Народно събрание

Доц. Джевдет Чакъров към Явор Гечев: ДПС в Европарламента защити розовото масло. Държавата е длъжна да вземе мерки

Въпрос за защитата на българското розово масло от новите европейски регламенти, които категоризират етеричните масла като опасни, зададе народният представител от ДПС доц. д-р Джевдет Чакъров на земеделския министър Явор Гечев. Питането бе свързано с предложението на Европейската комисия за преразглеждане на Регламента относно класифицирането, етикетирането и опаковането на химикали, касаещо и етеричните масла.

На 19 декември 2022 г. ЕК предложи преразглеждане на регламента относно класифицирането, етикетирането и опаковането на химикали. Предвижда се ЕК да приеме делегиран акт за въвеждане на нови класове на опасност за веществата, нарушаващи функцията на ендокринната система, както и за химикалите, които не се разграждат в околната среда.

ЕК предлага промени в класификацията на тези продукти и вместо като „вещества”, ще ги категоризира като „смеси” със съставни елементи и ще трябва да се обследва вредното влияние на всеки съставен елемент. Това ще доведе до промяна и в регистрацията на етеричните масла, както и до нови изисквания за тяхното етикетиране, посочи доц. Чакъров.

Има риск новите изисквания да доведат до това, че определени химични молекули в етеричните масла да бъдат класифицирани и етикетирани като опасни. Това носи риск емблематичното за България розово масло да попадне в клас „опасни”. Производството, вносът и търговията с етерични масла в страните от ЕС по официална информация се извършва от микро, малки и средни предприятия, започва на ниво ферма и те имат важен принос за препитанието на хората от регионите, където се произвеждат. Държавите в ЕС, които произвеждат етерични масла, са на първо място България, Германия, Испания, Франция, Италия и Холандия. Като България е лидер в производството и износа на розово и лавандулово масло и с това се прехранват хиляди хора, съобщи народният представител от ДПС.

По последни данни у нас са регистрирани над 2800 земеделски стопани, отглеждащи маслодайни рози, с обща площ от 45 000 декара и производство от около 14-15 000 тона розов цвят годишно, основно в регионите Стара Загора, Пазарджик, Пловдив, дори и Добрич. От 70 000 декара България добива 155 тона лавандулово масло. У нас се добиват също етеричномаслени култури, като се отглеждат и добиват от маточина, лайка, бял риган, мащерка, кориандър.

Делегацията на ДПС в ЕП направи необходимото, така че да бъде защитен нашият интерес, с оглед на розовото масло, внесе предложения и въпроси към еврокомисаря Бретон. Първоначално отговорът не беше удовлетворителен за нас. Но впоследствие има склонност към възприемане на нашите аргументи, каза доц.Джевдет Чакъров. И попита: „По какъв начин Министерството на земеделието и респективно българското правителство ще защити произвежданите у нас етерични масла от риска те да бъдат класифицирани като опасни, според новите регламенти на ЕС и предвижда ли се България да потърси единодействие с останалите страни в ЕС, произвеждащи етерични масла в тази връзка.”.

Ще разкажа нещата, които Министерството на земеделието е предприело, с уговорката, че Министерството на икономиката е водещото при промяната на този регламент. Но във всичките работни групи ние бяхме активна страна. Участвахме на практика във всичко, изготвихме научно становище от Селскостопанска академия, потвърждаващо това, което казахте, че мястото на етеричните масла не е в опасните вещества, отговори министър Явор Гечев. Той съобщи, че лично е направим редица срещи и благодари на българските евродепутати за инициативите им в защита на розовото масло.

Разбира се, сме търсили вече подкрепата на Франция, Испания, Италия, Гърция, Кипър, Хърватска, които също са или производители, или големи потребители на етерични масла, каза Гечев. Той уточни, че има аномалии между различните европейски регламенти. Същите тези етерични масла са регистрирани някъде и като храни по силата на друг регламент, както и като различни други хранителни добавки. И става парадокс – на различни храни или хранителни добавки ние трябва да слагаме стикер „опасно”, което е на практика нонсенс, включително и правен такъв. От тази гледна точка – да, мисля, че работата, която свърши Министерството на земеделието, както, разбира се, евродепутатите, редица от тях, води към по-правилна позиция, категоричен бе министърът на земеделието.

България настоява за изключването на този вид вещества от обхвата на регламента. За нас това не е разумно. Категорично сте прав в констатацията, че на практика това производство е до голяма степен семеен, малък и среден бизнес, както и преработката му. И съответно всяка проба първо ще е безсмислена, след това ще натовари страшно много с финансови средства така или иначе неукрепналия, недобре стоящ в момента сектор, особено след Ковид кризата, на практика етеричните масла са доста проблем, защото една година на практика не бяха продавани и има залежали количества, заяви още Явор Гечев.

И увери, че Министерството на земеделието ще продължи изключително дейно с всичките средства, които има, да подкрепя позицията на държавата и да влиза в контакт с други държави, за да търси подкрепа на европейско ниво.

Приветстваме активната позиция на Министерството на земеделието по отношение на това, което бихме искали да постигнем. И аз виждам, че има разбиране и чуваемост и няма как да не приветствам и нашите евродепутати, коментира доц. Джевдет Чакъров.

Ние приветстваме и други ваши инициативи, с които защитавате националния интерес на България и е добре да се продължи да се работи, ние ще следим за което. Но бих искал да кажа, че ние от ДПС сме отстоявали позицията на подпомагане и развитие на селското стопанство и опазването на традиционните български земеделски култури, каза още народният представител от Движението.

Ние сме имали много принципна позиция по отношение на невъвеждането на ГМО специално за розата, респективно за розовото масло, затова и проявяваме интерес и сме загрижени за това как би се развило възприемането на този регламент, рестрикциите и етикетите, които биха били евентуално с такъв надпис – нещо, което не трябва да допуснем и да постигнем разбиране от нашите партньори. Затова посочих справката с другите страни, които произвеждат такива етерични масла, заяви доц. Чакъров.

Ние успяхме с огромни усилия да опазим и тютюна, успяхме да опазим пшеницата, за памука, за лозята, защото знаем – ако се знае, че има генетично модифицирана компонента, без това конкурентната среда е много сериозна, бихме имали сериозни затруднения в реализацията на тези култури. И ви уверявам, че аз още от времето, когато бях председател на Комисията и околна среда и води, след това като министър и след това като депутат в следващи парламенти, с подкрепата, естествено, на цялата парламентарна група, сме отстоявали тези позиции. И ще продължаваме да ги отстояваме, посочи Джевдет Чакъров. И обобщи: „Пожелаваме ви успех – на вас и на страната ни, за да отстоим, защото освен всичко друго, това е една емблема, и то хубава наша емблема.”. Розата е емблема на България и трябва наистина да се грижим за нея като такава, каза и министър Явор Гечев.

Работим по наредба и по малко изменение на закона, която да позволи т.нар. доброволно допълнително етикетиране, което да е свързано с типа френски стандарти на допълнителни доброволни стандарти, на които те да отговарят, които ще са браншови такива. Тоест френските идентификации, които всички познаваме. От тази гледна точка ни се струва, че един от продуктите, който много сериозно може да се ползва – чистотата на този продукт, е определени стандарти за розовото масло, които да отличават розовото масло, без примеси и тем подобни неща, защото знаем, че има проблем, включително и български фирми, които внасят розово масло и от трети държави, които размесват с български компоненти и това нарушава имиджа на самото розово масло, съобщи министърът.

Печат Е-мейл

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност