Народно събрание

Изказване на Мустафа Карадайъ по време на обсъждането на декларация относно административно-териториалната реформа в Украйна

 Уважаема госпожо председател, уважаеми госпожи и господа народни представители.

Ние от ДПС винаги сме защитавали правата на българските общности, живеещи извън България и тази наша политика е последователна и тя ще продължи и занапред. Доколкото за конкретната декларация и воден от текстовете в самата декларация, бих искал да заявя, че ние от ДПС споделяме, че трябва да се спазват поетите ангажименти към международни актове, в които всяка една от държавите е страна, включително и за България се отнася, включително за Украйна се отнася, за всички държави. Ние споделяме написаното, че малцинствата са интегрирана и лоялна част от съответните държави, в които живеят.

Освен това ние споделяме и идеята, че европейските и евроатлантическите стремежи на държавите от Източна Европа, които все още не са членове на ЕС и НАТО, трябва да бъдат подкрепени от България, включително и на страните от Балканите. Но това, което е написано в диспозитива на декларацията, то е и вярно от друга страна, че правителството на Република България трябва да предприеме всички възможни действия в такива ситуации. Но това е записано и в Конституцията. И това е задължение на изпълнителната власт, чл. 105, ал. 1 от нашата конституция. Това е първата точка от диспозитива.

А по втората точка, колеги, ние напълно споделяме, че изучаването на български език от българските общности, които живеят извън България, тоест там, където са малцинства, включително и на малцинствата, които живеят в България, трябва да бъде гарантирано. Освен, че това е гарантирано в международни актове, в които, по които и България е страна. Изучаването и ползването на езиците на малцинствата е гарантирано и в нашата конституция – чл. 36, ал. 2. Но на практика, уважаеми госпожи и господа народни представители, всички ние знаем, че в България все още има закони със забрана за ползването на езици, независимо, че е гарантирано по Конституция.

Уважаеми госпожи и господа народни представители,

В България всички ние знаем, че изучаването на малцинствените езици е гарантирано по Конституция и това е задължение на изпълнителната власт да го осигури. Но на практика какво се получава? Внесени проекти за одобрение на учебници осем години стоят и събират прах някъде в изпълнителната власт. Когато общностите тръгнат да си ги отпечатват като учебни помагала, внесените проекти за одобрение, тогава изпълнителната власт скача. Нещо повече, след одобрението на същите тези проекти, задължение на изпълнителната власт е отпечатването на учебниците. Но за тази учебна година, уважаеми госпожи и господа народни представители, ние знаем, че в България изпълнителната власт, МС не отпечата учебниците за изучаване на турски език. И ние от ДПС одобрените от МОН учебници, ние ги отпечатахме. Ето ги и двойните стандарти, които ги има.

Но да се върна към самата декларация. Уважаеми госпожи и господа народни представители, според нас от ДПС тази декларация не решава нито един въпрос. Задължение е на изпълнителната власт и тя трябва да си върши работата. Няма нужда ние да напомняме на изпълнителната власт, че трябва да си изпълнява задълженията. И тази декларация, не решавайки нито един въпрос, тя отваря много важни въпроси в геополитически план, в междусъседските отношения, във вътрешен план. И според нас защитата на българската общност в Украйна – да, ние споделяме идеята. Но тази декларация не решава този въпрос. И от тази гледна точка, ние от ДПС ще се въздържим. Благодаря ви за вниманието.

Печат Е-мейл

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност