Народно събрание

Джевдет Чакъров: Промените в Закона за здравето създават риск за болничните заведения и са финансово необезпечени

Приемането и прилагането на подготвяния законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето може да създаде проблеми в системата на лечебните заведения, а освен това тези изменения не са финансово обезпечени. Това заяви народният представител от ДПС Джевдет Чакъров по време на първо четене на промените в Закона за здравето в пленарна зала.

"Това не са притеснения само на ДПС. Няма практика парламентът да приема финансово необосновани законопроекти", каза Чакъров.

и добави: "Затова ние, депутатите от ДПС, ще гласуваме "въздържал се". Надяваме проблеми да бъдат отстранени между първо и второ четене на законопроекта".

Ето и аргументите на Джевдет Чакъров:

1. Има експертни становища за риск от проблеми в системата на лечебните заведения.

Според управителя на НЗОК предложението ръководителите на Регионалната здравноосигурителна каса да сключват договори с изпълнители на медицинска помощ, които не отговарят на изискванията на Закона за здравното осигуряване, крие много рискове.

Тези нови договорни партньори на НЗОК няма да са предвидени при изготвянето и разпределянето на бюджета на касата и на практика ще възникне въпросът откъде ще се намерят средства за тях.
Освен това има риск и от използването на този текст като врата за сключване на договори с нови изпълнители на медицинска помощ и без необходимост, като се разчита на преценката само на директора на съответната РЗОК.

Като друг проблем управителят на НЗОК посочва възможността отново да се стигне до въвеждане на временни мерки лечебните заведения за болнична помощ да трябва да резервират легла за интензивно лечение, както и легла за пациенти в неусложнено състояние в различни болнични отделения.

Тези мерки, както вече видяхме от практиката, водят до нарушаване на работата на болниците като цяло. Понеже основно се касае за легла за интензивно лечение, засегнати са почти изцяло структуроопределящите държавни и общински болници както на регионално ниво, така и на национално ниво.

Досега заради извънредната епидемична обстановка болниците получаваха 80% от месечните си бюджети, независимо от изработеното от тях, тъй като заради КОВИД мерките нормалната им дейност беше препятствана. След отмяната на извънредната епидемична обстановка вече няма правна възможност на болниците да бъде заплащано по този ред.

Така при евентуално въвеждане на противоепидемични мерки със заповед от министъра на здравеопазването или от директора на РЗИ, ако се стигне отново до резервиране на легла и възпрепятстване на дейността на болниците, те няма да могат изпълняват клиничните си пътеки и няма да получават средства от НЗОК.

Това ще доведе до влошаване на финансовото им състояние и има риск дори от фалити.

2. Проектозаконът е финансово необезпечен

Проблемът не се решава с предвиденото в законопроекта тримесечно удължаване на възможността Министерството на здравеопазването да субсидира лечебни заведения за болнична помощ за поддържане готовността им за оказване на медицинска помощ след отмяната на обявената извънредна епидемична обстановка заради КОВИД.

Защото може да се очаква влошаване на епидемичната обстановка в страната и възникване на необходимост от въвеждане на извънредни мерки със заповеди на директорите на РЗИ през следващия есенно-зимен сезон, а не сега през пролетта и лятото. А тогава вече ще е изтекъл този тримесечен период след отпадането на извънредната епидемична обстановка.

За съжаление, становището на Министерство на финансите също не дава по-голяма яснота по отношение на финансовото обезпечаване на този законопроект. Безспорно законопроектът води до допълнителни ангажименти за държавния бюджет и бюджета на НЗОК, но към днешна дата не може да се прогнозира размерът на тези разходи.
Възможности за финансовото осигуряване ще се търсят по линия на инструментите на Европейския съюз и за сметка на приоритизиране на разходите в бюджета на НЗОК, а също и на разходите в държавния бюджет, в това число и на икономии и трансфери от други първостепенни разпоредители с бюджетни средства.

На практика Министерството на финансите не се ангажира, че на този етап може да осигури необходимите средства за финансовото обезпечаване на този законопроект.

Това не е отговорно поведение в сложното финансово състояние, в което се намират в момента държавният бюджет и бюджетът на НЗОК, както заради повсеместната криза и бежанската криза, породени от войната в Украйна, възникват непредвидени разходи, включително и в здравеопазването.

Печат Е-мейл

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност