Народно събрание

ДПС подкрепи двата антикорупционни проекта. Цонев обаче предупреди: Да не създадем бухалка в нечии ръце!

Реформите и най-вече създаването на нов орган не е никаква гаранция, че корупцията ще бъде преборена. Това заяви заместник-председателят на Народното събрание Йордан Цонев по време на дебатите на първо четене на два законопроекта, свързани с антикорупционното законодателство, които по-късно бяха гласувани в пленарна зала.

"Подкрепихме законопроектите и в комисиите, ще ги подкрепим и в пленарна зала, но бих искал да ви припомня историята на антикорупционното законодателство", заяви Цонев.

"Промените, свързани с върховенството на закона, започнаха през 2006 година, когато измененията бяха поискани от ЕС. Срещу тези промени, приети тогава, които направиха възможно да влезем в съюза, сега всички са против", заяви Цонев.

Той припомни, че по-късно, пак по препоръка на Европа, са създадени 5 антикорупционни органа, а след това европейските партньори са препоръчали да ги обединим в един - КПКОНПИ.

По европейска препоръка са били направени и промени в Конституцията за разделянето на ВСС, както и създаването на специализираната прокуратура и съд, после отменени отново с препоръка от ЕС.

"Разказвам всичко това, защото животът не започва от 2021 година", заяви зам. председателят на НС и предупреди:

"Създаването на орган не е гаранция, че ще се преборим с корупцията, особено когато намирисва на байпас на друг орган или когато намирисва на създаване на определи бухалка в определени ръце", заяви Йордан Цонев и добави: "това винаги е имало много лоши последици за цялата система".

Цонев припомни още за ролята на ДПС в антикорупционното законодателство.
"Ние сме направили така, че да има публичност за доходите, да има деклариране на доходите."

"Не бъдете сигурни, че един орган ще реши проблема и нямайте ентусиазма, който сега показвате, защото освен органи за борба с корупцията трябва превенция, трябва да сме последователни", каза още Йордан Цонев.

По повод критиките към България относно Шенген той заяви: "Много добре знаем защо е усещането в Европа, че в Румъния корупцията е свършила, а у нас - не. Това е така, защото България е страна, която вътре си пише докладите и се топи сама пред европейските органи".

"Много добре знаем защо е усещането в Европа, че в Румъния корупцията е свършила, а у нас -не. Това е така, защото България е страна, която вътре си пише докладите и се топи сама пред европейските органи".


 

 

Печат Е-мейл

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност