Народно събрание

Доц. Джевдет Чакъров: Повече от 30 години в страната ни се провежда т.нар. преструктуриране на селското стопанство и резултатът е разруха. ДПС от години настоява селското стопанство да се превърне в национален приоритет

Ние от ДПС от години настояваме селското стопанство да се превърне в национален приоритет. Особено настоятелно поставяхме този въпрос по време на Ковид-кризата. Тогава нарушаването на доставките  на всякакъв вид стоки в целия свят на практика показа, че осигуряването на продоволствието на населението със собствено производство е и елемент на националната сигурност. Това заяви народният представител на ДПС доц. Джевдет Чакъров, представяйки мотивите на Движението да поиска изслушване на земеделския министър Кирил Вътев в парламента. По инициатива на ДПС се проведе разискване, което завърши с решение на Народното събрание.

По предложение на ДПС със 151 гласа „за” народните представители задължиха Министерството на земеделието и храните да представи до два месеца пред парламента проект за преразпределение на средствата, предвидени за интервенции в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г. с цел постигане на по-справедливо разпределение на директните плащания. НС възложи на МЗХ и на УО на Стратегическия план да подготвят съответните промени в плана и да ги внесат за одобрение в Европейската комисия.

До 6 месеца МЗХ трябва да представи пред НС План за възстановяване на напоителните системи и механизъм за предоставянето на вода за напояване на селскостопанските производители на поносими цени. А до  3 месеца - конкретни мерки за национално подпомагане на уязвимите сектори - мляко, месо, плодове и зеленчуци, и пчелен мед.

Г-н министър, отговорът Ви на моето питане за политиката на правителството за развитие и защита на селскостопанското производство в България, осигуряващо храни от първа необходимост за населението като хляб, мляко и млечни продукти, месо, плодове и зеленчуци потвърди тревожните тенденции за състоянието на селскостопанското производство в България. За съжаление, от традиционен производител и износител на селскостопански продукти, България през последните години се е превърнала във вносител, каза доц. Чакъров.

​Ще си позволя да припомня Ваше, като на дългогодишен професионалист в сферата, скорошно изказване, в което отбелязахте, че България има потенциал да изхранва около 30 млн. души, а разчита на внос, подчерта депутатът от ДПС.

Ето мотивите на ДПС за изслушване на земеделския министър Кирил Вътев, представени от доц. д-р Джевдет Чакъров:

Ние от ДПС нееднократно, с всички парламентарни средства се опитахме да инициираме дискусия за проблемите в селското стопанство с цел да бъдат набелязани и приложени мерки за преодоляването им. ​Представихме на вниманието на редовното правителство на "Продължаваме промяната", "Демократична България", БСП и "Има такъв народ" примери за предприети от другите страни членки на ЕС пакети от мерки за намаляване на негативното влияние на Ковид-кризата и последвалите ценови кризи на горивата и електроенергията върху селското стопанство. А именно - субсидии за горива, торове, данъчни облекчения, включително и въвеждане на минимални изкупни цени на млякото във Франция и Гърция, на месото във Франция и т.н. Но, за съжаление, управляващите не само, че направиха всичко възможно да избегнат такава дискусия в парламента, но и не приложиха никакви мерки.

​Разбира се, ние знаем, че проблемите в селското стопанство не са от периода на Ковид-кризата и последвалите кризи, породени от войната в Украйна.

Повече от 30 години в страната ни се провежда т.нар. преструктуриране на селското стопанство и днес като се основем на фактите, резултатът е разруха.

По официална информация на Селскостопанската академия 85,5% от обработваемата земя у нас е заета от зърнени култури. Само върху 10,7%  от нея се отглеждат различни от зърнените култури, което според експертите се дължи на по-доброто субсидиране на зърнените култури. В резултат на това в момента над 80 процента от плодовете и зеленчуците у нас са вносни! В никакъв случай не можем да виним селскостопанските производители. Отговорността е на управляващите през различните години.

 

​И още факти за разрухата. Близо 60% от месото у нас е вносно. В отговор на моето питане Вие посочихте, че за период от десет години -  от 2010 до 2021 г., общият брой на животновъдните обекти за отглеждане на едри преживни животни е намалял от 150 947 на 40 344, т.е. със 110 603!!!или със 73%. А броят на животновъдните обекти за дребни преживни животни е намалял от от 195 825 на 41 683, т.е. със 154 142!!!

Тридиционни продукти от първа необходимост като млякото и млечните произведения поскъпнаха през последната една година с 40% по официална статистическа информация и са по-скъпи от тези стоки в страни като Германия и Швеция. При положение, че страната ни е с най-ниските доходи в ЕС.

​Същевременно, според официална информация на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство, изкупната цена на кравето мляко в България е сред най-ниските в Европейския съюз. По изчисления на Националния съюз на говедовъдите в България годишната загуба на един животновъд от една крава е от 400 до 800 лева, а в някои стопанства достига и 1000 лв!!!, което води до фалити.Цените на българското сурово мляко се подбиват от внос на евтино мляко от Полша, Унгария и Румъния и от внос на сухо мляко от Украйна.

И не стига, че плащаме едни от най-скъпите млечни продукти в ЕС, но и не ядем сирене и кашкавал, произведени по българските стандарти. Наскоро експерт от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) - д-р Любомир Кулински, директор на Дирекция „Контрол на храните”, публично обяви, че не малка част от кашкавала на нашия пазар се произвежда от калиата - млечен полуфабрикат, внасян от няколко държави в Европа, евтин като продукт, от който по-бързо става кашкавал. Но не български кашкавал, според българските стандарти и технологии.

През тези 30 години бяха напълно разрушени напоителните системи.​ Няма да изброявам всички проблеми.

Вашата заявка, г-н министър, че амбицията Ви е Вие и екипът Ви да работите за превръщането на земеделието в национален приоритет е обнадеждаваща. За това Вие ще имате подкрепата на парламентарната група на ДПС. Инициирахме тези разисквания именно, за да направим така, че Народното събрание да бъде максимално полезно за постигането на тази цел. Надяваме се на надпартийна и продуктивна дискусия. 

Печат Е-мейл

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност