Илхан Кючюк обсъди с премиера на Словения членството на България в Шенген

Лидерът на европейските либерали Илхан Кючюк е на двудневно посещение в Словения, където взе участие в 18-я по ред стратегически форум, който тази година се провежда под надслов "Солидарност за глобалното бъдеще".

Илхан Кючюк Словения1

В рамките на визитата си в словенския град Блед евродепутатът от ДПС/”Обнови Европа” проведе двустранни срещи със словенския министър-председател Роберт Голоб и министъра на инфраструктурата Аленка Братушек.

По време на срещата словенският премиер за пореден път препотвърди подкрепата си за приемането на България и Румъния в Шенген. Според него членството на двете страни ще подсили Европейския съюз.

Илхан Кючюк Словения3

Въпросите за ролята на солидарността и глобалната сигурност са теми, които днес са в основата на разрешаването на предизвикателствата, които стоят пред всички нас. Този форум е изключително важен особено в контекста на войната в Украйна, продължаваща вече повече от година. От друга страна климатичните промени в глобален мащаб, на чиито последствия ставаме свидетели непрекъснато - опустошителните земетресения през февруари в Турция и огромните наводнения, които засегнаха Словения през август. Гарантирането на глобалната сигурност чрез съвместна работа, осигуряването на  достъп до храна и енергия, не само в Европа, но и по целия свят, с фокус върху изменението на климата и конфликтите, е наш основен приоритет“, каза Кючюк.

Той е категоричен, че сегашната международна общност страда от разпокъсаност и протекционизъм, което пречи на ефективното сътрудничество. Според него Европа трябва да поеме отговорност за адаптирането към този многополюсен свят, за да улесни по-доброто глобално управление и съвместното сътрудничество.

Тазгодишният форум търси отговори на настоящата глобална несигурност, намалената сигурност в международната общност и отговори на бъдещите глобални предизвикателства   върху солидарността при посрещането на глобалните предизвикателства тази година.

Мустафа Карадайъ: Нургюл Салимова постави България сред най-добрите в шахмата

Нургюл Салимова спечели поредна битка по пътя към големите успехи и постави България сред най-добрите в шахмата. Това написа лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ в специален пост във Фейсбук.

Нека да пожелаем на Нургюл здраве и нови победи и успехи! Вярваме в таланта и силите на Нургюл и знаем, че с постоянство и воля ще достига върховете, към които се стреми, заяви още Карадайъ.

Елван Гюркаш пред "Стандарт": Собствени бюджети и повече права за кметовете

  • Има голяма опасност да загубим пари по Плана за възстановяване, вината е и на служебното правителство
  • Подкрепям децентрализацията на общините. Тя е добра, докато има контрол. Иначе става феодализация
  • ДПС ще продължи да настоява майчинството да се признава за действителен осигурителен стаж 
  • В Свещената планина различните сме заедно
  • Бранд Родопи е шанс за туризма, ще го промотираме в Народното събрание
  • Ще бъда горда, когато превърнем Родопите във визитна картичка на България, казва народният представител от ДПС Елван Гюркаш в специално интервю за вестник СТАНДАРТ

- Г-жо Гюркаш, Народното събрание се събра извънредно, за да приеме поправки в Закона за защита от домашно насилие и в Наказателния кодекс, с които да отговори на обществените очаквания за по-голяма строгост на наказанията към домашните насилници. Достатъчни ли са измененията, за да се спре това уродливо явление? 

- Познавам жени, които с години не могат да видят децата си, защото мъжете им не им позволяват. Познавам жени, които са били под психически тормоз месеци наред. Познавам жени, които са обиждани, унижавани, насилвани, рязани, остригвани. Стига толкова! Всяка жена може да попадне в такава ситуация и всяка жена трябва да усеща подкрепата на закона и на държавата, и то навременната подкрепа. Затова подкрепям тези промени, като според мен не са достатъчни, тъй като не обхващат в пълнота възможните ситуации на домашно насилие, не само физическото, но основно психическото. Но са добра стъпка в правилната посока. 

- Тежките случаи на насилие ангажираха изцяло общественото внимание. Така и не бе направен анализ на бюджета за 2023 г., който НС прие преди излизането си във ваканция. Каква е експертната Ви оценка за разчетите в хазната?

- Правителството прогнозира 4,7 млрд. лв. повече приходи спрямо плановете на служебния кабинет, разчитайки основно на подобряване на събираемостта на данъци. Ние декларираме нашата готовност да работим упорито в парламента за изработване на необходимото законодателство, но виждаме сериозни рискове пред събираемостта, особено на ДДС, както и голяма вероятност да не дойде вторият транш от Плана за възстановяване и стабилност. От страна на разходите, правителството предлага съкращение на планираните разходи с 3,6 млрд. лв. спрямо сметките на предишното правителство, основно намаляване на капиталовите разходи с 1,9 млрд. лв. и разходите за издръжка на държавните институции с 1,5 млрд. лв. Ние разбираме, че правителството ще разчита на по-висок държавен дълг за покриване на бюджетните дефицити през следващите няколко години, но предупредихме, че номиналното нарастване на държавния дълг и глобалното увеличение на лихвените проценти ще повишат лихвените разходи на България до 1,2 млрд. лв. към 2024 г. и до 1,8 млрд. лв. към 2025 г. (около 0,8% от БВП), което ще бъде риск за бюджета в дългосрочен план и ще намали пространството за публични инвестиции. Знаем, че инвестициите ще бъдат основният икономически двигател през 2023 г., като се очаква те да нараснат с 6,3% на годишна база. В същото време увеличението ще е основно на фона на публичните инвестиции, докато частните инвестиции ще останат ограничени от високата несигурност и влошаващите се условия на финансиране. Това е и причината, поради която ние от ДПС държим на постоянно подобряване на бизнес-средата у нас. Ние приветстваме правителството за амбициозната му цел от 3% бюджетен дефицит, това е силна крачка към наш основен приоритет - влизане в Еврозоната от 1 януари 2025. Въпреки, че сме в опозиция, каквото зависи от нас ще направим, за да се постигне тази цел.

- С особено големи очаквания към бюджета бяха общините. Помагат ли приетите разчети за развитието на регионите и за преодоляване на неравенствата между тях?

- Състоянието на общините е моята голяма болка и амбиция. Дълги години бях ръководител в НАП, общински съветник и председател на финансова комисия в Общинския съвет на Община Кърджали и винаги съм се стремяла и съм работила за осигуряване на повече ресурс за общината. В България едва 8 от 265 общини събират от данъци и внасят в държавния бюджет повече, отколкото получават като субсидия от бюджета. Всички останали общини разчитат основно на държавата. Затова е изключително важно държавата да провежда внимателно политиката си към  общините. Много бих искала да се развиват и в парламента съм работила с общините от крайните региони, малките общини, пограничните. Мисля, че никой разумен човек в България няма интерес всичко да се стича в София и останалото да е пустош. Напротив, в София има много бизнес, много инвестиции, много образована работна ръка, София ще се оправи и без помощ. Помощта е нужна именно в изоставената провинция.  

- Регионалният министър Андрей Цеков заяви, че един от основните му приоритети е децентрализацията на общините. Как ДПС гледа на тази идея и какви са препоръките Ви?

- Силно подкрепям. Правата и функциите на кметове и общинска администрация трябва да се развиват и увеличават непрекъснато, тъй като те са предната линия в борбата с проблемите на хората. Много е важно да се дадат повече права и собствени бюджети на кметовете и кметски наместници на села, не да чакат на кмета на общината, за да направят една пейка. Много е важно общинските съветници да се ангажират ежедневно с решенията, не на една сесия веднъж в месеца. Много е важно сътрудничеството между общините, особено при участието в регионални европроекти. Разбира се, това е и огромна отговорност и контрол върху общините. Децентрализацията е хубаво нещо, докато има контрол. Иначе става феодализация. 

- Предложението на ДПС периодът на майчинството да се признава за действителен осигурителен стаж не бе прието. Защо то бе важно и ще го лансирате ли отново в бюджета за следващата година?

- Това е предложение за реална подкрепа на майките и стимулиране на майчинството. Не разбирам защо не бе прието. България очевидно е в демографска криза, от 9 млн. души станахме 6 млн. души, раждаемостта спада, младите хора бягат в чужбина. Трябват нестандартни мерки във всички посоки, стимулиращи младите хора да останат тук, да раждат и отглеждат деца. Ето, ще дам пример с моя син, който завърши медицина и в момента е специализант в болница. По закон, в следващите 5 години, докато е специализант, той получава 2 минимални заплати. В същото време, отива в Германия и започва без специализация с 5 хил. евро заплата. Е, как да накараме тези млади хора да останат тук и защо се чудим, че напускат България? Затова ние последователно предлагаме мерки за справяне с демографската криза и стимулиране на майчинството и тази е една от тях. И да, няма да се откажем и ще я предлагаме отново и отново, докато се случи. 

- Правителството обяви, че по вина на служебните министри има огромно забавяне по Плана за възстановяване и устойчивост. Има ли опасност да загубим пари?

- Да, има голяма опасност, като вината е и на служебното правителство, но не само негова. Огромен проблем са примерно неприетите закони, които сме поели ангажимент да приемем, а нямаше нормално работещ парламент близо 2 години. Миналата година направиха изключение и ни отпуснаха първия транш от плана в последните дни на декември. Тази година според мен рискът да не получим втория транш до края на годината е много сериозен и отваря дупка от над 1 млрд. лв. в приходната част на бюджета и ще изисква мерки за покриване на тази липса. Отделен проблем е пълната неяснота как ще решим проблема с въглищните централи от Марица Изток. Има решение на НС да се предоговаря затварянето на Марица Изток, но не ми е известно и сега да се водят преговори, времето тече, а това е съдбата на стотици хиляди хора от 4 области. Десетки хиляди семейства се издържат от работа в Марица Изток и съпътстващи дейности. Ето, преди малко говорихме за обезлюдяването, и това е чудесен пример. Ако не си свършим работата, ако просто затворим Марица Изток без сериозна алтернатива за тези хора, първо ще си тръгнат младите, после възрастните. И там ще има примерно фотоволтаици, но няма да има хора. Не можем да си го позволим.

- Участвате в дискусията на "Стандарт" Бранд Родопи - Чудесата на Момчилград. Тя е част от кампанията Бранд България - за ребрандиране на страната ни въз основа на културно-историческото и природно наследство и на база разработването на регионални брандове. Какво за Вас е Бранд Родопи?

- За мен Родопите не са само географско понятие от картата на България. Те са част от мен, от моя свят. Родопа планина за мен е емоция, привързаност, преживяване, магия. Който веднъж е поел глътка от дъха на тази планина иска да се върне тук отново и отново. Планината за мен е свобода, хармония, любов, спокойствие, безвремие. Откакто съм в столицата, като народен представител, това спокойствие на планината ми липсва. Използвам всяка възможност да се връщам при нея, за да се заредя с положителна енергия. А и не само от планината, а и от нейните хора. Имам уникалния шанс да живея в регион, в който са събрани различни етноси и култури. Но независимо от това, всички живеем задружно, в хармония, разбирателство. А това е най-ценното и ни дава възможност да покажем и тази страна на Родопите - различните сме заедно. Мога спокойно да кажа, че тук са запазени и продължават да се предават автентичността и традициите.

Както казах Родопите съчетават чист въздух, чиста храна, уникална природа. Чрез "Бранд Родопи" имаме възможността да развиваме даденостите, с които разполагаме и да ги превърнем в привлекателна туристическа дестинация. Защо не и в световен мащаб? Чрез Бранда трябва да се изгради ясна туристическа визия за Родопите, която да включва в себе си културно-историческото и природно наследство, местната история и култура. Считам, че чрез Бранда се определят ключови стратегии за развитието на туризма в регионите като:  пътна инфраструктура; туристически бази; международни проекти и партньорства и най-важното - реклама. През 2024 г. туризмът трябва да бъде приоритет за държавата.  На форума в Момчилград заедно с моите колеги поехме ангажимент "Бранд Родопи" да бъде промотиран в Народното събрание. Смятам по този начин народните представители да бъдат убедени, че е необходимо да се заделят повече средства за запазване, поддържане и развитие на културно-историческото ни наследство, което е и приоритет на Движението за права и свободи. 

- Свързаността е един от големите проблеми на родопските общини. Поради липса на скоростни пътища разстоянията между тях все още се измерват не в километри, а в часове. Какво трябва да направи държавата, за да се развие туризмът в Свещената планина и тя да се превърне във визитна картичка на страната ни?

- Да инвестира в инфраструктура. Ние знаем как да се грижим за планината си, родопчани са трудолюбиви, предприемчиви, гостоприемни. Запазили сме традиции, имаме прекрасна природа, туристически забележителности. За мен това е най-българската планина - красива, широка, безбрежна, хълм след хълм и връх след връх. Трябват ни пътища и гранични пунктове с Гърция, за да съчетаем нашата природа с тяхното море. И съм убедена и работя за това, с времето наистина ще се превърнем във визитната картичка на България. Тогава ще бъда истински горда. 

(standartnews.com, 18.08.2023)

Илхан Кючюк с въпрос към Еврокомисията за черни списъци на български книги в Сърбия

Имам официално входиран въпрос към Европейската комисия. В него задавам два въпроса. Единият е дали ЕК е запозната с този случай. Вторият е дали е запозната с евентуалното съществуване на „черни списъци“ за забранени книги“. Това съобщи пред бТВ лидерът на европейските либерали Илхан Кючюк.

Евродепутатът от ДПС/”Обнови Европа” коментира недопуснатия българин в Сърбия, защото пренасял три броя от книга на Едвин Сугарев, посветена на сънародниците ни в Западните покрайнини.

По думите на Кючюк свободата на словото е абсолютно право и не бива да бъде накърнявана. „Чакам с нетърпение отговорите на ЕК“, каза Кючюк.

Той направи разбор и на ситуацията с еврочленството на Северна Македония. По думите му съществува вероятност Скопие да бъде отделено от Тирана, ако политическия елит в югозападната ни съседка не намери консолидирани усилия.

Никой не поставя нови условия, но по-добри условия няма да има. Пътят на еврочленството на Скопие минава през включването на българите в конституцията на Северна Македония“, категоричен бе той.

Илхан Кючюк: Без реформи РСМ рискува да бъде отделена от Албания по пътя за ЕС

Без да извърши необходимите реформи, РС Македония реално не може да започне преговори за присъединяване към Европейския съюз.

Включването на българите и други народи в конституцията е част от Френското предложение, което е европейско предложение. Това са условията и двете страни са ги приели, никой не поставя допълнителни условия.

Това заяви в интервю за БГНЕС Илхан Кючюк, президент на политическа партия „Алианс на либералите и демократите за Европа“ (АЛДЕ) и член на Европейския парламент от групата на „Обнови Европа“.

В македонското общество трябва да започне тежкият дебат за конституционните промени, за да започне фактическото отваряне на всички глави, т.е. Република Северна Македония (РСМ) да върви по пътя си към Европейския съюз (ЕС), въз основа на дневен ред, който е реформаторски.

„Най-важната предпоставка е общественият консенсус, но не по-малко важно е политическото съгласие. Като докладчик на Европейския парламент (ЕП) дадох необходимото политическо време на властите в Скопие, и тук визирам и опозицията включително, да намерят този консенсус да се върви по пътя към ЕС. Без да се промени конституцията, РСМ реално не може да започне да преговаря с ЕС“, категоричен е Кючюк.

Той предупреди, че ако РСМ не направи тези промени в близко бъдеще, ще бъде разделена от Албания, която ще продължи и ще се включи към онези държави, които ще имат ясна пътна карта, докато РСМ ще остане в групата със Сърбия, Косово, Босна и Херцеговина – страни, които имат тежки двустранни въпроси и които имат да решават въпроси, породени от войните в близкото минало.

„От друга страна съществува геополитическото предизвикателство, заедно с това и възможност, Украйна да започне реално да преговаря с ЕС, тя е страна, която получи статут на кандидат-член. Т.е. изборът е много ясен – дали РСМ иска да продължи по пътя си, чрез реформиране на обществено-социалните отношения, или ще се включи в една друга група, която няма ясна пътна карта в ЕС“, заяви Кючюк и подчерта, че тук въпросът е изцяло на македонския политически елит.

Той отбеляза, че през годините винаги е призовавал за едно: „Може да има тежки дебати по отношение на бюджет, социална политика, може да се спори по въпросите на дневния ред в македонското Народно събрание, но когато става въпрос за стратегическите цели – влизането в ЕС, тук всички трябва да бъдат единни, а именно да има обединение“.

Такова обединение, обаче, не се вижда, а напротив – има едно заиграване със страховете в македонското общество. „Не, никой не поставя допълнително условия. Условията са това и двете страни са се съгласили – България и РСМ, гласували са тези условия в българското, респективно в македонското Народно събрание. Оттук нататък тези договори трябва да бъдат изпълнени“, категоричен е евродепутатът и добави, че ако не бъдат направени необходимите конституционни промени, няма основание докладът за РСМ да бъде гласуван в ЕП, защото конституционните промени са съществена предпоставка за започване на преговорния процес.

Кючюк обясни, че един преговорен процес отчита напредъка и регреса, но ако не са взети под внимание предварителните условия за започването му, реално ние не говорим в същината си за истински преговорен процес, който включва отваряне и затваряне на преговори дори по новата методология на клъстери. „И затова сравнението с Република Турция е абсолютно неоснователно. Турция преговаря, заедно с това отчита напредък на някои неща, от друга страна има и регрес, но тя е в ситуация на преговаряща страна, РСМ още не е започнала този процес, тя е в ситуация на скрининг“, допълни той.

По отношение на българското членство в Шенген, Илхан Кючюк отбеляза, че има две страни, които трябва да бъдат убеждавани – едната е Нидерландия, другата Австрия.

„Австрия има същински проблем по начина, по който функционира Шенгенската система – това е дълъг дебат, който ще трябва да се води в европейските институции. Нидерландия има конкретни очаквания и ми се струва, че политическата обстановка, която безспорно дава основания за по-голям оптимизъм, е добрата първа задължителна крачка, но не и последната“, каза Кючюк. Той смята, че е необходима конкретна работа на ниво политически партии, за да бъде темата за Шенген сред приоритетните през следващите няколко месеца, имайки предвид, че в момента Нидерландия е в ситуация на служебно правителство.

Според него втората основа на нашия успех би могъл да бъде изкарването на преден план на хора, които са успешни в нидерландското общество, хора на културата, на изкуството, хора, които се занимават с образование, допринесли са, имат голяма добавена стойност в нидерландското общество.

„Има такива български граждани. Познавам немалко от тях. Те могат да бъдат говорители на България“, каза евродепутатът и добави: „Да, ние имаме своите пропуски по време на всички тези години членство в ЕС. Да, не направихме всичко по може би най-правилния начин, когато говорим за върховенство на правото. Но има и напредък, ЕК го отчита. Има желание за тежки конституционни промени, които бъркат в дълбочината на съдебната система. С тях се дава отговор на страховете на нидерландското общество“.

Като трети стълб той посочи активната комуникация с обществото в Нидерландия, те също трябва да бъдат убеждавани защо е важно България да не остава извън Шенген.

„Не може да стигматизираме българските и румънски граждани. Те не са в по-малка степен европейски граждани, те също са европейски граждани“, подчерта президентът на АЛДЕ.

Спирайки се на предизвикателствата, които Русия отправя към България и Запада в Черно море, Илхан Кючюк призова да говорим на един глас, което е абсолютно задължително в международните отношения. „Имаме агресор и жертва. Не може България да бъде на страната на агресора и затова трябват институции, които стоят стабилно, и говорят на един глас в международните отношения“.

Според него България трябва много по-активно да погледне към Черноморската стратегия.

„Българската външна политика може да играе ключова роля на две места – едното е в Западните Балкани, а другото – Черно море. Западните Балкани трябва да бъдат част от ЕС и НАТО, за да бъдем част от едно пространство, което гарантира свобода, но преди това мира и просперитета. Черно море е изключително важна геополитическа част на света, особено след случващото се в Украйна. Трябва да направим така, че то да бъде зона, в която НАТО и ЕС имат тежката дума. Не можем да бъдем самостоятелни и не бива да бъдем самостоятелни играчи на територията на Черно море, но можем заедно с партньорите ни да бъдем значим политически фактор в една географска област, в която също имаме традиционни свои интереси. Оттам-нататък трябва да помислим как да направим така, че Черно море да бъде и регион, в който енергетиката и туризмът имат своето огромно значение и добавена стойност за българската икономика“, заяви президентът на АЛДЕ Илхан Кючюк.

(БГНЕС,09.08.23г.)

След съдействие на депутатите от ДПС започна описване на щетите за реколтата, унищожена от падналата  градушка в района на  Дулово

След съдействие на депутатите от парламентарната група на ДПС започна описване на щетите за реколтата, унищожена от падналата в неделя  градушка в района на община Дулово, област Силистра.

Ледените късове са били с големината на яйце.

366370636 1174452300611769 5874107042242072866 n

Земеделски стопани от община Дулово с свързаха с инж. Невхис Мустафа, председател на общински съвет Дулово с цел да информира депутатите на ДПС от област Силистра доц. д-р Джевдет Чакъров и адвокат Гюнер Ахмед за унищожителните щети за реколтата след връхлетялата региона буря. По инициатива на двамата депутати, Ализан Яхова - зам.-председател на Комисията по земеделието, храните и горите и ръководството на парламентарната група на ДПС, се информира Министъра на земеделието и храните Кирил Вътев и се потърси съдействието му по най-бързия начин да се реагира за констатиране на щетите по реколтата и за обезщетяване на пострадалите земеделски стопани.

В резултат на това веднага  беше сформирана комисия за констатиране на щетите по реколтата в община Дулово, която започна описването им.

366266571 1174452080611791 6265884639811880955 n

Мустафа Караахмед пред "Стандарт": Дяволската пътека е най-големият хит на Борино

Можем да отговорим на очакванията и на най-капризния турист, казва кметът на Борино Мустафа Караахмед в интервю за вестник СТАНДАРТ
  • Голямата ми цел е младите да останат в общината
  • Изготвили сме проекти за поне 3 години напред за милиони левове
  • Асфалтирахме 95% от уличната мрежа
  • Борино е едно от малките общини в страната с изцяло изграден воден цикъл
  • Завършена бе пречиствателната станция
  • Предлагаме изцяло еко продукти - мляко, масло, сирене, кашкавал, мед, месо и др.

- Г-н Караахмед, на 5 и 6 август 2023 г. са празниците на Борино. Какво се промени в общината през последните 4 години?

- Успяхме да асфалтираме голяма част от улиците в населените места, като до момента достигнахме 95% от уличната мрежа. Водопроводната мрежа за питейна вода е изцяло подменена във всички населени места на общината. Успоредно с това е построена и нова канализационна система.

През 2020 г. беше завършена и пречиствателната станция за отпадни води в с.Борино. Борино е едно от малките общини в страната с изцяло изграден воден цикъл. Това са основните инфраструктурни проблеми, които сме реализирали наред с много незначими.

В сферата на социалните услуги по Механизъм лична помощ са заети 29 лични асистенти, които обслужват 29 потребители. По Социалната услуга "Асистентска подкрепа" са назначени 30 социални асистента, обгрижващи 50-ма потребители, като се предоставят качествени социални услуги на нуждаещите се.

300 души ползват социалната услуга "Топъл обяд" и 2 лица с трайни увреждания са наети към Бюро по труда за период от 2 години.

- Регионалният министър Андрей Цеков обяви за свой основен приоритет децентрализацията на общините. Ще помогне ли тя на малките общини като Борино?

- Децентрализацията определено ще помогне на община Борино.

- Доволен ли сте от новия бюджет за 2023 г.?

- Да, в някаква степен сме доволни от бюджета за 2023 г., като определено може да се желае още.

- Голямата Ви амбиция е развитие на туризма, тъй като всяко от петте населени места в общината е посвоему притегателно за гости. С каква база за настаняване разполага Борино и на какво залагате за привличането на българи и чужденци?

- В общината имаме 31 обекта за настаняване, като от тях са 8 семейни хотели, 17 къщи за гости и 6 самостоятелни вили за селски туризъм. Общо местата за настаняване са 435. В момента са достатъчни, като има интерес и за ново строителство.

- Голямата атракция на Борино в последните години е екстремната Дяволска пътека. Защо се нарича така и какъв е интересът към нея? Заедно с площадката Орлово око превръща ли се Борино и в дестинация за екстремен туризъм?

- Дяволската пътека е най-новият хит сред туристите в района. Екстремната и спираща дъха с красотата си пътека се радва на интерес, сходен с този към утвърдените от години топ дестинации в Родопите като панорамната площадка "Орлово око" и Ягодинската пещера, които са част от община Борино.

"Дяволската пътека" е пример за усилията на Борино да става атрактивна туристическа дестинация. Общината наистина е уникална с това, че всяко населено място е притегателно за туристите. Над 50% от населението на Ягодина и по-малко в Буйново, Кожари, Чала и общинския център се препитават с туризъм. Борино е атрактивно за туристите с възможността за приключенски и еко туризъм, езда, планинско колоездене, преходи с бъги/ АТV, офроуд, както и моторни шейни през зимата.

На територията на общината са популярните Буйновско ждрело и Ягодинска пещера, както и площадката за наблюдение "Орлово око". В Борино сме затворили реално цикъла от предлагане на пълната и качествена палитра и за най-капризния турист, тъй като освен природните дадености и атракции в общината имаме сериозно местно производство на храни и на трапезата се предлагат изцяло еко продукти - мляко, масло, сирене, кашкавал, мед, месо и др. Така идвайки в планината, туристът напълно осъществява желанието си да усети Родопите и да има здравословна и емоционална планинска почивка.

- Борино е част от кампанията на "Стандарт" Бранд Родопи, чиято цел е създаването на регионален бранд за развитие на туризъм 4 сезона в Свещената планина. Какво за Вас е Бранд Родопи?

- Хората и заедността. Бранд Родопи е разказът за чистия въздух, лековитата вода, мистичната природа и легендите, които носят мъдростта на вековете.

- Свързаността е големият проблем в Родопите - липсват скоростни пътища. В Родопите времето за път се измерва в часове, не в километри. Какви решения, свързани с инфраструктурата, очаквате от държавата?

- Пътната инфраструктура е сравнително добра, като сме ремонтирали по-голямата част от общинската пътна мрежа между населените места. Но републиканската мрежа е зле, вие пътувахте от Девин до Борино и видяхте колко зле е пътната настилка. Ние тримата кметове на Девин, Борино и Доспат от няколко години настояваме да се ремонтира тази пътна отсечка от Девин до Доспат, като най-накрая се пристъпи към проектиране, като имаме уверение от държавата, че през 2024г. ще бъде изграден. През зимата се справяме със снега, досега не сме имали закъсали селища.

- Как успявате да задържите младите хора в Борино?

- За съжаление много млади хора напускат не само общината, но и целите Родопи. Стараем се, доколкото е възможно, да създадем всякакви условия за задържане на младите хора - изградили сме спортни площадки, обновихме детските градини и училища. Материално-техническата база е подновена. В СУ "Никола Вапцаров" се подготвят специалисти с математика и информационни технологии. Общината не е в състояние сама да се справи с миграцията, тук трябва активно да се намеси и държавната власт.

- Ще се кандидатирате ли отново за кмет и какви ще бъдат приоритетите Ви за новия мандат?

- Да, ще се кандидатирам за кмет, разбира се, ако ДПС ме номинира. Основните приоритети ще бъдат - доизграждане на инфраструктурата на общината, асфалтиране на останалата улична мрежа и пътя Тешел-Ягодина, да се довършат външните водопроводи на с. Буйново и с. Борино и разбира се да осигурим по-благоприятни условия за задържане на младите хора в общината. Община Борино е много активна - изготвили сме проекти за поне 3 години напред за милиони левове.

- Какво ще пожелаете на хората от общината по повод празника й?

- Уважаеми жители на община Борино днес всички се вълнуваме от надеждите и желанията ни да продължим развитието на общината. Обединява ни и отговорността, това да бъде лична кауза на всеки от нас. Защото само с общите ни усилия и съпричастност ще съградим нашето общо бъдеще - такова каквото го желаем. Пожелавам ви здраве и сили, за да се преборим с новите изпитания за да просперира нашата община! Аз вярвам в това! И знам, че имайки подкрепата на своите съграждани, ще имам и силите да направя още много за нея. Желая Ви много здраве и щастие - на Вас и вашите близки. Нека в домовете ви винаги да има любов и разбирателство. На строителите също пожелавам здраве и все така да работим заедно за благополучието на общината.

В. "Стандарт", 04 август 2023 г.

Ертен Анисова пред "Стандарт": В България вече има крайна нетърпимост към насилието

Водени от дълга си към хората, предлагаме промени в НК, казва зам.-председателят на правната комисия в НС Ертен Анисова в специално интервю за вестник СТАНДАРТ
  • Гордеем се с успешните кметове на ДПС, които са превърнали своите общини в модерни европейски градове и села
  • Хората чакат от нас справедливост
  • Добрич има огромен потенциал за културно-исторически туризъм
  • ДПС дава шанс на младите. Доверието е най-голямата отговорност

Ертен Анисова е втори мандат народен представител на ДПС от Добрич. Зам.-председател е на парламентарната Комисия по правни въпроси, член е и на Комисията по конституционните въпроси. Анисова е и заместник-ръководител на Парламентарната делегация в ПАСЕ.

Завършила е право и международни икономически отношения във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и "Политология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Член е на Централния оперативен съвет на Младежко ДПС от 2020 г.

- Г-жо Анисова, след зверството с 18-годишната Дебора Михайлова от Стара Загора ДПС заедно с ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ внесе промени в Наказателния кодекс за увеличаване на наказанията за средна и лека телесна повреда. Какво предвиждат те?

- През последните дни българското общество бе смразено от поредното нечовешко и извършено с особена жестокост насилие върху личността на млада жена. За съжаление, през последните години нападения като това зачестиха и се отличават със своята все по-голяма жестокост и садизъм.

Наред с този случай през седмицата имаше и още няколко подобни посегателства. 

Водени от дълга си пред обществото, ние решихме да предложим промени, които да дадат  адекватен отговор на тези зверства. Хората чакат справедливост.

Предлагаме увеличение на наказанието за лека и средна телесна повреда. Който причини другиму средна телесна повреда вече ще лежи в затвора до 8 години затвор. В момента присъдата е до 6 години лишаване от свобода.

Освен това премахваме възможността да се налага пробация при нанасяне на лека телесна повреда. За нея наказанието ще е само ефективен затвор - до 2 години. Повишаваме и глобата. Тя става от 500 до 1000 лв. В момента е от 100 до 300 лв.

- Трите парламентарни групи внесохте и промените в Закона за защита от домашно насилие. Те предвиждат наказания не само при брак или съжителство на семейни начала, но и при интимна връзка. Защо досега този текст не влизаше в закона?

- Трагедията в Стара Загора накара всички ни да се замислим къде като общество и законодателна власт не сме си свършили докрай работата. Зверството с Дебора ни даде голям урок - насилието не зависи от това дали двама души имат общо домакинство или не. Нито от намеренията на една или друга партия.

Всеки нечовешки акт трябва да се наказва с цялата строгост на закона. И ДПС, за което правата и свободите на гражданите са висша ценност, винаги е отстоявало тази принципна позиция.

- Какъв знак са протестите в подкрепа на Дебора в над 40 града?

- Те показаха, че в България вече има крайна нетърпимост към всички форми на насилие. Включително и вербалното.

Лавината от разкази на потърпевши, на която сме свидетели през последните дни, включително историите на насилствено остригани момичета в Стара Загора, показват, че страхът се преодолява и жертвите вече имат силата и смелостта да говорят. А това е първата крачка към изкореняването на това уродливо явление - насилието.

Убедена съм, че на извънредното заседание на парламента в понеделник, всички народни представители ще покажат с вота си, че в България нито един насилник не бива да бъде допускан да бяга от отговорност.

Можем само да се надяваме, че Дебора ще се възстанови. И като общност да сме до нея, за да й помогнем да се върне към нормалния живот.

- Зверството в Стара Загора повдигна за пореден път въпроса за състоянието на съдебната система и отговарят ли действията й на очакванията на хората. Каква е позицията на ДПС?

- Народният представител от ДПС Делян Пеевски сезира Инспектората към Висшия съдебен съвет с искане да се извърши цялостна и задълбочена проверка на действията на съдебния състав на Окръжен съд - Стара Загора, довели до освобождаването от ареста на обвиняемия за това жестоко престъпление.

В сигнала се посочва, че е абсолютно недопустимо подобно зверство да се случва в цивилизована европейска държава. Същевременно действията на конкретни магистрати - при положение, че жертвата е обезобразена и е в критично състояние, пораждат изключително много въпроси, включително относно основанията на съда за квалификацията на извършеното деяние като лека телесна повреда.

Вярвам, че ако при проверката се установи извършено нарушение при разглеждането на въззивното наказателно дело с докладчик съдия Татяна Гьонева, Инспекторатът към Висшия съдебен съвет ще упражни законовите си правомощия с оглед реализирането на съответната отговорност.

- ДПС, ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ внесоха и общ проект за промени в Конституцията. Очаква се те да бъдат приети до края на годината. Как това ще промени съдебната система?

- Най-важно е, че имаме общ законопроект, който внесохме в деловодството на Народното събрание със 166 подписа. С него отговаряме на препоръките към България от Венецианската комисия и всички наши европейски и евроатлантически партньори.

Всички предложения за промени в Конституцията на Република България са на "Продължаваме промяната - Демократична България" и на ГЕРБ. Ние ги припознахме. Единствено не се съгласихме с предложението кметовете да имат само два мандата. То отпадна, защото ясно заявихме, че няма да го подкрепим.

Ние се отказахме от проекта си за промени в основния закон, за да има обединение, за да има България нова Конституция, за да направим съдебната реформа и да вървим напред.

- Наближават местните избори. Какви цели си поставя ДПС?

- Със заседание на Централния съвет на ДПС стартирахме процедурата по номинации на кандидати за кметове и общински съветници. Предстоят общинските и общоселските събрания.

ДПС е партия, за която развитието на регионите и преодоляването на неравенствата между тях е основен приоритет. Общините, особено малките и най-малките, са във фокуса на дейността на ДПС от създаването на партията. Нашата политика е основана на философията на заедността, дадена ни от нашия почетен председател д-р Ахмед Доган.

Гордеем се с успешните ни кметове, които са превърнали своите общини в модерни европейски градове и села.

Разбира се, както на всички избори, голямата ни цел е разширяване на позициите и влиянието на ДПС с опита и експертизата, която имаме.

ДПС ще продължи да провежда политика за хората, близо до тях и следвайки техния дневен ред, както на всяка среща в предизборната кампания подчертаваше и председателят на ДПС Мустафа Карадайъ.

- Каква е визията Ви за област Добрич?

- Това е житницата на България, затова и селското стопанство е основа на икономическото развитие на областта. Областният град е с огромен потенциал, който трябва да бъде развит. Предстои изграждане на индустриална зона, която да даде добавена стойност за разгръщане на преработвателна промишленост.

От друга страна, районът е част от туристическата индустрия на България - и с курортния комплекс Албена, и с прекрасните Балчик, Каварна и Шабла. Но областта има дадености също така за развитие на конгресен и на културно-исторически туризъм.

Големи възможности има община Крушари, където буквално преди дни приключи четиригодишният международен проект на университета "Римуски" в Квебек за проучване на крепостта Залдапа край село Абрит. Откритията на учените от България, Франция и Канада отново надминаха предварителните очаквания. Те попаднаха на уникална мозайка, чакат и още интересни находки.

Много е важно ние, младите хора, да сме активни, за да се развиват районите. Трябва да се използват местните ресурси и потенциал и към тях да се прибавят знанията и хъсът на младите хора, които ще работят за по-доброто им бъдеще като създават нови работни места от професиите на бъдещето.

Не случайно приемствеността в партията заема изключително важно място - в ДПС политика не се прави за младите хора, а с младите хора.

Ние, младите, сме благодарни за доверието, което ДПС ни дава и в същото време осъзнаваме голямата отговорност.

В. "Стандарт", 04 август 2023 г.

Делян Пеевски: Идеите за промени в Конституцията са на ПП-ДБ и ГЕРБ, ние ги припознахме. Предлагаме главният прокурор да е само с един 5-годишен мандат

Всички предложения за промени в Конституцията са на "Продължаваме промяната - Демократична България" и на ГЕРБ. Ние ги припознахме. Нямаме спорове. Това заяви народният представител от ДПС Делян Пеевски пред журналисти в парламента.

Единствено не се съгласихме с предложението кметовете да имат само два мандата. То отпадна, защото ясно казахме, че няма да го подкрепим, подчерта Пеевски.

Наблюдавам по медиите изказвания на г-н Величков на г-жа Бориславова, че имало предложения на ДПС. Няма предложения на ДПС, категорично повтори Делян Пеевски.

Чух Величков да коментира, че червената химикалка на ДПС драскала Конституцията - няма такова нещо, подчерта народният представител от ДПС.

След като прочетох изявленията му, дори смятам, че идеите са добри. Лично ние ще предложим главният прокурор да не председателства прокурорския съвет, а някои избран от съвета. Това е добра идея. И за мандатността ние ще предложим да няма два мандата главния прокурор, а да бъде само един мандат от 5 години, посочи още Делян Пеевски.

Щом намаляваме правомощията на главния прокурор, по-добре е той да има по-кратък мандат - 5-годишен и да не може да го повтори, за да не се задържа прекалено дълго един човек на поста, обясни Пеевски.

Той коментира и предложението председателят на Конституционния съд е един от тримата висши държавници, които според проекта за промени в Конституцията, ще имат право да бъдат служебен премиер.

Не виждам проблем за кратък период от време председателят на Конституционния съд да е премиер. Той е супер обективен човек, най-висшата съдебна длъжност. Ние подкрепяме това, каза Пеевски.

Хамид Хамид: Завишаваме наказанията за причиняване на лека и средна телесна повреда с надеждата да не виждаме съдии, които се гаврят с правото

Щяхме ли да сме днес тук и да има необходимост от увеличаване на наказанията за причиняване на лека и средна телесна повреда, ако преценката на съда беше в съответствие със закона. Щяхме ли да сме днес тук, ако съдии като Гьонева бяха направили правилната квалификация на извършеното деяние. Това заяви народният представител от ДПС Хамид Хамид по време на извънредното заседание на правната комисия в 49-ото НС, която прие промените в Наказателния кодекс, с които наказанията за причиняване на средна и на лека телесна повреда се завишават.

Поправките са внесени с общ законопроект от ДПС, ПП-ДБ и ГЕРБ. Повод са поредните случаи на насилие над жени, най-драстичният от които е зверството в Стара Загора над 18-годишната Дебора Михайлова. В резултат на садистично нападение с макетен нож, извършено от 26-годишен мъж, тя има 400 шева по главата и цялото тяло, освен това е със счупен нос и обръсната коса.

Има обезобразяване на лице или на други части от тялото. Трябва ли всички от съдебната система да се крият зад съдебния медик. Той не прави квалификация на деянието, той дава медицинско заключение. Квалификацията е работа точно на прокурора и на съдия Гьонева. Всеки юрист знае какво е средна телесна повреда, възмутено коментира Хамид.

Днес се събираме, за да увеличим наказанията с ясното съзнание, че грешката не е в закона, а в прилагането му. С пълното съзнание, че наказанията, които увеличаваме са несъразмерни и разминават се с други части на НК. Аз ще ги подкрепя и ще ги увеличаваме до там, докато преценките на съдиите станат адекватна съдебна практика, категоричен бе Хамид.

През последните дни станаха няколко тежки случая на насилие. В Кърджали намериха мъртва жена, която е посегнала на живота си, защото е пребивана системно от своя съпруг. В Бургас криминално проявен преби съпругата си и баща й. Днес има случай, в който бременна жена загуби детето си, защото е пребита от съпруга си или приятеля си. Случаите са много, заяви Хамид Хамид. И призова: "Трябва да направим така, че съдът да прилага правилно закона. Да налага адекватни наказания и докато не го направи, ние ще увеличаваме наказанията с ясното съзнание, че това е единствено, което може да направи законодателят в момента.".

Трябва да направим така, че процесуалните закони, че да налагат много бързо и ефективно наказание своевременно. Защото бавното правосъдие е липса на правосъдие, подчерта народният представител от ДПС.

Аз ще подкрепя предложените текстове с надеждата да не виждаме съдии като Гьонева да се гаврят с правото и Наказателния кодекс, подчерта Хамид.

Кметът на Белица Радослав Ревански участва в честването на 120 годишнината от Илинденско преображенско въстание в София

По покана на Президента на Републиката България Румен Радев, кметът на община Белица заедно с кметовете на общини от област Благоевград и представители на държавата - министър-председателя Николай Денков, вицепремиера Мария Габриел, председателя на НС Росен Желязков, народни представители  уважиха на честванията, които се проведоха на 2 август в центъра на София по повод 120 годишнината от Илинденско-преображенското въстание.

IMG 8f8a80f1c2492730ff680ccf8125d4f3 V

IMG 6233921afe37d3e84a34ae42e95fc0ea V

 

Мустафа Карадайъ на среща с външния министър на Турция Хакан Фидан

Среща с външния министър на Турция Хакан Фидан проведе в Анкара лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. Това бе първият разговор между двамата след встъпването в длъжност на новия дипломат № 1 на Турция.

Анкара2

Карадайъ пожела много здраве и успехи на Хакан Фидан. И подчерта, че ДПС ще продължи да работи за развитие на приятелските и добросъседските отношения между България и Турция.

Двете държави показаха в пълнота своето приятелско отношение една към друга дори в най-тежките кризи. Ще работим за развитие на двустранните отношения в интерес както на гражданите, така и на просперитета на целия регион, добави лидерът на ДПС.

Анкара1

ДПС, ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ вдигат със закон наказанията за причиняване на лека и средна телесна повреда. Домашното насилие ще се наказва и при интимна връзка

Увеличаване на защитата от домашно насилие и по-строги наказания предвиждат два законопроекта, внесени днес общо от парламентарните групи на ДПС, ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната-Демократична България". Повод са поредните случаи на насилие над жени, най-драстичният от които е зверството в Стара Загора над 18-годишната Дебора Михайлова. В резултат на садистично нападение с макетен нож, извършено от 26-годишен мъж, тя има 400 шева по главата и цялото тяло, освен това е със счупен нос и обръсната коса.

Първият проект е за промяна на Наказателния кодекс. С него се завишават наказанията за причиняване на средна и лека телесна повреда.

Който причини другиму средна телесна повреда вече ще се наказва с до 8 години затвор, предвижда общият законопроект. В момента наказанието е до 6 години лишаване от свобода. Промяната е в чл. 129 от НК.

Възможността да се налага пробация при нанасяне на лека телесна повреда отпада от чл. 130 на НК. Наказанието е до 2 години затвор. Глобата се завишава и става от 500 до 1000 лв. В момента тя е от 100 до 300 лв.

Домашното насилие вече ще се наказва не само при брак или съжителство на семейни начала, но и при интимна връзка, гласят поправки в чл. 2 на Закона за защита от домашно насилие, внесени отново с общ законопроект от трите парламентарни групи.

"Домашно насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или интимна връзка", гласи новият текст от закона. Той постановява, че „интимна връзка е доброволен относително траен съюз между две лица, който възниква и съществува като фактическо състояние, без да е необходимо спазването на правно регулирана процедура и независимо дали лицата споделят едно домакинство, като водещ елемент е строго личния характер на техните отношения.”

Въвежда се и още една промяна. Защита по закона може да търси всяко лице, "което е роднина по права или по съребрена линия до четвърта степен включително, на лицето, с което се намира или е било в интимна връзка“.

С предлаганите изменения в Закона за защита от домашното насилие се разширява кръгът на лицата, които попаднат под защитата му, като по този начин се попълва една празнота по отношение на значителна група лица, които са в интимни фактически отношения, независимо дали споделят едно домакинство, гласят мотивите на вносителите.

Водени от дълга си пред обществото предлагаме промени, които да дадат адекватен отговор на зачестилите напоследък зверства, заявяват в мотивите си за промяна на НК трите групи в парламента.

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност