Нормалността започва с диалога. Това заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ на среща в парламента с главния прокурор Иван Гешев. Обвинител № 1 предприе серия разговори с политическите сили в Народното събрание по проблемите на съдебната реформа и правосъдието.
В разговора участваха заместниците на Гешев Десислава Пиронева, Красимира Филипова, Даниела Машева и Пламена Цветанова и Борислав Сарафов, който е и директор на Националната следствена служба.
Освен от лидера Карадайъ ДПС бе представено и от зам.-председателя на ПГ на ДПС и шеф на вътрешната парламентарна комисия Хамид Хамид, зам.-председателите на ДПС Халил Летифов и Ахмед Ахмедов, народните представители Джейхан Ибрямов, Танер Али, Хатидже Георгиева, Цветан Енчев, Адлен Шевхед, Байрам Байрам, Осман Мурадов, Надя Петрова и Петър Чобанов.
Необходимо е спазване на разделението на властите, но това означава и диалог, каза Иван Гешев. Ние сме в дълг към хората, заяви той.
Всички сме в дълг към хората, съгласи се Карадайъ. Той също изрази убеденост, че разделението на властите и различните компетенции държавните органи трябва да се спазват.
Мото на една от нашите предизборни кампании бе „Възстановяване на държавността“. Дефинирахме какво разбираме под това мото. А именно - държавните органи и институции, включително и различните власти да работят в диалог, в синхрон и във взаимен контрол съгласно своите компетенции, определени от Конституцията и законите на страната, подчерта Мустафа Крадайъ.
За съжаление обаче през последните няколко години, включително и в 48-о НС, включително и през последните дни в пленарната залата на НС, виждаме как рамбовщината излиза на преден план, а не компетенциите, които са ни определени съгласно законите на страната и Конституцията. И всеки по един или друг начин си мисли, че раздава справедливост според своите си разбирания, каза Карадайъ.
И когато стигнем дотам да раздаваме справедливост не по закон и по правила, а всеки според своите разбирания, там вече демокрацията е в тотална криза, заяви лидерът на ДПС. И припомни, че Движението имаше и мото: „Възстановяване на демокрацията”.
Това означава, че властта или власт не да са бухалки срещу хората и бизнеса, а да са в услуга на хората и бизнеса, категоричен бе Карадайъ.
Това може да се случи единствено и само, когато онова, което е основа на демокрацията, стане основна ценност на цялото общество. А именно – да се спазват правата и свободите и заедно с това да се спазват и правилата. Не едното за сметка на другото. Двете вървят заедно, подчера Карадайъ.
Няма нужда властта да става бухалка. Нещо, на което ставаме свидетели в последните 1-2 години – дори на злоупотреба с права, посочи той. И припомни случаите на милиционерщина по време на юлските и ноемврийските избори миналата година.
Имахме един призив към вас и прокуратурата като цяло в опит да защитим демокрацията и държавността. Когато демократичната полиция изпълнява партийни поръчки, тя става милиция, допълни лидерът на ДПС. Той припомни, че Движението има сигнал към прокуратурата да разследва за законност милиционерщината и полицейските действия. Само 150-200 случая от тогавашната публична информация са стигнали до вас от общо 20 000 случая на неправомерни проверки, припомни Карадайъ.
Получихме от прокуратурата една статистика, но не и за конкретни разследвания. Може би не сме направили нещо точно в нашия сигнал, но такъв беше призивът от трибуната на НС на тогавашния министър на вътрешните работи - да се обърнем към прокуратурата и ние го направихме. Защото почти във всички случаи, в които е имало обжалване на действията на полицията, съдът ги е обявявал за незаконни. Най-грозният акт беше влизането в домовете на възрастни хора. А тази година чухме как омбудсманът на България разкритикува точно тези действия, подчерта Карадайъ. Той увери, че с инструментите на парламентаризма ДПС ще се опита да изясни всички случаи. И вероятно пак ще сезира прокуратурата за неправомерните действия на полицията.
В 47-ия парламент изготвихме проект за промени в Конституцията. Ние нямахме достатъчно народни представители, за да го внесем в деловодството на НС. Но имахме собствен поглед за промени в Конституцията, както и поглед върху темата главен прокурор и неговите компетенции. Консултирахме се с бивши конституционни съдии по тези въпроси, с нашите експерти, с юристи, с хора от съдебната система, но пряко с вас тогава нямахме възможност, каза още Карадайъ.
В България понятието реформа вече девалвира. Обикновено понятието реформа се използва от хора, които имат персонални апетити към определени ръководни длъжности в различни сфери, включително и в съдебната система. И по този начин понятието реформа девалвира, но все пак тези, които искаме да изпълним със съдържание понятието реформа се опитваме наистина нещо да направим дори ако е необходимо някои теми да ги доведем до абсурд, за да може да влезем в същински дебат, каза Карадайъ. И попита Гешев: „От ваша гледна точка тази крайност главният прокурор да има само административни функции и всичко онова, което е функционално, ако се отнеме така, както бяхме разписали тогава, как изглежда?”.
Видяхме, че има нужда от системен подход, в различни закони има нужда от промени, за да изградим функционален модел. Но с оглед на коментарите за специализираните съд и прокуратура и сега в момента за коментарите за някои закони виждаме, че политическият коментар би бил в посока, че това са промени, свързани с реформи, колкото, че това са промени, които да обслужват интерес на един човек, на една персона или на един достатъчно публично известен кръг. Но мен ме интересува как виждате отнемането на правомощията на главния прокурор и да му се оставят единствено и само административни функции, попита още Карадайъ.