Народно събрание

Йордан Цонев: Еврото ще донесе само ползи на държавата, бизнеса и хората. То затваря вратата на партиите, които искат да извадят България от европейския й път

Влизането на България в еврозоната и въвеждането на еврото ще донесат само ползи на държавата, бизнеса и на гражданите. Негативите бяха изконсумирани още през 1997 г., когато въведохме паричния съвет. Това заяви зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев по време на дебатите за предлагания от „Възраждане” референдум за запазване на лева до 2043 година. Цонев заяви, че е от хората, които са убедени, че референдумът ще бъде спечелен от привържениците на въвеждането на еврото.

При условие, че сме във валутен борд ние действаме в същите условия, в които ще действаме и по време на еврото, заяви Цонев. И разказа как и защо българският лев бе вързан за германската марка. Имахме разговор тогава в СДС. Повечето експерти искаха левът да бъде завързан за долара, тъй като тогава това беше по-изгодно и актуално. Но вече бе взето решение за въвеждане на еврото като единна европейска валута от 1999 г.  И затова завързахме лева за марката - за да може след това директно да бъде вързан за еврото. Защото перспективата на България беше Европейският съюз. Не е случайно това. Още тогава смятахме, че така трябва да бъде, обясни Цонев.

България не може да изконсумира никакви негативи от влизането в еврозоната и въвеждането на еврото. Негативите ги изконсумирахме през 1997 г., когато въведохме валутния борд, каза още народният представител от ДПС.

България няма самостоятелна парична политика от 1997 г., защото паричният съвет не позволява това, категоричен бе той.

Емитирането на парите е съобразно количеството на резервната валута. Когато то се движи, движи се и количеството на парите, които са в обращение, обясни още Цонев.

Въвеждането на еврото ще донесе само ползи. Ще имаме по-лесен достъп до държавно финансиране, до фирмено финансиране, до по-ниски лихви. И най-важното - станахме членове на Банковия съюз преди да станем  членове на еврозоната. Бяхме единствената държава, която направи това. Аз лично бях против и го казах от тази трибуна. Всички други страни станаха едновременно членове на еврозоната и на Банковия съюз. Защото когато станеш член само на Банковия съюз, започваш да отговаряш на тежки регулации без да ползваш защитата на Европейската централна банка. Само регулации, подчерта зам.-председателят на ДПС. И се обърна към вносителите: „Сега вие ни предлагате да не влизаме в еврозоната, да продължаваме да сме в Банковия съюз, да следваме едни регулации и да не ползваме екстрите – защита и достъп до евтин ресурс”.

Какви цени ще се вдигнат, когато ние и сега сме в евро, попита Йордан Цонев. И продължи: „Като си купувате апартамент, да не би да ви го продават в лева? Цените са в евро”.

Той припомни и загубите, които търпят от превалутирането хората, които работят извън България. Всеки превод е такси.

Така че влизането в еврозоната би трябвало да е наше много съкровено желание, каза Цонев.

Има един единствен „негатив” – влизането в еврозоната и въвеждането на еврото затваря окончателно вратата на онези, които не искат да се европеизираме. Това е хлопването и заключването на вратата за партиите, които искат да извадят България от нейния европейски път, категоричен бе народният представител.

Йордан Цонев припомни още, че с договора си за ЕС България е поела ангажимент за въвеждане на еврото.

Аргументите, че въвеждането на еврото е лишаване от национален суверенитет, че оставането на лева е гордост,  не търпят никаква мотивация. Защото, още когато през 1997 г. въведохме принципа на валутния борд, практически ние се отказахме от този суверенитет, каза Цонев. И припомни, че той е един от участниците в този дебат. Нещо повече – от тази трибуна аз прочетох закона, с който въведохме паричния съвет, ликвидирахме хиперинфлацията, стабилизирахме икономиката, стабилизирахме лева, стабилизирахме цялата финансова система, допълни той.

И тогава дебатът беше същият, със същите аргументи – ще си загубим суверенитета. Включително и много голяма част от бизнеса не искаше валутен борд, каза депутатът. И съобщи, че сега на срещите си с ДПС бизнесът казва, че най-доброто нещо в държавата е било именно въвеждането на валутния борд, защото е стабилизирало лева, икономиката, кредитната, финансовата, банковата система, фиска.

Паричният съвет направи бизнеса прогнозируем. И винаги, когато се чуват гласове за излизане от валутния борд, първите, които въстават са бизнесът, каза Йордан Цонев.

Ролята на политиците е да продуцират нови политически реалности, да обясняват на хората, да казват кое е полезно. Не всеки е длъжен да знае какви са ползите от едно или друго технократско решение. Не им е това работата на хората. Това е наша работа. И тук трябва с много голяма доза критичност да кажем, че ние не си свършихме работата. Ние не обяснихме на хората каква би била ползата от влизането в еврозоната и въвеждането на еврото. И тъй като оставихме вакуум в това пространство, той се запълни от страх. Страх от страха, подчерта Йордан Цонев.

Печат Е-мейл

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност