Народно събрание

В отговор на Филиз Хюсменова Мария Габриел съобщи: България финализира присъединяването си към Европейския център за върхови постижения за противодействие на хибридните заплахи

Въпрос за напредъка на България по процедурата за присъединяване на страната ни към Европейския център за върхови постижения за противодействие на хибридните заплахи зададе зам.-председателят на 49-ото НС Филиз Фюсменова на вицепремиера и външен министър Мария Габриел.

Министерство на външните работи съобщи, че България ще се присъедини към Европейския център за върхови постижения за противодействие на хибридните заплахи. Европейският център за върхови постижения за противодействие на хибридните заплахи е създаден през 2017 г. в град Хелзинки. Негови съоснователи са Финландия, Великобритания, Германия, САЩ, Франция, Полша, Швеция, Литва и Латвия. В него участват държавите-членки на ЕС, и съюзниците от НАТО – в момента общо 33 държави, каза Хюсменова.

Единствено България от държавите – членки на ЕС все още не е представена в организацията, посочи зам.-председателят на НС.

Не е новина, че страната ни е последна в много класации и по множество критерии сред страните- членки на ЕС. Но като се има предвид, че България е редовна мишена на хибридни атаки и че не притежава капацитет, за да им противодейства ефективно, е логично да се задават въпроси по темата, дори да се потърси отговорност за забавянето ни, тъй като основна цел на центъра е изграждане на способности у страните участнички за превенция и противодействие на хибридни заплахи, чрез обмен на добри практики, изготвяне на препоръки и очертаване на нови идеи и подходи, посочи Филиз Хюсменова.

В тази връзка и предвид променената европейска архитектура на сигурност, бих искала да ви попитам, г-жо вицепремиер, за напредъка по процедурата по присъединяване на България към центъра и за актуалните следващи стъпки, които предстои да предприемете, постави въпроса си Хюсменова.

Несъмнено Центърът за върхови постижения за противодействие на хибридните заплахи във Финландия е важен, каза Мария Габриел. Тя открои два аспекта.

Най-напред, наистина е необходимо по възможно най-ускорен начин да се финализира процедурата за присъединяването на България към този център. Както знаете, едва в началото на 2023 г. Министерството на външните работи, заедно със Секретариата по сигурността към Министерски съвет, предприема първи действия за присъединяване. След това има решение на Министерски съвет, което е от април, което дава следващата стъпка, съобщи вицепремиерът.

Много важен момент беше 26 май 2023 г., когато Управителният съвет на Центъра за върхови постижения одобрява кандидатурата на България. След това беше отправена покана към България да финализира процедурата. Тя предстои, допълни Габриел. И съобщи, че ще има официално посещение в центъра през септември.

Бях отправила запитване това да се случи до края на юли, но поради чисто логистични причини самият център помоли това да се случи през септември. Това, което предстои, е моята визита, официално подаване на нотификация на България и присъединяване към Меморандума за разбирателство, който финализира процедурата, увери външният министър.

След това започва вторият аспект, втората фаза, която е най-важната – чисто практическият опит, който ние се надяваме и с наше участие, с наши експерти, да придобием и да споделяме. Защото центърът има няколко главни цели, не само да разбира по-добре хибридните заплахи, а и да има много повече способности за изпреварващо установяване на заплахи, свързани с киберсигурността, с всичко, което в тази толкова деликатна област има нужда да се знае и в национален план, подчерта Мария Габриел. Тя увери, че България ще се включи със свои експерти. И съобщи, че координатор за България е Секретариатът към Съвета по сигурност на Министерски съвет.

Печат Е-мейл

alde party logoalde party manifesto

АЛДЕ
Либерален интернационал
Либсен
Европейски парламент
ЕС

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност