Станислав Анастасов: Нека сме отговорни - редовно правителство с приоритети за хората и бизнеса

 

Има два модела за повишаване на доходите. Единият е моделът 2001 - 2009 година - растеж, инвестиции, елиминиране на предпоставките за корупция, ясни хоризонти. Другият е помпане на социалните разходи. Това заяви зам.-председателят на ДПС Станислав Анастасов в предаването "Референдум" на БНТ. Той бе категоричен, че социални разходи трябва да се правят, но преди това е необходимо да се осигури ръст на икономиката.

В момента инфлацията при храните у нас е 21.6% при 10.5 на сто за еврозоната, съобщи Анастасов. Той заяви, че спекулата може да се бори само с пазарни механизми. Има много опити това са стане с фиксирани цени, но резултатът винаги е плачевен, каза Анастасов.

За да се спрат спекулата и инфлацията, трябва да има работещо редовно правителство и работещи институции. Служебният кабинет е с ограничен хоризонт на действие, посочи още Анастасов. И заяви, че относно причините за инфлацията кабинетът "Петков" все още има да дава много отговори.

Станислав Анастасов коментира специално проучване на "Алфа Рисърч", направено за "Референдум". То сочи, че само 39% от анкетираните заявяват категорична готовност да гласуват на предстоящите избори. Цените и инфлацията, здравеопазването, борбата с корупцията и съдебната реформа са най-приоритетните теми според българите.

Избирателят има право да е недоволен. Политиците в последното Народно събрание се занимаваха с второстепенни въпроси, не дадоха ясен хоризонт на хората и на бизнеса, каза Анастасов.

Защо толкова малко избиратели имат намерение да гласуват? Защото не чуват от устата на политиците нито проблемите си, нито решения за тях. Хората не се чувстват чути. Политиците предлагат своя си дневен ред. И то агресивно, а агресията отблъсква избирателя, категоричен бе Станислав Анастасов.

На тези, които прогнозират, че и сега няма да бъде съставено правителство, зам.-председателят на ДПС отговори: "Да се обсъжда следващ вот, при условие, че отиваме на избори, противоречи на здравата логика. Това вдига нивото на тревожност в бизнеса и хората.".

Нека сме отговорни и след тези избори по най-бързия начин трябва да се направи редовно правителство с ясни приоритети и хоризонт, призова Станислав Анастасов.

Мустафа Карадайъ води листите в Кърджали и Шумен, Делян Пеевски - в Благоевград и Пазарджик, Филиз Хюсменова - във Варна

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ води листите на Движението в Кърджали и Шумен. Дългогодишният народен представител на ДПС Делян Пеевски е първи в листите на Благоевград и Пазарджик.

Партията регистрира всички списъци за участието си на предсрочните парламентарни избори на 2 април 2023 г.

С разум и отговорност, ще постигнем диалог в 49-ото НС, за да има стабилно мнозинство и редовен кабинет, който да решава проблемите на хората и бизнеса, коментира Карадайъ.

Петима водят по две листи. Освен Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски два списъка оглавява и зам.-председателят на Движението Станислав Анастасов. Той е първи във Видин и в Ловеч.

Цветан Енчев води листите във Враца и в лидерския 25 МИР в София. Доц. Петър Чобанов е първи в София област и в Ямбол.

Зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев води листата във Велико Търново. Зам.-председателят на Движението Халил Летифов е първи в Стара Загора, а зам.-председателят Ахмед Ахмедов - в Разград.

Водач на варненската листа на ДПС е дългогодишният евродепутат на Движението Филиз Хюсменова.

Ново лице има в София. Младият външнополитически експерт на партията Валентин Тончев води листата в 23 МИР в столицата. Едиз-Ханиф Баязидов Саидов е първи в 24 МИР.

Рокада има в Кюстенсил. Там водач на листата е Шейхриар Златарска.

 

Ето всички водачи на листи на ДПС:

1. Благоевград - Делян Славчев Пеевски

2. Бургас - Севим Исмаил Али

3. Варна - Филиз Хакъева Хюсменова

4. Велико Търново - Йордан Кирилов Цонев

5. Видин - Станислав Димитров Анастасов

6. Враца - Цветан Иванов Енчев

7. Габрово - Юсеин Хасанов Вейселов

8. Добрич - Ертен Белгинова Анисова

9. Кърджали - Мустафа Сали Карадайъ

10. Кюстендил - Шейхриар Неждет Златарска

11. Ловеч - Станислав Димитров Анастасов

12. Монтана - Димитър Иванов Аврамов

13. Пазарджик - Делян Славчев Пеевски

14. Перник - Александър Несторов Несторов

15. Плевен - Марио Киров Рангелов

16. Пловдив-град - Танер Мехмед Али

17. Пловдив-област - Рамадан Байрам Аталай

18. Разград - Ахмед Реджебов Ахмедов

19. Русе - Ализан Нихат Яхова

20. Силистра - Джевдет Ибрям Чакъров

21. Сливен - Хатидже Мехмедова Георгиева

22. Смолян - Хайри Реджебов Садъков

23. София-МИР 23 - Валентин Йовков Тончев

24. София-МИР 24 - Едиз-Ханиф Баязидов Саидов

25. София-МИР 25 - Цветан Иванов Енчев

26. София-област - Петър Пандушев Чобанов

27. Стара Загора - Халил Реджепов Летифов

28. Търговище - Джейхан Хасанов Ибрямов

29. Хасково - Сезгин Юсеин Мехмед

30. Шумен - Мустафа Сали Карадайъ

31. Ямбол - Петър Пандушев Чобанов

Доц. Петър Чобанов: Българската икономика се върна 10 години назад

- Доцент Чобанов, държавните помощи продължават и през 2023 година в страните от Европейския съюз и в частност в България, но разходите на правителствата не успяват да намалят инфлацията. В същото време бизнесът се въздържа от инвестиции, намалява работни места. Къде е сбъркана системата, че не дава като резултати първоначално прокламираните политически обещания?
- Силното ускоряване на инфлацията през 2022 година, включително и в развитите страни от ЕС до нива, немислими преди няколко години, изведе на преден план защо основната цел на централните банки трябва да бъде стабилност на цените. Необходимостта да се поддържа ниска инфлация, която няма големи колебания. Основната причина е, че по този начин се създава предсказуема икономическа среда, в която и фирмите, и хората, могат да си планират спокойно дейността, да си предвидят инвестиционните проекти. Да знаят или поне да предполагат с голяма степен на увереност, с какви цени ще се сблъскат през следващите няколко години, с какви цени ще се реализират стоките или услугите на компаниите и какви цени ще трябва да понасят потребителите. Когато инфлацията е висока, както това продължава да се случва, не може да се планира нормално дейността и от там става нормално фирмите да не планират инвестиции, тъй като средата е силно непредсказуема. За съжаление вече започва да се случва и да се намаляват и работните места. Съвсем накратко, несправянето на държавите е основно поради факта, че тези помощи нямаха конкретна целева група. Те не бяха таргетирани, а бяха просто, за да се покаже, че се предприема някаква дейност, да се покаже, че държавата иска да помогне, но с липсата на ясна стратегия и фокусиране на помощите се стигна до тук. Към ликвидността, която до момента централните банки изливаха в икономиките, в последните месеци се добави и ликвидността, която държавата излива в икономиката под формата на помощи и това допълнително допринесе за повишаване на инфлацията, вместо да я овладее. 

- Може ли държавата да бъде гарант за цените на стоките от първа необходимост, например? Реалистично ли е да очакваме работещи мерки в тази посока?
- Доказано е и в теорията, и в практиката, че всяка административна намеса в цените и в ценовия механизъм води дългосрочно до по-високи цени. Много трудно с подобна директна намеса като поставяне на таван на цените, таван на добавки, маржове на печалба, може да се постигне реална икономическа цел. Много по-важно е какво ни показва това повишаване на цените. Трябва да разчетем нормалните сигнали, които идват от тази толкова важна икономическа променлива, която засяга живота на всеки един от нас. За да се покачват толкова много цените, да не могат да се овладеят, да продължава нарастването им, това означава, че има някакви структурни проблеми в икономиката. От една страна, самата цена и нейната промяна е индикатор за липсата на достатъчно конкуренция, ако говорим конкретно за нашия пазар. А от друга – може би наистина производителността ни е по-ниска. Когато е по-ниска производителността, ефективността също е по-ниска и тогава, като част от цената се включва тази неефективност. Неефективността увеличава цените, тъй като ние сме много трудоемки, много енергоемки и като цяло ресурсоемки. Всички тези показатели като части от цената, когато се съберат, и когато има импулс да се увеличават по линия на заплати, по линия на по-скъпи суровини, на по-скъпа енергия, тогава цените реагират. Но основният проблем продължава да бъде конкуренцията. Трябва да си отговорим на въпроса достатъчно конкуренция ли има на българските пазари, имат ли те достатъчно дълбочина и държавните органи вършат ли си работата пазарът да е по-конкурентен, а не обратно. Дали няма държавни органи, които с действията си пречат на това, да имаме достатъчно конкуренция, като не се допускат по-ниски цени на пазара. Работещите мерки в тази посока трябва да се фокусират върху анализ на структурните ни проблеми и от там какви структурни реформи трябва да се предприемат, за да се намали неефективността и да имаме по-рационално поведение и по-висока конкуренция на пазарите. Само тогава може да очакваме, че инфлацията ще се успокои и ще имаме нормални инфлационни нива. 

- Бихте ли анализирали сериозността на структурната криза в икономиката - намаляват часовете за заетост, логистичните, транспортните фирми намалиха рязко оборотите от началото на годината, спада потреблението на горива. Кои са основните предизвикателства през следващите месеци за европейския бизнес?
- Това, което се случи и в предходната година и с войната в Украйна, и поради факта, че европейската икономика трябваше да се пренастрои към нови енергийни източници, увеличавайки дяла на зелената енергия, постави много важни структурни въпроси – колко бързо ще може да се направи този преход, на каква цена и какво ще е отражението върху самата европейска икономика. Това увеличи очакванията, че основни развити страни в ЕС може да изпаднат в рецесия и постави въпроса как ще изглежда новият икономически модел в Европа, на фона на това, че все още не е осигурено напълно заместване на тази по-евтина енергия, която ЕС получаваше. Поради тази причина е нормално в момента да продължи да спада икономическата активност, икономическият растеж да се забавя. Тази тенденция ще продължи и през настоящата година, като ще се съчетае с повишаване на лихвените проценти , което е неизбежно от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ). Това естествено ще увеличи цената на финансирането, ще забави растежа и на кредитирането и допълнително ще подтисне инвестициите. Тази част от икономическият цикъл ще се изживее рано или късно, но по-важно е структурно каква е европейската икономика. А тя към момента не изглежда достатъчно добре и трябва в развитите европейски страни да погледнат по-ясно и по-категорично на структурните си проблеми, които до голяма степен бяха маскирани от правителственото финансиране. Тогава, когато плащаш по-ниски лихви по държавния дълг, можеш да си позволиш той да продължи да расте, без да предприемаш структурните реформи, които са необходими. Този период приключва и с намаляването на програмите на ЕЦБ в това отношение, и с увеличаването на лихвените проценти. Сега е моментът правителствата да се вземат в ръце и да направят необходимите реформи. В противен случай ни чака по-продължителен период на подтиснат икономически растеж. Видяхме, че дори преди коронакризата, много малко бяха годините, в които растежът на ЕС се ускоряваше – не повече от 3-4 години. Цикълът се скъси и така и не се преодоляха проблемите от глобалната икономическа криза от 2008-2009 година. 

- Какво виждате като специфичен проблем при сегашната ситуация в сравнение с кризата от 2008 година?
- Основният проблем, основната разлика е много по-високата инфлация, която се наблюдава сега и това, че много години самите правителства се финансираха в тази среда с ниски лихвени проценти, което ги демотивира да извършват реформи. Сега правителственият дълг е много по-висок, цената на финансирането му ще продължи да расте и това ще е сигналът, включително този път отново идващ от финансовите пазари, че правителствата трябва да направят реформи. Високата инфлация и непредсказуемата среда допълнително затрудняват провеждането на икономическата политика и постигането на добри резултати. 

- Крие ли опасност високият държавен дълг за частния бизнес?
- Да, особено в ситуация, когато започват да нарастват лихвените проценти и банките започват да са по-малко склонни да поемат рискове. Това е така нареченият „ефект на изтласкването“, в който държавният дълг изтласква частния дълг. Банките все още могат да приемат, че държавният дълг е по-малко рисков като инвестиция в сравнение с частния сектор, ще предпочитат да финансират правителствен дълг вместо да финансират компаниите. Така финансирането на държавата ще измества финансирането на частните инвестиционни проекти в икономиката. Забавянето на частните инвестиции ще води до проблеми и пред икономическия растеж. В една такава среда, в която банките ще са по-малко склонни към поемане на рискове и ще предпочитат правителствен дълг, съответно ще забави кредитирането на частния сектор и може да предизвика допълнителни проблеми. 

- Нека да погледнем към българската икономическа среда - до колко родният бизнес ще съумее да не прави съкращения на работни места, а едновременно с това да увеличи инвестициите?
- И в България е много важен фактор високата инфлация, която затруднява нормалното планиране на икономическата активност. Другият важен фактор е чисто политически – невъзможността в няколко парламента политическите сили да създадат нормално функциониращо редовно правителство, което да има ясна програма и да обърне внимание на бизнес средата. Това, което трябва да се направи, е да се постигне съгласие и да се създаде редовен кабинет, който да фиксира първите няколко месеца от работата на парламента. Да се фиксира рамката за бизнес средата и компаниите да са наясно при какви регулаторни условия  ще работят през следващите няколко години. Съответно така фирмите ще могат по-лесно да планират дейността си. В противен случай тези два структурни проблема по отношение на заетостта и инвестициите са много сериозни и трудно ще успеем бързо да ги разрешим. Ако погледнем каква беше ситуацията на българския трудов пазар преди глобалната криза – имаше значително по-голям брой хора. Всъщност, реално заетите сега са между 300 000 и 500 000 души, спрямо този период от преди 2008 година. Ние сме загубили един голям икономически потенциал. Частните инвестиции в реално изражение продължават да намаляват. Струва ми се, че когато излязат окончателните данни за Брутния вътрешен продукт (БВП) за 2022 година, частните инвестиции ще бъдат много по-ниски от предходната година, а може би нивата ще бъдат по-ниски и от 2012-2013 година. Разбирате, че се връщаме повече от 10 години назад и след това какъв период ни е необходим занапред, за да преодолеем подобно голямо изоставане, да преоодолеем подобно декапитализиране на икономиката. Българската икономика ще има сериозни структурни проблеми.

- В последните седмици читатели на "Труд News" обърнаха внимание на случаи на фалити на земеделски стопанства, малки фирми са изправени пред неплатежоспособност заради високи разходи, а домакинства теглят заеми за битови сметки и текущи нужди. Колко дълго ще наблюдаваме подобни тревожни сигнали?
- Опасявам се, че те сега започват и такива сигнали ще се развиват през годината, защото различни икономически индикатори вече подсказват тази тенденция. Знаете, че просъществувалият недълго редовен кабинет през 2022 година, създаде поражения на икономиката и на фиска, но управляващите много се хвалеха, че сме шампиони по индекс на промишленото производство, какви блестящи перспективи имаме пред българската промишленост и ред други. За съжаление, ако погледнем сезонно неизгладените данни за декември 2022 година, ще видим, че промишлеността нараства едва с 1 процент и това е много сериозно забавяне. Причините са липса на конкретна визия, сбъркана икономическа политика, сбъркани мерки и липса на целеви групи за тях, както и изливане на средства, които са нереформирани и поради тази причина следващата година перспективата е да продължи да се забавя това развитие. Може да стигнем и до отрицателни на годишна база изменения на този индекс, т.е. да спада промишленото производство. Нещо повече, строителството, което дава представа за ситуацията по отношение на инвестициите, в края на 2022 година е с 4,3 процента по-ниско, отколкото за същия период на предходната година. Всички тези сигнали показват, че се влошава икономическата среда и затова имаме основание да очакваме доста по-нисък икономически растеж от този през 2022 година, който вероятно ще е от порядъка на 3,2-3,3 процента.

(в. Труд, 22.02.23 г.)

Илхан Кючюк изнесе лекция в Ташкентския университет

Евродепутатът е на работна визита в Узбекистан

„През последните няколко години видяхме значителен напредък в двустранните  отношения ЕС-Узбекистан. Узбекистан играе ключова роля в Централна Азия и вярвам, че заедно сме ангажирани да работим за насърчаване на мира и стабилността в региона. Живеем в трудни времена, светът е разделен, но Узбекистан е най-централната страна в Централна Азия и следователно има ключова роля в създаването на регионална интеграция. Ще продължим да работим за още по-силни отношения между правителствата, но също и между университетите, културните среди и гражданите.“, каза Кючюк пред студентите в Университета по световна икономика и дипломация в Ташкент, Узбекистан, който е сред най-престижните висши учебни заведения в страната.

Евродепутатът е на работно посещение в Узбекистан в качеството си на докладчик на Европейския парламент за страната. По време на визитата си в столицата Ташкент, Кючюк изнесе лекция в Ташкенския университет по световна икономика и дипломация и проведе редица срещи с министри и висши държавни служители.

Лидерът на европейските либерали се срещна със Садик Сафаев, първи зам.-председател на Сената, с когото са разговаряли за отношенията между ЕС и Узбекистан. По думите на Илхан Кючюк подкрепата за Споразумението за засилено партньорство и сътрудничество (EPCA) и кандидатурата на Узбекистан за влизане в Световната търговска организация (WTO) са приоритет.

Евродепутатът се срещна и с министъра на външните работи на Узбекистан Бахтиор Саидов, с когото са обсъдили перспективите за засилване на отношенията ЕС-Узбекистан, междупарламентарния диалог, дневния ред на по-нататъшно сътрудничество, както и регионалната и глобалната динамика.

2023022 2

 

Ализан Яхова пред "Стандарт": Осигурихме допълнителна преходна помощ за малките земеделски стопани

  • Те са в изключително тежко положение, нужна е подкрепа de minimis за всички тях, казва земеделският експерт на ДПС в интервю за "Стандарт"
  • Направихме важна промяна за тютюнопроизводителите

- Г-жо Яхова, 48-то Народно събрание приключи своята работа. През следващите два месеца и половина законодателният орган няма да функционира. Как това ще се отрази на земеделския сектор в страната?

- Парламентът по време на своя мандат успя да приеме един изключително важен закон за българското земеделие и селски райони – за изменение и допълнение на действащия Закон за подпомагане на земеделските производители.

С гласуването на този основен закон за сектора в края на 2022 г., беше създадена законовата рамка за прилагане на Стратегическия план през новия програмен период 2023-2027 г.

Това означава, че са създадени правните основания министърът на земеделието да подготви новите наредби за условията и реда за прилагане на директните плащания и секторните интервенции за плодове, зеленчуци, пчелни продукти, мляко и млечни продукти.

На ход е служебният министър на земеделието. Също така Министерство на земеделието трябва да подготви стартиране на кампанията за директни плащания 2023 г., която трябва да започне на 1-ви март. Тази подготовка трябва да включва много сериозна информационна кампания за Стратегическия план.

- Какви са особеностите й?

- Планът включва много по-голям брой схеми, нови условия и изисквания, и земеделските производители и от най-малкото населено място на страната трябва да бъдат запознати в детайли за възможностите пред тях за финансово подпомагане.

През този период административните структури също трябва да бъдат подготвени за прилагане на реформираната ОСП. Българските фермери трябва да получат отговори на всички въпроси, защото има категории производители, като тютюнопроизводителите, които именно през настоящата 2023 г. трябва да изберат нова референтна година, която ще бъде базова при определяне размер на преходната национална помощ за тютюн за следващите пет години.

- Споменахте тютюнопроизводителите. По предложение на ПГ на ДПС в Закона за подпомагане на земеделските производители бе гласувана една много важна промяна във връзка с подпомагането на тютюнопроизводителите до 2027 г. Какво е това допълнение в закона?

- Първо, искам да отбележа нещо много важно – благодарение на усилията на българския евродепутат от ДПС и групата „Обнови Европа“ – г-жа Атидже Алиева – Вели, която е член на Комисията по земеделие в Европейския парламент, преходната национална помощ за овце-майки, кози-майки, за говеда и за тютюн ще се получава от нашите стопани до 2027 г.

Националното законодателство трябва да осигури прилагането на тези интервенции. ДПС е партия, която е в непрекъснат диалог с представителите на земеделския бранш и пряко с производители от цялата страна, ние търсим решения на техните проблеми.

Един сериозен проблем бе именно прилагането на Преходната национална помощ за тютюна от 2023 г. С предложената от ПГ на ДПС промяна в закона, се дава възможност на тези тютюнопроизводители, които са отглеждали тютюн през една или повече години на периода 2016-2018 г., но не са се регистрирали в Регистъра на тютюнопроизводителите, да се впишат служебно в този регистър в срок до 1 март 2023 г.

- Какво трябва тютюнопроизводителите да направят до 1 март 2023?

- На 1 март се планира да започне Кампанията по директни плащания за 2023 г. Това е първата кампания за българските земеделски производители и тютюнопроизводители и те ще подават заявления за подпомагане по схемите и интервенциите от новия Стратегически план. Конкретно за тютюна - Преходната национална помощ ще се прилага с нов референтен период.

Референтният период, който досега беше 2007-2009 г., се променя на 2016-2018 г. Което означава, че преходна помощ ще получат производители, които са отглеждали тютюн през която и да е година на референтния период 2016-2018 г., който е изкупен, и имат регистрация в публичния регистър на тютюнопроизводителите през една или повече години от трите референтни години – 2016, 2017 или 2018 г.

Има производители, които са отглеждали през тези години тютюн, но тогава не са успели да се регистрират. Те могат в срок до 1 март 2023 г. да се впишат служебно в регистъра, като представят всички документи, които се изискват по Закона за тютюна. Те ще се регистрират с количествата за съответната година – 2016, 2017 или 2018 г.

Документите, които се изискват също трябва да бъдат за количествата произведен тютюн, който те са предали за лицензирани изкупвачи на суров тютюн за съответната година.

- Ако тютюнопроизводител е отглеждал тютюн през една или няколко години от референтния период 2016-2018 г., вписан е в публичния регистър за една или няколко от тези години (2016-2018 г.), за да получи преходна национална помощ през 2023 г. и следващите години до 2027 г., той трябва ли и сега да отглежда тютюн?

- Този, който е отглеждал тютюн през периода 2016-2018 г., не е задължително и сега да продължава с отглеждането на тютюн, но е задължително да е „активен“ фермер.

Ще поясня - в преходната национална помощ за тютюн могат да участват земеделски стопани, които са отглеждали тютюн и са реализирали количества тютюн през една или повече години от референтния период (2016 – 2018 г.), но в момента не отглеждат тютюн. Изискването е, че трябва да продължават да извършват земеделска дейност – т.е. към датата на подаване на заявлението за подпомагане (което се очаква да стане от 1 март до 9 юни тази година) или на изплащане на помощта, са регистрирани земеделски стопани по реда на Наредба №3 от 1999 г.

Разбира се, допустими са и тютюнопроизводители, които са отглеждали тютюн през 2016-2018 г., и продължават да отглеждат тютюн и в момента. Изискването към тях е, към датата на подаване на заявлението за подпомагане или на плащане на преходната помощ, те да са вписани в публичния регистър на тютюнопроизводителите през настоящата 2023 г.

- Как земеделските стопани и тютюнопроизводители ще получат подпомагане по преходната национална помощ за тютюн?

- В рамките на кампанията за директни плащания, те трябва да подадат заявление за подпомагане за преходната национална помощ за тютюна в Общинските служби „Земеделие“. При първото подаване на това заявление – това ще стане сега, през 2023 г., те трябва еднократно да заявят участие и да отбележат избраната референтна година – една от годините 2016, 2017 или 2018 г., през която са отглеждали тютюн.

Преходната национална помощ ще се изплаща на килограм въз основа на годишното количество изкупен качествен тютюн през избраната година от референтния период 2016-2018 г. Данните за изкупения тютюн през избраната референтна година ще се вземат от Регистъра на тютюнопроизводителите.

- Могат ли тези тютюнопроизводители, които ще получат преходна помощ, да кандидатстват и по други мерки от Стратегическия план?

- Преобладаваща част от тези тютюнопроизводители са малки стопанства, които ще получат средно около 2000 лв. преходна помощ. Знаете, че по предложение на правителството на Кирил Петков през миналата година бе увеличен минималният осигурителен доход за земеделските производители – самоосигуряващи се лица на 710 лв. Тогава единствено ПГ на ДПС настоява осигурителният доход да остане 420 лв., но не бяхме чути.

Днес, един дребен земеделски стопанин или тютюнопроизводител трябва да плати осигурителни вноски в размер на 2 365 лв. за година. Само разходите им за осигуровки надвишават помощта, която ще получат.

Възможност за тютюнопроизводителите е и Плащането за малки земеделски стопанства, по която мярка могат да получат еднократна сума в размер на левовата равностойност на 1 250 евро. Малките земеделски стопанства са в изключително тежко положение и министерство на земеделието трябва да помисли за помощ de minimis за всички тях, включително и за тези малки стопанства, които остават извън обхвата на подпомагане по Временната рамка за Украйна.

- Последните дни има протести на овощари и недоволство и от животновъдни организации заради ниските ставки по някои от интервенциите на Стратегическия план. Как ще коментирате това?

- Стратегическият план на България е одобрен и той се прилага от началото на 2023 г. Производителите на плодове и зеленчуци, и животновъдите имат основание да бъдат недоволни. Броят на интервенциите по плана е много по-голям, при запазване на общия финансов ресурс, това няма как да не се отрази на размера на ставките. Недоволството, обаче не е свързано само с това, а и с начина, по който тези ставки бяха определени. Но, в регламента е разписано точно и ясно какви са възможните стъпки за нас като държава-членка за промени в плана.

Промените трябва да бъдат направени при пълен диалог с представителите на сектора и добре би било министърът на земеделието много бързо да създаде Мониторинговия комитет за Стратегическия план. Всички трябва да сме наясно, промяната ще отнеме няколко месеца. Г-н Явор Гечев обяви, че се подготвя отново подпомагане по Временна рамка за Украйна, със същия бюджет – 426 млн. лв. Може би, при разпределение на средствата по сектори, да се обсъди и възможността за завишение на финансовата помощ на дка или брой животно за тези въдства, при които намалението на ставките по мерките от Стратегическия план е по-чувствително.

Тук е мястото да припомня нещо много важно – ДПС бе партията, която при актуализацията на бюджета за 2022 г. през месец юни миналата година предложи и осигури допълнителни 300 млн. лв. за компенсиране на земеделските стопани. С това предложено увеличение за оцеляване на най-засегнатите фермери бе гарантиран общ ресурс от 450 млн. лв. за 2022 г.

Виждате, че същият размер на средствата ще бъде изплатен и през настоящата 2023 г. ПГ на ДПС бе единствената парламентарна група, която в 48-то Народно събрание при разглеждане на Законопроекта за продължаване действието на разпоредбите на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г. внесе предложение, с което да се гарантира, че през първите три месеца на настоящата година ще продължи прилагане Временната рамка за Украйна и осигуряване на ликвидност на земеделските стопани, както и продължаване политиката на държавни помощи в сектора.

(В. "Стандарт")

Илхан Кючюк участва в Мюнхенската конференция по сигурността

  • Евродепутатът се срещна с Нанси Пелоси, доскорошен председател на Камарата на представителите в Конгреса на САЩ

Лидерът на европейските либерали Илхан Кючюк е в Мюнхен за участие в 59-ата Мюнхенска конференция по въпросите на сигурността. Евродепутатът от ДПС е сред малкото български политици, които взимат участие в най-важния дипломатически форум.

Илхан Кючюк взе участие в две дискусии, свързани с руското влияние на Балканите и бъдещето региона, както и в панел на тема: „Украйна, архитектурата на сигурността на Европа, стратегическия компас на ЕС и новата стратегическа концепция на НАТО.“

„Партия АЛДЕ подкрепя правото на всяка суверенна държава да предприеме свои собствени мерки за сигурност, поради което подкрепя напълно финландското и шведското членство в НАТО. Това ще засили сигурността и стабилността на цяла Европа. Европа ще подкрепя украинския народ толкова дълго, колкото е необходимо, и ако се налага, ще увеличим подкрепата, защото стабилността в евроатлантическата зона сега зависи от сигурността на Украйна.“, подчерта Кючюк.

В рамките на деня евродепутатът се срещна и с Нанси Пелоси, доскорошен председател на Камарата на представителите в Конгреса на САЩ, с която обсъдиха ситуацията в Украйна и сигурността на територията на стария континент.

В Мюнхен Кючюк проведе срещи с министър-председателя на Албания Еди Рама, Димитър Ковачевски, премиер на Северна Македония и с редица външни министри.

На форума в баварската столица бяха обсъдени мерки в контекста на усложнената среда на сигурност  в резултат на войната в Украйна, както и други актуални предизвикателства пред сигурността.

За ежегодният форум по сигурността в Мюнхен присъстват председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и световни лидери, сред които и вицепрезидентът на САЩ Камала Харис.

Мюнхенската конференция по сигурността осигурява важна възможност за комуникация по глобални и регионални въпроси между различни представители на политическия елит в света.

Ерджан Себайтин: ДПС е една огромна маса хора и не може да бъде пренебрегвано повече

Няколко поредни избори показваме една устойчивост по отношение нагласите на избирателя спрямо ДПС във Варна, която се крепи в рамките между 8-10 000 гласа. Мисля, че подобно ще бъде и сегашното представяне. Такъв ще бъде резултата на движението и на тези, предстоящи и ненужни избори. Това заяви в интервю за БНР Варна дългогодишният народен представител на Движението от региона Ерджан Себайтин.

България влиза в една изборна спирала и в една политическа дестабилизация. Моят извод е, че трудно ще се измъкнем от нея. Може би, политическата дестабилизация в страната и като цяло е някакъв генерален план, генерална идея, която не знам на какво се дължи, коментира Себайтин.

 -  На Великите сили?

Не изключвам това. Аз вече виждам идея за намеса, пряка, в политическите процеси на страната.

-  Имате предвид закона „Магнитски“ ли?

Не само „Магнитски“. Геополитическата обстановка в страната и около нея е много нестабилна. Войната в Украйна ако щете. Ние сме територия не геополитически сблъсък между различни външни сили. Това го виждаме пряко. Законът „:агнитски“ не прави изключение от това, в никакъв случай. Особено в навечерието на изборите, изкарването на втори списък. Какво мислите, че това е един инструмент която е пряко свързан с желанието за показване на едно отношение към едно позорно петно каквото е корупцията? Аз не го мисля въобще.

-  Казва се, че има предвид върховенството на закона и борба с корупцията.

Винаги така се казва, но при всички случаи, идеята е да има и някакъв политически лобизъм. Не знам до колко въобще трябва да казвам това, но Народното събрание избра едни изтребители за българската авиация без никакъв конкурс, „Уестингхаус“ се намеси като ядрен доставчик в българската енергетика. Ако тръгнем да мислим в тази посока, нали разбирате, че това е един инструмент?

-  Вашата партия нали е евроатлантическа?

Евроатлантизмът е генерална посока за развитие на страната. Ние сме го избрали и първи сме го дефинирали. Евроатлантизмът обаче не бива да излиза от определени граници. В момента самата Европа, моето усещане е, че има изключително слаби лидери, нямат отношение, усет към геополитическата обстановка. Нямат идея какво е нушна на Европа в този момент за да оцелее в този геополитически катаклизъм. Европа, на фона и на световните процеси остава усещането за слабост. Европа няма нужда от чиновници и и административни ръководители, а има нужда от силни лидери. Защото може да бъде лидираща в това отношение. България има нужда да бъде в Европа от лидерски тип, която води процесите в света, а не остава в сянката на някого. Нито в сянката на Русия, нито в сянката на САЩ. Европа трябва да бъде самостоятелен субект който да бъде движен от собствения си интерес, независимо от голямото геополитическо противопоставяне. Тази евроатлантическа сила в момента и липсва на Европа. Това разбира се е мое мнение.

-  От Продължаваме промяната и Демократична България вече анонсираха, че очакват да са първа политическа сила и че ще предложат такъв кабинет, който всички, ще искат да подкрепят.

Не мисля, че имат потенциал да управляват страната самостоятелно. Донякъде познавам хората за които говорим в момента. Не считам и че имат потенциал да бъдат обединители на страната. Защото обединители могат да бъдат само политически сили които се опират на националния интерес, на националната сигурност на страната. Не приемам политически партии които са правени в кабинети, в отговор на някакви външни интереси, че могат да представляват националното единство на България. Сега, към всекиго може да се прикрепи етикет, но те представляват част от българското общество, което се е приела за елит и признава единствено собствените си представи според които България може да се развива напред. Всичко останало според тях е някаква маса, на която може да не се взема предвид мнението. Но искам на всички да кажа, ситуацията е толкова сложна, че заиграването с посока, представянето на определени хора, че с тях може да правим каквото поискаме, защото те са със силните в света, и силните на деня е грешна стъпка, по овладяване управлението на страната.

-  Не сме ли твърде малки, за да сме самостоятелни?

Никой в този свят не е твърде голям или твърде малък, за да бъде изцяло самостоятелен. Винаги си зависим от нещо и от някого. Дори и най- големите геополитически играчи са зависими от някого. Аз изключвам идеята, че България може да бъде изцяло независима във всяко едно отношение, защото живеем в един сложен и много глобален свят.

-  Бихте ли подкрепили все пак тяхно правителство на малцинството?

Много е рано да даваме някаква оценка, какво правителство на малцинството бихме подкрепили. За нас е важна програмата за управление. ДПС не участва в политическия живот заради самата идея. Участваме в политическия живот с идеята, че имаме собствени избиратели, които за нас са важни. Повече от десет години ДПС не е вътре в управлението на страната. Поради една единствена причина- делят ни на етнически принцип. Това което ни отличава е, че ДПС осигурява евроатлантическа стабилност на страната. Ние обаче не може да бъде използвани до безкрайност и в един момент да ни захвърлят. Ние се подчиняваме на интересите на нашите избиратели и интересите на националната ни сигурност.

-  Но ви причисляват към партиите на статуквото?

Какво значи статукво? Дават ни определения които са измислени от определени политически и икономически играчи. Статукво ли са нашите избиратели, които са в цялата страна? Които осигуряват прехрана и на себе си и на своите региони. Това не е статукво, това са живи хора. Те не могат да бъдат принизявани до ниво на субекти които нямат право да участват в управлението на страната. ДПС съм аз, ДПС са и нашите избиратели. Партията ни не се изчерпва с един или двама човека. ДПС е една огромна маса хора и не може да бъде пренебрегвано повече. Тези които правят генерални планове за управление на България, без значение дали се правят вътре или вън от страната, нека знаят, че ДПС е фактор. ДПС може да носи отговорност за своите политически действия. И нека не се заиграват с тази карта до безкрай, както си мислят.

 

 

Сезгин Мехмед: ДПС е единствената партия, която ясно поема отговорност

Чувствам се горд от това, което направи България за хората, които бедстват в Република Турция в резултат на опустошителните земетресения, взели над 41 000 жертви. В този труден момент българската държава показа, че я има и че може да реагира. Това заяви лидерът на Младежко ДПС Сезгин Мехмед в интервю за предаването „Беновска пита – Радио К2”. Той още веднъж изказа съболезнованията на ДПС и своите лични към близките за загиналите.

От друга страна като млад човек се почувствах горд и от жеста на едно 10-годишно дете, след което започнахме дарителската кампания. То дари всички свои играчки, каза Мехмед. Той сподели, че единственото спасение е в любовта, а детската е чиста и през нея се показва, че има надежда.

Сезгин Мехмед коментира предстоящите ненужни предсрочни избори и необходимостта от излъчване на редовен кабинет.

От 45-ото Народно събрание досега липсва отговорност - няма ясен политически субект, който да поеме отговорност, няма ясен лидер, който да застане, няма ясни политически субекти, които да застанат срещу лидерите и да кажат, че не са прави, защото в България всеки се страхува, заяви Мехмед.

В търсенето на героя-спасител изпуснахме времето и възможността да използваме кризата като трамплин за преодоляването на икономическите кризи, допълни той. В трудни времена винаги ДПС е участвало във властта и ако искаме да преодолеем този тежък момент, единственият политически субект, който поема ясно отговорност, е ДПС, подчерта лидерът на Младежко ДПС.

Ние сме щастливи и късметлии на съдбата, че имаме човек, който ни постави основите в политиката, на базата на която да се градят мъдростите и да се изграждаме като личности - д-р Ахмед Доган”, подчерта Сезгин Мехмед.

Българският избирател е мъдър и има възможността да оцени и да подреди следващото издание на НС така, че и тези, които влязоха в политиката с нарушение на конституцията и законите на страната, да са длъжни да изпълнят волята на избирателите,каза още Мехмед.

По отношение на отложеното влизане в Еврозоната Сезгин Мехмед каза, че това е едно от изпитанията пред България и влизането ще предизвика определени сътресения в икономиката, но ако искаме да сме част от голямото, сме длъжни да оцелеем в тази ситуация и да се приспособим към променящата се среда.

Беновска попита Сезгин Мехмед дали ДПС са доволни, че комисията за защита на конкуренцията е глобила “Лукойл” с над 68 милиона за злоупотреба с господстващо положение. Мехмед подчерта, че всички, които нарушават законите трябва да бъдат наказани.

Коментирайки цените и инфлацията, Сезгин Мехмед заяви, че ДПС води политика, насочена към земеделците, откакто съществува.

Единствената партия, защитавала интересите на земеделските производители е ДПС. Ние ще защитим всички - от най-малкия до най-големия производител и семействата, които се препитават с тази дейност. Тяхната продукция трябва да бъде оценена правилно, защото един от пътищата за оцеляване на държавата минава през този сектор”, обобщи Мехмед.

Евродепутатът Атидже Вели пред "Стандарт": Ще защитим розовото масло

  • Етеричните продукти не трябва да се разглеждат като смеси и да се търсят вредни елементи в тях, казва в интервю за "Стандарт" Атидже Алиева-Вели, евродепутат от ДПС и „Обнови Европа“
  • Нов регламент на ЕК ще засегне традиционен сектор в земеделието, в който се препитават хиляди малки стопанства

- Голяма тревога от страна на производителите на етерични масла. Какво е предложението на Еврокомисията, което предизвика притеснение в този традиционен и важен за българското земеделие сектор, госпожо Вели?

- На 19 декември 2022 г. ЕК предложи преразглеждане на Регламента относно класифицирането, етикетирането и опаковането на химикали. С цел да се улесни бизнесът и свободното движение на вещества и смеси на територията на ЕС, ЕК ще приеме делегиран акт за въвеждане на нови класове на опасност за веществата, нарушаващи функциите на ендокринната система, както и за химикалите, които не се разграждат в околната среда, могат да се натрупват в живи организми или крият риск от навлизане и разпространение във водния кръговрат, включително в питейната вода. В предложения проекторегламент са изяснени правилата за етикетиране и тези за химикалите, продавани онлайн.

- По какъв начин предложението засяга розовото масло и другите етерични масла?

- ЕК ще промени класификацията на тези продукти и вместо като „ВЕЩЕСТВА“, ще ги категоризира като „СМЕСИ“ със съставни елементи. Ще трябва да се обследва вредното влияние на всеки съставен елемент. Това ще доведе до промяна и в регистрацията на етеричните масла, както и до нови изисквания за етикетиране. Преразглеждането на европейското законодателство относно класификацията на опасните химикали може да доведе до това, че определени химични молекули, присъстващи в етеричните масла, да бъдат количествено определени, класифицирани и етикетирани като опасни. Това носи риск  емблематичното за България розово масло да попадне в клас “опасни”.

 - Защо етеричните масла не бива да влизат в този нов Регламент за класифициране?

- Етеричните масла се извличат от различни части на растенията. Маслото е "етерично" в смисъл, че носи отличителен аромат или есенция на растението. Тези растения се култивират или се събират от дивата природа и често са храна. Етеричните масла се използват в козметика, хранителни и фармацевтични продукти, храна за животни и т.н. и са типични вещества с „двойна употреба“, тъй като един и същ продукт може да се използва в различни приложения.

Като биологично базирани и възобновяеми суровини, етеричните масла отговарят както на очакванията на потребителите, така и на общите изисквания на Зелената сделка. Селскостопанското отглеждане и последващите производствени процеси непрекъснато се оптимизират през последните години. По природа и дефиниция етеричните масла са сложни. В някои случаи те се обработват допълнително след производството, но има строги ограничения за селективното изчерпване на определени съставки.

Освен това такива манипулации почти винаги водят до значителни промени в обонятелния и вкусовия профил. Следователно е невъзможно да се реагира на „сигнали за съставни части“, което ясно разграничава етеричните масла от смесите.

- Какви поражения върху бизнеса ще създаде новия Регламент?  

 - Производството, вносът и търговията с етерични масла се извършва от микро, малки и средни предприятия (МСП), започва на ниво ферма и те имат важен принос за препитанието на хората, живеещи в регионите, където се произвеждат. Освен това, повечето етерични масла са продукти с малък обем. Всички допълнителни и по-строги изисквания за информация биха засегнали непропорционално малките компании, много от които не могат да си позволят допълнителни разходи.Ако се приеме законодателното предложение в този вид, МСП, които произвеждат масла, ще трябва да направят значителни инвестиции за собствена сметка. Защото предложението не включва финансиране за инвестиции във връзка с бъдещите изисквания.

- Колко са производителите в този сектор, който се развива у нас от векове и кои други държави ще бъдат засегнати?    

- Броят на държавите в ЕС, които произвеждат етерични масла, е ограничен, сред тях са България, Германия,  Испания, Франция, Италия и Холандия. България е лидер в производството и износа на розово и лавандулово масло и с това се прехранват хиляди хора. В България засегнати ще бъдат хиляди земеделци, отглеждащи етерично-маслени култури. По последни данни, регистрирани са над 2800  земеделски стопани, отглеждащи маслодайни рози с обща площ от 45 000 дка и производство на 14-15 000 тона розов цвят годишно, основно в Старозагорско, но маслодайната роза се отглежда и в Пазарджик, дори и Добрич. С площи от 70 000 дка България добива 155 тона лавандулово масло. Първенци по насаждения от лавандула са Добрич, Стара Загора, Шумен, Бургас, Варна. Други етерично-маслени култури, които се отглеждат в България са маточина, лайка, бял риган, мащерка, кориандър, резене, салвия и др.

- Вие започнахте кампания за защита на този традиционен за България сектор. Какви стъпки предприехте?

- Делегацията на ДПС в Европарламента предприе конкретни стъпки, с цел да защитим нашите производители, отглеждащи етерично маслени култури и преработвателите. През юли 2022 г. с колеги от "Обнови Европа" изпратихме писмо до ЕК с питане дали при предложението за изменение на Регламента CLP ЕК ще вземе предвид специфичната композиция на етеричните масла, за да се избегне  неправилното класифициране на етеричните масла сред „най-вредните химикали“.

През септември 2022 г. получихме отговор от еврокомисар Бретон, който в своето писмо казва, че етеричните масла се разглеждат като химични субстанции съгласно действащото законодателство и ЕК не възнамерява да промени този подход на класификация при предстоящите изменения. Освен това подчертава, че изменението на Регламента CLP ще допълни съществуващите класове на опасни вещества, но не възнамерява на разделя класификацията на етеричните масла на съставните им елементи. Въпреки този отговор, само след 3 месеца ЕК предложи разглеждането на съставните елементи на етеричните масла и съответно класификацията им. Разочароващо е в такава тежка икономическа ситуация ЕК да изпраща разнопосочни сигнали към засегнатите страни и да въвежда допълнителни изисквания без задълбочена оценка.

Аз проведох срещи с Европейската Федерация на етерични масла, както и с колеги евродепутати от Франция, Испания и Германия. 

Предстоят ми срещи с розопроизводители от региона на Павел баня и Казанлък.

Споделям притесненията на българските производители и, като представител на ДПС, ще настоявам за:

1. Запазване на сега действащата класификация по отношение на етеричните масла без третирането на съставните части. Класификацията въз основа на съставките да се извършва само когато няма данни за самото вещество като цяло.  

2. Определянето на нови класове да се извършва въз основа на солидни научни доказателства и критерии.

3. Извършване на нова оценка на въздействието, особено по отношение на социално-икономическото въздействие.

- Какви са следващите стъпки по предложението на ЕК? Кога ще влезе то за разглеждане в Европарламента?

- Делегираният акт на Комисията, с който ще  въвеждат новите класове на опасност и новата класификация, се очаква да влезе в сила в началото на следващата година, след контрол от страна на Европейския парламент и Съвета.Преразглеждането на регламента за оценка и разрешаване на химикали (REACH) беше обявено като част от стратегията на Комисията за химикали за устойчивост и първоначално беше планирано за края на 2022 г. По-късно, Комисията отложи публикуването на законодателно предложение по този регламент, като сега, според работната програма на Комисията за 2023г., това предложението за ревизия на REACH се очаква да бъде публикувано в края на годината / четвърти триместър на 2023г./.

Предложението на ЕК за изменение на Регламента CLP подлежи на одобрение от Европейския парламент и Съвета като част от обикновената законодателна процедура.Работата по това предложение в ЕП все още не е стартирала. Към този момент все още няма график за срещите и ясна дата, до която следва да бъде публикуван проектодокладът на ЕП. Съветът също няма позиция по предложението. - Какви са настроенията сред колегите Ви евродепутати?- Някои държави членки са изразили сериозни резерви по отношение на предстоящата ревизия. Политическите групи в ЕП имат различни позиции относно предстоящата ревизия, като това беше и една от причините за отлагане публикуването на законодателното предложение.

(В. "Стандарт")

Д-р Хасан Адемов: Без червени линии в новия парламент

„Търсенето на компромис е една трудна задача за политическите партии, защото дълбоките червени линии, начертани между тях и липсата на диалог доведе до това, че те на практика не говориха помежду си“. Това заяви в студиото на „Добро утро, Европа“ социалният експерт на ДПС д-р Хасан Адемов, бивш социален министър.

Той посочи, че ДПС подкрепя провеждането на съдебна реформа. Според ДПС обаче фиксацията върху фигурата на главния прокурор, който и да бъде той, не е здравословно.

„Единствено ние от ДПС още в началото на 48-ото Народно събрание внесохме проект за промени в Конституцията, защото сме убедени, че без конституционна реформа трудно може да има задълбочена, сериозна съдебна реформа. Ние имахме надеждата, че Комисията по конституционни въпроси ще разгледа нашия законопроект, но нашето разочарование е, че не му обърнаха никакво внимание“, заяви д-р Адемов.

Трябва да бъде проведена такава дискусия в българското общество и парламент. Очевидно е, че без съдебна реформа няма как да вървим напред. Ние бихме подкрепили всякаква съдебна реформа, която да благоприятства нормалното функциониране на институциите в България, за да не бъде никой над закона, категоричен бе той.

„Както нашият председател заяви, пред прага сме на едни ненужни предсрочни избори“, отбеляза Адемов и добави, че предсрочният вот по никакъв начин не решава проблемите на българските граждани и останалите кризи.

По неговите думи българският избирател няма да прости на политиците това, което се случва през последните години.

В следващото Народно събрание трябва да има сериозен диалог, а политиците да загърбят червените линии, посочи Адемов.

„Искрено се надявам и почти съм убеден, че ще има редовно правителство“, прогнозира политикът от ДПС.

Според бившия социален министър таван на цените би довел до липса на основни продукти по магазините.


Ахмед Ахмедов: Липсата на диалог между партиите задълбочава кризите. Българските граждани очакват да решим проблемите им

Най-големият проблем на България в момента е политическата криза. Без тя да бъде решена, няма как да се намери изход от останалите кризи - икономическа, социална, енергийна. Това може да стане само с излъчването на стабилен редовен кабинет. И първата стъпка за това е диалогът. Това заяви зам.-председателят на ДПС Ахмед Ахмедов в интервю за предаването "Лице в лице" по бТВ.

Липсата на диалог между партиите задълбочава кризите. Всички български граждани очакват от нас да изведем страната от политическата криза и да решаваме проблемите на хората, подчерта Ахмедов.

ДПС не поставя разделителни линии, за нас червена линия може да бъде само когато се потъпкват евроатлантическите ценности, категоричен бе зам.-председателят на ДПС.

Горд съм с факта, че България първа в ЕС подаде ръка в тази трудна ситуация на Р Турция. Искам да благодаря на всички доброволци и спасителни отряди, които за броени часове се организираха и помогнаха, заяви още Ахмед Ахмедов. ДПС прави мащабна дарителска кампания, в която се включиха много хора. Всички областни щабове на Движението в момента са дарителски пунктове, каза Ахмед Ахмедов.

Благодаря на структурите на ДПС за тяхната всеотдайност, близо 1500 души се включиха. Това не е кампания само на ДПС. В нея се включват не само членове и симпатизанти на Движението, но и хиляди български граждани без оглед на етнос и религия, допълни Ахмедов. Той благодари и на всички транспортни фирми, които се отзоваха и в момента транспортират помощите за Турция.

Ние в ДПС винаги сме подкрепяли правосъдната реформа, коментира още Ахмед Ахмедов. Той припомни, че още миналата година ДПС предложи промени В Конституцията, които да отговорят на препоръките на евроатлантическите партньори на България, но Движението не бе чуто и подкрепено.

Бяхме обнадеждени, след като в 48-ото НС се създаде комисия за конституционни промени. Мислехме, че нашият законопроект ще бъде разгледан, каза Ахмедов. И още веднъж подчерта, че нито една друга партия не е предприела конкретни действия за правосъдна реформа.

Ние сме единствените, който предложихме такава. Не казвам, че промените, които ДПС предлага са най-добрите, но можеше да бъдат началото на диалог за конституционни промени, подчерта зам.-председателят на Движението.

Не приемаме идеята съдия да контролира главния прокурор, каза Ахмедов. Той бе категоричен, че трябва да има баланс между прокуратура и съд и взаимно да се контролират.

Единствено ДПС е внесла законопроекти за реална борба с корупцията, последният такъв беше за т. нар. „златните паспорти“, каза Ахмедов.

Законът "Магнитски" не действа на територията на Европейския съюз, а българското правосъдие бе категорично, че нашият колега Делян Пеевски няма никаква вина за нищо. Става въпрос за американски административен акт, който г-н Пеевски обжалва в съда в САЩ, коментира Ахмедов, припомняйки че всеки е невинен до доказване на противното.

 

 

Наши представители в Комитета на регионите с призив в ЕС: По-голяма помощ и активиране на фондовете за Турция и Сирия!

Увеличаване на хуманитарната помощ и активизиране на фондовете за подпомагане при кризисни ситуации за Турция и Сирия. Поддържане на комуникационните канали  с нашите турски и сирийски партньори както и със съответните правителства, като същевременно бъдат подпомагани засегнатите региони.

Призивът от Родопите към Европейския съюз (ЕС). Кметовете на Джебел, Рудозем и Белица, които представят България в Комитета на регионите в Брюксел, изпратиха писмо до председателите на Европейската комисия, Европейския съвет и ЕП-Урсула фон дер Лайен, Шарл Мишел и Роберта Мецола.

Неджми Али, Румен Пехливанов и Радослав Ревански настояват още за организиране на благотворителни кампании на ниво ЕС, както и повишаване на информираността чрез официалните канали, разпространяващи информация относно възможностите за подкрепа.

„Необходими са незабавни спешни действия: ето защо, като членове на Комитета на регионите, ние сме готови да подкрепим всяка инициатива на ниво ЕС за подпомагане на пострадалите от земетресенията в двете страни“, посочват в писмото кметовете.

Турция и Сирия бяха засегнати от опустошителни земетресение с магнитуд 7,7 по скалата на Рихтер, последвано от множество вторични трусове. Това е едно от най-мощните земетресения, регистрирани в региона през последните  100 години. Ефектът бе опустошителен — рухнаха стотици сгради, оставяйки хиляди хора по улиците през зимния сезон и хиляди други все още се издирват. За съжаление броят на смъртните случаи продължава да нараства с всеки изминал ден.

„България, като най-близката съседна държава, беше една от първите държави членки на ЕС, които показаха европейската солидарност. Повече от 150 общини се мобилизираха за оказване на първа помощ и подкрепа. В момента се фокусираме върху събирането и изпращането на одеяла, генератори, газови печки, палатки и  други необходимости, които биха били от полза на пострадалите от земетресението.

Като членове на Комитета на регионите изразяваме нашето удовлетворение от действията на Европейската комисия и на Съвета за бързата реакция за мобилизирането на Механизма за гражданска защита на ЕС. С течение на времето обаче е необходимо да бъдат предприети по-нататъшни действия на ниво Европейски съюз“, посочват кметовете, част от българската делегация на групата на “Обнови Европа“ в Комитета на регионите.

Атидже Вели прави акция за защита на производителите на розово масло

Акция в защита на производителите на розово масло започва евродепутатът от ДПС/"Обнови Европа" Атидже Вели. Тя е единственият пълноправен член на Земеделската комисия в Европарламента от България.

Европейската комисия предложи етеричните масла като розовото и лавандуловото да попаднат в категория "опасни химикали". Новината изправи на нокти земеделските производители у нас.

Евродепутатът от ДПС Атидже Вели започна спасителна кампания. Тя се срещна с журналисти в Брюксел.

Според новото предложение на ЕК етеричните масла вместо да се разглеждат, както досега, като “вещества”, ще бъдат категоризирани като "смеси". Това застрашава емблематичното за България розово масло да попадне в клас “опасни”, обясни Вели.

Освен това, предложението налага инвестиции в голям размер за земеделците и предприятията. Това означава, че малките производители, каквито са по-голямата част от розопроизводителите, ще изпитат големи затруднения, за да се справят, допълни тя.

България е лидер в производството и износа на розово и лавандулово масло и с това се прехранват хиляди хора.

В България засегнати ще бъдат хиляди земеделци, отглеждащи етерично-маслени култури. По последни данни регистрирани са над 2800 земеделски стопани, отглеждащи маслодайни рози с обща площ от 45 000 дка и производство на 14-15 000 тона розов цвят годишно. С площи от 70 000 дка България добива 155 тона лавандулово масло.

Делегацията на ДПС в ЕП предприехме конкретни стъпки, с цел да защитим нашите производители, отглеждащи етерично-маслени култури и преработвателите, съобщи Атидже Вели. Още през септември групата "Обнови Европа" изпрати запитване до Комисията по този въпрос. В отговора си ЕК информира, че не възнамерява да прави промени по отношение на етеричните масла и обследването на компонентите в тях по отделно. Само 3 месеца след отговора на ЕК обаче беше публикувано предложението, което беше в противоречие с отговора, съобщи българският евродепутат.

Разочароващо е в такава тежка икономическа ситуация ЕК да изпраща разнопосочни сигнали към засегнатите страни и да въвежда допълнителни изисквания без задълбочена оценка, каза Вели.

Тя проведе срещи с Европейската Федерация на етерични масла, както и с колеги евродепутати.

Споделям притесненията на българските производители и ще настоявам за запазване на сега действащата класификация по отношение на етеричните масла без третирането на съставните части. Класификацията въз основа на съставките да се извършва само когато няма данни за самото вещество като цяло, увери Атидже Вели.

Тя ще настоява още определянето на нови класове да се извършва въз основа на солидни научни доказателства и критерии. А също така и за извършване на нова оценка на въздействието, особено по отношение на социално-икономическото въздействие.

Кючюк от Страсбург: Апелирам ЕС да окаже пълна подкрепа на бедстващите от опустошителните земетресения

По време на дебатите във връзка със земетресенията, засегнали Турция и Сирия миналата седмица, евродепутатът от ДПС изрази подкрепа към пострадалите и надежда, че в тези трудни времена европейското гражданско общество и институциите ще се обединят в помощ на бедстващите.

„Призовавам за пълна мобилизация на гражданското общество на Европа, нека всеки европейски гражданин да помогне. Хората в Турция и Сирия са потънали в скърб, докато се опитват да оцелеят без дом и санитарни условия. Сега те имат нужда от генератори за ток, одеала, топли дрехи, вода и храна. Имат нужда от нашата подкрепа! Това е въпрос на солидарност, въпрос на обединяване на силите ни в помощ на хората в Турция и Сирия, за да се върнат към живота.“, заяви Кючюк.

Лидерът на европейските либерали изрази благодарност към комисар Ленарчич и целия му екип за предприетите решителни действия чрез механизма на ЕС за гражданска защита.

„Бих искал също така да аплодирам и да благодаря на хилядите спасителни екипи от ЕС и доброволците, които се борят за чудеса на терен. Въпрос на солидарност е, въпрос на обединяване на силите ни в помощ на хората в Турция и Сирия, за да се върнат към живота. Необходима е политическа, хуманитарна  и морална подкрепа!“, коментира още Кючюк от Страсбург.

ДПС се регистрира за изборите. Мустафа Карадайъ: Редовен кабинет, за да решаваме проблемите на хората

Без да сме преодолели политическата криза няма как да преодолеем другите кризи, на които сме свидетели - икономическа, социална, здравна, енергийна. Това заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ, след като партията се регистрира за участие в предсрочните парламентарни избори на 2 април. Движението депозира в ЦИК 5000 подписа.

ЦИК 13 02 2023 2

Нагласата ни е онзи призив, който отправяме от 2016 г., най-накрая да се реализира - да има нормалност в политиката, за да преодолеем политическата криза, подчерта Карадайъ.

Изброявайки кризите, Карадайъ посочи и войната в съседство на България и опустошителното природно бедствие в Турция, в което загинаха над 33 000 души, а стотици хиляди пострадаха и останаха без дом.

ЦИК 13 02 2023 3

ДПС се включи много активно в помощ на пострадалите. За нас реакцията и действията на държавата в първите часове на тази ужасяваща трагедия са повод за национална гордост. България бе една от първите държави, които реагираха със спасителни екипи на терен, каза Карадайъ. И припомни мащабната дарителска кампания, която Движението провежда в момента.

Отзоваха се всякакви хора независимо от тяхната партийна принадлежност, изтъкна Карадайъ.

Трябва не само по време на бедствия да се мобилизираме, за да преодоляваме проблемите, изтъкна лидерът на ДПС. И припомни, че политическата криза в България продължава повече от две години.

За пореден път отиваме на ненужни предсрочни парламентарни избори. Когато липсва диалогът на терена на политиката, няма как да има нормалност и редовен кабинет, коментира още Карадайъ. И призова партиите след изборите да седнат на масата на преговорите, за да се излъчи редовно правителство, а не да се чертаят разделителни линии и да се лепят етикети.

На въпроса ще има ли правителство след вота, Мустафа Карадайъ заяви: "Ще дам два отговора. Единият е от гледна точка на политиците и участниците в изборите. Ако сме си вземи поуката от уроците и правилно сме разчели волята на българските избиратели, да - трябва да има редовен кабинет. Вторият отговор е от гледната точка на избирателите. Те казват: вие сте длъжни да направите редовен кабинет и да ни решавате проблемите.".

 

 

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност