Джейхан Ибрямов: Трябва да е ясно кой, кога и колко финансови средства харчи за модернизацията на българската армия

Разглеждаме проект на решение, което възглага на Министерски съвет да изготви всеобхватна и финансово обоснована програма за инвестиции в отбраната до 2032 година. Това заяви зам.-председателят на комисията по отбрана Джейхан Ибрямов по време на дебатите по темата в парламента. Той е един от вносителите на проекторешението.

Ибрямов припомни, че в периода 2019-2020 година беше проведен стратегически преглед на въоръжените сили на българската армия и на тази основа беше разработената програмата за развитието на въоръжените сили до 2032 година.

Тогава Движение за права и свободи със своята експертиза и със своите предложения и виждания по тази програма имаше видно място и участие при разработването й. Тя беше обнародвана, както е посочено в мотивите през 2021 година, като бяха дефинирани основните критично важни за българската отбрана способности, които следва да бъдат реализирани до 2032 година. Но средата за сигурност през последните години особено след войната в Украйна, може би налага отново да се направи преглед на тези критично важни за българската армия способности, за да не се допускат рискове, каза Джейхан Ибрямов.

Колеги от различните парламентарни групи сме предложили проект на решение, което изисква от Министерски съвет да представи в Народното събрание тази финансово обоснована програма за инвестиции в отбраната до 2032 година. Предложеният проект изисква по детайлен подход в изработването на цялостна реалистична програма със съответните конкретни препоръки, каза народният представител от ДПС.

Той подчерта, че с решението на НС ще е ясно кой, кога и колко финансови средства би изхарчил за модернизацията на българската армия. Това са пари на българския данъкоплатец и трябва да е ясно кой за какво ще оползотворява тези финансови средства, подчерта депутатът.

С този проект на решение ние не целим да спрем който да е проект за модернизация на българската армия, а тяхното приоритизиране. Щом служебното правителство успя в рамките на 2 месеца миналата година да внесе тази програма, значи има в рамките на 3 месеца да внесе още по детайлна програма без това да накърнява и спира превъоръжаването на българската армия, категоричен бе Ибрямов.

Илхан Кючюк: Има хора, които не искат България и Северна Македония да са в добри отношения

В случая с пребития в Охрид Християн Пендиков вероятно става въпрос за престъпление от омраза. Изглежда така по неговия разказ и по разказите на неговите близки и роднини. Тематичното наслояване на този проблем върху хората с българско етническо самосъзнание  в Република Северна Македония е много притеснителен. Спор по това няма“. Това коментира в интервю за бТВ лидерът на европейските либерали Илхан Кючюк.

„Спорът е в това как България да не влезе отново в същата ситуация – на вето, заплашителен тон, реципрочни действия. Това, което се случи с Християн, е абсолютно недопустимо. Европейските институции бяха сезирани. България направи необходимите действия. Министърът на вътрешните работи водеше този процес, македонската страна също прояви необходимата зрялост. Македонският външен министър Буяр Османи беше тук“, посочи още Илхан Кючюк.

Той подчерта, че е необходимо да настояваме Северна Македония да има върховенство на правото и високи демократични стандарти, каквито има към собствените си граждани.

Според него, докато това не се случи, напрежението ще продължава. Той смята, че има и външни фактори – хора, които не позволят България и Северна Македония да имат добри отношения, като те са и в двете държави.

„Това са всички, които не искат Северна Македония да влезе в Европейския съюз, всички, които не искат България да европеизира Балканите. Всички, които не искат нашата Родина да има влияние. Налагането на вето означава България да няма приятели на Балканите и в ЕС“, заяви Кючюк.

Вече близо 17 г. сме част от ЕС, но нашето участие спада, нивото ни на компетентност е много слабо“, посочи той.

Радослав Ревански пред "Стандарт": Амбицията ни е да увеличим кметовете на ДПС и да разширим влиянието си в областните градове

  • Първата ни цел е силно представяне на ДПС на парламентарните избори, казва кметът на Белица Радослав Ревански в интервю за "Стандарт"
  • Ще помогнем за съставяне на редовно правителство
  • В НСОРБ имаме изпреварващо мислене, последователни сме

- Г-н Ревански, участвахте в първата работна среща на кметовете от Мрежата на балканските градове В40, която се проведе в гръцката столица Атина по покана на кмета Костас Бакояни. С какво тя допринася за развитието на сътрудничеството между 40-те града от Балканския регион? Основната тема бе стратегически документ за градска дипломация. Какви са целите му?

- Да, в периода 22-24 януари 2023 г. имахме среща от Мрежата В40. Знаете, че тя е по инициатива на кмета на Истанбул г-н Екрем Имамоглу. Тази година Атина ще председателства организацията.

В рамките на 1 година председателството се сменя на ротационен принцип. Много съм доволен от срещата. Тя бе на много високо ниво, имаше представители от 11 балкански държави, повече от 63-ма кметове на общини. Интересното бе, че всички говорехме на един език.

Проблемите, които има всеки град, макар от различни държави, са еднакви, разбира се, мащабите не са едни и същи. Развитието на сътрудничеството ще продължи и мога да кажа, че ние като малка община сме поели ангажименти и ще допринасяме за развитието на тази инициатива.

Целите на тази организация са да има по- тясно сътрудничество, да има взаимопомощ между отделните градове и разбира се, да намираме начин да си взаимодействаме хем вътре между нас си, хем на ниво община с община.

- Като кмет на Белица вие сте активен в развитието на сътрудничеството и побратимяването в региона. Какви са следващите Ви стъпки?

- Аз съм на мнение, че един кмет трябва да има минимум регионално мислене още повече в съвременния политически живот е много важно да има повече коопериране и сближаване между отделните общини. Виждате, в България НСОРБ колко активна и важна роля има.

Аз в същото време участвам и като член на Европейския комитет на регионите в Брюксел и съм на мнение, че колкото повече има такива организации и си сътрудничим между общините, толкова по-добре и за нашата община като цяло. Наистина имам желание да направя побратимяване с европейски град.

Много държа на топлите отношения. Ще направим всичко възможно да побратимим община Белица и с град от Република Турция.

- Какви са приоритетите в дейността на местната власт на страните от Балканите. Къде сме ние?

- Между другото имах среща с един от колегите кметове в Република Северна Македония и когато той ми споделяше техните тревоги, те бяха абсолютно идентични. Смея да кажа, имайки поглед и върху европейското развитие на местната власт и върху балканското, че тук, на Балканите, като че ли националните правителства се страхуват да децентрализират властта. Общините искат да имат по-голяма децентрализация, на Балканите също, но като че ли в България има най-малко децентрализация на власт на услуги и на ресурси.

Има какво да се желае и ние като кметове и като Национално сдружение имаме амбицията въпреки постоянно променящата се нестабилна политическа обстановка да искаме по-голяма децентрализация. Не случайно съм и член и на тази работна група към Министерски съвет, която работи по децентрализацията.

- Като член на ръководството на НСРОБ – какви са най-големите проблеми на кметовете по места – липсата на приет бюджет за 2023, забавянето на европейския програми… Как кметовете, особено на малките населени места, ще се справят с липсата на достатъчно бюджетни средства?

- Ние от ръководството на Сдружението винаги имаме изпреварващо мислене и сме много последователни, когато защитаваме интереса на българските общини. През 2022 г. бюджетът се прие през април. Тази година за съжаление няма никакъв и най-надеждните изгледи, които можем да имаме за национален бюджет са горе- долу през май или юни - с оглед това, че ще има предсрочни парламентарни избори. Трудно е.

Нямаме общински бюджети поради липсата на национален, чакаме указанията на финансовото министерство как да изразходваме средствата. Това ще бъде година, изпълнена с предизвикателства.

Ние ще се справим. Държа да отбележа, че и по време на Ковид-кризата, и по време на политическата криза, и по време на серията от кризи местната власт правим така, че да не се усеща липсата на власт в държавата.

Ние реагираме адекватно, а относно европейските програми проблем е, че те закъсняват. Вече сме 2023 г. от новия програмен период. Само преди месец-два входирахме едни от проектите във Фонд "Земеделие", казвам го като представител на селска община, която може да кандидатства през програмата за развитие на европейските райони.

Но последната година и половина чуваме постоянно за Плана за възстановяване и устойчивост, но като че ли оперативните програми останаха встрани.

От вашата висока трибуна, през уважаемия вестник "Стандарт" искам да кажа, че оперативните програми са изключително важни за всяка община, тъй като парите, които печелим от Европа, ние ги инвестираме и от това се възползва всеки един гражданин на съответната българска община.

- Достатъчно добре застъпени ли са проекти на общините в Плана за възстановяване и устойчивост?

- От самото начало, преговаряйки с редицата премиери и съответните ресорни министри по управление на европейските фондове и конкретно за Плана за възстановяване, ще ви кажа, че много бяхме разочаровани. Никъде общините не ни писаха като субект при управлението на средствата от Плана за възстановяване и устойчивост. Дори ни бяха тотално неглижирали.

Ние сигнализирахме няколко пъти ресорните министри, но нямаше чуваемост. Слава, Богу, последния път осъзнаха, че капацитетът, които имахме всички общини чрез нашите администрации е огромен. Те вече имат опит в два програмни периода, който минаха през последните 14 години. Разбраха, че ако гледат на общините като на партньор, които може да бъде полезен, ще имаме по-голямо развитие.

Неслучайно дори и в тези пари, които в момента са одобрени за държавата, конкретно за енергийната ефективност, общините ще имаме така голямо решаващо значение по темата и най-вече в комуникация с гражданите при образуването на съответните съюзи по блокове, за да можем да санираме сградите, които имат нужда.

- Местните избори са след няколко месеца. Започна ли кампанията и какви са очакванията за ДПС?

- Благодаря за въпроса. Изборна година е. Но за нас кметовете всеки един ден е изборен. Ние сме постоянно сред хората и се стремим да решаваме всички техни проблеми. Кампанията, за съжаление, виждаме, че стартира от парламента, колкото и абсурдно да звучи. В парламента ние чуваме проблеми, които трябва да се решават на национално ниво, а всеки пречупва своя теснопартиен интерес, визирайки местните избори през октомври.

Ние продължаваме да работим, да си изпълняваме ангажиментите, които имаме и ще си ги изпълним, въпреки държавата.

Конкретно какви са очакванията за партията, която представлявам - ДПС, знаете, че ние сме партия която стои много добре на местно и на национално нито, когато сме имали възможност да участваме в правителството.

Моите лични очаквания са, че освен, че ще затвърдим общините, които така или иначе управляваме вече няколко мандата, нашата амбиция е да имаме разширяване, да имаме по- голямо присъствие в областните градове.

Давам пример последния пробив, които направихме в областния град Благоевград с трима съветници. За нас изборите са приоритет - за да решаваме проблемите на хората. Но като отговорна партия ние първо се целим през април да се представим много добре на парламентарните избори, за да спомогнем за съставянето на работещо правителство, което да действа с грижа за хората и за общините и живот и здраве през октомври месец да затвърдим успеха и на местните избори.

(В. "Стандарт", 27 януари 2023 г.)

Елхан Кълков: "Промяната" оскъпява дървата за огрев, създава спекула

Задължавате всички български граждани, които досега си добиваха дървата за огрев на корен, да притежават свидетелство за правоспособност на моторни триони. Какво постигате с това? С този въпрос народният представител от ДПС Елхан Кълков се обърна към депутата от ПП Александър Дунчев по време на дебатите в пленарна зала за поправките в Закона за горите.

Какво целите - още веднъж да оскъпим дървата?! Във всички населени места в планински и полупланински райони няма семейство без моторен трион. Няма човек, който да не може да борави с него. Сега вместо той да отиде и да си добие дървата със собствения си моторен трион, ще трябва да търси човек, който има свидетелство за правоспособност при работа с моторен трион, каза Кълков.

Аз живея в населено място с 2 000 души, такъв документ имат най-много 10-15 души. Това са хора, които работят в дърводобивните фирми. Те ще трябва да оставят работата си на обекта, който е спечелила фирмата в гората, за да тръгнат след май месец да добиват дървата на български граждани, които нямат достъп до гората, обясни народният представител от ДПС абсурдността на предложението на Дунчев.

Първо, 10 души няма да смогнат да осигурят дърва на 500 семейства. Второ, ако смогнат, ще започне наддаване: „Аз ще дойда на теб да ти набера дървата, но вместо 10 ще ти взема 30 лв.“. Създаваме спекула, категоричен бе Елхан Кълков. Той допълни, че този, който притежава свидетелство за моторен трион, няма как да дава и квитанция, касова бележка на тези хора, които ще му платят, за да отидат и да добият дърва.

Тук става въпрос за много български граждани, които добиват със собствени средства дървата за огрев. Г-н Дунчев е запознат, че най-големият проблем на горските стопанства в момента и в дърводобива като цяло е липсата на квалифицирана работна ръка. Сега тези хора след май месец ще ги вземем от фирмите и ще ги изкараме на черно да добиват дървата на съседите си, което ще бъде изключително порочно, каза още депутатът от ДПС.

Това на места ще създаде сериозни бунтове, не знам кой носи отговорност, обобщи Елхан Кълков.

Мустафа Карадайъ: Стига предизборен популизъм! Една година ДБ и „Продължавате промяната към по-лошо” мълчат по промените на ДПС в Конституцията за съдебна реформа и разследване на главния прокурор

Предизборната кампания за някои хора започна отпарламентарнататрибуна- те не се свенятот тукда говорят неточности. Това заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ по време на дебатите по законопроектите с поправки в НПК, които предвиждат механизъм за разследване на главния прокурор.

Преди една година на всички парламентарни групи представихме законопроект за промени в Конституцията, така че да се направи цялостна реформа в съдебната система. За да има независима съдебна система, за да има възможност за разследване на главния прокурор и ред други теми да бъдат решени,припомни Карадайъ.

Една година нито от ДБ,нито  отПродължавате промяната към по-лошо, нито от коя да е парламентарна група не се направи нито едно движение, заяви лидерът на ДПС.

Съвсем коректно ние казахме: "Представяме нашите идеи и сме готови да обсъждаме и алтернативни ". До днес никой не направи нищо, заяви още той.

Но се излиза от тази трибуна и се цитират международни органи и институции, които едва ли не са ни давали препоръки да нарушаваме нашата Конституция, възмути се Мустафа Карадайъ

Най-вече в доклади  на Венецианската комисия се съдържат текстове, че без промени в Конституцията, трудно можем да решим задачата да има възможност за разследване на  главния прокурор. И тук като последна инстанция, някой да се опитва да налага личното свое мнение, едва ли не  за най-вярното и да призовава да се нарушава Конституцията, каквато практика имат в своите парламентарни групи, най-малкото е нелепо, отсече Карадайъ.

Темата е важна и сериозна, винаги сме подхождали с необходимата  отговорност къмнея. Призовавам всички да подхождаме с нужната отговорност, а не с предизборен популизъм, апелира председателят на Движението.

ДПС почете паметта на жертвите на най-голямото зло на ХХ век - Холокоста

ДПС почете паметта на жертвите на най-голямото зло на ХХ век - Холокоста. Ние помним. Никога повече! - обяви Движението в парламентарна декларация на ПГ на ДПС.

Наша отговорност е и нашите деца да помнят. Да ги възпитаваме в толерантност, уважение и заедност! За да няма никога повече подобни срамни и позорни прояви на нечовешки философии, написа лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ в специален пост във Фейсбук.

Ето целия пост на Мустафа Карадайъ:

Днес световната демократична общност отбелязва Международния ден за възпоменание на жертвите на най-голямото зло на ХХ век - Холокоста.

Всички ние свеждаме глави в памет на онези над 6 милиона мъже, жени и деца, чийто живот насилствено бе отнет по една единствена причина - защото са били родени евреи.

Ние помним. Никога повече!

Наша отговорност е и нашите деца да помнят. Да ги възпитаваме в толерантност, уважение и заедност! За да няма никога повече подобни срамни и позорни прояви на нечовешки философии.

 

ДПС за Холокоста: Ние помним. Никога повече!

Ние помним. Никога повече! Това обяви ДПС в декларация по повод 27 януари - Международния ден за възпоменание на жертвите на Холокоста, прочетена в парламента от зам.-председателя на Движението Станислав Анастасов.

Днес повече от всеки друг ден в календара трябва да бъдем малко по-смирени, за да си  спомним за имената и лицата на онези повече от 6 милиона мъже, жени и деца, чийто живот насилствено и против всички Божии закони е погубен, само поради една причина – защото са били родени евреи, заяви Анастасов. И призова: „Винаги заемайте страна, винаги! Неутралитетът и безразличието са в полза на насилника, никога на жертвата. Мълчанието насърчава мъчителите, никога измъчваните.”.

Ето цялата декларация на ПГ на ДПС, прочетена от зам.-председателя на Движението Станислав Анастасов:

27 януари е дата, която заема особено място в календара ни. На тази дата през 1945-а около 9 часа сутринта съюзническите войски влизат в концентрационния лагер Аушфиц, един от много добре познатите ни днес лагери на смъртта. Когато съюзниците влизат в лагера, те намират там 7000 жени, мъже и деца, които са само на една крачка от смъртта.

Между 1941-а и 1945-а година други 6 милиона евреи и над 800 000 роми, славяни и немци в неравностойно положение и с различна сексуална ориентация, неудобни политици и членове на съпротивата нямат този късмет и биват публично обозначени и дамгосани, преследвани и накрая насилствено транспортирани и убити от една стройно организирана машина за смърт, която статистически документира всеки насилствено отнет живот без капка съчувствие или милост.

Говорим за смърт, предшествана от над 400 закона на тогавашна Нацистка Германия насочени срещу евреите, които от 1933 година до 1945-а постепенно, но систематично отнемат всички права и собственост на евреите, превръщайки ги от граждани в изгнаници и накрая ги запращат в газовите камери и пещите – престъпление без аналог в мащабите си и зверство в най-новата ни история.

На 1 ноември 2005 година Генералната асамблея на ООН приема резолюция 60/7, с която официализира 27-ми януари като Международния ден за възпоменание на жертвите на Холокоста, който ние отбелязваме и днес.

Днес повече от всеки друг ден в календара трябва да бъдем малко по-смирени, за да си  спомним за имената и лицата на онези повече от 6 милиона мъже, жени и деца, чийто живот насилствено и против всички Божии закони е погубен, само поради една причина – защото са били родени евреи.

Разбра се, днешната дата има и един много по-дълбок смисъл, за което можем да благодарим на бащите на тази резолюция на ООН. Запазването на паметта на престъпленията срещу човечеството е единственият път към недопускането на нови такива.  Както казва оцелелия като дете в лагерите на смъртта Ели Визел: „Да забравим жертвите е равносилно на това да ги убием втори път“.

Уви, липсата на памет за жертвите на Холокоста в някои части на света доведе до още човеконенавистни философии, превърнали се в политически режими и реализирали малко или повече същите репресии срещу собствените си граждани.

За наше съжаление такива неща се случват и днес, докато говорим за света, в който живеем. Много държави и народи, които игнорират историческата памет, повтарят грозните грешки на историята. Като етнически българин и български гражданин, със съжаление отбелязвам, че и нашата държава не е изключение. Т.нар. „възродителен процес” не уби физически различните български граждани, но се опита да уби душите им. Мнозина обаче, заради бунта си срещу насилствената асимилация, заплащат със живота си.

Не казвам това, за да обвинявам някого или да соча с пръст, защото ние днес имаме късмета да носим паметта от нашите родители. Наша отговорност е нашите деца да помнят всичко това – Холокоста и всички грозни прояви на нечовешки философии. Защото, ако ние не им оставим в наследство същата тази памет, те помежду си могат да се опитат да направят същото, което е направено и преди 80 години.

Винаги заемайте страна, винаги! Неутралитетът и безразличието са в полза на насилника, никога на жертвата. Мълчанието насърчава мъчителите, никога измъчваните.

Ние помним. Никога повече!

Мустафа Карадайъ: Още преди година ДПС предложи промени в конституцията за разследване на главния прокурор. Защо не получи подкрепа?

Точно преди една година ние от ДПС дадохме своя принос в опита да се случи така нужната съдебна реформа. Изготвихме законопроект за промяна в Конституцията, който представихме на всяка от парламентарните групи. Това каза лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ по време на дебатите в пленарна зала по промените в Закона за съдебната власт и въвеждането на механизъм за разследване на главния прокурор. Карадайъ съобщи, че ДПС подкрепя законопроекта.

Защо изготвихме проект за промяна в Конституцията? Защото основният дебат, който се води и тогава, а и сега, е не за реформа, а за персонални промени и кадруване в съдебната система, каза лидерът на ДПС.

Ние бяхме предвидили и разписали разследване на главния прокурор, разглеждахме ограничаване на правомощията на главния прокурор във връзка с надзора за законност. Предвиждахме разделение на Висшия съдебен съвет на две – съдийска и прокурорска част, като главният прокурор не участва в Съвета на прокурорите. Това според нас дава независимост на отделните прокурори, припомни Мустафа Карадайъ.

В момента, с предложения законопроект за промени в Закона за съдебната власт, става въпрос за промени и в структурата на прокуратурата - за извеждането на следствието като независим орган от прокуратурата, заяви лидерът на ДПС. И добави, че идея си заслужава и ако е необходимо трябва да се доразвие.

Карадайъ подчерта, че това е възстановяване на ред, който е съществувал преди години. "Той може донякъде да даде възможност да се намери решение за разследване на главния прокурор, различно от нашето предложение, което сме направили в проектозакона за промени в Конституцията", заяви Карадаъ.

Нито Венецианската комисия, нито нашите евроатлантически партньори искат от нас да нарушаваме Конституцията на България. В едно от становищата на Венецианската комисия се казва, че намирането на легален начин за разследване на главния прокурор, ще бъде трудно без промяна на Конституцията. Ние преди една година представихме нашите идеи. Очаквахме в разговори и в диалог с всички парламентарни групи да направим, така че да внесем в Народното събрание проект за промени в Конституцията, за да може легално и легитимно, без нарушаване на основния закон да решим този въпрос. Но и днес някои хора се опитаха да правят определени внушения по адрес на ДПС, и то по отношение на прокуратурата и главния прокурор, коментира Мустафа Карадайъ.

Ние и преди сме критикували и прокуратурата, и главния прокурор персонално, а и продължаваме да ги критикуваме - за чадърите относно Иво Прокопиев и необжалването по техните дела пред по-горни инстанции. Все още не сме получили обяснение, въпреки че го поискахме, дали това е обичайна практика в прокуратурата, каза Карадайъ.

Ние имаме сигнали до прокуратурата във връзка с милиционерщината на изборите миналата година. Бяхме свидетели на нахлуването на милицията по домовете на хората в неравностойно положение. Сигнализирахме прокуратурата и главния прокурор и от тях получихме една статистика, а не разследване дали действията на милицията са закони, защото чухме и от омбудсмана на Република България, че те са незаконни, продължи лидерът на ДПС.

7-8 месеца станаха от приемането на Закона за забрана на т. нар. „златни паспорти”. В него записахме всеки един конкретен случай да бъде разследван и ако има виновни лица, да им бъдат повдигнати обвинения. Но все още от прокуратурата не видяхме нито действие, нито резултат, подчерта още Карадайъ.

Нещо повече господин – Кирил Петков беше министър в нарушение на Конституцията, според Конституционния съд на Република България, но прокуратурата не направи нищо, за да разследва декларирането на неверни данни от г-н Кирил Петков, допълни той.

А апелира: "Призовавам да правим съдебна реформа, а не да разбираме реформата като персонални промени. А когато говорим за персонални промени - да назоваваме нещата с истинските имена. Ние от ДПС сме готови да говорим и по тази тема.".

Йордан Цонев: Истинска съдебна реформа, а не овладяване на системата от политически кръг и прокситата му

Защо съдия да разследва главния прокурор? Защо да не е независим прокурор, който след това да става висш съдия, така, както предлагаме ние от ДПС в проекта си за промени в Конституцията? Важно е да има разследване. Важно е да има истинска съдебна реформа, каквато искат партньорите ни от ЕС и САЩ, каквато очаква българският народ, за да се гарантира евроатлантическата ориентация на България. Това заяви зам.-председателят на 48-ото НС Йордан Цонев по време на дебатите по внесените законопроекти за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс. Един от тях предвижда разследване на обвинител № 1, което да се извършва от съдия.

Конституцията е променяна пет пъти, четири от тях в частта за съдебната власт, три от тях при влизането ни в ЕС и след това с т. нар. Механизъм за наблюдение и сътрудничество, припомни Цонев. И заяви: "Уверявам ви, че всичкото това ставаше по един и същи начин и самият механизъм беше наложен по същия начин.".

Един кръг получи своята легитимност и сила, приватизирайки евроатлантическите идеи в България, въпреки че нямаше никакво отношение към геополитическия избор на страната ни. Аз и моите колеги сме гласували всяко едно решение за България. А те - нито един от тях не е гласувал нито едно решение, свързано с нито с НАТО, нито с ЕС, заяви зам.-председателят на ДПС.

Ние сме подготвили стотици законопроекти, за да влезем в ЕС - над 150 за 2006 г., за да се хармонизира законодателството с ЕС и да бъдем приети в съюза от 1 януари 2007 г.. А хора, които нямаха никакво отношение, получиха легитимност и много голяма сила и права, до такава степен, че след въвеждането на механизма за сътрудничество и наблюдение по-голямата част от докладите ги те пишеха, подчерта Цонев.

В тези доклади винаги има едно и също нещо – реформи в съдебната власт. Не казвам че има система, която не се нуждае от реформи. Но там винаги целите са били едни и същи – те да получат механизмите за овладяване на независимата съдебната система, категоричен бе народният представител от ДПС.

Този напън в момента е същият. Никой в момента не говори за механизми за разследване на главния прокурор. За този кръг и политическите им проксита има само един механизъм - съдията, не следователят. Съдията трябва да бъде разследващ главния прокурор, каза още Йордан Цонев.

Всичко, което са написали и говорили по тази тема, от поне 2009 г насам, е как процесът да бъде доминиран от съдия, допълни той. И обясни защо.

Защото чрез една организация, наречена Съюз на съдиите, те успяха да овладеят една част от гилдията на съдиите в съдебната система. Затова искат съдия, изтъкна Йордан Цонев.

А може да бъде прокурор, независим от обвинител № 1, както предложихме ние в нашия законопроект за промени в Конституцията. Прокурор, който след разследването, бива избира за висш съдия, за да не бъде зависим от главния прокурор. Може да бъде и следовател. Това също е идея, след като следствието излезе от прокуратурата и му се върне статута, каза още Цонев.

По същия начин беше и "реформата" в КПКОНПИ - няма ли съдия, не е реформа. Защото те смятат, че тази част от системата е тяхна и през нея те могат да налагат своята воля, заяви зам.-председателят на НС.

Рамадан Аталай: Отиваме на безсмислени избори

"ДПС направи всичко възможно да възстанови диалога в парламента. Опитите ни явно не бяха успешни. Най-много залагахме на първия мандат. След като първата политическа формация не намери сили в себе си да създаде необходимата организация - да определи приоритетите, върху основата на които да се създаде преходното или техническото правителство, вече беше ясно, че няма как да се оформи правителство". 

Това каза пред БНР Рамадан Аталай от ДПС. 

И подчерта, че ако третият мандат е бил връчен на Движението - което като партия, която два пъти е била мандатоносител и веднага е предоставяла възможността министър-председателят да бъде от друга политическа формация и е заела онова място в политиката, което й се е полагало, а не много повече, е имало база за оформяне на обща визия и правителство

"Отиваме на безсмислени избори. Не съм убеден, че ще се създаде правителство... Тезата, че лидерите трябва да поемат отговорност, дори да е недоволен избирателят им, ако интересът е за развитието на държавата. От тази позиция ДПС сме готови да седнем на масата и да разговаряме с всички политически формации". 

В предаването "12+3" Аталай допълни, че след предсрочния вот ще има възможности, но ако се пропуснат, ще се отиде на още едни избори, това обаче едва ли ще се понесе с търпение от обществото. 

На въпрос - кои партии имат експертизата да управляват, той отговори: 

"Освен ДПС, и ГЕРБ имат експерти, които могат да понесат политическа отговорност. БСП също. В средите на "Промяната" има сериозни колеги, които също могат да вземат участие, стига да могат да е освободят от некомпетентността на лидерите си, които понякога им налагат такива решения, с които и те не са съгласни. "Български възход" също бяха диалогични. "Възраждане" не са онази крайна националистическа партия, те повече клонят към патриотичната част, ако емоцията понякога не им надделее". 

Интервюто на Петър Волгин с Рамадан Аталай в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл ТУК

Илхан Кючюк: С РСМ ще имаме бурна, непродуктивна година в двустранен план

Връщане на ветото би било огромна грешка, смята евродепутатът

Това мнение изрази в интервю за БНР евродепутатът Илхан Кючук от "Обнови Европа", докладчик за Северна Македония в Европейския парламент.

"Това би било огромна грешка. Ветото не повлия по никакъв начин на добросъседските отношения. Точно обратното. Подобен тип провокации започнаха, малко или много, от самото наложено вето."

Това, което се случи с Християн Пендиков, е осъдително и европейските институции го показаха, смята Кючюк. Той определи напрежението между двете страни като голямо и допълни, че "то не стихва по много направления".

"Ще имаме една много бурна, непродуктивна година в двустранен план", очаква Кючюк.

Евродепутатът акцентира и върху механизма на наблюдение и "измерване" на езика на омразата, като посочи, че външният министър на Северна Македония Буяр Османи е направил "голям екип, в който да влязат и представители на българската общност" там.

На въпрос как ще реагира Брюксел, ако Скопие спре български евродепутати, политици и общественици в началото на февруари да посетят събития, свързани с Гоце Делчев, Илхан Кючюк отговори:

"Няма как европейските институции да поощрят едно такова поведение на македонските власти. Нито Брюксел, нито Страсбург може да приеме това като нормален подход."

"Не може да разглеждаме случаите като изолирани. Заедно с това обаче трябва да потърсим механизми, които да бъдат устойчиви. Трябва да има механизми за проследяване в рамките на двустранните отношения", заяви Илхан Кючюк в предаването "Преди всички".

Има много примери на държави с тежки исторически отношения – Словения и Хърватия, Словения и Италия. От гледна точка на историческата памет, това не е нещо ново, отбеляза евродепутатът.

Цялото интервю  за БНР слушайте в звуковия файл ТУК

След сигнал на ДПС! Стамен Янев с обвинение за т.нар. "златните паспорти"

Прокуратурата повдигна първо обвинение за т.нар. "златни паспорти". След сигнала на ДПС по аферата "златни паспорти" Софийска градска прокуратура привлече към наказателна отговорност бившия изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев. Обвинението е за престъпление по служба.

През февруари 2022 г. народният представител от ДПС Хамид Хамид депозира от името на Движението сигнал във Върховна касационна прокуратура за допуснати нарушения на изискванията на Закона за българското гражданство, Закона за чужденците в Република България и Закона за насърчаване на инвестициите, респективно подзаконови актове по прилагането им.

Според подателя на сигнала процедурите са прилагани предимно спрямо граждани на Руската Федерация и Китайската народна република с цел придобиване на българско гражданство по натурализация, т.нар. „златни паспорти“, даващи им право да пребивават на територията на страната и ЕС.

С постановление от 7.02.2022 г. на прокурор при СП е образувано досъдебно производство, което след промени със ЗИДЗСВ, ДВ,бр.32 от 26.04.2022 год. е прието по компетентност от СГП. След събрани достатъчно доказателства по смисъла на чл. 219 от НПК, на 20.01.2023 г. следовател в НСлС след доклад при наблюдаващ прокурор в СГП е привлечен Ст.Я. като обвиняем за това, че в периода 28.07.2015 г. до 28.07.2020 г. в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение – изпълнителен директор на БАИ, не е изпълнил служебните си задължения, с цел да набави за себе си или за другиго облага и от деянието са настъпили немаловажни вредни последици, изразяващи се в разколебаване на доверието на обществото в правилното функциониране и осъществяване на правомощията на органите на изпълнителната власт и създаване на недоверие в дейността на БАИ, съобщи държавното обвинение.

Придобиването на т.нар. инвестиционно гражданство бе посочено от партньорите на България в Европа и САЩ като една от възможностите за корупция у нас.

Изпълнявайки препоръките им, ДПС внесе законопроект, с която забрани изцяло издаването на т.нар. "златни паспорти". Въпреки нежеланието на "Продължаваме промяната" парламентът отмени инвестиционното гражданство.

ДПС внесе и законопроект за отмяна на т.нар. "златна виза" - право на пребиваване в България срещу инвестиции, но мнозинството в миналия парламент на ПП не го прие.

ДПС разкри, че са били раздадени 120 "златни паспорта" на китайци и руснаци. В същото време се оказа, че в Българската агенция по инвестиции няма нито един сертифициран проект. Още на 4 февруари ДПС разкри, че е получило сигнал, в който има достатъчно конкретика, за да се разкрие чудовищна схема по придобиване на българско гражданство и издаване на документи с невярно съдържание.

„Съдържат се твърдения, че над 120 лица, основно китайци, част от които работят за китайските специални служби, както и руснаци са получили пребивавания, като са използвали едни и същи пълномощници, превъртали са едни и същи суми през една банка от един на друг и само на фотокопия от тези извлечения са получавали пребиваване в периода 2015-2021 г.”, обяви на брифинг в НС Хамид Хамид.

„Тези китайци и руснаци имат сключени договори с трима посредници и две компании.

Много интересно е, че всички инвестиции са на стойност 1 000 001 лв. - огледални са.

Всички сертификати са издавани от лицето Стамен Янев", каза тогава Хамид.

 

Мустафа Карадайъ: ЦИК има тежка задача - да е на мястото си за ненужните предсрочни избори и да създаде добра организация за местните

Избори ще има! Въпросът е президентът да ги насрочи. И ЦИК, и всички, които са ангажирани с вота, да създадат добра организация, за да може всеки български гражданин да гласува, ако иска. Остава да се създаде достатъчно добра организация и контрол, за да може коректно да се отчете вотът на всеки гласоподавател, който е упражнил конституционното си право и задължението си по Изборния кодекс. Това зави лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ в отношение към изслушването на председателката на ЦИК Камелия Нейкова в парламента.

ЦИК освен правоприлагащ орган е и орган, който следи за изпълнението на Изборния кодекс. Тоест - осъществява надзора за законност. ЦИК трябва да пресича евентуалното нарушаване на Изборния кодекс, независимо от кого се извършва, дали от граждани или от страна на държавата, на общинската или областната администрация, включително и от страна на МВР, категоричен бе Карадайъ.

Централната избирателна комисия има това задължение, да следи за изпълнението на закона и спазването на закона, заяви лидерът на ДПС.

Надявам се на предстоящите ненужни предсрочни парламентарни избори за 5 път, това да се случи, каза той.

Но Централната избирателна комисия отсега трябва да мисли и за още една тежка задача, която ни предстои наесен. Тогава ще имаме 4 избора в едно – избори на кмет на кметство, за кмет на район, за кмет на община и за общински съветници. Там задачата ще бъде още по-тежка, заяви Мустафа Карадайъ.

Така че, надявам се на предстоящите избори Централната избирателна комисия да си е на мястото и заедно с тези избори да начертае онази добра основа за организацията и на следващите местни избори, обобщи той.

Илхан Кючюк: Смисълът на големите политики е да работят за гражданите

Евродепутатът бе домакин на представители от побратимените общини Ветово и Истанбулската Авджълар

Делегация от България, водена от кмета на Община Ветово д-р Мехмед Мехмед е на тридневно посещение в Брюксел, по покана на евродепутата Илхан Кючюк. В белгийската столица кметът на Ветово се срещна със своя колега от побратимената Истанбулска община Авджълар, адв. Туран Ханчерли. 

След като през март миналата година кметовете на община Ветово и община Авджълар подписаха споразумение за сътрудничество и побратимяване, днес по покана на Илхан Кючюк двамата се срещнаха в Брюксел. По време на срещата бяха обсъдени реализирането на общи европейски проекти, предстоящи съвместни инициативи и сътрудничество в областта на образованието и туризма.

В делегацията, водена от кмета на община Ветово д-р Мехмед Мехмед, бе Ализан Яхова - народен представител от ДПС, Нермин Кязимова – зам.-кмет на община Ветово, Зекерие Панджаров - PR мениджър, Юзлем Лютфиева - директор дирекция АПИО и Юсеин Юсеинов - главен експерт "Европейски въпроси”.

BULGARIAN DELEGATION 24 01 23

„Смисълът на големите политики, в крайна сметка е да работят в полза на гражданите, защото става дума за това да бъдем близо до хората и техните проблеми. Изправени сме пред необходимостта да гледаме на всичко хоризонтално – едновременно от европейска, национална и местна гледна точка.” Това каза евродепутатът Илхан Кючюк по време на срещата с генералния секретар на група „Обнови Европа“ в Комитета на регионите, Шон О‘Кърнийн.

От своя страна Шон О‘Кърнийн посрещна делегацията от България с думите :„Това е домът на Комитета на регионите, това е вашият дом.”

По време на срещата бе обсъдено сътрудничеството между европейските институции и представителите на местната власт, изтъквайки потенциала на местните и регионални власти за промяна на облика на Европа и запознавайки делегатите с работата на институцията и ръководството на Група „Обнови Европа” и Комитета на Регионите.

20230124

В отговор на питане от Карадайъ ЦИК съобщи: Засечено е разминаване между електронното гласуване и данните от физическите носители

Установени са случаи, в които има разминаване между записаните гласове от вота с машини и наличните в документацията контролни разписки. Това съобщи председателят на ЦИК Камелия Нейкова в отговор на питане от лидера на ДПС Мустафа Карадайъ. Нейкова бе на изслушване в парламента.

"Има една максима - избори ще има, въпреки ЦИК. Колкото по-малко с ЦИК - толкова по-добре за изборите. От опит го казвам", започна изказването си Карадайъ.

Направен ли е анализ на различията от машинното гласуване на 2 октомври 2022 г. или на 14 ноември 2021 г., попита Карадайъ. И уточни - брой подписи в избирателни списъци, брой разписки и брой гласове от електронното гласуване.

И ако има такива данни, ние, народните представители, как можем да се запознаем с тази информация, за да бъдем коректни, попита още лидерът на ДПС. И допълни, че самият той е цитирал от парламентарната трибуна данни от сайта на Централната избирателна комисия, които показват как физическите носители - броят подписи и разписки, не съвпадат с електронните гласове.

Ползвах само два примера - единият, когато електроните гласове са повече и другият, когато са по-малко. Но би трябвало според нас Централната избирателна комисия в цялост да е правила анализ, каза Карадайъ.

Аз самият не съм правил анализ в цялост, защото софтуерът би трябвало да работи по един и същи начин на всички машини и във всички секции резултатът би трябвало да бъде такъв, че да няма разминавания между физическите носители и електронния вот. Когато има, това буди съмнение, подчерта лидерът на ДПС.

Той зададе и още един въпрос: "На база опита на членовете на Централната избирателна комисия успяхте ли вътре в самата ЦИК да създадете онази достатъчна организация на работа, за да може да бъдат отчетени гласовете на всички български граждани?".

Има случаи, когато държавата е създала организация за провеждане на избори, партиите са направили кампания, българските граждани са отишли и са гласували, членовете на секционните избирателни комисии са си свършили работатата, цялата администрация, която е ангажирана с отчитането на изборните резултати, си е свършила работа, но заради Централната избирателна комисия подадени действителни гласове, които са стигнали до Централната избирателна комисия, не са част от изборните резултати, каза Карадайъ.

Цялостен анализ на всички гласувания с машинно гласуване и преброяване на контролни разписки във всички избирателни секции в страната и извън страната не е направен от Централната избирателна комисия, отговори Камелия Нейкова. Първо, това не е предвидено в разпоредбите на Изборния кодекс. Въпреки това назад във времето, откакто се въведе преброяване на контролните разписки от секционните избирателни комисии, в ЦИК е имало предложение това преброяване да става в Централната избирателна комисия, но то не беше подкрепено с мнозинство от две трети, каквото е необходимо за вземане на нашите решения, обясни Нейкова.

"По отношение на това дали сме направили сравнение от изборите на 2 октомври 2022 г. и тези на 14 ноември 2021 г. - брой подписи, брой разписки, брой потвърдени гласове, в ЦИК бяха получени сигнали за такива разминавания. И от трибуната на Народното събрание бяха посочени такива примери, а и някои членове на ЦИК бяха получили такава информация по места от районните избирателни комисии. ЦИК изиска от общинските администрации всички физически носители - протоколи на секционната избирателна комисия, контролните разписки, които са преброявани в секционните избирателни комисии, за да направи физическа проверка на всички тези документи. И за няколко от тях се установи разминаване между записаните гласове и наличните в документацията контролни разписки", съобщи Камелия Нейкова.

В тази връзка са съставени констативни протоколи от извършените проверки в тези избирателни секции и мисля, че те, ако не са публикувани, предстои да се публикуват на интернет страницата на Централната избирателна комисия, каза още председателката на ЦИК.

И тъй като е необходимо да се провери какво се съдържа в паметта на всяка една от тези машини, в които е установено разминаване, на 5 януари тази година сме изпратили писма до Министерство на електронното управление, до Информационно обслужване, Държавна агенция Национална сигурност, Министерство на вътрешните работи и Българска академия на науките да ни подпомогнат с експерти, които имат необходимата квалификация, за да може да се извърши тази проверка и да се установят причините за това разминаване - дали е грешка на секционните избирателни комисии или е грешка в софтуера за гласуване, заяви Нейкова.

Но до момента имаме отговор, положителен, с предоставяне на имена на експерти единствено на един представител на Българска академия на науките и на двама от Държавна агенция Национална сигурност. Министерство на електронното управление изразиха становище. че не смятат, че трябва да участват в този процес. А от останалите институции все още очакваме отговор. Така че в момента, в който се формира екип, тази проверка ще бъде извършена, ще бъде съставен необходимият протокол и той ще бъде публикуван на страницата на Централната избирателна комисия, обеща Нейкова.

 

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност