Народно събрание

Йордан Цонев: ДПС предупреди за порочните практики със златните паспорти

Още през 2012 г. Движението за права и свободи (ДПС) се противопостави на законовите промени, с които беше допуснато получаването на българско гражданство срещу инвестиции, защото няма гаранции, че това гражданство има достатъчен контрол, че инвестициите ще бъдат реални, защото е дадено да бъдат в държавни ценни книжа (ДЦК). Това припомни от трибуната на Народното събрание депутатът от ДПС Йордан Цонев. 

Парламентът обсъжда днес на първо четене три законопроекта за промени в Закона за българското гражданство. Два от тях са с вносители Мустафа Карадайъ, Делян Пеевски, Хамид Хамид и Цонев. Първото предложение е за проверка на всяка инвестиция срещу придобиване на българско гражданство. Второто е за изцяло премахване на възможността за получаване на т.нар. „златни паспорти“. 

Поднасяйки мотивите за новите предложения на ДПС Йордан Цонев даде хронология на събитията досега "за любителите на късата памет", сред които според него "очевидно е и г-жа министъра на правосъдието". 

На 29 ноември 2012 г. Народното събрание приема на второ четене Закон за изменение и допълнение на закона за насърчаване на инвестициите, където в преходните и заключителни разпоредби в параграф 34 се предлага въпросният способ да бъде приет. Парламентарната група на Движението, освен че се противопоставя, предупреждава какво ще се случи с порочните практики, които се и случиха после. Предложението ни за отпадане не е прието. "Ние излизаме от зала и не гласуваме. Това е позицията на ДПС. Последва вето на президента Плевнелиев и по този текст. ПГ на Движението за права и свободи гласува "за" ветото. Въпреки това ветото е отхвърлено с гласовете на ПГ на ГЕРБ и на синята коалиция, вашият предшественик", припомни Цонев. 

В тези 8 години от 2012 до 2020 г. се натрупват стотици такива случаи, при които схемата винаги е една и съща. „Инвестиция в ДЦК през адвокатска кантора, която не е близка до ДПС, както се доказа. Може би е близка до други хора. Закупуване на ДЦК, издаване на удостоверения, че има направена инвестиция за 1 млн. и 1 лева. След което следва даване на постоянно пребиваване или на гражданство. Инвестицията се издържа за срока на ДЦК с кредити от съответната банка, където ДЦК-та са заложени. След изтичане на срока на кредита който и срока за инвестицията, ДЦК-тата усвояват от банката и инвеститора си е взел парите предварително с кредита. За него остава разхода към адвокатската кантора и лихвите към банката. Това е цената на въпросното гражданство. Това имахме предвид като не се съгласихме с този модел“, каза Йордан Цонев. 

През 2019 г. Народното събрание създава временна анкетна комисия за проверка на факти и обстоятелства за корупция при издаване на българско гражданство. Според Цонев обаче грешката е, че се изследват обстоятелствата не по инвестиционния път, а по пътя на произход. „Ставаше въпрос за публикации в чуждестранни медии. В хода на работата се запознахме и с тези извращения. Тогава истината е това, което казахте, че министър Ахладова предложи да отпадне инвестиционното гражданство“, каза депутатът от ДПС. 

В комисията тогава разсъждавали и проучили как стоят нещата в другите страни. Опитът е проследен в 7 държави, към които Европейската комисия е имала забележки - Малта, Кипър, Гърция, България, Португалия, Испания и Северна Ирландия. Всички останали страни все още не са приключили, но са променили законодателството си по издаване на инвестиционно гражданство, като са затегнали и условията, и контрола. 

Комисията в НС през 2019 г., състояща се от 16 члена, двама от които от ДПС плюс председател, плюс още един член препоръчва следното: „България да не възстановява  инвестиционното гражданство, но да го регламентира и контролира строго. За да се създадат ефективни гаранции, че става въпрос за реални инвестиции, създаващи работни места и добавена стойност.“

Йордан Цонев напомни още, че докладът е приет от всички членове на комисията и подписан без особено мнение. „Не от ДПС само. Това беше становището към онзи момент. Комисията изработи проект за законодателни промени които наистина затегнаха този режим и съответно и контрола“, каза народният представител. 

Законопроект останал само без подписа на БСП от Крум Зарков, „който през цялото време беше за отпадане на това гражданство и в комисията, и когато ставаше въпрос в законопроекта“. Всички останали са го подписали. Така се стигнало до оставане на режима. „Тук е манипулацията, г-жо министър, и не я правите само вие, а една цяла група от хора, обърна се Цонев към правосъдния министър Надежда Йорданова.

„Не е оставен същият режим, същият режим е абсолютно отменен. Няма ДЦК, няма този път, по който имаше допуснати. Режимът е променен, режимът е затегнат, контролът също. След приемането на закона не е издаден нито един паспорт по новия режим“, подчерта Цонев.

По думите му причините за това са много. „Една от тях, че не е изгодно на тези които искат. Бърза писта за европейско гражданство да минат през всички тези проверки и да направят реални инвестиции с работни места. Това е отговорът на въпроса. След като излезе докладът на Европейската комисия през декември 2021 г. за напредъка по преговорите за визите. Отпадане на визите за европейски граждани за Съединените щати“, напомни Цонев. 

Парламентарната група на ДПС, като взе предвид този резултат, че нашите партньори категорично не искат и затегнатия режим, като взе предвид и това, че по новият режим практически не се работи, практически няма направени инвестиции. Взехме решение да предложим в законопроект този механизъм да отпадне изцяло. Вие, уважаеми колеги, преценете къде е промяната в позицията на ПГ на ДПС. След като ние сме били изначално против порочният модел. След като сме участвали в генерална промяна на този модел и след това като сме видели, че не работи, и че не се приема от нашите партньори от САЩ и от ЕС. Искаме той да отпадне, категоричен бе Йордан Цонев.

Печат Е-мейл

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност