Илхан Кючюк: Санкциите срещу Пеевски са изфабрикувани в офисите на Прокопиев - ще разобличаваме олигархичния генезис на този кръг, за да не бъдат подвеждани партньорите ни от САЩ и ЕС

Не вярвам да получим средства по плана за възстановяване до края на годината - преговорите с ЕК се водят трудно заради липсата на редовно правителство и на ясна позиция за реформирането на сектор “Енергетика”, казва в интервю евродепутатът от групата на “Обнови Европа”/ ДПС

- Г-н Кючюк, как в Европа гледат на това, което се случва в България - притесняват ли ги тази нестабилност, невъзможността на втори парламент да излъчи правителство, трети избори в рамките на една година?

- Реакциите са различни - от учудване до неразбиране на случващото се. Разбира се, че европейските институции биха предпочели да работят с редовно правителство и функциониращ парламент. Това винаги дава по-голяма сигурност и предвидимост.

- Фатално ли е забавянето на плана за възстановяване - само две държави не са го внесли, едната от които е България, а останалите вече си харчат парите? Ще получим ли все пак средства до края на годината?

- Дизайнът на плановете за възстановяване и устойчивост целеше две неща - средствата целево да отидат в икономиките на ЕС и това да се случи по максимално най-бързия начин. Правителствата на България не успяха да фокусират плана, т.е. да отворят широка дискусия с представителите на бизнеса, университетските и научните среди. Преговорите с ЕК се водят трудно заради липсата на редовно правителство. Още по-усложнена е ситуацията, защото нямаме ясна позиция за реформирането на сектор “Енергетика”. Ако трябва да отговоря директно на вашия въпрос - не вярвам.

- Какви са прогнозите ви за следващия парламент, като гледате конфигурациите, които се очертават? И какви са очакванията ви от новия проект “Продължаваме промяната”?

- Видно е и от последните социологически проучвания, че ще имаме парламент, който представлява различните интереси в българското общество. Избирателят не дава мнозинство на нито една политическа партия, неговото послание е: ,,така мислим ние, натоварваме вас - политиците, с отговорността да изработите план, който да изведе страната от тежките кризи”. Но политиците си позволяват на два пъти арогантно да игнорират волята на избирателя, изпращайки го на поправителен. И какво очакват - партиите на промяната, за такива се определиха самите те, а в днешни дни с новата куха фраза “почтените” да имат мнозинство?! Е, няма да имат! Защото това не е смисълът на политиката - да отречеш едни, защото не ги харесваш. Смисълът на политиката е да намериш работещи решения. Затова и цяла Европа изгражда коалиции на тази основа. Новите проекти, ако не променят технологията на правене на политика, а само лицата - то това не е промяна.

- Ще успее ли 47-ото народно събрание да сформира правителство? По време на дискусиите по актуализацията на бюджета Йордан Цонев къде на шега, къде сериозно заяви, че ГЕРБ, БСП и ДПС - системните партии, ще съставят кабинет, след като тези на протеста не искат.

- Трябва да се сформира правителство. Противното означава неуважение на вота на избирателя. Това предлага ДПС - да се състави редовно правителство, а това означава преди това да се премахнат изкуствено създадените червени линии. Какво ще предложат “почтените” или “партиите на промяната” - да питаме избирателя още веднъж, и така, докато се нагласи резултатът по начин, по който на тях им харесва? Това е безотговорно. Нека да ви дам един пример - преди месец групата “Обнови Европа” прие политическа декларация, с която се призовават ЕНП и “Социалистите и демократите” да се присъединят към управлението на Европа през следващите 3 години. И преговорите по подписването на декларацията са пред финализиране. Това е европейският модел за правене на политика, за който говори г-н Цонев.

- Кирил Петков и Асен Василев не изключиха сътрудничество и с ДПС и ГЕРБ в следващия парламент, но с условие, че признаят за корупционния модел на управление в последните години. Възможно ли е да работите заедно, след като в този парламент неведнъж от депутати от ДПС се чуваха критики по адрес на Петков, дори нападки с препратки към филми като “Лице назаем”?

- Критиките бяха по същество - за незаконно изготвения “черен списък”, за двойното гражданство на Кирил Петков и т.н. За да коментирам едно бъдещо взаимодействие, трябва да видим програма, кадрови потенциал и реални цели в политиката. На този етап твърде малко знаем по тези въпроси. Чуваме по-скоро поставяне на ултиматуми от екрана. - Кога ДПС ще каже кандидата си за президентските избори? Знам, че няма да разкриете име сега, но кажете поне какъв е профилът на човека, когото ще търсите? Предстои да вземем решението си в близките дни. Определено трябва да бъде демократ, защитник на универсалните човешки права и свободи. Много е важно бъдещият президент да разбира ролята на президентската институция в рамките на една република с парламентарно управление.

- ДПС вече е в явна война с Румен Радев. А вие, евродепутатите на движението, изпратихте писмо до всичките си колеги за поведението на президента и за въпроса, който той зададе на Карадайъ за родината. Имаше ли отзвук от тях?

- Думата “война” не е част от нашия политически речник. За съжаление, президентът не осъзна социалния капитал на нацията и поради това не успя да се превърне в медиатор на обществените процеси. Без да преувеличавам, по тази тема получихме много реакции. Въпросът, който найчесто ми се задаваше, е: Как изобщо един държавен глава може да си позволи да зададе такъв въпрос? И това се случва в страна - член на ЕС.

- Защо по време на дебатите в ЕП по закона “Магнитски” обявихте, че санкциите, наложени по него на Делян Пеевски, са несъстоятелни, и видяхте атака от кръга “Капитал”?

- Заради обвиненията, които бяха отправени към г-н Пеевски. А те са абсолютно несъстоятелни и това всеки ден се доказва от отговорите на националните власти. Второ - определени лобисти говореха, че са участвали в процеса, въпреки че те формално нямат място. И трето - една от влиятелните фигури от този кръг буквално преди оповестяването на санкциите съобщи, че “очаква благи вести от САЩ”. Всичко ни навежда на мисълта, че санкциите са изфабрикувани в офисите на Прокопиев. Това, което аз и моите колеги правим, е да разобличим олигархичния генезис на този кръг. И отсега нататък ще го правим много активно, за да не бъдат подвеждани партньорите ни от САЩ и ЕС. И нека не си въобразява кръгът “Капитал”, че ДПС ще скъса отношенията си с Вашингтон. Точно обратно - ще ги разшири и развие. - Вие сте докладчик за ЕП за Северна Македония, срещахте се с премиера Зоран Заев и изразихте надежда диалогът на Скопие да бъде възстановен с новото българско правителство.

Вярвате ли, че интересите на България ще бъдат защитени, или Великите сили ще окажат натиск върху страната ни за отпадане на българското вето за членството на Северна Македония?

- Това, което съм казвал винаги, ще го кажа и сега. Трябва да се върнем към устоите на договора от 2017 г. и да възстановим изгубеното доверие. Създаде се усещане за тежка намеса на ЕС и САЩ върху България по този въпрос. Уверявам ви, че това е дълбоко преувеличено от някои среди в страната ни. Като човек, който е пряко ангажиран с въпроса, знам и още нещо - има малка възможност преговорният процес със Северна Македония и Албания да започне до края на годината. И огромна опасност - процесът по разширяването да бъде замразен за години напред, ако не се намери решение в близките месеци.

- На среща с Доналд Туск обсъдихте новите предизвикателства пред Европа, основното от които е засиленият мигрантски натиск от ситуацията в Афганистан. Какво предстои и как ще бъде овладян той?

- Въпросът ви е далеч по-мащабен от спецификата на конкретните мигрантски потоци. Ясно е, че регионът е нестабилен. Не са изключени последващи вълни - вчера това може да са били от Ирак и Сирия, днес Афганистан, утре - друга държава в конфликт. Ясно е и, че търсенето на спасение е естествена човешка реакция, а търсенето на убежище е признато от международния правов ред. Големият въпрос, който излиза на преден план, е как и дали ЕС е подготвен за следваща вълна, устойчива ли е системата ни, основана ли е на ясни правила и отговорности - между различните членове на съюза, но и по отношение на търсещите убежище. И за съжаление, се опасявам, че не сме постигнали голям напредък по отношение на справянето с такъв тип кризи. Тя ни показа ясно дефицитите на съществуващата система, начерта пътя на новите предложения, но трябва и политическа воля, за да могат те да бъдат приети.

("24 часа", 28.09.2021г.)

Рамадан Аталай: Има буфери, които държавата да поеме за енергийно бедните

Служебното правителство не предприема действия, за да излезе енергетиката от кризата с тока. То трябва в спешен порядък да реши проблема с търговете, да се сключат дългосрочни договори, да се приложи зеленият пакет, производителите на едро да не излизат все още на свободния пазар... Енергетиката не получава онази политическа подкрепа, с която може да работи на пазарен принцип“.

Това каза пред БНР Рамадан Аталай от ДПС, част от комисията по енергетика в три парламента.

Според него липсата на дългосрочната визия за развитието на енергетиката не е проблем на служебното правителство, но то е трябвало досега да влезе в законови рамки, които да са влезли в Народното събрание, за да се успокои пазарът.

„Апокалипсис няма да се случи, има достатъчно буфери, които държавата може да поеме за енергийно бедните. Има възможности за помощи за енергийно бедните“.

В предаването „12+3“ Аталай допълни:

„Енергетиката ни има достатъчно мощности, имаме възможност да реагираме адекватно за производството и потреблението на електроенергията. Не може политическите лица да се намесват в течащи процедури - конкурси, търгове, а после да се пишат, че са герои“.

Интервюто с Рамадан Аталай можете да чуете в звуковия файл ТУК

Йордан Цонев: Зад ПП стои същият кръг, който наложи ГЕРБ през 2009 г.

„С нашите кандидати искаме да покажем нашата визия за президентската институция. Искаме и да покажем на обществото, че ДПС също има програма с общоевропейски акценти. Нито едно име още не сме завъртели. За нас Румен Радев не е удачната кандидатура за решаване на кризите, той не стои в конституционната рамка“.

Това каза пред БНР зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев.

Според него „Продължаваме промяната“ (ПП) е президентска партия и се промотира с агресивна медийна кампания:

През 2009 година със същата агресия и същият кръг задкулисие наложи ГЕРБ и Бойко Борисов. За това имам признание от самия кръг. Кръгът „Капитал“, идеологът е Иван Кръстев, изпълнителят е Иво Прокопиев. Между двата продукта ребрандираха няколко пъти градската десница... Кирил Петков има бизнес и политически връзки с този кръг“.

В предаването „Неделя 150“ Цонев допълни:

Хората не ни пращат предварително в парламента, за да има разделителни линии. Може да има по програма, по морални убеждения. Но априори да кажеш – тези партии няма да участват в следващия парламент в съставянето на правителство, това означава, че казваш на 1,5 млн. избиратели – пуснете гласа си, но ще гледате мача отблизо. Това обезсмисля демокрацията. Трябва да няма разделителни линии. Която партия спечели изборите, да представи програма, платформа за реформи, ако намери общ език с други партии, независимо кои са те, да правят кабинет“.

В което и управление да участват ДПС ще искат да бъде разграден авторитарният модел.

Авторитарният модел на Борисов беше заменен от авторитарния модел на Радев. Реваншизмът не е отговор на авторитаризма. Отговор на авторитаризма е възстановяване на ролята на отделните власти, отделните институции. Искаме изпълнителната власт и държавните органи да не бъдат използвани като бухалка срещу бизнеса и хората. Трябва да има програма за ускорено икономическо развитие“.

Интервюто с Йордан Цонев можете да чуете в звуковия файл от ТУК.

(БНР, 26.09.2021)

Доц. Нигяр Джафер: Непрекъснатата предизборна кампания повлия на отношението към ваксините

Ниското доверие към здравната система води до ниско доверие към всичко, което е препоръчвано от тази система. Това, според доц. д-р Нигяр Джафер, е една от основните причини за провала на ваксинациите срещу COVID-19 у нас. По думите ѝ непрекъснатата предизборна кампания, в която се намираме, само нажежава обстановката и не дава възможност за спокойно предприемане на управленски действия. Изходът според нея е в стабилно управление, редовно правителство и здравен министър, който ще поеме отговорността за всички действия, които ще бъдат предприети, без да залита в популизъм.

Разговорът с доц. Джафер се състоя в рамките на 20-ата национална среща на журналисти и здравни специалисти, организирана от фондация "МОСТ".

Доц. Джафер, наскоро здравният министър на Малта определи двата основни фактора за успеха на ваксинационната кампания в страната му (90% имунизационно покритие) – високото доверие в здравната система и ранното стартиране на ваксинациите. Можем ли да твърдим, че недоверието в здравната система е фактор за ниското ваксинационно покритие у нас?

Категоричното ми мнение е, че доверието в здравната система е ниско. Респективно ниското доверие към здравната система води до ниско доверие към всичко, което е препоръчвано от тази система. За мен обаче въпросът е по-фундаментален – той е в кризата на доверие към институциите въобще в България, независимо за кои институции става дума.

Малшанс е, че през тази година, в която ваксините вече бяха факт, ние бяхме почти непрекъснато в предизборна обстановка, което според мен също е фактор за това хората да са изключително разколебани от разнопосочните послания на представителите на различните политически сили. Защото едни от най-сериозните говорители на антиваксърските движения се оказаха кандидати за народни представители, представители на различни институции, което за мен е изключително сериозен проблем. Не вярвам, че българите са „идиотите на Европа“, както заяви главният държавен здравен инспектор, защото според неговите думи ние се държим точно така.

Изключително обезпокоителен е фактът, че само 20%, даже няма и толкова, са хората, които се ваксинираха. Тоест предприеха рационално действие да защитят своето здраве. Ваксините са едно изключително постижение на медицинската наука. Те са спасили милиони човешки животи. Да, антиваксърските движения набираха сила през последното десетилетие, но няма как да обясним ситуация, при която част от скандинавските страни от водещите европейски страни са ваксинирали вече 75-80% от своето население, а България, която много дълги периоди от време беше първа по смъртност, да има 20% ваксинално покритие. За мен това е сериозна тема за размисъл. И да – мисля, че това е свързано с недоверието към институциите.

Каква кампания би могла да бъде успешна в страна с антиваксърски настроения като нашата? Очевидно всеки, който управлява в последните месеци, се пази от това да бъде категоричен в политиката към ваксинациите. 

Ние трябва да сме наясно, че личната свобода и личното пространство на всеки човек трябва да се уважават. Личното мнение има значение. Има обаче правила, които са правила априори, не просто на общественото здраве, а въобще на всяко общество, което има претенции да бъде управлявано на принципа на научните доказателства. Защото всякакви конспиративни теории, митове, легенди, които се носят у нас, наливат вода във воденицата на тези, които се борят против „чипирането“, против идеята на „хора като Бил Гейтс“, които според тях се опитват да контролират и манипулират живота на хората.

Личният ми опит показва, че хора, които изкараха инфекцията много тежко, които загубиха членове от семейството си или пък от близкия си приятелски кръг, промениха своето мнение. За съжаление, не това е начинът да бъдем убедени, че трябва да се ваксинираме. Да, в момента няма лечение срещу COVID инфекцията, но имаме много мощно оръжие, и това е начинът – чрез ваксините - да се предотврати тежко боледуване.

Никой не е казал, че ваксинираните няма да се разболеят, никой не е казал, че ваксинираните не могат да пренасят вируса, но със сигурност боледуват много по-леко и са много по-защитени от тези, които смятат, че са над нещата и над опасността.

Като че ли у нас се пробваха различни подходи за управление на пандемията – в началото принципът беше да всеем в страх и той проработи за известно време, имахме щаб, медицински съвет, обществен съвет... Всеки, който управляваше през тези месеци, предложи подход, но като че ли нито един не беше ефективен. Доц. Кунчев беше споменал наскоро, че вероятно хора, които са лидери в общността си, биха били по-ефективни за убеждаване в ползата от ваксините и мерките срещу COVID? Дали това може да проработи?

Мисля, че бяха правени и такива опити – с ярки представители на артистичните реди, на съсловията, да се направи нещо като кампания. Но, първо, информационната кампания у нас закъсня, а към настоящия момент не мога да кажа, че се провежда такава. Неслучайно един от лекторите тук, проф. Търнев, спомена, че дори няма брошури или някакви материали, стъпили на сериозни научни доказателства, които да бъдат ползвани в кампанията, за да бъдат информирани хората какви са ползите, рисковете. Защото мрежата на здравните медиатори, която винаги бива включвана във всякакви кризисни ситуации, няма с какво да работи. Ето това е факт. За съжаление, много честата смяна на екипите, управляващи МЗ, също оказва въздействие. Популизмът, който залива политическия ни живот, също има принос към сегашната ситуация.

На практика антиваксъри влязоха и в парламента.

Категорично, официално бяха представени. Затова говорим, че непрекъснатата предизборна кампания, в която се намираме, три пъти парламентарни избори, само нажежи обстановката и не дава възможност за спокойно предприемане на управленски действия, които да успокоят хората, да дадат предвидимост на ситуацията. Това според мен оказа от съществено значение.

Как оценявате поведението на медицинската общност в тази ситуация?

Медицинското съсловие, за съжаление, има огромен принос за това недоверие – разнопосочните послания, противоречивите мнения, не основани на доказателства, доведоха до тази ситуация. Проблемът е много сериозен. Все пак мисля, че ситуацията не е толкова зле, поне тези, които аз познавам, вече са ваксинирани, една голяма част преболедуваха, не трябва да забравяме, но да, пак потвърждавам, че разнопосочното говорене, и то от хора, които са институционално представени, представители на БАН, представители на специалността „Инфекциозни болести“, доведе до сегашната ситуация. Закъснялата информационна кампания преди масовата ваксинация, стъпките "две напред едно назад", в силните месеци не можахме да се възползваме от свободния достъп до ваксини, всичко това има отражение и трябва да се отчете.

Разчитам на това, че след следващите избори ще има стабилно управление, редовно правителство и здравен министър, който ще поеме отговорността за всички действия, които ще бъдат предприети, без да залита в посока популизъм. Невинаги правилно е решението да се говори това, което публиката иска да чуе, и да се предприемат стъпки, които широката общественост очаква. Има нужда понякога от непопулярни действия, които трябва да се вземат с цялата политическа отговорност, с която съответната личност или екип са натоварени.

Каква е прогнозата Ви за идните месеци?

Водещите епидемиолози и инфекционисти, някои от тях присъствали на този форум, споделиха, че най-вероятно след около 2-3 седмици ще сме наясно с целия „разкош“ на ситуацията в пълен мащаб, след като децата започнаха учебната година, след като така или иначе се предприеха вече някакви мерки. Но все още има парадокс, например научни форуми не могат да се провеждат присъствено, но пък развлекателните заведения работят с пълния си потенциал. Не знам защо ресторантьорството и развлекателната индустрия се оказаха най-важните в България. Сякаш не се говори толкова много за другия бизнес, който претърпя толкова много поражения, за работните места, които пострадаха. Но в България има много парадокси и това е един от тях.

Доц. д-р Нигяр Джафер, дм, е завършила Медицинския университет във Варна със специалност „Вътрешни болести“. Има професионална квалификация по здравен мениджмънт. Защитила е дисертация на тема "Профилактика на онкологичните заболявания в България. Възможности за скрининг в малки и отдалечени населени места".

Български политик от ДПС, народен представител от парламентарната група на ДПС в 40-ото, 41-ото, 42-ото и 44 Народно събрание. Била е председател и зам.-председател на Комисията по здравеопазване и зам.-председател на парламента.

(https://offnews.bg/, 24.09.2021)

ЦОБ на ДПС решава за президент. ЦС с призив за нетърпимост към газенето на Конституцията и отстояване на гражданските права

      Централното оперативно бюро ще издигне, утвърди и регистрира кандидатите на ДПС за президент и вицепрезидент на Републиката, това реши Движението за права и свободи на свое онлайн заседание на Централния съвет. На заседанието бяха одобрени  критерии и процедура за номиниране на кандидати за народни представители за изборите на 14 ноември 2021 година. Сред критериите за номинации на кандидати  са да бъде избираема личност с обществен авторитет, която споделя идеите на Движението за права и свободи и на либерализма.

          По време на заседанието бе направен анализ на актуалната политическа ситуация по области и бе приета декларация, която осъжда остро всяко погазване за Законите на страната и Конституцията на Републиката.

Целият текст на декларацията:

ДЕКЛАРАЦИЯ

на ЦС на ДПС

Централният съвет на ДПС осъжда остро всяко погазване на Конституцията и законите на страната, както и нарушаването на защитените с международни договори граждански и политически права на гражданите и предупреждава, че няма да позволи използването на държавния репресивен апарат за предизборните цели на президента и неговите министри.

На предходните избори силовият министър на президента Бойко Рашков се включи активно в предизборната кампания и използвайки методите на комунистическия режим, припомни най-ужасяваща част от историята на 20 век.

Масово членове и симпатизанти на ДПС, като партийни функционери, кметове или служители в общински администрации, бяха подлагани на непрекъснат полицейски тормоз, извършваха се обиски, арести, в нарушение на законите на страната. Полицейските служители принуждаваха хората да подписват протоколи, че няма да се занимават с предизборна кампания, че няма да разпространяват предизборни материали, при положение, че партийните функционери имат основно задължения да участват активно в предизборната кампания и в предизборните мероприятия. Абсурдна беше ситуацията и при служителите от общинските администрации, които бяха възпрепятствани да изпълняват основните си задължения по организиране на изборите.

Целта беше сплашване, унижаване и стъпкване на човешкото достойнство, по същество лишаване от основни човешки, граждански и политически права.

ДПС сезира компетентните органи в Европейския съюз и ще настоява за извършване на обективна независима проверка на всеки един конкретен случай.

ДПС постави въпроси и отправи питания и до министър Рашков, който си позволи да не отговори. Независимо от това, че в рамките на 46-ото Народно събрание не бяха получени отговори от министъра, ДПС ще продължи и в 47-ото Народно събрание да поставя тези въпроси и ще поиска министърът да понесе своята отговорност.

Защото само така всички ние можем да защитим демокрацията. Само така можем да покажем, че комунистическият режим е безвъзвратно отминал.

Единствено и само демокрацията може да ни даде свободата и да гарантира правата ни.

Затова всички сме призвани да защитаваме демокрацията. Изборите трябва да бъдат свободни, честни и демократични. Гражданските и политическите права на българските граждани трябва да бъдат защитени и гарантирани.

ДПС ще наблюдава внимателно този процес и няма да позволи нито на Румен Радев, нито на Бойко Рашков да нарушават Конституцията и законите на страната.

Обръщамe се към всички български граждани да бъдат смели и открито да се противопоставят на беззаконието и своеволията на самозабравили се министри. Демокрацията зависи от всеки един от нас и ние трябва да сме отговорни пред бъдещето на страната си.

София,

24.09.2021г.

         

                                                         

Камен Костадинов: ДПС ще има собствена кандидатура за президент

На предстоящите избори ДПС ще издигне своя кандидатура за президент. Това се очертава да вземе като решение ръководството на партията на заседание на Централния съвет утре.

„Най-вероятно ДПС ще има собствена кандидатура“, заяви пред „Флагман“ Камен Костадинов, член на Централното оперативно бюро на формацията. Той лично също бил на мнение, че ДПС този път трябва да има своя номинация.

„Много се надявам, че ще бъде така. И се надявам, че ще е кандидатура, която ще направи добро впечатление и ще се представи достойно“, коментира г-н Костадинов.

Той припомни, че на вота през 2016 г. са подкрепили на първи тур кандидат-президентската двойка Пламен Орешарски и Данаил Папазов. Тогава двамата официално обаче бяха издигнати от Инициативен комитет, а не от партията.

„Досега винаги сме подкрепяли, не сме имали никога свой кандидат за президент“, обясни Камен Костадинов. „На втория тур през 2016 г. подкрепихме Румен Радев, след което съжалихме. Това, което той прави, е много далеч от заявените намерения да бъде обединител на нацията. Той е всичко друго, но не и това, което трябва да бъде.“

На заседанието на Централния съвет на ДПС утре нямало да се решава кой ще бъде издигнат.

„Няма да е ясен самият кандидат, но ще бъде ясна позицията, профилът. Ние също като останалите участници и колеги имаме своите процедури, които трябва да се минат. Така или иначе до срока за регистрация има достатъчно време. При всички положения нашият кандидат едва ли ще бъде някой, който да има нужда тепърва от популяризиране, така че не ни притеснява това, че ще бъде издигнат непосредствено преди началото на кампанията“, каза още Камен Костадинов.

На въпрос дали кандидатът ще е с българско име, той отговори: „Не мога да кажа. В ДПС отдавна не се делим на българи, турци или други. Последното нещо, което би натежало, е етническата принадлежност на който и да е.“

А на питане дали кандидат-президентът им може да е Георги Близнашки, Камен Костадинов отговори: „Не мисля. Изненадвате ме. Той е много добър конституционалист, учен, но едва ли. Не съм чувал да се коментира това име.“

("Флагман"; 23.09.2021г.)

Илхан Кючюк ексклузивно пред БЛИЦ: Целта на "Капитал" бе Пеевски да бъде унищожен!

Казусът "Магнитски" продължава да е сред най-обсъжданите теми в българското общество. По тази тема потърсихме евродепутатът от ДПС Илхан Кючюк, който е съпредседател на партията на европейските либерали АЛДЕ. Ето как г-н Кючюк отговори на въпросите на управителя на БЛИЦ Ивайло Крачунов.
 

-Г-н Кючюк, Вие сте първия евродепутат, който осветли порочни практики в "Капитал". Каква е причината да разкриете задкулисните зависимости на лицата, които участват в този кръг?
- Направих го защото е важно за авторитета на страната.

 



Допуснахме грешка като години наред мълчахме за тези факти, за да не нарушаваме добрите междупартийни отношения в България и да не уроним репутацията на държавата пред международните ни партньори.

Но в момента, в който видяхме, че в името на демокрацията този порочен модел, при който има хора, които участват в управлението на държавата без да са се явили на избори, решихме че техните действия трябва да бъдат осветени и реших да го направя пред колегите от Европейския парламент.

- Кои са основните характеристики на порочния модел?
- На първо място този модел се характеризира с това, че има претенциите  да говори от името на абсолютно всички и да се представя като основен защитник на човешките права и свободи. Но зад всичко това се крие един кръг, който манипулира общественото мнение.

Втората характеристика на този модел е, че е свързан с множество неправителствени организации. В това отношение има много добре подредена схема на работа, която функционира по следния начин: НПО-тата предоставят информация към медиите от този кръг, които създават паралелна реалност за България.

Третата черта на този модел е, че участва в управлението на страната без избори. И това не са мой думи, а на бившия премиер Бойко Борисов, който призна, че в първото му правителство е имало шестима представители на кръга "Капитал".

- Как си обяснявате присъствието на представители на кръга "Капитал" в няколко поредни правителства?
- Защото се представят за умни и красиви. Това е съвременният вариант на "белите якички" в българската действителност.

Това са добре подготвени хора, които са школувани в определена посока на поведение и изпълняват определени действия.

-Защо Делян Пеевски се превърна в мишена на кръга "Капитал"?
- Защото години наред с трите си медии, г-н Пеевски разкриваше олигархичните зависимости на кръга "Капитал" и Иво Прокопиев с властимащите.

Г-н Пеевски разкриваше този порочен модел, за който говоря и затова се превърна в основна мишена на "Капитал". Целта беше да бъде унищожен и обвинен във всевъзможни грехове, и в крайна сметка неговия личен образ да бъде сатанизиран.

- Друг основен противник на кръга "Капитал" е главният прокурор. Обещанието му да разрови приватизационните сделки ли го превърна в противник на Прокопиев?
- Не веднъж в ДПС сме заявявали, че политиците нямат отношение към съдебната власт.

Да, законодателната, изпълнителната и съдебната власти трябва да си взаимодействат, спазвайки разделението помежду си, но това не означава, че политиците трябва да се бъркат там където не им е работата.

Политиците по закон нямат право да обсъждат компетенциите на главна прокуратура, но е видимо, че Гешев не се ползва с голям авторитет сред този кръг медии за разлика от един друг високопоставен представител на съда, който е много широко тиражиран.

-Защо някои кръгове във Вашингтон се доверяват на кръга "Капитал" по отношение на "Магнитски"?
- Убеден съм, че те бяха подведени за г-н Пеевски по "Магнитски" с информация, която не отговаря на действителността.

Г-н Пеевски по абсурден начин бе обвинен, че участва в схема за продажба на чуждо гражданство и паспорти. В същото време правосъдният министър Стоилов обясни, че няма данни г-н Пеевски да се занимава с такава дейност в каквато го обвиняват.

Човек, който познава мащабната дейност на г-н Пеевски, една ли би допуснал, че той ще се занимава с продажба на паспорти. Това е присъщо на други.

Второто обвинение срещу г-н Пеевски беше, че участвал в търговия с влияние. Всяка политическа партия по дефиниция участва на избори, за да има по-голямо влияние в обществото. И там където не успяваме да реализираме своите политически виждания и не получавам мнозинство се налага да сключваме коалиционни споразумения. Какво лошо има в това един път да подкрепиш една политическа конфигурация, а в друг случай различна?

Всички приказки за тоталната власт на г-н Пеевски и участието му в задкулисни договорки са абсолютно неверни и скалъпени.

Самият факт, че няколко дни преди да излезе официалното изявление на финансовото министерство на САЩ по "Магнитски", един от най-видните представители на кръга "Капитал" излезе с твърдение, че очаква "благи новини", говори много.

Същото се отнася и за един лобист, който в интервю за "Дневник" каза каква е неговата роля и беше откровен докрай. Той каза, че помагал на едни, които смята за добри и не помага на други, които смята за лоши, а критерия за това кой е добър или лош се определя по това кой плаща.

- Как тълкувате ролята на т.нар. "черен списък" по "Магнитски"?
- Този списък е абсолютно незаконен и Европейската комисия го каза по категоричен начин.

Има три основни доказателства в тази посока. В един от регламентите от 1996 г. много ясно се казва, че санкции, които са наложени от трети държави не могат да се прилагат на територията на ЕС. 

Второ, дирекция "Финансова стабилност, финансови услуги и съюз на капиталовите пазари" в ЕС направо каза, че т.нар. "черен списък" е нелегитимен, защото не създава никакви правни последствия за Европейския съюз.

Третото доказателство произлезе след питане на представителите на ДПС в Европейския парламент към председателя на правната комисия, от което стана ясно, че санкции като тези по "Магнитски" са неприложими в Европа. Изложените аргументи от правния елит на ЕС бяха изключително солидни.

- Ще има ли правни последствия обаче за хората, които са изготвили т.нар. "черен списък", който с голяма охота беше обявен в публичното пространство от тогавашните министри на финансите Асен Василев и на икономиката Кирил Петков, които сега представиха нов политически проект?
- Бих искал българските граждани да чуят това, което им говорим и да се задълбочат в мотивите. Кои всъщност са тези "нови" хора, които искат да създават нов политически проект?

Ние от ДПС не се притесняваме от възникването на нова инициатива в политическото пространство. Има време да покажат своите възможности чрез платформа и кадрови потенциал. Това е полето, на което трябва да се състезаваме, но ми се струва, че политическата им коректност е порочно зачената още от самото начало заради аргументите, които се повтаряха от устите им по казуса "Магнитски", заради незаконния списък, който изготвиха, както и за опита им за купуване на политически сили.

Все още не е ясно и към кой момент Кирил Петков се е освободил от канадското си гражданство. 

Според Конституцията на България, за да си кандидат за народен представител или министър, трябва да притежаваш само и единствено българско гражданство. Важно е не какво обясняват различни хора, а какво казват законите.

Аз искам българските граждани да вярват в законността и Конституцията, а не в благите думи, на които и да е представящи се за спасители.

("Блиц"; 24/09/2021г.)

Участие на евродепутата Илхан Кючюк в "Тази неделя" по БТВ

Ние твърдим с основание, че санкциите, които бяха наложени по закона „Магнитски“ на Делян Пеевски и съществуващият български „черен списък“, са напълно несъстоятелни, заяви Илхан Кючюк, евродепутат от ДПС и съпредседател на АЛДЕ.
„На първо място това излезе от редицата писмени отговори на българското правителство, в които се казва, че Делян Пеевски не се е занимавал с паспорти, не е купувал и не е продавал българско гражданство“, обясни Кючюк.
„Второто нелепо обвинение беше, че Делян Пеевски по време на своята политическа кариера като народен представител от ДПС, се е занимавал с политическа подкрепа. По дефиниция политическите сили оказват политическа подкрепа“, добави евродепутатът.
Другото ни съмнение идва от това, че близки хора от кръга „Капитал“ няколко дни преди официалното оповестяване на санкциите, каза, че очакват благи вести от САЩ, посочи Илхан Кючюк.
Според него кръгът „Капитал“ е много влиятелен през три инструмента. „Огромен кръг от български медии препечатват техни политически тези, като на базата на това създават паралелна реалност. През годините овладяха и неправителствените организации и представят борбата за права и свободи и демократични ценности като техни тези. Те не участват на избори, но имат своите министри. Бойко Борисов каза, че в първия си кабинет е имал шестима министри от този кръг“, обясни евродепутатът от ДПС.
„САЩ са наш стратегически партньор, ДПС е платило висока цена още от времето на комунизма, д-р Ахмед Доган е получил огромно признание от Департамента на САЩ, че е стабилизиращ фактор не само в българския политически живот, но и на Балканите“, добави той.
За предстоящите президентски избори Румен Радев няма да получи подкрепа от ДПС, категоричен беше Илхан Кючюк. „Ние дадохме нашата подкрепа той да стане президент преди 5 години, сега ще направим всички политически усилия в рамките на възможностите на ДПС, той да не бъде наш кандидат и имаме нашите аргументи. Той не е обединител на нацията, провали се в усилието да събере социалния капитал на страната. Оказа се, че президентът има ключова роля в кризисни ситуации, но не отговори на нашите очаквания“, посочи съпредседателят на АЛДЕ.
Според Кючюк алтернативата е надпартийна политическа фигура, обединител, лице, което разбира проблемите на българското общество. Според него това, че имаме политическа криза, до голяма степен се дължи на Румен Радев.
„Много е трудно да кажа кого ще подкрепи ДПС, без да сме видели всички кандидати за президент“, заяви Кючюк, но не отхвърли възможността да подкрепят ГЕРБ.

Участие на евродепутата Илхан Кючюк в "Офанзива" по Nova news

"Нашите политически партньори са били подлъгани от кръга "Капитал" на Иво Прокопиев относно санкциите по "Магнитски". Нелепо изглежда тезата, че г-н Пеевски се занимава с продажба на паспорти", заяви в "Офанзива" Илхан Кючюк, съпрезидент на АЛДЕ и евродепутат от ДПС.

По думите му има основания България да не налага наказания по случая.

"Прилагането на закона "Магнитски" трябва да има основания", смята той.

Според него черният списък по закона "Магнитски" е незаконен.

"Всички страни от региона трябва да са част от ЕС и България да ги подкрепи, това ще донесе сигурност", убеден е евродепутатът.

Кючюк смята, че президентът се е провалил като обединител на нацията, а създава политическа нестабилност. А имиджът на Кирил Петков и Асен Василев е бил лъскан умишлено.

Участие на зам.-председателя на ДПС Станислав Анастасов

Заместник-председателят на ДПС Станислав Анастасов заяви, че партията събира документи, които да докажат по думите му „репресиите от страна на вътрешния министър Бойко Рашков“ при обиските срещу купуването на гласове преди предните парламентарни избори.
„Ние сме против купения вот, това е грозна практика, която трябва да се спре, но да се използва за параван за правене на друго нещо, това е различно. Дадените на прокурор случаи са под 100, а случаите на такива действия са над 10 000, отношението е едно към много. Когато се говор в полза на борбата с купуването на гласове и да се каже какво се прави с купуването на партии“, коментира Анастасов.
Според него това се е случвало с благословията на президента Румен Радев и "цялата репресия е била срещу няколко партии и в полза на други".
„Документите, които трябва да покажат случаи на репресии, ще бъдат показани в предизборна кампания, за да не позволим да се намесва правителството на Радев в тази предизборна кампания, която вече е и негова“, добави Анастасов.
Той коментира и че според него Радев вече не е обединител на нацията, както и че нарушава Конституцията, като припомни отново случая а гражданството на Кирил Петков и заемания от него пост в предния служебен кабинет.

Участие на Хамид Хамид в "Още от деня" по БНТ

Ние се радваме хората, които имат претенции да реализират своите идеи в политиката, да се явяват на избори и да ги печелят и така да стават министри, а не някой да ги назначава, като предварително ги лъсва и захаросва, за да не се вижда съдържанието отвътре. Това каза Хамид Хамид от ДПС в студиото на “Още от деня” в коментара си за политическия проект Кирил Петков и Асен Василев.
Той беше категоричен, че социологическите проучвания, че хората харесват и очакват новата политическа формация, не будят тревога в ДПС.
“Абсолютно не, не ни притеснява. През последните 30 години са се появявали много проекти, много са залязвали, много са си заминавали. Това са правилата на демокрацията. Хубаво е да дойдат на политическия терен - може пък и да станем приятели един ден”, допълни Хамид.
По думите му ДПС призовава всички към диалог и подава ръка на “всички, които не искат да се случи същото, което се случи през последните два парламента”.
“Ако седнем и се разберем за приоритети - защо не”, добави той.
За него последните два парламента са пълен провал на партиите на промяната да водят нормален диалог.
“Първият път го отдадохме на неопитност, липса на общи теми, липса на мисъл за България. Но да се блъснеш два пъти в едно и също дърво, е наистина смешно. Оказа се, че споровете в парламента, който си замина вчера, са били около конкретни лица, макар че всички твърдяха и се кълняха, че не става въпрос за персони”, подчерта Хамид.

Кючюк по време на изказванията в ЕП: Кръгът „Капитал“ успя да подведе нашите партньори САЩ, но ние ще продължаваме да ги изобличаваме за търговия с влияние

Според евродепутата кръгът участва във властта, без да е ходил на избори

Днес по време на обсъждането в пленарна зала на темата за санкциите, идващи от САЩ и върховенството на закона, евродепутатът от ДПС и съпредседател на партия АЛДЕ Илхан Кючюк, зае категорична позиция относно санкциите по закона „Магнитски“. Според него липсата на активност от страна на европейските институции относно наложените санкции е предпоставка за незаконните действия, предприети от българското служебно правителство.

„САЩ е най-важният стратегически партньор на ЕС, но в този случай нашите партньори са дълбоко подведени от кръга „Капитал“ начело с олигарха Иво Прокопиев. Моите основания за това твърдение са, че както виждаме обвиненията към г-н Пеевски са абсолютно несъстоятелни и това всеки изминал ден се доказва. Определени лобисти говореха че са участвали в процеса по изготвянето на санкции, въпреки че реално нямат място в него. Не на последно място, ден преди оповестяването на санкциите от САЩ, една от най-влиятелните фигури в този кръг заяви, че „очаква благи вести от САЩ“. И тъй като знае механизма на оповестяване, в рамките на Вашингтон, няма как информацията да е изтекла, ако не работят и други лобисти в целия процес. Г-н Пеевски не им допада, защото с трите медии, които има продължава да изобличава техния олигархичен модел, а ние ще продължаваме да ги изобличаваме пред европейските институции.“, заяви Кючюк по време на изказването си в пленарна зала.

Евродепутатът допълни още каква е структурата на кръга „Капитал“, а именно - силно медийно влияние, претенции за абсолютна защита на човешките права и свободи и либерализъм, но по-интересни са разклоненията на кръга, които са пряко свързани с неправителствените организации.

В своето изказване Кючюк категорично заяви, че кръгът „Капитал“ участва в няколко поредни управления без обаче да се е явявал на избори, като цитира думите на бившия премиер Борисов, че 6-ма министри в неговото първо правителство са били посочени от кръга „Капитал“. 

От своя страна съпредседателят на партия АЛДЕ увери, че ДПС ще продължава да комуникира с американските си и европейски партньори и да изобличава кръга „Капитал“ за търговията с влияние.

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност