Позицията на Движението за права и свободи за европейската интеграция на Балканите е ясна още от зората на демокрацията в България. Това каза лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ по време на дебатите за проекторешението на парламента във връзка с разширяването на Европейския съюз и процеса на преговори на Република Северна Македония.
След падането на комунистическия режим в България на Балканите се установиха два модела за решаване на междуетнически конфликти и проблеми, припомни Карадайъ. И заяви: "За добро или лошо на Балканите живеем в мозайка от етноси. По този начин са се формирали и националните ни държави, че националните ни политики са ни заставили и са ни поставили в ситуация да живеем с усещането, че всеки граничи със себе си.".
Но ние от Движението за права и свободи вече 32 години водим една и съща политика, политика на заедността, не на противопоставянето, а на зедността. За да можем да преодолеем наслоените исторически различия, които в повечето случаи ползваме за противопоставяне, подчерта лидерът на ДПС.
Ние от Движението за права и свободи считаме, че за да има мир, стабилност и сигурност на Балканите, трябва да членуваме в общи ценностни съюзи като НАТО и Европейския съюз, категоричен бе Карадайъ.
Така направихме и за България. Още през 91-ва година от тази трибуна нашият почетен председател - тогава председател на ДПС д-р Ахмед Доган, зададе посоката и целите на България, а именно: членството в Европейския съюз и в НАТО. По същия начин, водени от философията на заедността и добросъседските отношения, ние винаги сме споделяли и сме били последователни в тази своя позиция, че Балканите трябва да членуваме в общи съюзи. Не да издигаме стени по между си, а да премахваме бариерите, подчерта лидерът на ДПС.
Така се случи и по конкретната тема, по конкретните въпроси които по един или друг начин двете държави Р Северна Македония и България трябваше да ги решаваме последните години. Тази ни е била позицията и от 2017-18-19 година и досега. Сега в момента имаме един добър шанс да направим една голяма крачка в тази посока, защото според нас всички Балкански държави би било добре да бъдем членове на НАТО и Европейския съюз, каза още Мустафа Карадайъ.
Докато Балканите имаме проблеми и Европа ще има проблеми. Този въпрос не е само наш, този въпрос е и европейски. И сега имаме шанса да направим една голяма крачка, не да ползваме тези теми за разделяне и противопоставяне вътре в обществото в България, не да ползваме тези теми за разделение и противопоставяне между съседите. А да ползваме шанса за обединение, ценностно обединение в ценностни съюзи, евроатлантическите съюзи, категоричен бе той.
Изпълнителната власт не направи нищо по въпроса в последната година и в последните 6 месеца най-вече. Затова ние от Движението за права и свободи решихме да поемем нашата отговорност и да внесем темата за разглеждане в Народното събрание при първия възможен, удобен политически момент. Момент, в който да не се смесва тази тема с други теми, защото е много важна, каза Мустафа Карадайъ. И допълни: "Да не се смесва тази тема с темата за падането на правителството, защото това правителство се самосвали.".
Тази коалиция толкова разнородна и идейно, и ценностно, че нямаше как да удържи това мнозинство във времето. И за да не се смесват тези две теми, ние решихме, че след вота веднага трябва да поставим в дневния ред на Народното събрание и на обществото тази тема. Още от сега искам да благодаря на всички, които стигнахме до идеята, че този въпрос трябва да намери решение сега и да не се отлага, обобщи Карадайъ.