Въпрос за индексацията на ВиК проектите, изпълнявани със средства от Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020” зададе народният представител от ДПС доц. Джевдет Чакъров на служебния министър на регионалното на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков.
През март настоящата година, по повод Световния ден на водата – 22 март, зам.-председателят на Камарата на строителите в България. инж. Иван Моллов коментира пред медиите, че все още не са осигурени средства за индексация на ВиК проекти, които се изпълняват по ОП „Околна среда 2014 – 2020”. Той припомни, че през септември миналата година е била одобрена методиката за индексация на тези проекти, заради повишението на цените в строителството, както и на горивата, но все още не са осигурени средствата. Инж. Моллов подчертава, че без да получат тези средства, е невъзможно изпълнителите да реализират и завършат проектите.
Както знаем, настоящата година е последната за допустимост на разходите по проекти, финансирани със средства от еврофондовете за предишния програмен период 2014 – 2020 г. Има риск, ако ВиК проектите не бъдат завършени, да бъдат върнати всички средства за недовършените проекти по „Първа сос – Води” на ОП „Околна среда”, както и по проекти от други програми, по които се финансират ВиК проекти, заяви доц. Чакъров.
По думите на инж. Моллов за индексация на всички ВиК проекти, които се изпълняват със средства от ОПОС, са необходими 450 млн. лева. По негова информация има намерени част от 15-те процента, които се заделят по всяка оперативна програма за непредвидени разходи, в случая ОПОС, да се дадат за индексация на ВиК проекти, но тази сума представлява много малка част от необходимите 450 млн. лева, тоест са недостатъчни. Изпълнителите очакват решението на държавата от къде ще бъдат осигурени останалите средства за довършване на проектите, продължи народният представител от ДПС.
Позицията на Камарата на строителите в България е, че има изрична нотификация от ЕК, според която финансирането на изграждането на публични активи не се третира като държавна помощ, така че поемането на индексацията на ВиК проектите от бюджета е допустимо и те виждат тази възможност като решение, каза още Джевдет Чакъров.
И попита: "Колко са ВиК проектите по ОП „Околна среда” за предходния програмен период, които трябва да бъдат завършени до края на тази година? На каква стойност са тези проекти? Има ли някои от тях, които няма да могат да бъдат завършено поради недостатъчно време или липса на финансиране чрез индексиране? Има ли ВиК проекти, които се финансират от други програми? Колко точно са средствата, които са необходими за индексация на проектите по ОП „Околна среда”? Или общо казано – колко ресурс е необходим за индексиране на ВиК проекти, ще се осигурят ли и кога?".
По ОП „Околна среда 2014 – 2020” в изпълнение на 14 проекта, които са финансирани по процедура БГ-16-М-10-П0021.016, изграждане на ВиК инфраструктура при приоритети „Ос – води”, бенефициенти по процедурата са ВиК операторите на обособени територии на областите Бургас, Варна, Видин, Враца, Кърджали, Перник, Смолян, Пловдив, Сливен, Стара Загора, Шумен, Ямбол, Русе и Силистра, съобщи министър Шишков.
Той обясни, че с постановление 290 от 2022 г. на МС е приета методика за изменение на цената на договора за обществена поръчка в резултат на инфлацията. Методиката предоставя възможност в хода на изпълнение на строителните дейности по договор между възложител и изпълнител, сключени по Закона за обществени поръчки, стойността на договорите да бъде актуализирана с цел отразяване нарасналите цени на основните стоки и материали, формиращи стойността на договора за строителство, рамково споразумение за строителство.
Поредица от обстоятелства – Ковид пандемията, войната в Черноморския басейн и нарушените търговски вериги за доставка, доведе до значително увеличаване в цените на строителните материали и горива, което наложи необходимостта от осъществяване на нормативна промяна, с която да бъдат отчетени инфлационните процеси и обезпечена коректно при взаимоотношенията на страните в инфлационния процес, каза още регионалният министър.
Позовавайки се на предоставените чрез методиката възможности за индексация на договорите за строителство, строителните фирми – изпълнители на ВиК инфраструктурни обекти в обхвата на административните договори, сключени между управляващия орган на ОПОС 2014-2020 г. и ВиК операторите като бенефициенти по оперативната програма, са предявили искания до дружествата за прилагане на методиката на основания чл. 117-А, ал. 1 от Закона за обществените поръчки. Касае се за изисквания за индексация, предявени от строителни фирми към 12 ВиК оператора, изпълняващи проекти по ОПОС 2014 – 2020 г. Индексацията на договорите за строителство по реда на методиката налага увеличаване както на частта на безвъзмездната финансова помощ, така и на тази собствено финансиране от страна на бенефициента. Тези ВиК оператори, при които ще се осъществява индексация на договорите за строителство, са провели разговори и осъществяват работни срещи с управляващия орган на ОПОС 2014 – 2020 г. в края на 2022 г. и началото на 2023 г., като от тяхна страна има потвърждение, че актуализираната стойност на договорите, която трябва да се осигури към без възмездната финансова помощ, ще бъде отпусната, заяви Иван Шишков.
Той съобщи, че индикативният размер на заявените индексации от строителните фирми изпълнители към ВиК операторите е в общ размер на 93 618 093 лв. без ДДС, в която сума са включени и средствата, които следва да се осигурят чрез самоучастие във ВиК дружествата в качеството им на възложители в инвестиционния процес. Процедурата за отпускане на средства, изискващи индексиране на стойността на сключените административни договори, включително и частта на безвъзмездната финансова помощ. При повече от цитираните ВиК оператори предстои подписване на такива анекси, след което същите ще разполагат с ресурса за разплащане със строителите. Строителите са били уведомени, че мотивираните им искания за индексация за изпълнението от тях на договорите ще бъдат удовлетворени и няма да има спад в темповете на изпълнение от тях строителните дейности.
Процедурата по заявление отпускане на средствата за индексация на безвъзмездната финансова помощ е в етап на финализиране. ВиК дружествата са предвидили и необходимите средства за актуализиране на самоучастието си, като ще се разчита освен на свободни парични средства, така и на привлечени парични средства от кредитни институции. Във връзка с изложеното и предвид създадената организация и комуникация между заинтересованите страни по този въпрос, не може да се приеме, че съществуват рискове по отношение на срочно изпълнение на строителните дейности. Към настоящия момент няма индикации изпълнителните на ВиК проекти по ОПОС 2014 – 2020 г. да не бъдат довършени по финансови причини, увери Шишков.
Проблемът е изключително сериозен, тъй като при наложена проверка от Изпълнителна агенция „Одит на средствата” на ЕС, се оказва в един момент, че ще ни бъдат спрени средства от 90 млн. лева, свързани с порочни практики по възлагането на обществените поръчки в периода 2019 – 2020 г. Тоест в целия този проблем, в който ние почти сме на финала да осигурим допълнителното финансиране на целия този сектор, се оказва в момента, че държавата трябва да осигури ще 90 млн., за да няма риск за програмата, подчерта регионалният министър.
Риск за програмата няма да има, пак го повтарям. Очевидно ще трябва да се намери допълнителен начин на финансиране, но към днешна дата имаме допълнителен изключителен проблем, наложен от това, че трябва да се намерят 90 млн. лева във връзка с обществени поръчки, проведени основно в периода 2019 – 2020 г., обобщи той.
Има сериозен проблем по отношение на това, че трябва да има индексация. Такава методика, каквато вие посочихте, е приета, има искане в определени параметри, но все още този ресурс не е осигурен и ние сме много сериозно притеснени, че ще има загуба на средства, коментира доц. Джевдет Чакъров.
Дано да няма, ние сме много загрижени да няма загуба на средства, защото едва ли има колега народен представител и цялата общественост, да не знае, че има огромна потребност от финансов ресурс за инвестиции във ВиК сектора. Те са над 7-8 млрд., в различни аспекти по компоненти. И ние да загубим тези средства е недопустимо, категоричен бе той.
Доц. Чакъров настоя: "Трябва да се направи необходимото в оперативен порядък пропуските да бъдат отстранени и тези средства, които са необходими за индексиране да бъдат налични тези, за да не загубим европейските пари, от които имаме нужда, за да се изгради съответната ВиК инфраструктура, въобще да бъдат направени инвестициите във ВиК сектора.".
Видно е, че има проблеми, те трябва да бъдат преодолени. Вече сме трети програмен период, трябва да сме си извлекли и позитивни поуки, изводи и практики, и негативните също трябва да сме ги набелязали, за да не ги повтаряме. Определено трябва да има по-активна позиция на държавата, на съответните министерства, така че да се осигури този ресурс. Аз пледирам и ние ще следим този процес и се надявам, че вашите усилия ще дадат резултат, подчерта доц. Чакъров.
Той заяви, че народните представители ще окажат каквато е необходима подкрепа.