за модерно професионално образование и ефективна връзка между работодатели и образователна система. Трябва да се работи и за регламентирано признаване на социални и здравни права в рамките на ЕС, предложение от дневния ред на ЕП.
Безплатната и достъпна детска градина безспорно е част от мерките срещу демографската криза. И отново, може да се постигне по пътя на диалога, на намирането на допирните точки и изграждането на общи позиции на централна изпълнителна и местна власт.

(в. 24 часа, 12.11.21 г.) 

Една крачка по-близо до адекватни минимални работни заплати

Комисията по заетост и социални въпроси в ЕС  гласува предложението за директива за „Адекватните минимални работни заплати“. Това законодателно предложение се определя като  фундаментално за целия мандат по отношение на социалната политика. То има за цел да гарантира, че работниците в Съюза са защитени и са по-близо до адекватни и справедливи минимални заплати, позволяващи достоен живот, където и да работят.

„Един от основните приоритети на ДПС е достигане на стандартите на ЕС, а правото на адекватна и справедлива минимална работна заплата („МРЗ“) на работниците е един от инструментите за постигане на това. ДПС взе активно участие по време на преговорите и заедно с колегите ни от „Обнови Европа“ успяхме да договорим текстове, които подобряват първоначалното предложение на Комисията“ това каза евродепутатът Атидже Алиева-Вели, член на Комисията по заетост и социални въпроси.

Според данни на ЕК, България е на последно място в ЕС по ниво на минималната работна заплата. За пример, през 2020 г. най-ниски МРЗ са получавали работниците и служителите в България (312 евро), а най-високи - в Люксембург (2 142 евро).  По отношение на покупателната стойност на МРЗ България отново е на последно място.

Евродепутатът Алиева-Вели заяви, че ДПС успешно защити предложенията си за установяване на обективна методика за определяне на МРЗ, повишаване на нивото на колективното договаряне, засилване на ролята на социалните партньори, като в същото време успя да осигури баланс като гарантира зачитане на позициите на работодателите, работниците и социалните партньори, бяха взети предвид.

Ключов момент за ДПС беше определянето на понятието „адекватност“. Всеки един от критериите, които ДПС успя да договори, допринася за по-доброто формулиране на понятието и гарантирането на правото на всеки един гражданин на ЕС да получава достойно заплащане за положения от него труд, което заплащане да осигури възможност на работника или служителя да се издържа и покрива нуждите си без затруднения. „Водещо за ДПС е изкореняването на феномена „работещи бедни“, допълни Алиева-Вели.

Предложението за настоящата директива задава критериите за определяне на адекватната минимална заплата, на базата, на  които държавите-членки да определят размер в националното си законодателство. За да се спази компетентността и принципът за субсидиарност в Съюза, текстът препраща към развитието на основната идея за насърчаване на заплащането към националните органи. „Това предложение е много добра основа за повишаване на социалните стандарти. То може да постигне напълно целите си, само ако се срещне с добри партньори на национално ниво. Нужни са подходящи и незабавни мерки в България, които ефективно да допринесат за повишаването на стандарта на живот на българите.“ добави още евродепутатът.

ДПС винаги е работило за изкореняване на бедността във всичките и форми и подобряване на условията на труд. Ще продължим да поддържаме диалога между представителите на работниците и служителите, и на работодателите, за да гарантираме защитата на работниците и служителите.

Мукаддес Налбант: Ако всеки дърпа чергата към себе си, България не я чака нищо добро. Да търсим допирни точки, а не вражда!

Никога не бива да забравяме надписа върху сградата на българския парламент: „Съединението прави силата“. Въпреки, че в политика има много и различни мнения, те не трябва да враждуват, а да се търси общата допирна точка и тя да ни води към това съединение.

Това заяви заместник-председателят в 45-тото и 46-тото Народно събрание и кандидат за депутат на ДПС от Кърджали Мукаддес Налбант в предизборен дебат в предаването „Тази неделя“ по БТВ.

Ако всеки дърпа чергата към себе си, България не я чака нищо добро, добави Налбант.

Тя припомни, че образователната система е пострадала навсякъде по света, но трябва да бъде подготвена за такива кризи.

Не се направи достатъчно, за да се подготвят учителите, родителите. Не мога да си представя как ще се съберат на едно място децата, евентуално ще разпространяват помежду си вируса и ако има заразено дете, то ще бъде отправено да се прибере вкъщи. Родителите трябва да поемат отговорността и да водят на училище децата, само ако са сигурни, че са здрави, смята Мукаддес Налбант.

Не съм изненадана, че ми задавате въпрос за Делян Пеевски. Това е дежурен въпрос. Да, той е виновен, така както ДПС е виновно за всичко. Виновен е за пандемията, виновен е, че няма действащ План за възстановяване и устойчивост, виновен е, че нямаме правителство. Тук не става въпрос за едно лице. А за цяла партия, която е отворила на България вратата по пътя на демокрацията, дала е изключителен принос за влизането в НАТО и ЕС.

Виждала съм г-н Пеевски не повече от три пъти, не се познаваме лично. Но да се отъждествяват глобалните проблеми на страната с едно лице, смятам, че изобщо не е редно, каза още Налбант.

 

Станислав Анастасов: Тези, които говорят от името на избирателите на ДПС, нека първо да покажат, че имат избиратели!

МВР на Радевия Цветанов – Бойко Рашков, активно участва в предизборната кампания и това е факт. Клевети едни партии, тормози активистите им. Това заяви заместник-председателят на ДПС и водач на листата във Видин и Ловеч Станислав Анастасов в предаването „Събуди се“ по Нова телевизия.

Анастасов даде и конкретен пример отпреди два дни.

"Наш активист от Видин дари книги за читалища и библиотеки. Веднага след това, заедно с кметовете на селата, бяха привикани от ДАНС и полицията да дават обяснения за купуване на гласове. Нямаше нито един факт, нямаше данни, имаше само анонимни сигнали. Нещо, което много отдавна не сме виждали. Практика от времето на Народна Република България", заяви Анастасов.

И добави: "Рашков се опитва да превърне полицията, която трябва да служи на обществото, в милиция, която обслужва него и кандидата Радев. Ние сме категорични - ще дадем отпор на тези репресии.

Знаете, че в България е делегация на АЛДЕ, ръководена от председателя на Правната комисия на Европейския парламент и тяхната констатация е, че има отстъпление от демокрацията. Показателно е, че Рашков отказа поканата да се срещне с тях“.

Анастасов даде и още един пример със сигнал на активист на ДПС от последните дни.

Активист от друга партия, във видимо нетрезво състояние, в кола без номера, е спрян и обискиран за купуване на гласове пред нашия активист. След което го пускат, както си е в нетрезвото състояние, да си продължи да си кара колата без номера. Очевидно става въпрос за отместване на фокуса - така че да се пречи на едни партии и да се помага на други, категоричен е заместник-председателя на ДПС.

На въпроса имало ли е среща в Цигов чарк, където да се е обсъждала коалиция между ГЕРБ и ДПС, той отговори:

„Категорично такава среща не е имало. Но тук има един много тревожен факт. Затова че вътрешният министър прави анализ на партии дали се срещат. Не разбирам защо МВР се занимава с това.

Мога да ви кажа, че когато направихме голямата среща на площада в Ловеч, ние се срещнахме с Христо Иванов, който също имаше там мероприятие. Срещнахме се и с Кирил Петков, и с Любомир Каримански, и с хора от БСП, които също си правеха мероприятия. Това брои ли се за политическа среща?“

Станислав Анастасов попита трябва ли партиите да се отбягват, за да няма пак правителство след следващите избори. И припомни, че „едни представители на служебното правителство се хвалят, че ще останат до април догодина“.

Не искам да ви описвам какъв ужас предизвиква това в бизнеса и каква цена има това безвремие. Защото България закъснява с Плана за възстановяване, внесе го в недобър вид, оперативните програми, които са жизнено важни за предприемачите, ги няма, а вече изтече първата година от новия програмен период. И най-вече България има нужда от ясна национална цел, заяви Анастасов.

А този, който се притеснява, че партиите си говорят, явно вижда цялата власт като негова, по наследство, добави той.

Анастасов заяви, че целта на ДПС е да стигне до балотаж, а с кампанията си Мустафа Карадайъ „изведе един еталон, за това какъв трябва да бъде президентът като обединител на нацията“.

На въпроса коя столица ще посети Карадайъ най-напред, ако стане президент, заместник-председателят на ДПС припомни, че кампанията на кандидата за президент на ДПС тръгна от Брюксел, така че визитата ще е европейска, „защото там той е сред приятели“.

Водещата попита Анастасов дали са били отблъснати симпатизантите на ДПС с избора на Пеевски да е водач на две листи. Ето какво отговори той:

"Нека да оставят симпатизантите на ДПС сами да преценят. И нека някой друг да не говори от тяхно име. Имали сме в миналото хора, които са се опитвали да говорят от името на избирателите на ДПС. Знаем резултата. Нашите избиратели са мъдри, те уважават тези, които спазват Конституцията, законите на страната и човешките права. Виждате как е посрещнат Пеевски в регионите - като приятел, като човек, помагал на хората в нужда. Виждат го като човек, който има идея как България да стигне средноевропейските стандарти".

Освен това мисля, че нашият избирател не чете толкова активно медиите на кръга „Капитал“. А тези, които имат претенции, че говорят от името на избирателите на ДПС, нека първо покажат, че имат свои избиратели, завърши участието си в предаването Станислав Анастасов.

Йордан Цонев: Пеевски е заплаха за Прокопиев и кръга „Капитал“

 Европа вече не мисли за пандемията, а за възстановяването от нея. От първия ден ние, в ДПС даваме пример - как трябва да се ваксинираме, защото това е изходът от ситуацията. А служебният здравен министър Стойчо Кацаров и правителството на Румен Радев пропиляха цялото лято - знаеше се, че сега ще имаме точно такава обстановка, каквато е в момента. Това заяви зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев в "Панорама" по БНТ.

Румен Радев трябваше да свика КСНС и да помоли партиите да постигнат консенсус при него – всички партии да застанем зад една позиция, коментира още Цонев влошаващата се обстановка у нас с разпространението на коронавируса.

„Това е война. Война, която губим. Губим със страшно много човешки животи. Ние сме едни от малкото в Европа, които губим тази война“, категоричен бе Цонев.

„Никого не предизвикваме с номинацията на г-н Пеевски за народен представител. Това е наш избор. Легитимен да го избере е само българският народ“, отговори на въпрос Йордан Цонев.

Ако за Иво Прокопиев, за кръга "Капитал" и за другите им присъдружни огранизации - това е заплаха, да сигурно е така. Защото досега как беше: Избираш Бойко Борисов и получаваш няколко министри на Иво Прокопиев, после пак избираш Борисов и пак получаваш министри на Прокопиев. Сега какво - с избора на ПП в период - пак министри ли ще получим?
Така работи този кръг не откакто Пеевски е в политиката, а откакто аз съм нея. През цялото това време наблюдавам неговата задкулисна дейност, а ДПС е заплаха за него още от едно време, заяви още Йордан Цонев.

„Пандора“ е една голяма лъжа. Г-н Пеевски е многократно проверяван, защото е политик", категоричен бе Йорданов Цонев. И допълни, че корупцията е престъпление, което се доказва само в съда.

Изказване на Кирил Петков от „Продължаваме промяната“ (ПП), че се чувства „морално чист“ за скандала с двойното му гражданство разпали страстите в студиото.

„Незнанието не е довод. Невежеството не е аргумент“, обърна се Цонев към Петков. И заяви: "А кои актове, които сте подписали, трябва да бъдат отменени, ще ви кажем в следващия парламент. Ще ви кажем как назначавате ваши хора.
Не желая да превръщаме този разговор в диалог, но трябваше да покажете малко смирение за това, че сте положил клетва пред президента, която нарушахте от, казвате, незнание.

Тази клетва ще положите и в Народното събрание. Тогава аз лично ще ви попитам „Нарушихте ли я предния път?“, каза още Цонев.

ДПС е партията, която в битка срещу омразата. която издигна думата заедност. Предупреждавахме, че езикът на омраза ще раздели нацията. Предупреждавахме, че войната между институциите ще доведе до кризи и това се случи. Всичко това означава, че не можем да оценим какво означава да правим заедност.
Президентската институция е много е важна - тази институция трябва да бъде медиатор между партиите и между институциите, обобщи Цонев.

Танер Али: Българският народ вече е узрял да има президент от ДПС

Българският народ вече е узрял да има президент от ДПС. Това каза в ефира на "Денят на живо" по Нова Нюз Танер Али, водач на листата на ДПС в Пловдив. По думите му Движението има сериозни шансове за втора политическа сила.

"Парламентарната ни група в досегашните управления беше наситена с експерти. Ние не залагаме на популизма като новите партии на промяната. Те подменят вота. Тръгнаха с лъжа, която наруши Конституцията, не са запознати дълбоко с действителността на българската политическа сцена и процесите у нас. Трябва да се залага на можещи и знаещи политици, а не на популизма", обясни той.

Постигане на средните европейски стандарти на живот тук и сега, не няма в бъдещето, е основен приоритет на ДПС, каза Танер Али. И обясни, че за изпълнението му ДПС е готово да седне на масата за преговори с всички политически формации.

"Имаме програма за ускорено икономическо развитие и план за действие как да се случи това до 2050 година. Служебното правителство не си изпълни ангажимента към народа", коментира още Танер Али.

  • 1
  • 2

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност